Polonistyka studia - kierunek studiów

Każdy polonista musiał przynajmniej raz w swoim poakademickim życiu, mierzyć się ze stereotypem absolwenta wykształconego po to, by przez resztę życia pełnić rolę nauczyciela języka polskiego. Chociaż chęć spełniania się w roli pedagoga mieści się w wachlarzu motywacji osób decydujących się na studiowanie filologii polskiej, warto pamiętać o interdyscyplinarnym i nowoczesnym charakterze tego kierunku, który oferuje znacznie więcej możliwości rozwoju i zatrudnienia, niż te w nierozerwalny sposób związane ze szkolnymi murami i wypisanym na tablicy tematem kolejnej lekcji. Polonistyka dziś to także dialog języka i literatury z dziennikarstwem, nowymi mediami, technologią cyfrową, zagadnieniami społecznymi, politycznymi i nowoczesnym marketingiem. W końcu wszędzie tam, gdzie posługujemy się językiem, jesteśmy zobligowani (wewnętrznie i poprzez oczekiwania innych – pracodawców, odbiorców, klientów) do jak najsprawniejszego mówienia i pisania, zgodnego z wzorcami wypowiedzi obowiązującymi w konkretnym środowisku lub w określonej sytuacji komunikacyjnej. Polonista jest więc dziś językowym i literackim specjalistą, który swoimi kompetencjami wspiera wiele różnorodnych dziedzin – od branży medialnej, przez edytorstwo aż po humanistykę cyfrową i nauczanie.

 

Dla kogo ten kierunek

Jeśli literatura i język znajdują się w obszarze Twoich zainteresowań i chciałbyś wykorzystać polonistyczne umiejętności do pracy nad współczesnymi dziedzinami sztuki i humanistyki – filmem, fotografią, grafiką komputerową czy marketingiem i psychologią społeczną, nie chcesz zamykać się w naukowej dyktaturze jednej dziedziny, znakomicie odnajdujesz się w cyfrowym świecie, potrafisz przewidzieć jego rozwój i zależy Ci na tym, by mieć wpływ na kształtowanie nowoczesnego społeczeństwa humanistycznego, studia na kierunku polonistyka mogą okazać się tym, czego szukasz.

 

Program studiów i przedmioty

Jaką wiedzę zdobędziesz w toku studiów i jakimi umiejętnościami będziesz mógł pochwalić się jako absolwent tego kierunku? Filary Twojej wiedzy polonistycznej postawisz dzięki zajęciom z historii polski, filozofii, gramatyki opisowej języka polskiego oraz historii literatury, z uwzględnieniem współczesnych tendencji literackich. Zgodnie z nowoczesnym profilem kierunku, rozejrzysz się w kulturze masowej i literaturze popularnej, określając ich miejsce i znaczenie w tradycji literackiej. Zorientujesz się w literaturze powszechnej, poznasz arcydzieła literatury światowej powstające w XIX i XX wieku. Nauczysz się analizować i interpretować dzieła literackie, opanujesz podstawy poetyki i teorii literatury, język antyczny z elementami kultury antycznej oraz wybrany język nowożytny w mowie i piśmie. Dowiesz się jak funkcjonują współczesne media, na czym polega praca redaktora wydawniczego i z jakich metod komputerowego opracowywania tekstu dysponuje współcześnie osoba pracująca ze słowem pisanym. Nauczysz się projektować publikacje wydawnicze, opanujesz podstawy nowoczesnego marketingu i zarządzania, przyjrzysz się jak multimedialność wpływa na kulturę i społeczeństwo i przygotujesz się do wykorzystywania jej narzędzi w pracy polonisty. Zmierzysz się z wyzwaniami dziennikarskimi, przejdziesz kurs dykcji i emisji głosu oraz podstaw komunikacji wizualnej.

 

Praca po studiach

Jakie perspektywy zawodowe otworzą się przed Tobą, kiedy ukończysz studia na kierunku polonistyka? Ze względu na interdyscyplinarny i nowoczesny charakter studiów, będziesz przygotowany do pracy w wielu różnych dziedzinach, zawodach i środowiskach. Możesz zdecydować się na pracę w charakterze nauczyciela języka polskiego, związać swoje zawodowe losy z instytucjami kultury (domami kultury, świetlicami środowiskowymi, muzeami i galeriami sztuki) lub pójść w stronę rynku wydawniczego i sprawdzić się w roli redaktora, sekretarza redakcji, korektora lub specjalisty do spraw marketingu i public relations. Orientacja w świecie multimediów i technologii cyfrowych sprawi, że z powodzeniem odnajdziesz się jako pracownik branży medialnej, osoba odpowiedzialna za dane i dostosowująca tradycyjne metody pracy humanisty do współczesnych realiów podlegających procesowi digitalizacji.

WAŻNE TEMATY

Jakie przedmioty zdawać na maturze ?

Przy rekrutacji na kierunek polonistyka na większości uczelni brane są pod uwagę następujące przedmioty: nowa matura – konkurs świadectw z uwzględnieniem pisemnego egzaminu z języka polskiego; stara matura – konkurs świadectw obejmujący wyniki ukończenia szkoły średniej z języka polskiego i historii.

Z pominięciem postępowania rekrutacyjnego o przyjęcie na studia ubiegać się mogą laureaci i finaliści stopnia centralnego i okręgowego olimpiady literatury i języka polskiego, artystycznej, historycznej, filozoficznej.

szczegółowe wymagania na uczelniach

GDZIE STUDIOWAĆ KIERUNEK POLONISTYKA

Województwo
Miejscowość
Typ studiów
Tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

SPECJALNOŚCI / ŚCIEŻKI KSZTAŁCENIA NA KIERUNKU POLONISTYKA

Tryb studiów
Typ studiów
Miasto
Województwo
SORTOWANIE:

Nic nie znaleziono

Zobacz inne kierunki Filologiczne

Typ studiów
Województwo
SORTOWANIE:

Wiedza, którą zdobędziesz, studiując na kierunku polonistyka?

Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

 • historii Polski
 • podstaw filozofii i etyki
 • historii literatury polskiej z uwzględnieniem zjawisk kształtujących literaturę współczesną
 • gramatyki opisowej języka polskiego
 • kultury języka
 • elementów języka łacińskiego i kultury antycznej
 • znajomości w mowie i piśmie wybranego języka nowożytnego
 • kultury masowej i literatury popularnej oraz ich znaczenia dla tradycji literackiej i kulturowej
 • literatury powszechnej oraz arcydzieł literatury światowej powstających w XIX i XX wieku
 • analizy i interpretacji dzieła literackiego oraz zagadnień z dziedziny poetyki i teorii literatury
 • nowoczesnych metod pracy redaktora wydawniczego
 • projektowania publikacji wydawniczych
 • metod komputerowego opracowywania tekstu
 • marketingu, zarządzania oraz public relations
 • wykorzystywania narzędzi multimedialnych i cyfrowych w pracy polonisty
 • dykcji i emisji głosu
 • podstaw komunikacji wizualnej

Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

POLONISTYKA STUDIA NIESTACJONARNE

POLONISTYKA STUDIA STACJONARNE

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

POLONISTYKA STUDIA I STOPNIA

Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku polonistyka?

Absolwent kierunku polonistyka znajdzie zatrudnienie w/jako:

 • nauczyciel języka polskiego
 • dziennikarz radiowy, telewizyjny lub prasowy
 • sekretarz redakcji
 • korektor
 • projektant publikacji wydawniczych
 • instytucjach kultury (domach kultury, świetlicach środowiskowych, muzeach i galeriach sztuki)
 • specjalista odpowiedzialny za gromadzenie, przetwarzanie i interpretację danych – analityk zasobów informacyjnych
 • specjalista do spraw marketingu i public relations

MIASTA, KTÓRE OFERUJĄ STUDIA NA KIERUNKU POLONISTYKA

Komentarze (0)