Turkologia

Turkologia

Studia na kierunku turkologia możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym)

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Województwo
Miejscowość
Status uczelni
Typ uczelni
Więcej filtrów
Poziom studiów
Forma studiów
Czas trwania
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Turkologia stopień: (I)  (II), czas trwania: 3 lata • 2 lata
forma: stacjonarne

Uczelnie, gdzie turkologia jako specjalność / ścieżka kształcenia

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Specjalności na kierunku filologia

Turkologia - kierunek studiów

Język, literatura, historia, kultura, dzieje – obszary, których egzotyczna kumulacja pozwoli zrozumieć antropologiczne oraz etnologiczne fundamenty i ewolucję ludów tureckich. Turcja to nie tylko kraj będący od lat w turystycznej czołówce w skali międzynarodowej. To nie tylko kraj, który ma do zaoferowania designerskie mozaiki na dywanach, aromatyczne koftesi czy lot balonem w księżycowej Kapadocji. To przede wszystkim państwo kondensujące różnorodności: to w Turcji rankiem pijesz kahvesi z Tatarem, popołudnie spędzasz z Ujgurem, a wieczorem chłoniesz rozbrzmiewający ze stambulskich minaretów ezan z Azerami. Jaka jest współczesna Turcja i jak definiuje się społeczeństwo, które doświadczyło zarówno osmańskiego sułtanatu, jak i demokratycznej rewolucji Mustafy Kemala? W czym tkwi fenomen Atatürka i dlaczego nazywany jest Ojcem Turcji? Jak na przestrzeni wieków kształtował się język, kultura i sztuka turecka? Czym jest islam i jakie wartości reprezentują muzułmanie? Co wspólnego z Turcją mają Czulimowie, Dołganie oraz Karaczajowie?

Studia na kierunku turkologia
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)

Terminy rekrutacji

Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia na kierunku turkologia rozpocznie się 1 czerwca 2024 r. i potrwa do 11 lipca 2024 r. | turkologia - terminy rekrutacji >

Uczelnie

Studia na kierunku turkologia możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym) | turkologia - uczelnie >

Dla kogo ten kierunek

Jeśli w sferze Twoich zainteresowań znajduje się świat Orientu, pragniesz udać się w samotną wędrówkę po dzielnicach Złotego Rogu, inspirując się prozą Orhana Pamuka, Mevlana znajduje się na szczycie listy najważniejszych i najbardziej fascynujących miejsc do odkrycia, zależy Ci na zdobyciu wykształcenia humanistycznego, chcesz zrozumieć mechanizmy kulturowe, religijne i językowe, Twoim celem jest poznanie nietuzinkowych aspektów z życia Turków i konfrontacja historyczno-społecznych kontrastów na linii Zachód-Wschód, studia na kierunku turkologia to zdecydowanie najlepszy wybór dla Ciebie.

 

Program studiów i przedmioty

Jaką wiedzę zdobędziesz w toku studiów i jakimi umiejętnościami będziesz mógł pochwalić się jako absolwent tego kierunku? By zgłębić tajniki języka tureckiego i poznać specyfikę badań metodologicznych, będziesz poruszać się po najistotniejszych kontekstach kulturowo-historycznych, aby twórczo rozwijać swoje predyspozycje do pracy zawodowej. Nauczysz się, jak właściwie operować terminologią z zakresu językoznawstwa oraz literaturoznawstwa. Przekonasz się, które aspekty kulturowe i historyczne miały największe znaczenie na współczesny wizerunek państwa tureckiego. Będziesz mieć szansę poznać i wykorzystać metody interpretacji, wartościowania oraz problematyzacji różnych tekstów kultury w obszarze konkretnych szkół badawczych, oscylujących wokół języka i literatury. Zdobędziesz szeroką wiedzę odnośnie do historycznej zmienności znaczeń języka tureckiego, będziesz doskonale zorientowany we współczesnym życiu kulturalnym i społecznym oraz staniesz się częścią procesów badawczych, które warunkują obecną kondycję języka, sztuki, polityki, literatury oraz historii Turcji.

Ponadto będziesz potrafić samodzielnie interpretować teksty kultury, selekcjonować informacje i wykorzystywać ich potencjał w tworzeniu krytycznych opinii. Zrozumiesz rolę kultury języka i twórczości literackiej, komunikacji zarówno kulturowej, jak i interkulturowej, a także istotę innowacyjnych procesów związanych z przetwarzaniem mowy i języka. Co więcej, płynnie zintegrujesz wiedzę interdyscyplinarną z zakresu różnych dziedzin, aby zastosować ją na polu zawodowym.

 

Praca po studiach

Jakie perspektywy zawodowe otworzą się przed Tobą kiedy ukończysz studia na kierunku turkologia? Jako interdyscyplinarny ekspert rozumiejący fenomen cywilizacji Wschodu znajdziesz zatrudnienie w takich obszarach, gdzie Twoje umiejętności krytycznej oceny oraz merytorycznej wiedzą na temat języka, kultury, sztuki, religii, polityki, obyczajowości i historii Turcji będą nieocenione. Zdecydowanie odnajdziesz się w roli opiniotwórczego dziennikarza współpracującego z dowolnym medium, krytyka sztuki lub pracownika instytucji kulturalnych, takich jak muzea, domy kultury czy galerie sztuki. Ponadto doskonałą perspektywą jest praca w strukturze uniwersyteckiej. Jeśli w zasięgu Twoich zawodowych marzeń jest kariera polityczna lub pragniesz związać się na polu zawodowym z organizacjami pozarządowymi i fundacjami lub zostać animatorem kultury, a przy tym nie brakuje Ci charyzmy, studia turkologiczne pozwolą Ci na ich realizację.

Jakie przedmioty zdawać na maturze?

Przy rekrutacji na kierunek turkologia na większości uczelni brane są pod uwagę następujące przedmioty: język obcy nowożytny, język polski. 

szczegółowe wymagania na uczelniach

Turkologia - zasady rekrutacji

 • Terminy rekrutacji

 • Czas trwania

 • Przedmioty maturalne

 • Limity

 • Progi

Wiedza, którą zdobędziesz, studiując turkologię?

Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

 • terminologii, teorii, metodologii oraz procesów rozwojowych z zakresu badań nad językiem lub literaturą
 • swobodnego poruszania się po cywilizacyjnych, kulturowych oraz historycznych kontekstach
 • interdyscyplinarnych powiązań między badaniami językoznawczymi oraz literaturoznawczymi
 • komparatystyki literackiej, językowej lub kulturowej, rozumienia procesów wymiany kulturowej oraz ich znaczenia dla współczesnych procesów integracyjnych
 • interpretacji, wartościowania i problematyzacji różnych tekstów kultury
 • podstawowych pojęć i zasad prawa autorskiego oraz ochrony zasobów własności intelektualnej
 • historycznej zmienności znaczeń języka
 • współczesnego życia kulturalnego i społecznego
 • interdyscyplinarnej integracji tekstów kultury
 • formułowania krytycznych opinii o wytworach kultury i cywilizacji
 • biegłego i twórczego posługiwania się językiem
 • gromadzenia i wykorzystywania informacji
 • skutecznej argumentacji i perswazji

Jak wyglądają studia na kierunku turkologia?

 

1. Typ i tryb studiów

Turkologia to kierunek, który obecnie można realizować tylko w trybie stacjonarnym, w którym zajęcia odbywają się codziennie w godzinach ustalonych przez uczelnie. Powyższy tryb kształcenia będzie idealnym rozwiązaniem dla osób, które mogą sobie pozwolić na pełną swobodę w zdobywaniu wykształcenia.

Tematyka zajęć na powyższych studiach będzie oscylować wokół nauk filologicznych.

 

2. Program studiów i przedmioty

Studenci kierunku turkologia będą mieli okazję zdobyć wszechstronną wiedzę językoznawczą, kulturoznawczą oraz humanistyczną. W toku studiów poznają język, kulturę, literaturę oraz historię Turcji. W planie zajęć znajdzie się wiele ciekawych przedmiotów tematycznie powiązanych z powyższymi zagadnieniami, między innymi takich jak:

 • Praktyczna nauka języka tureckiego
 • Gramatyka języka tureckiego
 • Kultura Turcji/Azji Środkowej
 • Historia Turcji
 • Turkologia w terenie

 

3. Nabywane umiejętności

Osoby, które aplikują na kierunek turkologia wykształcą szereg cennych umiejętności praktycznych, które z powodzeniem wykorzystają w swojej przyszłej pracy zawodowej. Przede wszystkim skupią się na nauce języka tureckiego oraz kazachskiego oraz ich praktycznego wykorzystania w różnorodnych sytuacjach komunikacyjnych. Ponadto zdobędą umiejętności z zakresu analizowania wybranych zjawisk społecznych, gospodarczych i kulturowych, a także tekstów z kanonu literatury tureckiej. Ważnym aspektem kształcenia będzie rozwijania kompetencji z zakresu dokonywania tłumaczeń ustnych i pisemnych w obrębie języka polskiego i tureckiego.

Ile trwają studia i jaki tytuł uzyskasz?

Studia pierwszego stopnia na kierunku turkologia będą trwały trzy lata, czyli sześć semestrów i zakończą się nadaniem tytułu licencjata. Osoby, które zdecydują się kontynuować naukę na studiach drugiego stopnia, na naukę poświęcą dwa lata, czyli cztery semestry. Po upływie tego czasu i obronie pracy dyplomowej zdobędą tytuł magistra.

Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku turkologia?

Absolwent kierunku turkologia znajdzie zatrudnienie w/jako:

 • polityk
 • dziennikarz współpracujący z radiem, telewizją lub prasą
 • pracownik naukowy/akademicki
 • krytyk sztuki
 • pracownik instytucji kulturalnych (domów kultury, muzeów, galerii sztuki)
 • pracownik agencji reklamowych i marketingowych
 • pracownik organizacji pozarządowych lub fundacji
 • animator kultury

Poziom i forma studiów

Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Turkologia studia stacjonarne

Sprawdź na jakim poziomie znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Turkologia studia I stopnia

Turkologia studia II stopnia

Zobacz inne kierunki filologiczne

Filtrowanie
Województwo
Poziom studiów

Zobacz inne kierunki filologiczne - podyplomowe

Filtrowanie
Województwo
Poziom studiów

Miasta, które oferują studia na kierunku Turkologia

Teraz najważniejsze

matura 2024

zmiany na maturze 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia

 • Kampus AGH https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJIZu1VqdbFkcR0RezIbqNDLI https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/b9653-agh.jpg Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie
 • Kampus przy ul. Warszawskiej 24 w Krakowie https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJv9WgpARbFkcR6xkKhuEVqEE https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/b117c-politechnika-krakowska.jpg Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki
 • ul. Podchorążych 2, 30-084 Kraków https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=UNIWERSYTET%20PEDAGOGICZNY%20KRAK%C3%93W https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/40a0a-miniatura-na-miescie.jpg Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
 • pl. Kopernika 11a,, 45-040 Opole Uniwersytet Opolski
 • ul. Krakowskie Przedmieście 26/28, Warszawa https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJCWP6Nl7MHkcRf_xabKDNoaQ https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/be790-uniwersytet-warszawski.jpg Uniwersytet Warszawski
 • Dzień otwarty Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu

Komentarze (0)