Neofilologia orientalna - indologia

Neofilologia orientalna - indologia

Neofilologia orientalna - indologia studia - kierunek studiów

Jeśli zgodzimy się ze stwierdzeniem, że język to lustro dla procesów historycznych, w którym bardzo wyraźnie odbijają się losy państw posługujących się konkretnym słownictwem i gramatyką, będziemy musieli przyznać, że studia filologiczne mogą się nam przydać jako swoiste mapy w podróży po świecie. Z tej perspektywy szczególnie interesującym miejscem wydają się Indie, mówiące współcześnie 415 językami i skrywające sporo fascynujących historii w tych językach, które dziś uznaje się za wymarłe lub zmierzające ku zapomnieniu. Coraz więcej osób zafascynowanych krajem świętej rzeki decyduje się na studia na kierunku neofilologia orientalna – indologia, otwierając przed sobą szansę na zdobycie unikatowych kompetencji językowych osadzonych w kulturze, która nigdy nie przestaje zaskakiwać swoim bogactwem i powiązaniami. Nie szukając daleko – okazuje się, że polszczyzna ma więcej wspólnego z sanskrytem, literackim językiem starożytnych Indii, niż z angielskim i niemieckim, które każdy z nas nazwałby z pewnością bliższymi kulturowo.

 

Dla kogo ten kierunek

Jeśli zdobywanie kompetencji filologicznych jawi Ci się jako fascynująca przygoda, jesteś gotowy na podróż przez gramatyki i teorie językoznawcze związane z językami orientalnymi a te z kolei są dla Ciebie bramą do kultury, która zawsze wydawała Ci się bliska i którą chciałbyś poznać znacznie lepiej, studia na kierunku neofilologia orientalna – indologia są dla Ciebie idealną opcją.

 

Program studiów i przedmioty

Jaki tok kształcenia oferują Ci orientalne studia neofilologiczne? W przypadku każdej filologii schemat wygląda podobnie, ale specyfika języków Indii wymaga kilku dopowiedzeń. Twoim podstawowym językiem będzie hindi, który poznasz od strony gramatycznej oraz w wielu różnorodnych odmianach – osłuchasz się z językiem urzędowym, językiem biznesu, językiem filmu i mediów a nawet językiem nauk ścisłych. Wszystko ze względu na wyjątkowe bogactwo odmian hindi, którego nie sposób przyswoić w intuicyjny sposób. Przejdziesz także praktyczny kurs drugiego języka orientalnego – wyboru będziesz mógł dokonać pomiędzy językiem urdu a językiem tamilskim. Tandem lektoratów uzupełnisz podstawowym kursem sanskrytu. Poznasz literaturę, filozofię i historię Indii, przyjrzysz się kwestiom społecznym, takim jak podejście Hindusów do religii, tradycji i płci, zrozumiesz teorie i zagadnienia z zakresu językoznawstwa ogólnego i literaturoznawstwa.

 

Praca po studiach

Gdzie będziesz mógł pracować, jeśli ukończysz studia na kierunku filologia orientalna – indologia? Niestandardowe kompetencje językowe z pewnością wyróżnią Cię na rynku pracy i tylko od Ciebie będzie zależało, jak wykorzystasz swoją unikatowość. Bez problemu odnajdziesz się w roli pracownika instytucji upowszechniania kultury, takich jak muzea, galerie i domy kultury otwarte na orientalne wpływy i poszerzanie swojej oferty o kulturę i sztukę Indii. Będziesz mógł zdecydować się na pracę w charakterze tłumacza lub nauczyciela języka obcego. Wiedza z zakresu literatury i kultury Indii otworzy przed Tobą drzwi redakcji prasowych, mediów i wydawnictw. W zasięgu Twoich możliwości znajdzie się również praca w administracji państwowej i samorządowej, związana ze sprawami zagranicznymi, problemami uchodźców i tak ważną w dzisiejszych czasach edukacją międzykulturową.

Jakie przedmioty zdawać na maturze ?

Przy rekrutacji na kierunek neofilologia orientalna – indologia na większości uczelni brane są pod uwagę następujące przedmioty: język polski, język obcy.

GDZIE STUDIOWAĆ KIERUNEK NEOFILOLOGIA ORIENTALNA - INDOLOGIA

Województwo
Miejscowość
Typ studiów
Tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
  typ studiów
  tryb studiów

  Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

  grupa kierunku

   Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

   Nie znaleziono żadnej uczelni

   Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku neofilologia orientalna - indologia

   Tryb studiów
   Typ studiów
   Miasto
   Województwo
   SORTOWANIE:

   Nic nie znaleziono

   Zobacz inne kierunki Filologiczne

   Typ studiów
   Województwo
   SORTOWANIE:

   Wiedza, którą zdobędziesz, studiując na kierunku neofilologia orientalna – indologia?

   Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

   • praktycznej znajomości języka hindi w mowie i piśmie
   • środowiskowych odmian języka hindi, takich jak język mediów i filmu, język urzędowy czy język nauk ścisłych
   • gramatyki opisowej języka hindi
   • praktycznej znajomości drugiego języka orientalnego – tamilskiego lub urdu
   • podstaw sanskrytu
   • historii literatury indyjskiej
   • filozofii i religii Indii
   • podstaw językoznawstwa ogólnego
   • podstaw literaturoznawstwa
   • współczesnych przemian społeczno-politycznych

   Jak wyglądają studia na kierunku neofilologia orientalna – indologia?

    

   1. Typ i tryb studiów

   Osoby, które aplikują na kierunek neofilologia orientalna – indologia zdobędą wszechstronne wykształcenie humanistyczne.

   Powyższe studia są dostępne jedynie w trybie stacjonarnym, w którym zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku. Jeżeli więc możesz sobie pozwolić na codzienną obecność na uczelni i pełne poświęcenie się nauce, to taka forma kształcenie będzie dla ciebie idealnym wyborem.

    

   2. Program studiów i przedmioty

   Osoby, które zdecydują się na powyższe studia, zdobędą wszechstronną wiedzę językoznawczą, kulturoznawczą oraz humanistyczną. Program kształcenia zakłada realizacje interesujących zajęć o tematyce związanej z historią, geografią, kulturą oraz literaturą Indii i Azji Południowej. W planie znajdą się między innymi następujące przedmioty:

   • Gramatyka opisowa sanskrytu
   • Klasyczna literatura sanskrycka Indii i Azji Południowej
   • Praktyczna nauka języka hindi
   • Wstęp do myśli indyjskiej

    

   3. Nabywane umiejętności

   Jako student kierunku neofilologia orientalna – indologia zdobędziesz szereg cennych umiejętności praktycznych, które z powodzeniem wykorzystasz w swojej przyszłej pracy zawodowej. Przede wszystkim skupisz się na praktycznej nauce języka hindi oraz języka angielskiego. Ponadto poznasz sanskryt w stopniu, który umożliwi Ci czytanie oryginalnych tekstów napisanych tym językiem. Studenci nauczą się także dokonywania analizy i interpretacji wybranych tekstów z kanonu literatury indyjskiej.

   Ile trwają studia i jaki tytuł uzyskasz?

   Studia pierwszego stopnia na kierunku neofilologia orientalna – indologia będą trwały trzy lata, czyli sześć semestrów. Po tym czasie uzyskasz tytuł licencjata. Jeżeli zdecydujesz się na studia drugiego stopnia, na naukę poświęcisz dwa lata, czyli cztery semestry. Po upływie tego czasu i obronie pracy dyplomowej zdobędziesz tytuł magistra.

   Czas trwania studiów na kierunku neofilologia orientalna - indologia na poszczególnych uczelniach

   Tryb studiów
   Typ studiów
   Miejscowość
   Województwo
   SORTOWANIE:
   I stopnia II stopnia jednolite

   Brak wyników

   Szczegółowe informacje na temat czasu trwania należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej"

   Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku neofilologia orientalna – indologia?

   Absolwent kierunku neofilologia orientalna – indologia znajdzie zatrudnienie w/jako:

   • nauczyciel języka obcego
   • wykwalifikowany tłumacz
   • instytucjach dyplomatycznych
   • instytucjach kultury – w muzeach, galeriach sztuki, domach kultury
   • redakcjach prasowych
   • wydawnictwach
   • mediach – w telewizji, radiu, jako redaktor na portalach internetowych
   • administracji państwowej i samorządowej w roli specjalisty do spraw zagranicznych, problemów uchodźców i edukacji międzykulturowej

   W JAKICH FIRMACH MOŻESZ PRACOWAĆ PO KIERUNKU NEOFILOLOGIA ORIENTALNA - INDOLOGIA

   MIASTA, KTÓRE OFERUJĄ STUDIA NA KIERUNKU NEOFILOLOGIA ORIENTALNA - INDOLOGIA

   Komentarze (0)