Polonistyka

Polonistyka

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
I stopnia
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Województwo
Miejscowość
Status uczelni
Typ uczelni
Więcej filtrów
Poziom studiów
Forma studiów
Czas trwania

    Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Przemyślu

    Polonistyka stopień: (I) ,
    forma: stacjonarne

    Polonistyka studia - kierunek studiów

    Każdy polonista musiał przynajmniej raz w swoim poakademickim życiu, mierzyć się ze stereotypem absolwenta wykształconego po to, by przez resztę życia pełnić rolę nauczyciela języka polskiego. Chociaż chęć spełniania się w roli pedagoga mieści się w wachlarzu motywacji osób decydujących się na studiowanie filologii polskiej, warto pamiętać o interdyscyplinarnym i nowoczesnym charakterze tego kierunku, który oferuje znacznie więcej możliwości rozwoju i zatrudnienia, niż te w nierozerwalny sposób związane ze szkolnymi murami i wypisanym na tablicy tematem kolejnej lekcji. Polonistyka dziś to także dialog języka i literatury z dziennikarstwem, nowymi mediami, technologią cyfrową, zagadnieniami społecznymi, politycznymi i nowoczesnym marketingiem. W końcu wszędzie tam, gdzie posługujemy się językiem, jesteśmy zobligowani (wewnętrznie i poprzez oczekiwania innych – pracodawców, odbiorców, klientów) do jak najsprawniejszego mówienia i pisania, zgodnego z wzorcami wypowiedzi obowiązującymi w konkretnym środowisku lub w określonej sytuacji komunikacyjnej. Polonista jest więc dziś językowym i literackim specjalistą, który swoimi kompetencjami wspiera wiele różnorodnych dziedzin – od branży medialnej, przez edytorstwo aż po humanistykę cyfrową i nauczanie.

    Dla kogo ten kierunek

    Jeśli literatura i język znajdują się w obszarze Twoich zainteresowań i chciałbyś wykorzystać polonistyczne umiejętności do pracy nad współczesnymi dziedzinami sztuki i humanistyki – filmem, fotografią, grafiką komputerową czy marketingiem i psychologią społeczną, nie chcesz zamykać się w naukowej dyktaturze jednej dziedziny, znakomicie odnajdujesz się w cyfrowym świecie, potrafisz przewidzieć jego rozwój i zależy Ci na tym, by mieć wpływ na kształtowanie nowoczesnego społeczeństwa humanistycznego, studia na kierunku polonistyka mogą okazać się tym, czego szukasz.

     

    Program studiów i przedmioty

    Jaką wiedzę zdobędziesz w toku studiów i jakimi umiejętnościami będziesz mógł pochwalić się jako absolwent tego kierunku? Filary Twojej wiedzy polonistycznej postawisz dzięki zajęciom z historii polski, filozofii, gramatyki opisowej języka polskiego oraz historii literatury, z uwzględnieniem współczesnych tendencji literackich. Zgodnie z nowoczesnym profilem kierunku, rozejrzysz się w kulturze masowej i literaturze popularnej, określając ich miejsce i znaczenie w tradycji literackiej. Zorientujesz się w literaturze powszechnej, poznasz arcydzieła literatury światowej powstające w XIX i XX wieku. Nauczysz się analizować i interpretować dzieła literackie, opanujesz podstawy poetyki i teorii literatury, język antyczny z elementami kultury antycznej oraz wybrany język nowożytny w mowie i piśmie. Dowiesz się jak funkcjonują współczesne media, na czym polega praca redaktora wydawniczego i z jakich metod komputerowego opracowywania tekstu dysponuje współcześnie osoba pracująca ze słowem pisanym. Nauczysz się projektować publikacje wydawnicze, opanujesz podstawy nowoczesnego marketingu i zarządzania, przyjrzysz się jak multimedialność wpływa na kulturę i społeczeństwo i przygotujesz się do wykorzystywania jej narzędzi w pracy polonisty. Zmierzysz się z wyzwaniami dziennikarskimi, przejdziesz kurs dykcji i emisji głosu oraz podstaw komunikacji wizualnej.

     

    Praca po studiach

    Jakie perspektywy zawodowe otworzą się przed Tobą, kiedy ukończysz studia na kierunku polonistyka? Ze względu na interdyscyplinarny i nowoczesny charakter studiów, będziesz przygotowany do pracy w wielu różnych dziedzinach, zawodach i środowiskach. Możesz zdecydować się na pracę w charakterze nauczyciela języka polskiego, związać swoje zawodowe losy z instytucjami kultury (domami kultury, świetlicami środowiskowymi, muzeami i galeriami sztuki) lub pójść w stronę rynku wydawniczego i sprawdzić się w roli redaktora, sekretarza redakcji, korektora lub specjalisty do spraw marketingu i public relations. Orientacja w świecie multimediów i technologii cyfrowych sprawi, że z powodzeniem odnajdziesz się jako pracownik branży medialnej, osoba odpowiedzialna za dane i dostosowująca tradycyjne metody pracy humanisty do współczesnych realiów podlegających procesowi digitalizacji.

    Jakie przedmioty zdawać na maturze ?

    Przy rekrutacji na kierunek polonistyka na większości uczelni brane są pod uwagę następujące przedmioty: nowa matura – konkurs świadectw z uwzględnieniem pisemnego egzaminu z języka polskiego; stara matura – konkurs świadectw obejmujący wyniki ukończenia szkoły średniej z języka polskiego i historii.

    Z pominięciem postępowania rekrutacyjnego o przyjęcie na studia ubiegać się mogą laureaci i finaliści stopnia centralnego i okręgowego olimpiady literatury i języka polskiego, artystycznej, historycznej, filozoficznej.

    szczegółowe wymagania na uczelniach

    Polonistyka - zasady rekrutacji

    • Terminy rekrutacji

    • Czas trwania

    • Przedmioty maturalne

    • Limity

    • Progi

    Dalsza część artykułu pod reklamą

    Wiedza, którą zdobędziesz, studiując na kierunku polonistyka?

    Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

    • historii Polski
    • podstaw filozofii i etyki 
    • kultury języka
    • historii literatury polskiej z uwzględnieniem zjawisk kształtujących literaturę współczesną
    • gramatyki opisowej języka polskiego
    • elementów języka łacińskiego i kultury antycznej
    • znajomości w mowie i piśmie wybranego języka nowożytnego
    • kultury masowej i literatury popularnej oraz ich znaczenia dla tradycji literackiej i kulturowej
    • literatury powszechnej oraz arcydzieł literatury światowej powstających w XIX i XX wieku
    • analizy i interpretacji dzieła literackiego oraz zagadnień z dziedziny poetyki i teorii literatury
    • nowoczesnych metod pracy redaktora wydawniczego
    • projektowania publikacji wydawniczych
    • metod komputerowego opracowywania tekstu
    • marketingu, zarządzania oraz public relations
    • wykorzystywania narzędzi multimedialnych i cyfrowych w pracy polonisty
    • dykcji i emisji głosu
    • podstaw komunikacji wizualnej

    Dalsza część artykułu pod reklamą

    Jak wyglądają studia na kierunku polonistyka?

     

    1. Typ i tryb studiów

    Kierunek polonistyka można realizować zarówno w trybie stacjonarnym, jak i zaocznym. Studenci, którzy zdecydują się na pierwszą opcję będą zobowiązani do codziennego uczestnictwa w zajęciach akademickich. Jeżeli natomiast zależy Ci na większej swobodzie w zdobywaniu wykształcenia, to wybierz studia niestacjonarne, na których obowiązuje weekendowy tryb nauczania.

    Program kształcenia na filologii polskiej będzie oscylował wokół nauk humanistycznych.

     

    2. Program studiów i przedmioty

    Przykładowe przedmioty w programie studiów na kierunku polonistyka: historia filozofii, gramatyka opisowa języka polskiego, współczesne życie literackie i instytucje kultury, literatura staropolska, historia literatury polskiej 1918-1945.

    Osoby, które aplikują na powyższe studia będą miały okazję rozwinąć swoją dotychczasową wiedzę językoznawczą, literaturoznawczą oraz kulturową. W planie zajęć znajdzie się szereg zarazem ciekawych i rozwijających przedmiotów o podobnej tematyce. Oto wybrane z nich:

    • Teoria Literatury
    • Praktyczna stylistyka
    • Leksykologia i leksykografia
    • Kultura języka polskiego

    Dodatkowo, w toku nauczania będziesz musiał dokonać wyboru specjalizacji, która będzie odpowiadać twoim zainteresowaniom i planom zawodowych.

     

    3. Nabywane umiejętności

    W ramach studiów na kierunku polonistyka, oprócz wiedzy teoretycznej, wykształcisz także wiele cennych umiejętności praktycznych. Przede wszystkim nauczysz się analizować wybrane zjawiska kulturowe oraz teksty z kanonu literatury polskiej i światowej. Ponadto poznasz zasady formułowania wypowiedzi ustnych oraz pisemnych, co z powodzeniem wykorzystasz w swojej przyszłej pracy zawodowej. Studenci rozwiną także zdolności językowe i tym samym zwiększą swoje szanse na karierę w środowisku międzynarodowym.

    Dalsza część artykułu pod reklamą

    Ile trwają studia i jaki tytuł uzyskasz?

    Studia pierwszego stopnia na kierunku polonistyka będą trwały trzy lata, czyli sześć semestrów i zakończą się nadaniem tytułu licencjata. Jeżeli zdecydujesz się na studia drugiego stopnia, na naukę poświęcisz dwa lata, czyli cztery semestry. Po upływie tego czasu i obronie pracy dyplomowej zdobędziesz tytuł magistra.

    Dalsza część artykułu pod reklamą

    Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku polonistyka?

    Absolwent kierunku polonistyka znajdzie zatrudnienie w/jako:

    • nauczyciel języka polskiego
    • dziennikarz radiowy, telewizyjny lub prasowy
    • sekretarz redakcji
    • projektant publikacji wydawniczych
    • instytucjach kultury (domach kultury, świetlicach środowiskowych, muzeach i galeriach sztuki)
    • specjalista odpowiedzialny za gromadzenie, przetwarzanie i interpretację danych – analityk zasobów informacyjnych 
    • korektor
    • specjalista do spraw marketingu i public relations

    Dalsza część artykułu pod reklamą

    Poziom i forma studiów

    Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

    Polonistyka studia stacjonarne

    Sprawdź na jakim poziomie znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

    Polonistyka studia I stopnia

    Dalsza część artykułu pod reklamą

    Zobacz inne kierunki filologiczne

    Filtrowanie
    Województwo
    I stopnia inżynierskie, I stopnia licencjackie

    Dalsza część artykułu pod reklamą

    Zobacz inne kierunki filologiczne - podyplomowe

    Filtrowanie
    Województwo
    I stopnia inżynierskie, I stopnia licencjackie

    Dalsza część artykułu pod reklamą

    Miasta, które oferują studia na kierunku Polonistyka

    Dalsza część artykułu pod reklamą

    Teraz najważniejsze

    kalkulator maturalny

    matura 2025

    arkusze maturalne

    wyniki matur 2024

    rekrutacja na studia

    studia

    kierunki studiów

    studia podyplomowe

     

    Ciekawe

     


    gdzie studiować

     

     

    Nadchodzące wydarzenia

    Komentarze (0)