Neofilologia słowiańska z językiem serbskim

Neofilologia słowiańska z językiem serbskim

Neofilologia słowiańska z językiem serbskim studia

Neofilologia słowiańska z językiem serbskim studia - kierunek studiów

Można ją śmiało określić mianem europejskiego dziecka, bo powstała stosunkowo niedawno, na skutek rozpadu federacji dwóch państw – Serbia, kraj miodu, wina i prawosławnych monastyrów wyrastających z zieleni, która na każdym kroku przypomina o wyjątkowym bogactwie serbskiego środowiska naturalnego. Chociaż dla większości z nas najbliższe skojarzenia z Bałkanami płyną przez muzykę Gorana Bregovica i smak rakii, przy kraju, w którym krzyżują się ze sobą zachód i wschód warto zatrzymać się dłużej, chociażby za sprawą kultury, obyczajowości lub języka Serbii, którego chcemy się uczyć coraz częściej.

Jeśli zawsze fascynowała Cię bałkańska kultura i chciałbyś poznawać ją od strony języka serbskiego, jesteś gotowy zmierzyć się z obcą gramatyką i leksyką a nawet upatrujesz w tym szans na ciekawą, filologiczną przygodę, z katalogu życiowych szlaków wybierasz zazwyczaj te mnie uczęszczane, także wtedy, gdy chodzi o zdobywanie wiedzy i umiejętności – wymagasz od siebie oryginalności i chcesz się wyróżniać na rynku pracy, studia na kierunku neofilologia słowiańska z językiem serbskim mogą się okazać tym, czego szukasz.

Czego nauczysz się w toku studiów i jakimi umiejętnościami będziesz mógł się pochwalić jako absolwent tego kierunku? Filologiczną podróż przez Serbię rozpoczniesz od kursu wprowadzającego z zakresu praktycznej nauki języka serbskiego, który stanie się Twoim narzędziem służącym do poznawania literatury, kultury i historii Serbii. Weźmiesz więc udział w zajęciach z historii literatury serbskiej w przekładach, zgłębisz wiedzę o procesach, które kształtowały ten kraj i przyjrzysz się przed jakimi wyzwaniami stoi on współcześnie. Zetkniesz się z gramatyką opisową języka serbskiego, która wyposaży Cię w znajomość morfologii, składni, fleksji i słowotwórstwa będąc swoistym stelażem, na którym rozepniesz praktykę posługiwania się językiem mieszkańców naddunajskiego państwa w mowie i piśmie. W Twojej optyce znajdą się najnowsze zjawiska serbskiej kultury i literatury oraz pragmatyka i teoria przekładu (przygotowujące cię, chociażby, do podjęcia studiów II stopnia na ścieżce translatorskiej).

Gdzie będziesz mógł pracować, jeśli ukończysz studia na kierunku neofilologia słowiańska z językiem serbskim? Ze względu na coraz większą popularność Serbii jako miejsca obszernie opisywanego w przewodnikach i wybieranego przez turystów, będziesz mógł wykorzystać swoje umiejętności językowe w pracy związanej z tą branżą, decydując się na karierę przewodnika, pilota wycieczek lub pracownika biur podróży. Jeśli zdecydujesz się na inwestycję w kompetencje translatorskie, rozwijane na przykład na neofilologicznych studia II stopnia, będziesz mógł myśleć o pracy w charakterze tłumacza, przygotowanego do pracy z tekstem pisanym (użytkowym, specjalistycznym i literackim) jak i z żywym językiem tłumaczonym ustnie, na bieżąco, w trakcie spotkań kulturalnych lub politycznych. Serbistyka wyposaży Cię ponadto w kompetencje filologiczne i kulturoznawcze, szczególnie pożądane w instytucjach kultury, redakcjach i wydawnictwach.

 

Wiedza, którą zdobędziesz, studiując na kierunku neofilologia słowiańska z językiem serbskim?

Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

 • praktycznej znajomości języka serbskiego w mowie i piśmie
 • historii literatury serbskiej oraz specyfiki jej polskich przekładów
 • najnowszych zjawisk literatury serbskiej: kierunków rozwoju, przedstawicieli, kontekstów kulturowych
 • historii Serbii oraz współczesnych tendencji rozwoju państwa na gruncie kulturalnym, społecznym i politycznym
 • pragmatyki i teorii przekładu
 • tłumaczenia tekstów użytkowych, specjalistycznych i literackich napisanych w języku serbskim
 • gramatyki opisowej języka serbskiego

 

Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku neofilologia słowiańska z językiem serbskim?

Absolwent kierunku neofilologia słowiańska z językiem serbskim znajdzie zatrudnienie w/jako:

 • wykwalifikowany tłumacz
 • nauczyciel języka obcego
 • pracownik branży turystycznej (biura podróży, agencje turystyczne)
 • pracownik instytucji kultury (muza, domy kultury, galerie sztuki)
 • pracowni redakcji prasowych, radiowych lub telewizyjnych
 • pracownik wydawnictw
 • pracownik instytucji dyplomatycznych

 

Jakie przedmioty zdawać na maturze ?

Przy rekrutacji na kierunek neofilologia słowiańska z językiem serbskim na większości uczelni brane są pod uwagę następujące przedmioty: język polski, język obcy.

Popularne miasta, które oferują studia na kierunku NEOFILOLOGIA SŁOWIAŃSKA Z JĘZYKIEM SERBSKIM

Gdzie studiować i jakie wymagania na kierunek Neofilologia słowiańska z językiem serbskim

NEOFILOLOGIA SŁOWIAŃSKA Z JĘZYKIEM SERBSKIM - Szkoły wyższe, uczelnie i wymagania

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
  typ studiów
   tryb studiów

    Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

    grupa kierunku

     Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

     Nie znaleziono żadnej uczelni

     Zobacz inne kierunki Filologiczne

     Komentarze (0)