1. Typ i tryb studiów
Kierunek geografia można realizować zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. W przypadku studiów stacjonarnych zajęcia będą odbywać się od poniedziałku do piątku, co będzie dobrym rozwiązaniem dla osób, które mogą sobie pozwolić na pełne poświęcenie się nauce i zdobywaniu wykształcenia. Jeżeli natomiast zależy Ci na większej swobodzie studiowania to wybierz studia niestacjonarne, na których zajęcia odbywają się w wybrane weekendy semestru.
Tematyka zajęć na powyższych studiach będzie oscylować głównie wokół nauk geograficznych i ścisłych.
Studia na kierunku geografia możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
2. Program studiów i przedmioty
Jako student kierunku geografia będziesz miał okazję zdobyć kompleksową wiedzę z zakresu nauk społecznych, przyrodniczych i geograficznych. Ponadto, poznasz podstawowe dziedziny geografii, takie jak; kartografia, hydrologia, geomorfologia czy meteorologia.
W planie zajęć znajdzie się wiele interesujących przedmiotów powiązanych z powyższą tematyką. Oto wybrane z nich:
-
Hydrologia i oceanografia
-
Kształtowanie i ochrona środowiska
-
Geografia rolnictwa i przemysłu
-
Geografia ludności i osadnictwa
Co więcej, studenci będą zobowiązani do wyboru specjalizacji, która będzie najbardziej dopasowana do ich zainteresowań i planów zawodowych. Aktualną ofertę bloków specjalizacyjnych znajdziesz na oficjalnych stronach internetowych wybranych uczelni wyższych.
3. Nabywane umiejętności
W czasie studiów geograficznych wykształcisz wiele cennych umiejętności praktycznych, które z powodzeniem wykorzystasz w swojej przyszłej pracy zawodowej. W czasie licznych warsztatów oraz wyjazdów terenowych nauczysz się przetwarzania i analizowania danych pomiarowych.
Ponadto dowiesz się, w jaki sposób korzystać z systemu GIS. Studenci zdobędą również zdolności językowe, dzięki czemu zwiększą swoje szanse na karierę w środowisku międzynarodowym.
4. Dla kogo ten kierunek
Jeśli od zawsze pasjonowały Cię podróże małe i duże, jeżeli w obrębie Twoich zainteresowań znajduje się Ziemia, jej właściwości oraz budowa na przestrzeni wieków, aspekty społeczne i gospodarcze różnych państw na świecie – studia na kierunku geografia powinny spełniać Twoje oczekiwania i potrzeby.
Musisz wiedzieć, że oprócz geografii powinieneś posiadać podstawową wiedzę z przedmiotów takich jak matematyka, fizyka i chemia, ponieważ jako student będziesz uczył się jak funkcjonuje system przyroda – człowiek ze wszystkimi jego składowymi.
5. Gdzie studiować geografię
Jakie uczelnie w Polsce oferują kierunek geografia: