Czym jest wojna - nie trzeba nikomu tłumaczyć. Wszystkim jest doskonale wiadome, że pojedynki, bitwy i wielkie wojny lądowe, morskie, powietrzne mają swoje miejsce w historii ludzkości od zarania dziejów, od początków społecznej organizacji człowieka - poczynając od plemiennych bitew, przechodząc płynnie przez wojny ciągnące się latami, aż do współczesnych wojen atomowych i informacyjnych, co pozwala wysnuć wniosek, że zasięg wojny rozszerza się wraz z rozwojem technologicznym.
Prowadzeniem wojen zajmowali się i zajmują specjalnie do tego wyszkolone kadry wojskowe. Historia zna i upamiętnia sylwetki wielkich dowódców, generałów i nadzywczajnych strategów, ludzi, którzy odwracając bieg wojny, odwrócili bieg świata.
1. Typ i tryb studiów
Kierunek wojskoznawstwo jest obecnie dostępny tylko w trybie stacjonarnym, co w praktyce oznacza, że zajęcia będą odbywać się od poniedziałku do piątku w godzinach ustalonych przez władze konkretnych uczelni. Taka forma kształcenia jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które mogą w pełni poświęcić się zdobywaniu wykształcenia i nauce.
Studia na kierunku Wojskoznawstwo możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Program kształcenia na powyższych studiach będzie bezpośrednio związany z naukami wojskowymi.
2. Program studiów i przedmioty
Studenci kierunku wojskoznawstwo zdobędą wszechstronną wiedzę z zakresu nauk politycznych, historycznych oraz nauk o bezpieczeństwie. Ponadto dowiedzą się więcej na temat dawnej i współczesnej sztuki wojennej, a także dyscypliny jaką jest bronioznawstwo. Program nauczania zakłada realizacje wielu interesujących przedmiotów z tego obszaru tematycznego. Oto wybrane z nich:
-
Bezpieczeństwo informacji
-
Bronie główne wojsk lądowych
-
Siły morskie
-
Lotnictwo wojskowe
3. Nabywane umiejętności
Osoby, które aplikują na kierunek wojskoznawstwo zdobędą szereg umiejętności praktycznych, które z powodzeniem wykorzystają w swojej przyszłej pracy zawodowej. W toku studiów, nauczą się dokonywać analizy wybranych źródeł historycznych i kartograficznych dotyczących wojen i wojskowości.
Ponadto poznają regulacje prawa międzynarodowego z zakresu wojskowości i nauczą się ich zastosowania w praktyce. Równie ważnym elementem kształcenia będzie doskonalenie umiejętności z zakresu zarządzania w sytuacjach kryzysowych czy przeciwdziałania zagrożeniom wewnętrznym i zewnętrznym.
4. Dla kogo ten kierunek
Teraz przyszli studenci, którzy są zainteresowani tematyką taktyk i strategii wojskowych, dyplomacji, wojskowych pojazdów, operacji antyterrorystycznych oraz wielu innych tego typu, mają możliwość zgłębiania owej wiedzy oraz zdobycia stopnia naukowego, aby nazywać się specjalistami w tej dziedzinie.
Jeżeli zatem jesteś jedną z tych osób - powinieneś poważnie rozważyć studia na kierunku wojskoznawstwo.
5. Gdzie studiować Wojskoznawstwo
Popularne uczelnie na których można studiować kierunek Wojskoznawstwo: