Język francuski studia - kierunek studiów

Wśród osób rozważających rozszerzenie swoich kompetencji językowych, francuski ma opinię niezbyt przyjaznego. Specyficzna fonetyka i szereg wyjątków gramatycznych skutecznie odstraszają nawet tych, którzy idąc za fascynacją głosem Edith Piaf i możliwością zamawiania croissantów w języku paryżan, zdecydowali się już na naukę. Język francuski odwdzięcza się jednak za cierpliwość: daje solidne podstawy do nauki kolejnych języków romańskich, jest paszportem do rynku pracy, nasyconego już anglojęzycznymi specjalistami z różnych dziedzin, umożliwia komunikację i zdobycie zatrudnienia nie tylko we Francji, Belgii czy Szwajcarii – językiem francuskim porozumiewają się także Kanadyjczycy oraz mieszkańcy Algierii, Turcji czy Maroka.

Studia na kierunku język francuski to alternatywa dla osób, które chcą opanować francuski od podstaw uzupełniając go dodatkowo kursem języka angielskiego, są nastawione na zdobywanie umiejętności translatorskich i zafascynowane francuskimi kręgami kulturowymi rozsianymi po całym świecie.

Studia na kierunku język francuski realizowane są według profilu tłumaczeniowego. Oznacza to, że absolwenci kierunku wyposażeni są przede wszystkim w kompetencje translatorskie, zdobywane podczas takich zajęć, jak teoria przekładu, podstawy warsztatu tłumacza czy praktyczne ćwiczenia z tłumaczenia tekstów użytkowych i literackich. Oprócz tego w swoim planie zajęć możesz spodziewać się klasycznych przedmiotów filologicznych, takich jak gramatyka opisowa, językoznawstwo ogólne czy zarys teorii literatury. Wyjątkowy nacisk zostanie położony na praktyczną naukę języka francuskiego i angielskiego oraz na zapoznanie studentów z możliwościami wykorzystania języka na wielu przestrzeniach: w biznesie, polityce, administracji, kulturze, sztuce prawie czy ekonomii. Osoby zainteresowane zdobyciem kompetencji nauczycielskich, odnajdą się w poznawaniu metodologii nauczania oraz strategii uczenia się.

Jakie ścieżki zawodowe są dostępne dla absolwentów studiów na kierunku język francuski? Przede wszystkim możesz liczyć na zatrudnienie w zawodach wymagających specjalnych umiejętności translatorskich. Odnajdziesz się jako tłumacz literatury pracujący w instytucjach naukowo-badawczych, tłumacz konferencyjny, zatrudniany przy wydarzeniach dyplomatycznych i kulturalnych lub działający w branży turystycznej. Jesteś w stanie znaleźć zatrudnienie w wielojęzycznych firmach nastawionych na współpracę z zagranicą, w redakcjach czasopism, instytucjach kultury i mediach. Po zdobyciu kwalifikacji pedagogicznych możesz zdecydować się na zawód nauczyciela języka obcego w szkołach publicznych, coraz częściej stawiających na nauczanie języka francuskiego lub też w szkołach językowych – jako lektor języka francuskiego lub angielskiego.

 

Wiedza, którą zdobędziesz, studiując język francuski?

Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

 • teorii i praktyki translatorskiej
 • podstaw językoznawstwa ogólnego
 • posługiwania się językiem francuskim i językiem angielskim w mowie i piśmie
 • gramatyki opisowej języka francuskiego i języka angielskiego
 • teorii literatury
 • teorii z zakresu stylistycznych i środowiskowych odmian języka francuskiego i angielskiego oraz umiejętności posługiwania się językiem biznesu, prawa, kultury, sztuki, ekonomii i polityki
 • metodologii nauczania języka obcego
 • strategii uczenia się

Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku język francuski?

Absolwent kierunku język francuski znajdzie zatrudnienie w/jako:

 • wykwalifikowany tłumacz
 • lektor języka obcego
 • nauczyciel języka obcego w szkole publicznej
 • pracownik firm, przedsiębiorstw i instytucji nastawionych na współpracę z zagranicą
 • pracownik placówek dyplomatycznych
 • pracownik redakcji prasowych i wydawniczych
 • pracownik mediów
 • pracownik instytucji kultury
 • pracowni w branży turystycznej
 • pracownik sektora usług, także na rynkach międzynarodowych

 

Jakie przedmioty zdawać na maturze?

Przy rekrutacji na język francuski na większości uczelni brane są pod uwagę następujące przedmioty: język angielski.

GDZIE STUDIOWAĆ KIERUNEK JĘZYK FRANCUSKI

Województwo
Miejscowość
Typ studiów
Tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
  typ studiów
  tryb studiów

  Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

  grupa kierunku

   Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

   Nie znaleziono żadnej uczelni

   Zobacz inne kierunki Filologiczne

   Typ studiów
   Województwo

   MIASTA, KTÓRE OFERUJĄ STUDIA NA KIERUNKU JĘZYK FRANCUSKI

   Komentarze (0)