1. Tryb i typ studiów
Prawo kanoniczne przygotowuje miłośników prawa i sprawiedliwości do pracy w charakterze prawników w instytucjach kościelnych, kuriach diecezjalnych i zakonnych, w kancelariach prawnych i kanonicznych, w sądownictwie kościelnym. Tego typu studia prawnicze precyzują zatem dziedzinę prawa, którą student ma i chce się zajmować zawodowo. Kierunek prawo kanoniczne możesz realizować zarówno na studiach stacjonarnych, jak i niestacjonarnych. Kształcenie na studiach dziennych odbywa się od poniedziałku do piątku, natomiast studia zaoczne są płatne, a zajęcia w tym trybie odbywają się w weekendy.
Studia na kierunku Prawo kanoniczne możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
2. Program studiów i przedmioty
Studenci uczęszczają na szereg niezwykle zajmujących przedmiotów takich jak, chociażby: kościelne prawo majątkowe, prawo wyznaniowe, prawo i procedura administracyjna, prawo rzymskie, prawo rodzinne i opiekuńcze, postępowanie cywilne, kanoniczne prawo karne. Prócz uniwersalnych przedmiotów prawniczych i administracyjnych wiele zajęć dotyczy stricte kościoła i rodziny.
Studenci przygotowywani są do pełnienia zwodu zarówno teoretycznie, jak i praktycznie, etycznie czy metodologicznie. Potrafią posługiwać się specjalistyczną terminologią i w odpowiedni sposób zaprezentować wyniki prowadzonych badań.
Występują publicznie, dzięki czemu ćwiczą elokwencję i erudycję. Zdobywają umiejętności analityczne, interpretacyjne, a także wnioskowania, dzięki czemu z łatwością sporządzają pisma procesowe i potrafią we właściwy sposób odczytać akty prawne.
3. Dla kogo ten kierunek
Prawo kanoniczne, którego nazwa wywodzi się od kanonu jest jedną z najstarszych nauk prawa I obejmuje normy funkcjonujące w poszczególnych kościołach. Studia w tym zakresie trwają pięć lat, co oznacza, że zakończone są pracą magisterską oraz przyznaniem tytułu magistra prawa kanonicznego.
Jeżeli zatem religia nie jest dla Ciebie sprawą obojętną I chciałbyś przełożyć Twoje zainteresowania na pracę zawodową to prawo kanoniczne może być kierunkiem, który warto wziąć pod uwagę podczas wyboru Twojej przyszłej ścieżki edukacyjnej.
4. Gdzie studiować Prawo kanoniczne
Popularne uczelnie na których można studiować kierunek Prawo kanoniczne: