Na liście wyników wyszukiwania znajdują się wszystkie polskie uczelnie publiczne (państwowe) oraz promowane uczelnie niepubliczne (prywatne).
Kolejność profili partnerów w wynikach wyszukiwania zależy od określonych czynników. Więcej informacji o pozycjonowaniu znajdziesz w Regulaminie dostępnym tutaj
Profil tego partnera wyświetla się wyżej w wynikach wyszukiwania, ponieważ partner wykupił dodatkową, płatną usługę w otouczelnie.pl polegającą na pozycjonowaniu partnera w wynikach wyszukiwania.
NAUCZANIE BIOLOGII I PRZYRODY studia – kierunek studiów
Studia na kierunku Nauczanie biologi i przyrody to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra).
Studia na kierunku nauczanie biologii i przyrody
Rok akademicki
2025/2026
Forma studiów
stacjonarne
Poziom studiów
studia I i II stopnia
Czas trwania
3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)
Nauczanie biologi i przyrody to studia, które kształcą specjalistów z zakresu nauk przyrodniczych, biologicznych, pedagogicznych i psychologicznych. Studenci skupią się także na rozwijaniu zdolności z obszaru dydaktyki, co wykorzystają w swojej przyszłej pracy zawodowej. W ramach kształcenia nauczą się także prowadzenia zajęć edukacyjnych z zakresu biologii i nauk przyrodniczych.
Wymagania
W procesie rekrutacji na studia 2025/2026 na kierunku nauczanie biologi i przyrody najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: biologia,chemia, fizyka i astronomia, fizyka, matematyka, geografia, język obcy, język polski.
*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).
Praca po studiach
Absolwenci znajdą zatrudnienie w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych, centrach edukacyjnych, działach dydaktycznych ogrodów botanicznych, parkach narodowych i krajobrazowych, muzeach oraz jednostkach rządowych i samorządowych.
Nauczanie biologii i przyrody to studia, które można obecnie realizować na pierwszym i drugim stopniu kształcenia. W obu przypadkach konieczne jest spełnieniu istotnych wymagań obowiązującym na danej uczelni wyższej i tym samym zwiększenie swoich szans na pozytywne rozpatrzenie aplikacji.
Najczęściej wymagane przedmioty maturalne w procesie rekrutacyjnym na studia na kierunku nauczanie biologii i przyrody to:
język polski
język obcy nowożytny
biologia/chemia/matematyka/fizyka/fizyka i astronomia/geografia.
W rekrutacji na studia magisterskie należy wziąć pod uwagę średnią ocen ze studiów oraz oceny na dyplomie ukończenia studiów licencjackich.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
Wymagane przedmioty: język polski, język obcy nowożytny oraz 1 przedmiot do wyboru z: biologia, chemia, fizyka, fizyka i astronomia, geografia, matematyka.
Szczegółowe informacje na temat wymagań rekrutacyjnych należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Terminy rekrutacji mogą się różnić w zależności od wybranego kierunku. Uczelnie mogą prowadzić także dodatkowe nabory, które z reguły trwają do 30 września lub 15 października.
Szczegółowe informacje znajdziesz klikając powyższy przycisk "Dowiedz się więcej".
Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia.
Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek.
Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Czas trwania
Czas trwania studiów na kierunku nauczanie biologii i przyrody na poszczególnych uczelniach
Szczegółowe informacje na temat czasu trwania należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Przedmioty maturalne
Nauczanie biologii i przyrody - jakie przedmioty zdawać na maturze
Podczas rekrutacji na kierunek nauczanie biologii i przyrody na większości
uczelni publicznych najczęściej punktowane są następujące przedmioty maturalne:
biologia, chemia, fizyka, fizyka i astronomia, geografia, język obcy nowożytny, język polski, matematyka.
Z kolei uczelnie niepubliczne przyjmują kandydatów zazwyczaj na podstawie kolejności zgłoszeń i złożenia
wymaganych dokumentów w terminie, aż do wyczerpania limitu miejsc.
Przedmioty maturalne brane pod uwagę w procesie
rekrutacji na kierunek nauczanie biologii i przyrody na poszczególnych uczelniach
Wymagane przedmioty: język polski, język obcy nowożytny oraz 1 przedmiot do wyboru z: biologia, chemia, fizyka, fizyka i astronomia, geografia, matematyka.
Szczegółowe informacje na temat wymagań rekrutacyjnych należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Limity
Orientacyjne limity miejsc na kierunku nauczanie biologii i przyrody na
poszczególnych uczelniach
Szczegółowe informacje na temat limitów należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Progi
Progi punktowe na kierunek nauczanie biologii i przyrody na
poszczególnych uczelniach
Szczegółowe informacje na temat progów należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Dalsza część artykułu pod reklamą
JAK WYGLĄDAJĄ STUDIA NA KIERUNKU NAUCZANIE BIOLOGII I PRZYRODY ?
Biologia i przyroda to niezwykle złożone dyscypliny naukowe, których zrozumienie wymaga czasu oraz regularnej nauki, w czym kluczową rolę pełnią wykwalifikowani nauczyciele, posiadający odpowiednią wiedzę i doświadczenie zawodowe. Ich kształceniem zajmują się studia na kierunku nauczanie biologii i przyrody. Studenci będą mieli możliwość zdobycia zarówno wiedzy teoretycznej, jak i wykształcenie kompetencji, niezbędnych do wykonywania zawodu nauczyciela.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku nauczanie biologii i przyrody możemy podzielić na:
Osoby, które aplikują na kierunek nauczanie biologii i przyrody zdobędą wszechstronną wiedzę z zakresu różnorodnych dyscyplin naukowych. Przede wszystkim będą uczęszczać na zajęcia o tematyce związanej z naukami biologicznymi i przyrodniczymi. Tym samym dowiedzą się więcej na temat budowy roślin i zwierząt, fizjologii roślin, biologii molekularnej i biologii komórki.
Poza wiedzą biologiczną rozwiną także kompetencje z obszaru pedagogiki i psychologii. W ramach kształcenia poznają zasady prawidłowej emisji głosu, prowadzenia zajęć dydaktycznych, podstaw psychologii, czy udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Integralną część studiów będą stanowić praktyki zawodowe, które zostaną zrealizowane w szkołach
Dalsza część artykułu pod reklamą
ILE TRWAJĄ STUDIA NA KIERUNKU NAUCZANIE BIOLOGII I PRZYRODY?
Studia na kierunku nauczanie biologii i przyrody trwają 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia).
Dalsza część artykułu pod reklamą
JAKA PRACA PO STUDIACH NA KIERUNKU NAUCZANIE BIOLOGII I PRZYRODY?
Podczas studiów na kierunku nauczanie biologii i przyrody, studenci zdobędą wszechstronną wiedzę i umiejętności, dzięki którym zdobędą ciekawą i perspektywiczną pracę zawodową. Przede wszystkim idealnie odnajdą się w zawodzie nauczyciela biologii lub przyrody w szkołach podstawowych i średnich. Ponadto znajdą zatrudnienie w centrach edukacyjnych, działach dydaktycznych ogrodów botanicznych, parkach narodowych i krajobrazowych oraz w muzeach edukacji ekologicznej, przyrodniczej i leśnej. Dobrym rozwiązaniem będzie również założenie i prowadzenie własnej działalności gospodarczej.
Możliwości zatrudnienia po studiach na kierunku nauczanie biologii i przyrody:
szkoły podstawowe
szkoły ponadpodstawowe
centra edukacyjne
muzea
instytucje kultury
parki narodowe i krajobrazowe
działy dydaktyczne ogrodów botanicznych
własna działalność gospodarcza
instytucje administracji rządowej i samorządowej
Dalsza część artykułu pod reklamą
Poziom i forma studiów
Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:
ul. Koszykowa 86; ,
02-008 Warszawahttps://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJ9fSNrpbMHkcR9efpda02X_0https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/6fd17-polsko-japońska-akademia-technik-komputerowych.jpgPolsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie
ul. Stokłosy 3, 02-787 Warszawa,
tel. 22 45 72 300, fax. 22 45 72 303https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJT8rqz9DLHkcRXVRfpPuQcfshttps://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/5433e-sgtih-vistula.jpgSzkoła Główna Turystyki i Hotelarstwa Vistula w Warszawie
ul. Marcina Kasprzaka 49, ,
01-234 Warszawahttps://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJ0Z9P6HfLHkcRaeqX_nj9aBEhttps://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/c5f18-amnsh.jpgAkademia Medyczna Nauk Stosowanych i Holistycznych
ul. Fredry 10,
61-701 Poznańhttps://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJI9FtDzZbBEcRyR434R7X6sQhttps://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/aa7c5-umed-poznan.jpgUniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu