Dodaj do ulubionych

Indologia studia - kierunek studiów

 

Dla kogo ten kierunek

Indie to kraj wręcz stworzony po to, by odbierać go zmysłami. Nie bez powodu pierwsze indyjskie skojarzenia większości z nas orbitują wokół kolorów, przypraw, dań tamtejszej kuchni, gwaru targowisk i ulic, po których mkną riksze. Ta wrażeniowość nie wyczerpuje jednak opowieści, którą można układać o kraju nad Gangesem: Indie są fascynujące także ze poprzez swoje bogactwo językowe, kulturowe i filozoficzne, które wymyka się powierzchownemu poznaniu. Jeśli hindi i sanskryt nie brzmią dla Ciebie całkiem egzotycznie i wiesz, że stanowią tylko dwa z czterech języków, które można kojarzyć z Indiami, całkiem prawdopodobne, że należysz do sympatyków tej kultury. Studia na kierunku indologia to świetny wybór dla pasjonatów, którym z łatwością przychodzi nauka języków obcych (także klasycznych) oraz dla osób, które chcą wgryźć się w fascynujący i złożony świat indyjskiej kultury – starożytnej i współczesnej.

 

Program studiów i przedmioty

Jaką wiedzę zdobędziesz studiując indologię? Program opiera się przede wszystkim na na lektoratach z czterech (dwóch do wyboru) języków indyjskich: sanskrytu, hindi, tamilskiego i tybetańskiego. Studenci uczestniczą w zajęciach z gramatyki i historii wybranych języków i uczą się ich odmian: mówionej i pisanej. W zależności od tego, czy bliżej Ci do klasyki, czy też chciałbyś wiedzieć więcej o współczesnych Indiach, będziesz mógł wybrać jeden z dwóch modułów kształcenia. Studia na kierunku indologia to także spotkanie z literaturą indyjską, religią i filozofią, dziejami i kulturą subkontynentu indyjskiego oraz współczesnymi zagadnieniami społeczno-politycznymi Indii.

 

Praca po studiach

Gdzie może pracować indolog? Dysponując rzadkimi umiejętnościami językowymi, absolwenci tego kierunku wyróżniają się na rynku pracy. Mogą wykorzystać rozwijające się kontakty polsko-indyjskie, by znaleźć zatrudnienie w instytucjach dyplomatycznych lub kulturalnych, których działalność wymaga orientacji we współczesnych przemianach kulturowych, socjologicznych i politycznych Indii. Absolwenci Indologii sprawdzają się także jako pracownicy wydawnictw, mediów i branży turystycznej. Dysponując umiejętnościami translatorskimi, wybierają zawód tłumacza tekstów prasowych, użytkowych lub literackich.

Jakie przedmioty zdawać na maturze?

Przy rekrutacji na indologię na większości uczelni brane są pod uwagę następujące przedmioty: Język polski, język obcy nowożytny lub j. łaciński i kultura antyczna lub j. mniejszości miedzynarodowej lub j. regionalny(j. Kaszubski, jeden przedmiot do wyboru spośród: drugi j. obcy nowożytny, j. łaciński i kultura antyczna, j. mniejszości narodowej, j. regionalny- j. kaszubski, historia, geografia, filozofia, wiedza o społeczeństwie, historia sztuki, historia muzyki.

GDZIE STUDIOWAĆ KIERUNEK INDOLOGIA

Województwo
Miejscowość
Typ studiów
Tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

UCZELNIE, GDZIE INDOLOGIA JAKO SPECJALNOŚĆ / ŚCIEŻKA KSZTAŁCENIA

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Jednostka prowadząca

Filologia stopień: (II), czas trwania: 2 lata
tryb: niestacjonarne, stacjonarne

Specjalności na kierunku filologia

Uniwersytet Warszawski

Uniwersytet Warszawski

Jednostka prowadząca

Orientalistyka stopień: (I)  (II), czas trwania: 3 lata • 2 lata
tryb: stacjonarne, niestacjonarne

Specjalności na kierunku orientalistyka

Indologia - zasady rekrutacji

 • Terminy rekrutacji

 • Czas trwania

 • Przedmioty maturalne

 • Limity

 • Progi

Poziom i tryb studiów

CZĘSTO WYBIERANE

Miasto
SORTOWANIE:

Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku indologia

Tryb studiów
Typ studiów
Miasto
Województwo
SORTOWANIE:

Nic nie znaleziono

Wiedza, którą zdobędziesz, studiując indologię?

Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

 • znajomości dwóch wybranych języków indyjskich: hindi, sanskrytu, języka tamilskiego lub tybetańskiego
 • gramatyki i historii języków indyjskich
 • podstaw językoznawstwa ogólnego
 • tendencji i przemian socjologicznych, politycznych oraz kulturowych we współczesnych Indiach
 • historii literatury indyjskiej
 • translatoryki
 • kultury subkontynentu indyjskiego

Jak wyglądają studia na kierunku indologia?

 

1. Typ i tryb studiów

Kierunek indologia jest dostępny tylko w trybie stacjonarnym. W praktyce oznacza to, że zajęcia będą odbywać się od poniedziałku do piątku, co będzie idealnym rozwiązaniem dla osób, które mogą sobie pozwolić na pełne poświęcenie się nauce i zdobywaniu wykształcenia.

Tematyka zajęć na powyższych studiach będzie związana z naukami humanistycznymi.

 

2. Program studiów i przedmioty

W czasie studiów na kierunku indologia będziesz miał okazję zdobyć kompleksową wiedzę językoznawczą, kulturową oraz literaturoznawczą. Ponadto dowiesz się więcej na temat historii, kultury oraz literatury Indii. W planie zajęć znajdzie się wiele interesujących przedmiotów powiązanych z powyższą tematyką. Oto wybrane z nich:

 • Gramatyka I języka indyjskiego
 • Sztuka i estetyka Indii
 • Antropologia kulturowa
 • Zagadnienia społeczno-kulturowe Indii

 

3. Nabywane umiejętności

Jako student powyższego kierunku wykształcisz szereg cennych umiejętności praktycznych, które z powodzeniem wykorzystasz w swojej przyszłej pracy zawodowej. Przede wszystkim skupisz się na praktycznej nauce języka hindi-oficjalnego języka Republiki Indii oraz sanskrytu. Studenci poznają także dodatkowy język nowożytny. Ponadto, dowiesz się w jaki sposób analizować wybrane teksty literatury indyjskiej oraz zjawiska społeczne i kulturowe.

Ile trwają studia i jaki tytuł uzyskasz?

Studia pierwszego stopnia na kierunku indologia będą trwały trzy lata, czyli sześć semestrów. Po tym czasie uzyskasz tytuł licencjata.

Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku indologia?

Absolwent kierunku indologia znajdzie zatrudnienie w/jako:

 • pracownik instytucji dyplomatycznych
 • pracownik instytucji kulturalnych
 • pracownik wydawnictw i redakcji
 • tłumacz tekstów użytkowych i literackich
 • pracownik branży turystycznej
 • pracownik muzeum

Zobacz inne kierunki Filologiczne

Typ studiów
Województwo
SORTOWANIE:

MIASTA, KTÓRE OFERUJĄ STUDIA NA KIERUNKU INDOLOGIA

Komentarze (7)

orientalismus odpowiedz

Studia niestety rozczarowują ubogą ofertą programową? Zdumiewa fakt, że na studiach przeznaczonych dla przyszłych tłumaczy brakuje zajęć charakterystycznych dla tego typu zawodu, nie wspominając już o praktykach (ale to akurat bolączka większości kierunków uczelnianych). Tłumaczy się przede wszystkim teksty literackie, a przecież wiadomo, że nie wszyscy indolodzy poświęcą się pracy tłumacza poezji i literatury pięknej. Zbyt duży nacisk kładzie się na analizę dawnej literatury, a zbyt mało (lub wręcz wcale) poświęca się czasu językowi i problematyce Indii współczesnych. Wiele osób wybierając te studia myśli, że będzie się uczyć o dynamicznie rozwijającej się gospodarce indyjskiej, współczesnych problemach społecznych, ekonomicznych czy też o polityce. Nic bardziej mylnego. Progarm studiów nie zmienia się od dziesiecioleci, jest zupełnie nieprzystosowany do współczesnego rynku pracy, a szkoda, bo w Indiach drzemie ogromny potencjał. Trudno nie wspomniec też o tym, że przeciętny absolwent w jezykach indyjskich porozumiewa się raczej kiepsko, szczególnie gdy się go porówna z absolwentami innych kietunków orientalistycznych. Licencjat w zupełności wystarczy, chociaż dla ?wygłodniałych? wiedzy studia mogą się okazać zwyczaajnie mało rozwijające i dosyć ?wąskotorowe?. Ale w sumie na kierunku jest tak malutko osób, że ?jakosć tych studiow nie ma większego znaczenia dla ogółu studenckiej braci ;)

Studentka I roku Indologii odpowiedz pokaż odpowiedzi (1)

To są naprawdę ciekawe studia, możliwość dobrego poznania języka jest dużym atutem w dzisiejszych czasach. Wielkim minusem Indologii jest sanskryt, i to w tak intensywnym trybie, że brakuje czasu na hindi. Po roku studiów znam mnóstwo słów i form gramatycznych z sanskrytu, z hindi o wiele mniej. Język ten jest na dzisiejsze warunki niepraktyczny i niepotrzebny, a jego nauka kosztuje mnóstwo czasu i wysiłku (który często nijak ma odniesienie w ocenie). Z tego powodu stanowczo odradzam te studia, może jak zacznie brakować chętnych to na UJ zostanie zmniejszona częstotliwość sanskrytu na rzecz hindi. A, zapomniałam dodać, że znajomość sanskrytu po dwóch latach nauki jest wyłącznie BIERNĄ znajomością języka, nie dacie rady złożyć na szybko poprawnego gramatycznie zdania, bo język posiada 8 przypadków, mnóstwo deklinacji a poza tym jest językiem wegetującym, większość Indusów go nie zna.

popieram W odpowiedzi do: Studentka I roku Indologii odpowiedz

W punkt. Na UW dokładnie to samo.

didudida odpowiedz pokaż odpowiedzi (3)

Indologia - studia dla ludzi nie stresujących się przyszłością, pracą i przyziemnymi problemami tego świata. Dla bogatych z domu.

Astrobyk W odpowiedzi do: didudida odpowiedz

Głupia wypowiedź. To, że ty nie potrafisz dostrzec potencjału w jednej z najbardziej rozwijających się obecnie gospodarek z ogromną rzeszą osób na emigracji na całym świecie świadczy tylko o tobie i twoim braku inteligencji.

REdidudida W odpowiedzi do: didudida odpowiedz

Cóż, trudno się nie zgodzić. Rozumiem rozczarowanie, jakie może się pojawić w związku z tymi studiami.

REastrobyk W odpowiedzi do: Astrobyk odpowiedz

Ale komentarz didudida nie dotyczy Indii, tylko studiów indologicznych, a to różnica, prawda? W Indiach drzemie ogromny potencjał, ale w studiach indologicznych już niestety nie.