Central European and Balkan studies

Central European and Balkan studies

Studia na kierunku central european and balkan studies możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym)

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Województwo
Miejscowość
Status uczelni
Typ uczelni
Więcej filtrów
Poziom studiów
Forma studiów
Czas trwania
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Central european and balkan studies stopień: (I), czas trwania: 3 lata
forma: stacjonarne

Central European and Balkan studies - kierunek studiów

Studia na kierunku Central European and Balkan to studia licencjackie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata).

Studia na kierunku central european and balkan studies
Rok akademicki 2023/2024
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia I stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia)

Uczelnie

Studia na kierunku central european and balkan studies możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym) | central european and balkan studies - uczelnie >

Opis kierunku

Central European and Balkan studies to studia, które mają interdyscyplinarny program kształcenia i pozwalają rozwinąć wiedzę z pogranicza nauk humanistycznych oraz społecznych. Studenci w trakcie kształcenia poznają kulturę, literaturę czy historię krajów Europy Środkowo-Wschodniej i Półwyspu Bałkańskiego. W programie kształcenia ważną rolę odgrywa również rozwój umiejętności związany z świadomą komunikacją międzykulturową.

 

Wymagania

W procesie rekrutacji na studia 2024/2025 na kierunku central european and balkan najczęściej podstawą kwalifikacji jest złożenie wymaganych dokumentów do wypełnienia limitu miejsc.

*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).

 

Praca po studiach

Absolwenci tego kierunku swoją karierę zawodową rozwijać mogą w sektorze związanym z turystyką i kulturą. Czekać na nich będzie praca między innymi w biurach podróży, ośrodkach informacji turystycznej czy muzeach (zajmujących się historią czy kulturą śródziemnomorską). Rozległa wiedza umożliwi także części osób pracę w placówkach dyplomatycznych.

Jakie przedmioty zdawać na maturze?

Podstawą kwalifikacji jest złożenie wymaganych dokumentów do wypełnienia limitu miejsc Ponadto w toku rekrutacji kandydat musi wykazać się dokumentem potwierdzającym znajomość języka angielskiego na poziomie B2.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Central European and Balkan studies - zasady rekrutacji

 • Terminy rekrutacji

 • Czas trwania

 • Przedmioty maturalne

 • Limity

 • Progi

Wiedza, którą zdobędziesz, studiując Central European and Balkan studies

Program studiów i przedmioty
Czego nauczysz się jako student na kierunku Central European and Balkan studies? Mogłoby się wydawać, że wszystkie studia filologiczne to jedynie nudne wkuwanie niezbyt potrzebnej w życiu zawodowym teorii.
Na tym kierunku oczywiście również nie ominiesz wykładów teoretycznych, jednak będą one bazą pod praktykę, którą także przyswoisz. Posiądziesz rozległą wiedzę historyczną obejmującą swoim zasięgiem wszystkie państwa Europy, poznasz ich literaturę, politykę i gospodarkę.
Dowiesz się, w którym miejscu świata znane ci gesty mogą zostać odebrane jako zaproszenie do bójki. Bez problemu porozumiesz się z przedstawicielami dowolnego państwa Europy podczas spotkań biznesowych, czy prywatnych.
Przygotuj się na solidną naukę języka angielskiego - studia na tym kierunku są w całości po angielsku. Jako, że studia zostały uzupełnione o moduły przedmiotów z zakresu komunikacji międzykulturowej w turystyce, bez obaw wybierzesz się na wymarzone wakacje w dowolne miejsce Europy.
 
Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:
 • komunikacji językowej z obywatelami Europy
 • literatury państw europejskich
 • historii, polityki i gospodarki Europy
 • prowadzenia działań biznesowych 

Jak wyglądają studia na kierunku Central European and Balkan studies?

 

1. Typ i tryb studiów

Kierunek Central European and Balkan studies można obecnie realizować tylko w trybie stacjonarnym, co w praktyce oznacza, że zajęcia będą odbywać się od poniedziałku do piątku w godzinach ustalonych przez władze konkretnej uczelni.

 

Studia na kierunku Central European and Balkan możemy podzielić na:

1. Poziom:

 

2. Forma:

 

Program nauczania na powyższych studiach będzie oscylował głównie wokół zagadnień związanych z naukami filologicznymi i kulturoznawczymi.

 

2. Program studiów i przedmioty

Jako student kierunku Central European and Balkan studies będziesz miał okazję zdobyć kompleksową wiedzę językoznawczą, kulturoznawczą i literaturoznawczą. W siatce zajęć znajdzie się wiele ciekawych i rozwijających przedmiotów, między innymi takich jak:

 

 • English for Teaching and Academic Purposes – basic
 • Contemporary Foreign Language
 • European Ancient Literature - selected problems

 

Studenci, którzy aplikują na ten interesujacy kierunek poznają także kulturę, historię i obyczaje wybranych krajów Europy Środkowo-Wschodniej oraz Półwyspu Bałkańskiego.

 

3. Nabywane umiejętności

W czasie studiów na kierunku Central European and Balkan studies wykształcisz wiele cennych umiejętności praktycznych. Przede wszystkim rozwiniesz swoje zdolności językowe i osiągniesz poziom zaawansowany z języka angielskiego, co z powodzeniem wykorzystasz w swojej przyszłej praktyce zawodowej.

Ponadto, studenci dowiedzą się w jaki sposób analizować i interpretować wybrane teksty literackie. Co więcej, zdobędziesz kompetencje z obszaru komunikacji i negocjacji biznesowej oraz nauczysz się zarządzania różnorodnymi aspektami turystyki kulturowej.

 

4. Dla kogo ten kierunek

Co tak naprawdę wiemy o kontynencie, którego jesteśmy częścią? Europa składa się z 46 państw, których polityka i gospodarka kształtująca się na przestrzeni wieków wzajemnie na siebie wpływały. Liczne konflikty zbrojne powodowały rozpady, a także powstawanie nowych państw i regionów geograficznych.Zaskakująca różnorodność kulturowa i polityczna panująca w każdym miejscu świata może powodować niemały zawrót głowy. Kraje oddzielone jedynie umowną granicą rządzą się całkowicie różnymi prawami. 
Jesteś przekonany, że znajomość historii świata, kultur poszczególnych państw i języków tam obowiązujących są kluczowe w perspektywie zdobycia zatrudnienia w międzynarodowych korporacjach? Chciałbyś poszerzyć grono znajomych, a co często za tym idzie, cennych kontaktów biznesowych mogących zaprocentować w przyszłości? Z łatwością przychodzi ci przyswajanie historii, a znajomi nazywają poliglotą? Nie wiesz, na jaki odłam filologii się zdecydować? Studia na kierunku Central European and Balkan studies mogą okazać się strzałem w dziesiątkę!   
 
5. Gdzie studiować Central European and Balkan

Popularne uczelnie na których można studiować kierunek Central European and Balkan:

Ile trwają studia i jaki tytuł uzyskasz?

Studia na kierunku Central European and Balkan trwają 3 lata (studia I stopnia).

Studia pierwszego stopnia na kierunku Central European and Balkan studies będą trwały trzy lata, czyli sześć semestrów. Po tym czasie zdobędziesz tytuł licencjata.

Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku Central European and Balkan studies

Praca po studiach
Gdzie zdobędziesz zatrudnienie po studiach na kierunku Central European and Balkan studies? We wszystkich instytucjach kulturowych, dla których twoja wiedza z zakresu literatury, kultury, polityki i gospodarki uropejskiej okaże się cenna.
Zatrudnisz się w muzeach i domach kultury. Jeśli myśl o dzieleniu się zdobytą wiedzą z innymi jest ci najbliższa, będziesz mógł pójść ściężką edukacji zostając nauczycielem.
Z otwartymi ramionami przyjmą cię radiowcy chcący wzbogacić swoją audycję o rzetelną wiedzę historyczną. Twoje umiejętności zdobyte na studiach będą nieocenione w pracy w międzynarodowych korporacjach zajmujących się handlem i turystyką Europy.
Biura podróży, linie lotnicze, hotele, biura informacji turystycznej również szeroko się przed tobą otworzą
 
Absolwent kierunku Central European and Balkan studies znajdzie zatrudnienie w/jako:
 • biurach podróży
 • liniach lotniczych
 • biurach tłumaczeń
 • hotelach
 • międzynarodowych korporacjach
 • branży związanej z handlem na obszarze Europy

Poziom i forma studiów

Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Central european and balkan studies studia stacjonarne

Sprawdź na jakim poziomie znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Central european and balkan studies studia I stopnia

Zobacz inne kierunki filologiczne

Filtrowanie
Województwo
Poziom studiów

Zobacz inne kierunki filologiczne - podyplomowe

Filtrowanie
Województwo
Poziom studiów

W jakich firmach możesz pracować po kierunku central european and balkan studies

Miasta, które oferują studia na kierunku Central European and Balkan studies

Teraz najważniejsze

matura 2024

zmiany na maturze 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia

Komentarze (0)