Neofilologia orientalna - sinologia

Neofilologia orientalna - sinologia

Neofilologia orientalna - sinologia studia - kierunek studiów

 

Dla kogo ten kierunek

Chociaż nam, Europejczykom, do Chin najbliżej jest czasem przez talerz z sajgonkami i makaronem, warto mieć z tyłu głowy nieco szerszą wiedzę na temat państwa, które cywilizacyjnie wyprzedzało nas niegdyś o głowę. Ojczyzna papieru, druku i prochu, silnie hierarchiczna, pełna towarzyskich tabu i wyćwiczona w mówieniu nie wprost – dla wielu niezwykle silna inspiracja do poznawania obcego języka, orientalnej kultury i obyczajowości. Jeśli czujesz, że Twoja mentalna przestrzeń krzyżuje się z rzeką Jangcy, Państwo Środka fascynuje Cię swoją kulturą, literaturą i językiem, które chciałbyś zgłębiać na akademickim poziomie, zawsze chętnie uczyłeś się języków i zależy Ci, by Twoje kompetencje lingwistyczne zostały dostrzeżone na wymagającym rynku pracy, powinieneś wpisać studia na kierunku neofilologia orientalna – sinologia, na listę swoich edukacyjnych priorytetów.

 

Program studiów i przedmioty

Czego nauczysz się w toku studiów i jakimi umiejętnościami będziesz mógł się pochwalić jako absolwent tego kierunku? Sinologia to kompleksowy kurs oparty na poznawaniu języka, kultury, literatury i uwarunkowań społeczno-politycznych państw należących do chińskiego kręgu językowego. Weźmiesz więc udział w zajęciach z praktycznej nauki języka chińskiego, ale w Twojej optyce znajdzie się również klasyczny język chiński, którego znajomość pozwoli Ci lepiej zrozumieć współczesne tendencje rządzące mową mieszkańców Kraju Środka. Mocnym akcentem neofilologii orientalnej realizowanej w języku chińskim jest kształtowanie umiejętności translatorskich, możesz więc spodziewać się ćwiczeń oraz konwersatoriów z tłumaczenia ustnego i pisemnego, skoncentrowanych zarówno na tekstach użytkowych, specjalistycznych jak i literackich, uzupełnionych wiedzą z teorii przekładu. Będziesz miał okazję zapoznać się z metodologią badań nad literaturą lub językiem Chin, w zależności od wybranej przez siebie ścieżki specjalizacyjnej. Wpłynie ona także na kształt konwersatoriów, w których weźmiesz udział, inwestując swój czas w zgłębianie zagadnień literatury chińskiej lub poznawanie teorii językoznawczych.

 

Praca po studiach

Gdzie będziesz pracował jako absolwent kończący studia na kierunku neofilologia orientalna – sinologia? Nie tak egzotyczna, jak kilka lat temu, ale wciąż wyróżniająca Cię na rynku pracy znajomość języka chińskiego sprawi, że będziesz mógł rozważyć naprawdę wiele kierunków rozwoju. Z powodzeniem odnajdziesz się w roli tłumacza zajmującego się przekładem tekstów oraz zatrudnianego do współpracy przy obsłudze międzynarodowych spotkań dyplomatycznych, kulturalnych lub politycznych. Znajomość gospodarki Chin pozwoli Ci na podjęcie zatrudnienia w firmach i przedsiębiorstwach nastawionych na współpracę z Polską i Europą a wiedza z zakresu chińskiej kultury i literatury otworzy przed Tobą drzwi instytucji kulturalnych, wydawnictw oraz redakcji prasowych. W Twoim zasięgu znajdzie się również praca w dyplomacji, turystyce oraz agencjach reklamowych i marketingowych.

WAŻNE TEMATY

Jakie przedmioty zdawać na maturze ?

Przy rekrutacji na kierunek neofilologia orientalna – sinologia na większości uczelni brane są pod uwagę następujące przedmioty: język polski, język angielski.

GDZIE STUDIOWAĆ KIERUNEK NEOFILOLOGIA ORIENTALNA - SINOLOGIA

Województwo
Miejscowość
Typ studiów
Tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

SPECJALNOŚCI / ŚCIEŻKI KSZTAŁCENIA NA KIERUNKU NEOFILOLOGIA ORIENTALNA - SINOLOGIA

Tryb studiów
Typ studiów
Miasto
  Województwo
  SORTOWANIE:

  Nic nie znaleziono

  Zobacz inne kierunki Filologiczne

  Typ studiów
  Województwo
  SORTOWANIE:

  Wiedza, którą zdobędziesz, studiując na kierunku neofilologia orientalna – sinologia?

  Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

  • praktycznej znajomości języka chińskiego w mowie i piśmie
  • znajomości klasycznego języka chińskiego
  • ustnego i pisemnego tłumaczenia użytkowych, specjalistycznych i literackich tekstów tworzonych w języku chińskim
  • metodologii językoznawczych lub literaturoznawczych
  • teorii przekładu

  Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku neofilologia orientalna – sinologia?

  Absolwent kierunku neofilologia orientalna – sinologia znajdzie zatrudnienie w/jako:

  • wykwalifikowany tłumacz
  • lektor języka obcego
  • pracownik agencji reklamowych i marketingowych
  • pracownik instytucji dyplomatycznych
  • pracownik redakcji wydawniczych
  • dziennikarz
  • rzecznik prasowych
  • pracownik firm i przedsiębiorstw nastawionych na współpracę międzynarodową
  • pracownik instytucji kulturalnych
  • pracownik branży turystycznej

  W JAKICH FIRMACH MOŻESZ PRACOWAĆ PO KIERUNKU NEOFILOLOGIA ORIENTALNA - SINOLOGIA

  MIASTA, KTÓRE OFERUJĄ STUDIA NA KIERUNKU NEOFILOLOGIA ORIENTALNA - SINOLOGIA

  Komentarze (0)