Turkologia - kierunek studiów

Język, literatura, historia, kultura, dzieje – obszary, których egzotyczna kumulacja pozwoli zrozumieć antropologiczne oraz etnologiczne fundamenty i ewolucję ludów tureckich. Turcja to nie tylko kraj będący od lat w turystycznej czołówce w skali międzynarodowej. To nie tylko kraj, który ma do zaoferowania designerskie mozaiki na dywanach, aromatyczne koftesi czy lot balonem w księżycowej Kapadocji. To przede wszystkim państwo kondensujące różnorodności: to w Turcji rankiem pijesz kahvesi z Tatarem, popołudnie spędzasz z Ujgurem, a wieczorem chłoniesz rozbrzmiewający ze stambulskich minaretów ezan z Azerami. Jaka jest współczesna Turcja i jak definiuje się społeczeństwo, które doświadczyło zarówno osmańskiego sułtanatu, jak i demokratycznej rewolucji Mustafy Kemala? W czym tkwi fenomen Atatürka i dlaczego nazywany jest Ojcem Turcji? Jak na przestrzeni wieków kształtował się język, kultura i sztuka turecka? Czym jest islam i jakie wartości reprezentują muzułmanie? Co wspólnego z Turcją mają Czulimowie, Dołganie oraz Karaczajowie?

 

Jeśli w sferze Twoich zainteresowań znajduje się świat Orientu, pragniesz udać się w samotną wędrówkę po dzielnicach Złotego Rogu, inspirując się prozą Orhana Pamuka, Mevlana znajduje się na szczycie listy najważniejszych i najbardziej fascynujących miejsc do odkrycia, zależy Ci na zdobyciu wykształcenia humanistycznego, chcesz zrozumieć mechanizmy kulturowe, religijne i językowe, Twoim celem jest poznanie nietuzinkowych aspektów z życia Turków i konfrontacja historyczno-społecznych kontrastów na linii Zachód-Wschód, studia na kierunku turkologia to zdecydowanie najlepszy wybór dla Ciebie.

Jaką wiedzę zdobędziesz w toku studiów i jakimi umiejętnościami będziesz mógł pochwalić się jako absolwent tego kierunku? By zgłębić tajniki języka tureckiego i poznać specyfikę badań metodologicznych, będziesz poruszać się po najistotniejszych kontekstach kulturowo-historycznych, aby twórczo rozwijać swoje predyspozycje do pracy zawodowej. Nauczysz się, jak właściwie operować terminologią z zakresu językoznawstwa oraz literaturoznawstwa. Przekonasz się, które aspekty kulturowe i historyczne miały największe znaczenie na współczesny wizerunek państwa tureckiego. Będziesz mieć szansę poznać i wykorzystać metody interpretacji, wartościowania oraz problematyzacji różnych tekstów kultury w obszarze konkretnych szkół badawczych, oscylujących wokół języka i literatury. Zdobędziesz szeroką wiedzę odnośnie do historycznej zmienności znaczeń języka tureckiego, będziesz doskonale zorientowany we współczesnym życiu kulturalnym i społecznym oraz staniesz się częścią procesów badawczych, które warunkują obecną kondycję języka, sztuki, polityki, literatury oraz historii Turcji.

Ponadto będziesz potrafić samodzielnie interpretować teksty kultury, selekcjonować informacje i wykorzystywać ich potencjał w tworzeniu krytycznych opinii. Zrozumiesz rolę kultury języka i twórczości literackiej, komunikacji zarówno kulturowej, jak i interkulturowej, a także istotę innowacyjnych procesów związanych z przetwarzaniem mowy i języka. Co więcej, płynnie zintegrujesz wiedzę interdyscyplinarną z zakresu różnych dziedzin, aby zastosować ją na polu zawodowym.

Jakie perspektywy zawodowe otworzą się przed Tobą kiedy ukończysz studia na kierunku turkologia? Jako interdyscyplinarny ekspert rozumiejący fenomen cywilizacji Wschodu znajdziesz zatrudnienie w takich obszarach, gdzie Twoje umiejętności krytycznej oceny oraz merytorycznej wiedzą na temat języka, kultury, sztuki, religii, polityki, obyczajowości i historii Turcji będą nieocenione. Zdecydowanie odnajdziesz się w roli opiniotwórczego dziennikarza współpracującego z dowolnym medium, krytyka sztuki lub pracownika instytucji kulturalnych, takich jak muzea, domy kultury czy galerie sztuki. Ponadto doskonałą perspektywą jest praca w strukturze uniwersyteckiej. Jeśli w zasięgu Twoich zawodowych marzeń jest kariera polityczna lub pragniesz związać się na polu zawodowym z organizacjami pozarządowymi i fundacjami lub zostać animatorem kultury, a przy tym nie brakuje Ci charyzmy, studia turkologiczne pozwolą Ci na ich realizację.

WAŻNE TEMATY

Jakie przedmioty zdawać na maturze?

Przy rekrutacji na kierunek turkologia na większości uczelni brane są pod uwagę następujące przedmioty: język polski, język obcy nowożytny.

szczegółowe wymagania na uczelniach

GDZIE STUDIOWAĆ KIERUNEK TURKOLOGIA

Województwo
Miejscowość
Typ studiów
Tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

CZĘSTO WYBIERANE

Miasto
SORTOWANIE:

Zobacz inne kierunki Filologiczne

Typ studiów
Województwo
SORTOWANIE:

Wiedza, którą zdobędziesz, studiując turkologię?

Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

 • terminologii, teorii, metodologii oraz procesów rozwojowych z zakresu badań nad językiem lub literaturą
 • swobodnego poruszania się po cywilizacyjnych, kulturowych oraz historycznych kontekstach
 • interdyscyplinarnych powiązań między badaniami językoznawczymi oraz literaturoznawczymi
 • komparatystyki literackiej, językowej lub kulturowej, rozumienia procesów wymiany kulturowej oraz ich znaczenia dla współczesnych procesów integracyjnych
 • interpretacji, wartościowania i problematyzacji różnych tekstów kultury
 • podstawowych pojęć i zasad prawa autorskiego oraz ochrony zasobów własności intelektualnej
 • historycznej zmienności znaczeń języka
 • współczesnego życia kulturalnego i społecznego
 • interdyscyplinarnej integracji tekstów kultury
 • formułowania krytycznych opinii o wytworach kultury i cywilizacji
 • biegłego i twórczego posługiwania się językiem
 • gromadzenia i wykorzystywania informacji
 • skutecznej argumentacji i perswazji

Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku turkologia?

Absolwent kierunku turkologia znajdzie zatrudnienie w/jako:

 • dziennikarz współpracujący z radiem, telewizją lub prasą
 • pracownik naukowy/akademicki
 • krytyk sztuki
 • pracownik instytucji kulturalnych (domów kultury, muzeów, galerii sztuki)
 • polityk
 • pracownik agencji reklamowych i marketingowych
 • pracownik organizacji pozarządowych lub fundacji
 • animator kultury

MIASTA, KTÓRE OFERUJĄ STUDIA NA KIERUNKU TURKOLOGIA

Komentarze (0)