Indologia studia - kierunek studiów

Indie to kraj wręcz stworzony po to, by odbierać go zmysłami. Nie bez powodu pierwsze indyjskie skojarzenia większości z nas orbitują wokół kolorów, przypraw, dań tamtejszej kuchni, gwaru targowisk i ulic, po których mkną riksze. Ta wrażeniowość nie wyczerpuje jednak opowieści, którą można układać o kraju nad Gangesem: Indie są fascynujące także ze poprzez swoje bogactwo językowe, kulturowe i filozoficzne, które wymyka się powierzchownemu poznaniu. Jeśli hindi i sanskryt nie brzmią dla Ciebie całkiem egzotycznie i wiesz, że stanowią tylko dwa z czterech języków, które można kojarzyć z Indiami, całkiem prawdopodobne, że należysz do sympatyków tej kultury. Studia na kierunku indologia to świetny wybór dla pasjonatów, którym z łatwością przychodzi nauka języków obcych (także klasycznych) oraz dla osób, które chcą wgryźć się w fascynujący i złożony świat indyjskiej kultury – starożytnej i współczesnej.

Jaką wiedzę zdobędziesz studiując indologię? Program opiera się przede wszystkim na na lektoratach z czterech (dwóch do wyboru) języków indyjskich: sanskrytu, hindi, tamilskiego i tybetańskiego. Studenci uczestniczą w zajęciach z gramatyki i historii wybranych języków i uczą się ich odmian: mówionej i pisanej. W zależności od tego, czy bliżej Ci do klasyki, czy też chciałbyś wiedzieć więcej o współczesnych Indiach, będziesz mógł wybrać jeden z dwóch modułów kształcenia. Studia na kierunku indologia to także spotkanie z literaturą indyjską, religią i filozofią, dziejami i kulturą subkontynentu indyjskiego oraz współczesnymi zagadnieniami społeczno-politycznymi Indii.

Gdzie może pracować indolog? Dysponując rzadkimi umiejętnościami językowymi, absolwenci tego kierunku wyróżniają się na rynku pracy. Mogą wykorzystać rozwijające się kontakty polsko-indyjskie, by znaleźć zatrudnienie w instytucjach dyplomatycznych lub kulturalnych, których działalność wymaga orientacji we współczesnych przemianach kulturowych, socjologicznych i politycznych Indii. Absolwenci Indologii sprawdzają się także jako pracownicy wydawnictw, mediów i branży turystycznej. Dysponując umiejętnościami translatorskimi, wybierają zawód tłumacza tekstów prasowych, użytkowych lub literackich.

WAŻNE TEMATY

Jakie przedmioty zdawać na maturze?

Przy rekrutacji na indologię na większości uczelni brane są pod uwagę następujące przedmioty: Język polski, język obcy nowożytny lub j. łaciński i kultura antyczna lub j. mniejszości miedzynarodowej lub j. regionalny(j. Kaszubski, jeden przedmiot do wyboru spośród: drugi j. obcy nowożytny, j. łaciński i kultura antyczna, j. mniejszości narodowej, j. regionalny- j. kaszubski, historia, geografia, filozofia, wiedza o społeczeństwie, historia sztuki, historia muzyki.

szczegółowe wymagania na uczelniach

GDZIE STUDIOWAĆ KIERUNEK INDOLOGIA

Województwo
Miejscowość
Typ studiów
Tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

CZĘSTO WYBIERANE

Miasto
SORTOWANIE:

Zobacz inne kierunki Filologiczne

Typ studiów
Województwo
SORTOWANIE:

Wiedza, którą zdobędziesz, studiując indologię?

Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

 • znajomości dwóch wybranych języków indyjskich: hindi, sanskrytu, języka tamilskiego lub tybetańskiego
 • gramatyki i historii języków indyjskich
 • podstaw językoznawstwa ogólnego
 • tendencji i przemian socjologicznych, politycznych oraz kulturowych we współczesnych Indiach
 • historii literatury indyjskiej
 • translatoryki
 • kultury subkontynentu indyjskiego

Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku indologia?

Absolwent kierunku indologia znajdzie zatrudnienie w/jako:

 • pracownik instytucji dyplomatycznych
 • pracownik instytucji kulturalnych
 • pracownik wydawnictw i redakcji
 • tłumacz tekstów użytkowych i literackich
 • pracownik branży turystycznej
 • pracownik muzeum

MIASTA, KTÓRE OFERUJĄ STUDIA NA KIERUNKU INDOLOGIA

Komentarze (1)

didudida odpowiedz

Indologia - studia dla ludzi nie stresujących się przyszłością, pracą i przyziemnymi problemami tego świata. Dla bogatych z domu.