Dodaj do ulubionych

POLONISTYKA studia – kierunek studiów

Studia na kierunku polonistyka to studia licencjackie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata).

Studia na kierunku polonistyka
Rok akademicki 2023/2024
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia I stopnia

Uczelnie

Studia na kierunku lub specjalności polonistyka możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym) | polonistyka - uczelnie >

Opis kierunku

Polonistyka to studia skierowane do pasjonatów literatury i językoznawstwa, którzy chcieliby rozwijać się w tym kierunku i związać z nim swoją przyszłość zawodową. W ramach kształcenia studenci skupią się na doskonaleniu wiedzy z obszaru nauk humanistycznych i kulturoznawczych. Program przewiduje realizację zajęć z historii i kultury języka, literatury polskiej oraz teorii literatury. Po wybraniu konkretnej specjalizacji zyskają również zdolności pedagogiczne, a także będą mieli okazję nauczyć się edycji, redakcji i krytyki tekstów literackich.

 

Praca po studiach

Absolwenci znajdą zatrudnienie w placówkach kultury, mediach, wydawnictwach, redakcjach prasowych, szkołach podstawowych i ponadpodstawowych.

WYMAGANIA REKRUTACYJNE

Polonistyka to kierunek, który można realizować zarówno na pierwszym, jak i drugim stopniu kształcenia. W obu przypadkach kandydaci muszą spełnić określone wymagania, dzięki czemu zwiększą swoje szanse na pozytywne rozpatrzenie aplikacji.

Kandydaci na studia magisterskie muszą przedstawić dyplom ukończenia studiów na pokrewnym kierunku.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

GDZIE STUDIOWAĆ KIERUNEK POLONISTYKA

Województwo
Miejscowość
Poziom studiów
Forma studiów

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Przemyślu

Polonistyka stopień: (I)
tryb: stacjonarne

POLONISTYKA - zasady rekrutacji

 • Terminy rekrutacji

 • Czas trwania

 • Przedmioty maturalne

 • Limity

 • Progi

Poziom i forma studiów

Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Polonistyka studia stacjonarne

Sprawdź na jakim poziomie znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Polonistyka studia I stopnia

Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku polonistyka

Forma studiów
Poziom studiów
Miasto
Województwo
SORTOWANIE:

Nic nie znaleziono

JAK WYGLĄDAJĄ STUDIA NA KIERUNKU POLONISTYKA?

Studia na kierunku polonistyka łączą w sobie zagadnienia z obszaru nauk humanistycznych, historycznych i kulturoznawczych, dzięki czemu studenci zdobędą wszechstronne wykształcenie i przygotowanie zawodowe. Bogata oferta specjalizacji umożliwi im rozwinięcie wiedzy z konkretnego obszaru tematycznego, między innymi z edytorstwa, pedagogiki, czy glottodydaktyki.

 

1. Typ i tryb studiów:

Studia na kierunku polonistyka możemy podzielić na:

1. Poziom:

2. Forma:

 

2. Zdobywana wiedza i umiejętności

W ramach kształcenia na kierunku polonistyka studenci zyskają wszechstronną wiedzę literaturoznawczą i językoznawczą. Przede wszystkim będą mieli okazję poznać wybrane zjawiska literackie i kulturowe, a także zapoznać się z wybranymi dziełami literatury polskiej z konkretnych epok. Program kształcenia zakłada również realizację zajęć z poetyki, teorii literatury oraz historii i kultury języka. Poza wiedzą teoretyczną rozwiną również umiejętności praktyczne.

Podczas studiów nauczą się analizowania tekstów literackich, dokonywania edycji i redakcji. W ramach specjalizacji nauczycielskiej i glottodydaktycznej poznają zasady przygotowywania scenariuszy lekcji z języka polskiego, układania konspektów zajęć oraz nauki języka polskiego obcokrajowców. Integralną część studiów będą stanowić praktyki zawodowe, które zostaną zrealizowane w wyznaczonym do tego miejscu.

ILE TRWAJĄ STUDIA NA KIERUNKU POLONISTYKA?

Studia na kierunku polonistyka trwają 3 lata (studia I stopnia).

JAKA PRACA PO STUDIACH NA KIERUNKU POLONISTYKA?

Absolwenci kierunku polonistyka zyskują wiele ciekawych opcji rozwoju zawodowego. Przede wszystkim będą przygotowani do pracy w instytucjach kultury, gdzie wykorzystają wiedzę i umiejętności zdobyte w czasie studiów. Równie ciekawą opcją może być zatrudnienie w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych oraz szkołach językowych dla cudzoziemców. Po zakończeniu nauki znajdą również zatrudnienia w redakcjach prasowych, wydawnictwach, mediach oraz w biurach tłumaczeniowych.

Możliwości zatrudnienia po studiach na kierunku polonistyka:

 • szkoły podstawowe

 • szkoły ponadpodstawowe

 • szkoły językowe

 • instytucje kultury

 • wydawnictwa

 • redakcje czasopism

 • media

 • biura tłumaczeniowe

 • muzea

 • własna działalność gospodarcza.

Zobacz inne kierunki Filologiczne

Typ studiów
Województwo
SORTOWANIE:

Zobacz inne kierunki Filologiczne - podyplomowe

Typ studiów
Województwo
SORTOWANIE:

MIASTA, KTÓRE OFERUJĄ STUDIA NA KIERUNKU POLONISTYKA

Komentarze (0)

Popularne

studia

matura 2023

 

 

Teraz najważniejsze

matura 2023

zmiany na maturze 2023

arkusze maturalne

wyniki matur 2022

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia

 • Dni Otwarte https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJiYIsI9x0_UYRxah2a6T5Asc https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/cb81d-wsb-w-gdańsku.jpg Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku
 • ul. Komandorska 118/120  53-345 Wrocław  https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJA9Y2DELCD0cRMbXaXGADe8E Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
 • ul. Marcinkowskiego 2-6, Wrocław Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu
 • ul. Leśna 1, 75-582 Koszalin https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/6d087-pwsz-koszalin.jpg Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Koszalinie
 • ul. Pigonia 1, Rzeszów https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJM5haPPj6PEcRAXpvuNl9L0M https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/d0984-uniwersytet-rzeszowski.jpg Uniwersytet Rzeszowski
 • ul. Mieszka I 61 C,, 71-011 Szczecin https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJiaE5fdoIqkcRtavOUi3m7UI https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/afcf7-collegium-balticum.jpg Collegium Balticum - Akademia Nauk Stosowanych