Osoby, którym udaje się ukończyć studia na kierunku energetyka, mogą być niemal pewne tego, że znajdą satysfakcjonującą pracę. To jeden z tych kierunków, które stają się gwarantem pewnego i stabilnego zatrudnienia. Jego absolwenci mogą w pełni zaprezentować swoją wiedzę i umiejętności na polu zawodowym – współcześnie to niezwykle doceniana możliwość. Zresztą nikogo nie trzeba też przekonywać, jak ważną rolę spełniają specjaliści do spraw energetyki w świecie, gdzie niemal wszystko zależne jest od prądu.
Kierunki studiów takie jak energetyka pozwalają na znalezienie pracy w wielu różnorodnych gałęziach przemysłu, dziś bowiem większość przedsiębiorstw swoją pracę uzależnia od sprawnego przepływu energii. Na abiturientów energetyki czekają zatem miejsca pracy przykładowo w przemyśle:
-
medycznym;
-
lotniczym;
-
motoryzacyjnym;
-
chemicznym itd.
Oprócz tego praca na specjalistów do spraw energetyki czeka w:
-
elektrowniach;
-
elektrociepłowniach;
-
zakładach związanych z produkcją, przetwarzaniem, dystrybucją energii;
-
firmach zajmujących się eksploatacją i instalacją systemów energetycznych;
-
zakładach monitorujących jakość przetwarzanej energii itd.
Uczelnie w Warszawie starają się zapewnić swoim studentom jak najlepsze wykształcenie, które umożliwia pracę nie tylko na terenie kraju, lecz także na arenie międzynarodowej, co znacznie przekłada się na jakość zarobków.
Ile zarabiają absolwenci kierunku studiów Energetyka?
Będąc absolwentem kierunku studiów Energetyka, masz przed sobą wiele możliwości i ścieżek kariery związanych z ukończonym kierunkiem. Jako absolwent możesz szukać zatrudnienia m.in. w elektrowniach, elektrociepłowniach, zakładach zajmujących się monitorowaniem przetwarzanej energii, firmach odpowiedzialnych za instalację systemów energetycznych, a także w firmach zajmujących się dystrybucją energii. Niektórzy ze studentów decydują się na pozostanie na uczelni i objęcie ścieżki naukowej, jednak do najczęściej wybieranych zawodów przez absolwentów Energetyki możemy zaliczyć m.in. elektrotechnika oraz elektronika. Co możemy zaliczyć do ich codziennych obowiązków i ile wynoszą ich średnie miesięczne zarobki?
Elektrotechnik
Po ukończeniu studiów na kierunku Energetyka absolwenci mogą podjąć zatrudnienie jako elektrotechnicy. To, czym się zajmują, często uzależnione jest od specyfiki firmy, w której pracują. Do najogólniejszych obowiązków możemy zaliczyć m.in. konserwację i naprawy instalacji, które niesprawne mogą stanowić duże zagrożenie, nie tylko dla maszyn, które mogą ulec stałemu zniszczeniu, ale także i dla ludzi. Elektrotechnicy odpowiadają również za prowadzenie niezbędnej dokumentacji. Mediana zarobków elektrotechnika wynosi około 6200 zł brutto miesięcznie.
Elektronik
Absolwenci Energetyki mogą po ukończeniu studiów również znaleźć pracę na stanowisku elektronika. Elektronicy odpowiadają m.in. za tworzenie projektów elektronicznych, a także za ich wdrażanie. Mogą oni również zajmować się konserwacją sprzętu i ich naprawą. Elektronicy również współpracują, aby stworzyć nowoczesne rozwiązania, które będą również bezpieczne dla środowiska. Mediana zarobków elektronika wynosi około 6200 zł brutto miesięcznie.
*Pamiętaj, że są to tylko orientacyjne zarobki i w rzeczywistości mogą się one różnić pomiędzy sobą. Wpływ na to ma wiele czynników. Wahania pomiędzy stawkami uzależnione są m.in. od wykształcenia, stażu pracy, doświadczenia, znajomości języków lub nawet miejsca pracy. Wynagrodzenia mogą różnić się między poszczególnymi województwami, a nawet miastami.