Indologia studia - kierunek studiów

Indie to kraj wręcz stworzony po to, by odbierać go zmysłami. Nie bez powodu pierwsze indyjskie skojarzenia większości z nas orbitują wokół kolorów, przypraw, dań tamtejszej kuchni, gwaru targowisk i ulic, po których mkną riksze. Ta wrażeniowość nie wyczerpuje jednak opowieści, którą można układać o kraju nad Gangesem: Indie są fascynujące także ze poprzez swoje bogactwo językowe, kulturowe i filozoficzne, które wymyka się powierzchownemu poznaniu. Jeśli hindi i sanskryt nie brzmią dla Ciebie całkiem egzotycznie i wiesz, że stanowią tylko dwa z czterech języków, które można kojarzyć z Indiami, całkiem prawdopodobne, że należysz do sympatyków tej kultury. Studia na kierunku indologia to świetny wybór dla pasjonatów, którym z łatwością przychodzi nauka języków obcych (także klasycznych) oraz dla osób, które chcą wgryźć się w fascynujący i złożony świat indyjskiej kultury – starożytnej i współczesnej.

Jaką wiedzę zdobędziesz studiując indologię? Program opiera się przede wszystkim na na lektoratach z czterech (dwóch do wyboru) języków indyjskich: sanskrytu, hindi, tamilskiego i tybetańskiego. Studenci uczestniczą w zajęciach z gramatyki i historii wybranych języków i uczą się ich odmian: mówionej i pisanej. W zależności od tego, czy bliżej Ci do klasyki, czy też chciałbyś wiedzieć więcej o współczesnych Indiach, będziesz mógł wybrać jeden z dwóch modułów kształcenia. Studia na kierunku indologia to także spotkanie z literaturą indyjską, religią i filozofią, dziejami i kulturą subkontynentu indyjskiego oraz współczesnymi zagadnieniami społeczno-politycznymi Indii.

Gdzie może pracować indolog? Dysponując rzadkimi umiejętnościami językowymi, absolwenci tego kierunku wyróżniają się na rynku pracy. Mogą wykorzystać rozwijające się kontakty polsko-indyjskie, by znaleźć zatrudnienie w instytucjach dyplomatycznych lub kulturalnych, których działalność wymaga orientacji we współczesnych przemianach kulturowych, socjologicznych i politycznych Indii. Absolwenci Indologii sprawdzają się także jako pracownicy wydawnictw, mediów i branży turystycznej. Dysponując umiejętnościami translatorskimi, wybierają zawód tłumacza tekstów prasowych, użytkowych lub literackich.

 

Wiedza, którą zdobędziesz, studiując indologię?

Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

 • znajomości dwóch wybranych języków indyjskich: hindi, sanskrytu, języka tamilskiego lub tybetańskiego
 • gramatyki i historii języków indyjskich
 • podstaw językoznawstwa ogólnego
 • tendencji i przemian socjologicznych, politycznych oraz kulturowych we współczesnych Indiach
 • historii literatury indyjskiej
 • translatoryki
 • kultury subkontynentu indyjskiego

 

Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku indologia?

Absolwent kierunku indologia znajdzie zatrudnienie w/jako:

 • pracownik instytucji dyplomatycznych
 • pracownik instytucji kulturalnych
 • pracownik wydawnictw i redakcji
 • tłumacz tekstów użytkowych i literackich
 • pracownik branży turystycznej
 • pracownik muzeum

 

Jakie przedmioty zdawać na maturze?

Przy rekrutacji na indologię na większości uczelni brane są pod uwagę następujące przedmioty: Język polski, język obcy nowożytny lub j. łaciński i kultura antyczna lub j. mniejszości miedzynarodowej lub j. regionalny(j. Kaszubski, jeden przedmiot do wyboru spośród: drugi j. obcy nowożytny, j. łaciński i kultura antyczna, j. mniejszości narodowej, j. regionalny- j. kaszubski, historia, geografia, filozofia, wiedza o społeczeństwie, historia sztuki, historia muzyki.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Popularne miasta, które oferują studia na kierunku INDOLOGIA

Gdzie studiować i jakie wymagania na kierunek Indologia

INDOLOGIA - Szkoły wyższe, uczelnie i wymagania

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Popularne artykuły dla kierunku INDOLOGIA w dziale uczelnia

Zobacz inne kierunki Filologiczne

Komentarze (1)

didudida odpowiedz

Indologia - studia dla ludzi nie stresujących się przyszłością, pracą i przyziemnymi problemami tego świata. Dla bogatych z domu.