Neofilologia orientalna - indologia

Neofilologia orientalna - indologia

Neofilologia orientalna - indologia studia - kierunek studiów

Jeśli zgodzimy się ze stwierdzeniem, że język to lustro dla procesów historycznych, w którym bardzo wyraźnie odbijają się losy państw posługujących się konkretnym słownictwem i gramatyką, będziemy musieli przyznać, że studia filologiczne mogą się nam przydać jako swoiste mapy w podróży po świecie. Z tej perspektywy szczególnie interesującym miejscem wydają się Indie, mówiące współcześnie 415 językami i skrywające sporo fascynujących historii w tych językach, które dziś uznaje się za wymarłe lub zmierzające ku zapomnieniu. Coraz więcej osób zafascynowanych krajem świętej rzeki decyduje się na studia na kierunku neofilologia orientalna – indologia, otwierając przed sobą szansę na zdobycie unikatowych kompetencji językowych osadzonych w kulturze, która nigdy nie przestaje zaskakiwać swoim bogactwem i powiązaniami. Nie szukając daleko – okazuje się, że polszczyzna ma więcej wspólnego z sanskrytem, literackim językiem starożytnych Indii, niż z angielskim i niemieckim, które każdy z nas nazwałby z pewnością bliższymi kulturowo.

Jeśli zdobywanie kompetencji filologicznych jawi Ci się jako fascynująca przygoda, jesteś gotowy na podróż przez gramatyki i teorie językoznawcze związane z językami orientalnymi a te z kolei są dla Ciebie bramą do kultury, która zawsze wydawała Ci się bliska i którą chciałbyś poznać znacznie lepiej, studia na kierunku neofilologia orientalna – indologia są dla Ciebie idealną opcją.

Jaki tok kształcenia oferują Ci orientalne studia neofilologiczne? W przypadku każdej filologii schemat wygląda podobnie, ale specyfika języków Indii wymaga kilku dopowiedzeń. Twoim podstawowym językiem będzie hindi, który poznasz od strony gramatycznej oraz w wielu różnorodnych odmianach – osłuchasz się z językiem urzędowym, językiem biznesu, językiem filmu i mediów a nawet językiem nauk ścisłych. Wszystko ze względu na wyjątkowe bogactwo odmian hindi, którego nie sposób przyswoić w intuicyjny sposób. Przejdziesz także praktyczny kurs drugiego języka orientalnego – wyboru będziesz mógł dokonać pomiędzy językiem urdu a językiem tamilskim. Tandem lektoratów uzupełnisz podstawowym kursem sanskrytu. Poznasz literaturę, filozofię i historię Indii, przyjrzysz się kwestiom społecznym, takim jak podejście Hindusów do religii, tradycji i płci, zrozumiesz teorie i zagadnienia z zakresu językoznawstwa ogólnego i literaturoznawstwa.

Gdzie będziesz mógł pracować, jeśli ukończysz studia na kierunku filologia orientalna – indologia? Niestandardowe kompetencje językowe z pewnością wyróżnią Cię na rynku pracy i tylko od Ciebie będzie zależało, jak wykorzystasz swoją unikatowość. Bez problemu odnajdziesz się w roli pracownika instytucji upowszechniania kultury, takich jak muzea, galerie i domy kultury otwarte na orientalne wpływy i poszerzanie swojej oferty o kulturę i sztukę Indii. Będziesz mógł zdecydować się na pracę w charakterze tłumacza lub nauczyciela języka obcego. Wiedza z zakresu literatury i kultury Indii otworzy przed Tobą drzwi redakcji prasowych, mediów i wydawnictw. W zasięgu Twoich możliwości znajdzie się również praca w administracji państwowej i samorządowej, związana ze sprawami zagranicznymi, problemami uchodźców i tak ważną w dzisiejszych czasach edukacją międzykulturową.

WAŻNE TEMATY

Jakie przedmioty zdawać na maturze ?

Przy rekrutacji na kierunek neofilologia orientalna – indologia na większości uczelni brane są pod uwagę następujące przedmioty: język polski, język obcy.

GDZIE STUDIOWAĆ KIERUNEK NEOFILOLOGIA ORIENTALNA - INDOLOGIA

Województwo
Miejscowość
Typ studiów
Tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Kierunek filologia orientalna - indologia prowadzony jest przez:

Wydział Filologiczny UJ

Zobacz inne kierunki Filologiczne

Typ studiów
Województwo
SORTOWANIE:

Wiedza, którą zdobędziesz, studiując na kierunku neofilologia orientalna – indologia?

Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

 • praktycznej znajomości języka hindi w mowie i piśmie
 • środowiskowych odmian języka hindi, takich jak język mediów i filmu, język urzędowy czy język nauk ścisłych
 • gramatyki opisowej języka hindi
 • praktycznej znajomości drugiego języka orientalnego – tamilskiego lub urdu
 • podstaw sanskrytu
 • historii literatury indyjskiej
 • filozofii i religii Indii
 • podstaw językoznawstwa ogólnego
 • podstaw literaturoznawstwa
 • współczesnych przemian społeczno-politycznych

Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku neofilologia orientalna – indologia?

Absolwent kierunku neofilologia orientalna – indologia znajdzie zatrudnienie w/jako:

 • nauczyciel języka obcego
 • wykwalifikowany tłumacz
 • instytucjach dyplomatycznych
 • instytucjach kultury – w muzeach, galeriach sztuki, domach kultury
 • redakcjach prasowych
 • wydawnictwach
 • mediach – w telewizji, radiu, jako redaktor na portalach internetowych
 • administracji państwowej i samorządowej w roli specjalisty do spraw zagranicznych, problemów uchodźców i edukacji międzykulturowej

W JAKICH FIRMACH MOŻESZ PRACOWAĆ PO KIERUNKU NEOFILOLOGIA ORIENTALNA - INDOLOGIA

MIASTA, KTÓRE OFERUJĄ STUDIA NA KIERUNKU NEOFILOLOGIA ORIENTALNA - INDOLOGIA

Komentarze (0)