Neofilologia orientalna - sinologia

Neofilologia orientalna - sinologia

Neofilologia orientalna - sinologia studia - kierunek studiów

Chociaż nam, Europejczykom, do Chin najbliżej jest czasem przez talerz z sajgonkami i makaronem, warto mieć z tyłu głowy nieco szerszą wiedzę na temat państwa, które cywilizacyjnie wyprzedzało nas niegdyś o głowę. Ojczyzna papieru, druku i prochu, silnie hierarchiczna, pełna towarzyskich tabu i wyćwiczona w mówieniu nie wprost – dla wielu niezwykle silna inspiracja do poznawania obcego języka, orientalnej kultury i obyczajowości. Jeśli czujesz, że Twoja mentalna przestrzeń krzyżuje się z rzeką Jangcy, Państwo Środka fascynuje Cię swoją kulturą, literaturą i językiem, które chciałbyś zgłębiać na akademickim poziomie, zawsze chętnie uczyłeś się języków i zależy Ci, by Twoje kompetencje lingwistyczne zostały dostrzeżone na wymagającym rynku pracy, powinieneś wpisać studia na kierunku neofilologia orientalna – sinologia, na listę swoich edukacyjnych priorytetów.

Czego nauczysz się w toku studiów i jakimi umiejętnościami będziesz mógł się pochwalić jako absolwent tego kierunku? Sinologia to kompleksowy kurs oparty na poznawaniu języka, kultury, literatury i uwarunkowań społeczno-politycznych państw należących do chińskiego kręgu językowego. Weźmiesz więc udział w zajęciach z praktycznej nauki języka chińskiego, ale w Twojej optyce znajdzie się również klasyczny język chiński, którego znajomość pozwoli Ci lepiej zrozumieć współczesne tendencje rządzące mową mieszkańców Kraju Środka. Mocnym akcentem neofilologii orientalnej realizowanej w języku chińskim jest kształtowanie umiejętności translatorskich, możesz więc spodziewać się ćwiczeń oraz konwersatoriów z tłumaczenia ustnego i pisemnego, skoncentrowanych zarówno na tekstach użytkowych, specjalistycznych jak i literackich, uzupełnionych wiedzą z teorii przekładu. Będziesz miał okazję zapoznać się z metodologią badań nad literaturą lub językiem Chin, w zależności od wybranej przez siebie ścieżki specjalizacyjnej. Wpłynie ona także na kształt konwersatoriów, w których weźmiesz udział, inwestując swój czas w zgłębianie zagadnień literatury chińskiej lub poznawanie teorii językoznawczych.

Gdzie będziesz pracował jako absolwent kończący studia na kierunku neofilologia orientalna – sinologia? Nie tak egzotyczna, jak kilka lat temu, ale wciąż wyróżniająca Cię na rynku pracy znajomość języka chińskiego sprawi, że będziesz mógł rozważyć naprawdę wiele kierunków rozwoju. Z powodzeniem odnajdziesz się w roli tłumacza zajmującego się przekładem tekstów oraz zatrudnianego do współpracy przy obsłudze międzynarodowych spotkań dyplomatycznych, kulturalnych lub politycznych. Znajomość gospodarki Chin pozwoli Ci na podjęcie zatrudnienia w firmach i przedsiębiorstwach nastawionych na współpracę z Polską i Europą a wiedza z zakresu chińskiej kultury i literatury otworzy przed Tobą drzwi instytucji kulturalnych, wydawnictw oraz redakcji prasowych. W Twoim zasięgu znajdzie się również praca w dyplomacji, turystyce oraz agencjach reklamowych i marketingowych.

WAŻNE TEMATY

Jakie przedmioty zdawać na maturze ?

Przy rekrutacji na kierunek neofilologia orientalna – sinologia na większości uczelni brane są pod uwagę następujące przedmioty: język polski, język angielski.

GDZIE STUDIOWAĆ KIERUNEK NEOFILOLOGIA ORIENTALNA - SINOLOGIA

Województwo
Miejscowość
Typ studiów
Tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Kierunek filologia orientalna - sinologia prowadzony jest przez:

Wydział Filologiczny UJ

Zobacz inne kierunki Filologiczne

Typ studiów
Województwo
SORTOWANIE:

Wiedza, którą zdobędziesz, studiując na kierunku neofilologia orientalna – sinologia?

Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

 • praktycznej znajomości języka chińskiego w mowie i piśmie
 • znajomości klasycznego języka chińskiego
 • ustnego i pisemnego tłumaczenia użytkowych, specjalistycznych i literackich tekstów tworzonych w języku chińskim
 • metodologii językoznawczych lub literaturoznawczych
 • teorii przekładu

Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku neofilologia orientalna – sinologia?

Absolwent kierunku neofilologia orientalna – sinologia znajdzie zatrudnienie w/jako:

 • wykwalifikowany tłumacz
 • lektor języka obcego
 • pracownik agencji reklamowych i marketingowych
 • pracownik instytucji dyplomatycznych
 • pracownik redakcji wydawniczych
 • dziennikarz
 • rzecznik prasowych
 • pracownik firm i przedsiębiorstw nastawionych na współpracę międzynarodową
 • pracownik instytucji kulturalnych
 • pracownik branży turystycznej

W JAKICH FIRMACH MOŻESZ PRACOWAĆ PO KIERUNKU NEOFILOLOGIA ORIENTALNA - SINOLOGIA

MIASTA, KTÓRE OFERUJĄ STUDIA NA KIERUNKU NEOFILOLOGIA ORIENTALNA - SINOLOGIA

Komentarze (0)