Obecny postęp w dziedzinie medycyny jest ogromny. Również nauki dotyczące uszkodzeń słuchu nie pozostają w tyle, dlatego też nieustannie rośnie zapotrzebowanie na praktycznie wykształconych specjalistów w tej dziedzinie. Co więcej, jest to stosunkowo nowy kierunek, który wychodzi naprzeciw obecnym zapotrzebowaniom rynku. Jeżeli zatem interesujesz się anatomią człowieka i szukasz ciekawej specjalizacji to te studia będą świetnym początkiem Twojej kariery.
Głośna muzyka w słuchawkach, w klubie czy nawet ruch uliczny w godzinach szczytu – wszystkie to odgłosy przekraczają bezpieczny poziom natężenia dźwięku. W dzisiejszych czasach hałas i zbyt wiele decybeli to chleb powszedni, zatem każdy z nas jest narażony na uszkodzenia narządu słuchu. W związku z tym zapotrzebowanie na lekarzy w tym zakresie jest olbrzymie.
1. Tryb i typ studiów
Studia na kierunku audiofonologia możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Form:
Kierunek audiofonologia możesz realizować przede wszystkim w trybie stacjonarnym. Dzienny charakter studiów umożliwia realizację ustalonego programu kształcenia w trakcie zajęć, które odbywają się od poniedziałku do piątku. Wiele uczelni audiofonologię oferuje także w ramach studiów podyplomowych, które wiążą się z kształceniem weekendowym.
Studia medyczne konstruowane są z nauk ścisłych, bazujących na biologii, chemii czy fizyce.
2. Program studiów i przedmioty
W programie zajęć znajdziesz takie przedmioty jak na przykład:
-
fonetyka i fonologia języka polskiego,
-
patologia słuchu,
-
mowy i równowagi,
-
anatomia prawidłowa,
-
biologia medyczna,
-
rentgenodiagnostyka klasyczna,
-
zdrowie środowiskowe.
Prócz wykształcenia medycznego bardzo istotne okazuje się kształcenie językowe obejmujące zwłaszcza fonetykę i fonologię. Studenci będą mieli także okazję nauczyć się języka migowego.
Studenci nie mogą mieć zaburzonych sprawności manualnych, artykulacji, nie mogą borykać się także z niedosłuchem. Zauważalny postęp w zakresie diagnostyki i leczenia uszkodzeń słuchu sprawił, że rynek pracy poszukuje specjalistów odnajdujących się w audiofonologii.
Studenci kształcą umiejętności diagnozowania narządu słuchu i równowagi, a także zdobywają wiedzę obejmującą kwalifikowanie i kierowanie pacjentów do wybranego leczenia zaburzeń niedosłuchu.
Uczą się także, jak w odpowiedni sposób dopasować aparaty słuchowe. Kierunek wymaga od kandydatów spostrzegawczości, zdolności analitycznych i badawczych, a także wykazywania chęci do pracy w zespole.
3. Gdzie studiować audiofonologię
Jakie uczelnie w Polsce oferują kierunek audiofonologia: