Nauka, która systematycznie bada funkcjonowanie i zmiany w społeczeństwie to socjologia. Badane są chociażby społeczne reguły, procesy i kultury, które łączą lub dzielą ludzi. Badane są jednostki w kontakcie z innymi grupami społecznymi, ale również całe grupy społeczne jak rodzina, stowarzyszenia czy inne zrzeszenia.
Za ojców tej nauki uważa się trzech mężczyzn: Platona, Giambattistę Vico oraz - uznawanego za tego jedynego i największego - Auguste Comte. Wielu teoretyków natomiast uważa, że po wielkich przemianach industrialnych, głównym przedmiotem badań socjologii jest nowoczesność i społeczeństwo przemysłowe.
1. Tryb i typ studiów
Studia na kierunku socjologia zawdzięczają swoją popularność i powszechność tym, że poruszają kwestie interesujące z punktu widzenia bardzo wielu ludzi. Socjologia jest nauką, która zajmuje się badaniem reguł, struktur, procesów oraz relacji zachodzących pomiędzy ludźmi.
Sposób kształtowania więzów międzyludzkich, a także wpływ zachowań i poglądów grup społecznych na zachowania jednostek może być badany za pomocą specjalistycznych narzędzi diagnostycznych, z którymi zapoznają się studenci socjologii na dowolnie wybranej polskiej uczelni.
Studia na kierunku Socjologia możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
2. Program studiów i przedmioty
Jeśli zdecydujesz się na rozpoczęcie kształcenia, najprawdopodobniej zapoznasz się z podstawami psychologii, dzięki którym zrozumiesz istotę kształtowania konkretnych postaw, emocji i cech osobowości ludzkich, zgłębisz podstawy takich nauk, jak między innymi filozofia oraz logika, aby móc czynnie uczestniczyć w analizowaniu uzyskanych wyników badań, a ponadto udoskonalisz posiadane kompetencje interpersonalne, które przydadzą ci się zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym.
3. Dla kogo ten kierunek
Jeśli pasjonuje Cię praca z ludźmi, jeżeli jesteś osobą o umyśle humanistycznym, komunikatywną, zainteresowaną tematyką społeczną, tym jak funkcjonuje jednostka w grupach oraz jesteś otwarty na nowe kontakty - możesz być pewien, że studia na kierunku socjologia będą odpowiedzią na Twoje potrzeby edukacyjne i spełnią Twoje oczekiwania.
4. Gdzie studiować Socjologię
Jakie uczelnie w Polsce oferują kierunek Socjologia: