Filologia duńska studia - kierunek studiów

Jedni dostrzegą w niej przede wszystkim ojczyznę Hamleta, niektórym przypomni dziecięce tęsknoty za jak największym zestawem klocków LEGO, jeszcze innych skusi obietnicą szczęścia i minimalizmu, zamkniętą w coraz częściej przywoływanej filozofii hygge – Dania, znacznie bardziej złożona, niż nasze skojarzenia na jej temat. Jeśli kraj Andersena od zawsze uważałeś za fascynujące i godne uwagi miejsce, pociągała Cię jego historia z łatwością przychodzi Ci nauka języków obcych i chętnie łączysz ją z poznawaniem kultury innych narodów, studia na kierunku filologia duńska mogą się okazać pozycją obowiązkową na twojej edukacyjnej liście.

Twoją żelazną umiejętnością ma się stać swobodne korzystanie z języka duńskiego w mowie i piśmie, powinieneś więc spodziewać się szeregu przedmiotów, które wyposażą Cię w teorię języka oraz przygotują do używania go w praktyce. Będzie to gramatyka opisowa a także gramatyka porównawcza, która ma za zadanie uwidocznić składniowe, leksykalne i morfologiczne podobieństwa między językiem polskim i językiem duńskim, ułatwiając tym samym naukę tego drugiego. Studia na kierunku filologia duńska to także okazja do opanowania podstaw języka angielskiego i niemieckiego, przewidzianych jako obowiązkowe. Przyszły absolwent spotka się z duńskim kanonem literackim, pozna historię Danii oraz jej współczesną kulturę, nie tylko podczas wykładów i ćwiczeń, ale przy okazji licznych wymian i wyjazdów naukowych, przewidzianych dla wyróżniających się studentów.

Studia na kierunku filologia duńska oferują wiele interesujących dróg rozwoju zawodowego. Neofilologie, do których zalicza się również filologia duńska, kształcą wyjątkowo pożądanych specjalistów, którzy znajdą zatrudnienie w biznesie, turystyce, mediach i dyplomacji. Absolwenci kierunku wiążą swoją przyszłość z instytucjami dyplomatycznymi utrzymującymi kontakt z Danią lub z instytucjami kultury, które działają międzynarodowo, nawiązując współpracę ze swoimi odpowiednikami w innych krajach. Filologowie duńscy znajdują zatrudnienie w mediach, redakcjach i instytucjach kultury, pełniąc rolę specjalistów z zakresu skandynawistyki lub tłumaczów.

WAŻNE TEMATY

Jakie przedmioty zdawać na maturze?

Przy rekrutacji na filologię filologię duńską na większości uczelni brane są pod uwagę następujące przedmioty: język polski, język angielski lub język niemiecki.

szczegółowe wymagania na uczelniach

GDZIE STUDIOWAĆ KIERUNEK FILOLOGIA DUŃSKA

Województwo
Miejscowość
Typ studiów
Tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Zobacz inne kierunki Filologiczne

Typ studiów
Województwo
SORTOWANIE:

Wiedza, którą zdobędziesz, studiując filologię duńską?

Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

 • praktycznej znajomości języka duńskiego, pozwalającej na swobodną komunikację w mowie i piśmie
 • gramatyki opisowej języka duńskiego (morfologia, fonetyka, składnia)
 • znajomości kultury Danii
 • historii literatury duńskiej
 • analizy i interpretacji tekstów
 • tłumaczenia tekstów napisanych w języku duńskim
 • podstaw języka angielskiego i niemieckiego

Gdzie będziesz pracował po kierunku filologia duńska?

Absolwent kierunku filologia duńska znajdzie zatrudnienie w/jako:

 • wykwalifikowany tłumacz – samodzielny lub w biurze tłumaczeń
 • pracownik redakcji czasopism zagranicznych
 • pracownik firm i przedsiębiorstw nastawionych na współpracę międzynarodową, uwzględniającą Polskę oraz kraje skandynawskie
 • specjalista w zakresie kultury skandynawskiej w mediach
 • pracownik instytucji dyplomatycznej
 • pracownik międzynarodowych instytucji kultury
 • turystyce
 • korespondent zagraniczny
 • pracownik agencji reklamowej

W JAKICH FIRMACH MOŻESZ PRACOWAĆ PO KIERUNKU FILOLOGIA DUŃSKA

MIASTA, KTÓRE OFERUJĄ STUDIA NA KIERUNKU FILOLOGIA DUŃSKA

Komentarze (0)