HUNGARYSTYKA studia – kierunek studiów

Dla kogo ten kierunek

Fiński i węgierski należą do języków z grupy ugrofińskich, którymi posługuje się około 24 milionów ludzi z Europy Północnej, Syberii oraz Węgier. Mimo że daleko im do popularności takich języków jak angielski czy niemiecki, to z roku na rok, na całym świecie, przybywa chętnych, którzy podejmują się ich nauki. Współcześnie, znajomość jak największej liczby języków obcych, ze szczególnym uwzględnieniem tych mniej powszechnych jest bardzo dużym i niekwestionowanym atutem na polskim i międzynarodowym rynku pracy.
Dlatego też, jako odpowiedź na tego typu potrzeby i tendencje panujące na świecie, powstaje wiele nowych kierunków filologicznych, które cieszą się dużą popularnością wśród studentów. Jednym z nich jest hungarystyka, czyli studia, na których studenci mogą rozwinąć swoje zdolności z obszaru języka węgierskiego i fińskiego. Jeżeli więc jesteś osobą o zainteresowaniach kulturowych i językowych i chciałbyś związać z nimi swoją przyszłość zawodową, to studia na kierunku hungarystyka będą dla ciebie odpowiednim wyborem.
 
Czego nauczysz się podczas studiów na kierunku hungarystyka?
W czasie nauki na tym niezwykle interesującym i zarazem przyszłościowym kierunku będziesz miał szansę zdobyć wiedzę językoznawczą, literaturoznawczą i kulturoznawczą. Już na początku swojej drogi naukowej będziesz musiał dokonać wyboru specjalizacji, która będzie najbardziej dopasowana do twoich potrzeb i zainteresowań.
Zadecydujesz pomiędzy językiem fińskim, a węgierskim, a program nauczania będzie zależny od tego jaką ścieżkę wybierzesz. Jako student dowiesz się więcej na temat historii Węgier lub Finlandii, a także zaznajomisz się z kulturą i obyczajami tych niezwykłych krajów. Ponadto, będziesz uczęszczał na zajęcia z praktycznej nauki języka i zdobędziesz kompleksowe przygotowanie językoznawcze.
Oprócz tego, będziesz miał okazję obcować z najwybitniejszymi dziełami literatury ugrofińskiej oraz zagłębisz się w niezwykłą i sztukę tych terenów. Uzyskaną wiedzę teoretyczną wykorzystasz podczas obowiązkowych praktyk studenckich, które zrealizujesz w wybranym przez siebie miejscu.
 
Jaka praca po tym kierunku?
Po zakończeniu nauki na tym prestiżowym i perspektywicznym kierunku będziesz miał wiedzę językoznawczą, kulturoznawczą i literaturoznawczą, dzięki czemu zwiększysz swoje szanse na zdobycie atrakcyjnej i dopasowanej do twojego wykształcenia, pracy. Przede wszystkim będziesz kompleksowo przygotowany do podjęcia pracy miejscach, w których wymagana jest znajomość języków obcych.
Jako absolwent idealnie odnajdziesz się jako pracownik instytucji kulturalnych, zajmujących się promowaniem kultury ugrofińskiej. Ponadto, po zdobyciu odpowiedniego przygotowania pedagogicznego będziesz mógł pracować w oświacie, jako nauczyciel języka fińskiego lub węgierskiego. Sprawdzisz się także w zawodzie tłumacza w biurach tłumaczeniowych lub własnej działalności gospodarczej. Równie ciekawym rozwiązaniem może okazać się wiązanie swojej przyszłości z branżą turystyczną, zarówno jako przewodnik, pilot wycieczek, jak i właściciel biura podróży.
Dodatkowo, doskonała znajomość języka obcego otworzy Ci drzwi do międzynarodowej kariery, zarówno w oddziałach światowych firm i korporacji, jak i poza granicami naszego kraju.

WAŻNE TEMATY

JAKIE PRZEDMIOTY ZDAWAĆ NA MATURZE?

Aby zostać studentem tego kierunku powinieneś zdać maturę z języka polskiego, języka obcego nowożytnego, historii, WOS-u, geografii lub matematyki.

szczegółowe wymagania na uczelniach

GDZIE STUDIOWAĆ KIERUNEK HUNGARYSTYKA

Województwo
Miejscowość
Typ studiów
Tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

SPECJALNOŚCI / ŚCIEŻKI KSZTAŁCENIA NA KIERUNKU HUNGARYSTYKA

Tryb studiów
Typ studiów
Miasto
Województwo
SORTOWANIE:

Nic nie znaleziono

Zobacz inne kierunki Filologiczne

Typ studiów
Województwo
SORTOWANIE:

WIEDZA, JAKĄ ZDOBĘDZIESZ PODCZAS STUDIÓW NA KIERUNKU HUNGARYSTYKA:

 • znajomość języka węgierskiego
 • znajomość języka fińskiego
 • znajomość kultury węgierskiej i fińskiej
 • znajomość literatury ugrofińskiej
 • znajomość kultury ugrofińskiej
 • umiejętności translatorskie
 • znajomość dodatkowego języka obcego
 • znajomość historii Węgier i Finlandii

Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

HUNGARYSTYKA STUDIA STACJONARNE

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

HUNGARYSTYKA STUDIA I STOPNIA

HUNGARYSTYKA STUDIA II STOPNIA

JAKA PRACA, CZYLI GDZIE BĘDZIESZ PRACOWAŁ PO UKOŃCZENIU STUDIÓW NA KIERUNKU HUNGARYSTYKA:

 • oświata
 • instytucje kultury
 • wydawnictwa
 • biura tłumaczeniowe
 • branża turystyczna
 • pilot/przewodnik wycieczek
 • firmy i korporacje międzynarodowe
 • szkoły językowe

MIASTA, KTÓRE OFERUJĄ STUDIA NA KIERUNKU HUNGARYSTYKA

Komentarze (0)