Dodaj do ulubionych

Filologia duńska studia - kierunek studiów

 

Dla kogo ten kierunek

Jedni dostrzegą w niej przede wszystkim ojczyznę Hamleta, niektórym przypomni dziecięce tęsknoty za jak największym zestawem klocków LEGO, jeszcze innych skusi obietnicą szczęścia i minimalizmu, zamkniętą w coraz częściej przywoływanej filozofii hygge – Dania, znacznie bardziej złożona, niż nasze skojarzenia na jej temat. Jeśli kraj Andersena od zawsze uważałeś za fascynujące i godne uwagi miejsce, pociągała Cię jego historia z łatwością przychodzi Ci nauka języków obcych i chętnie łączysz ją z poznawaniem kultury innych narodów, studia na kierunku filologia duńska mogą się okazać pozycją obowiązkową na twojej edukacyjnej liście.

 

Program studiów i przedmioty

Twoją żelazną umiejętnością ma się stać swobodne korzystanie z języka duńskiego w mowie i piśmie, powinieneś więc spodziewać się szeregu przedmiotów, które wyposażą Cię w teorię języka oraz przygotują do używania go w praktyce. Będzie to gramatyka opisowa a także gramatyka porównawcza, która ma za zadanie uwidocznić składniowe, leksykalne i morfologiczne podobieństwa między językiem polskim i językiem duńskim, ułatwiając tym samym naukę tego drugiego. Studia na kierunku filologia duńska to także okazja do opanowania podstaw języka angielskiego i niemieckiego, przewidzianych jako obowiązkowe. Przyszły absolwent spotka się z duńskim kanonem literackim, pozna historię Danii oraz jej współczesną kulturę, nie tylko podczas wykładów i ćwiczeń, ale przy okazji licznych wymian i wyjazdów naukowych, przewidzianych dla wyróżniających się studentów.

 

Praca po studiach

Studia na kierunku filologia duńska oferują wiele interesujących dróg rozwoju zawodowego. Neofilologie, do których zalicza się również filologia duńska, kształcą wyjątkowo pożądanych specjalistów, którzy znajdą zatrudnienie w biznesie, turystyce, mediach i dyplomacji. Absolwenci kierunku wiążą swoją przyszłość z instytucjami dyplomatycznymi utrzymującymi kontakt z Danią lub z instytucjami kultury, które działają międzynarodowo, nawiązując współpracę ze swoimi odpowiednikami w innych krajach. Filologowie duńscy znajdują zatrudnienie w mediach, redakcjach i instytucjach kultury, pełniąc rolę specjalistów z zakresu skandynawistyki lub tłumaczów.

Jakie przedmioty zdawać na maturze?

Przy rekrutacji na filologię filologię duńską na większości uczelni brane są pod uwagę następujące przedmioty: język polski, język angielski lub język niemiecki.

GDZIE STUDIOWAĆ KIERUNEK FILOLOGIA DUŃSKA

Województwo
Miejscowość
Typ studiów
Tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

UCZELNIE, GDZIE FILOLOGIA DUŃSKA JAKO SPECJALNOŚĆ / ŚCIEŻKA KSZTAŁCENIA

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Jednostka prowadząca

Filologia skandynawska stopień: (I)  (II), czas trwania: 3 lata • 2 lata
tryb: stacjonarne

Specjalności na kierunku filologia skandynawska

Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku filologia duńska

Tryb studiów
Typ studiów
Miasto
Województwo
SORTOWANIE:

Nic nie znaleziono

Zobacz inne kierunki Filologiczne

Typ studiów
Województwo
SORTOWANIE:

Wiedza, którą zdobędziesz, studiując filologię duńską?

Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

 • praktycznej znajomości języka duńskiego, pozwalającej na swobodną komunikację w mowie i piśmie
 • gramatyki opisowej języka duńskiego (morfologia, fonetyka, składnia)
 • znajomości kultury Danii
 • historii literatury duńskiej
 • analizy i interpretacji tekstów
 • tłumaczenia tekstów napisanych w języku duńskim
 • podstaw języka angielskiego i niemieckiego

Jak wyglądają studia na kierunku Filologia duńska ?

 

1. Typ i tryb studiów

Kierunek filologia duńska można realizować tylko w trybie stacjonarnym. W tym przypadku zajęcia będą odbywać się codziennie w godzinach ustalonych przez władze konkretnej uczelni. Taka opcja kształcenia będzie idealnym wyborem dla osób, które chciałyby w pełni poświęcić się nauce i zdobywaniu wykształcenia.

Program kształcenia na powyższym kierunku będzie oscylował głównie wokół nauk humanistycznych.

 

2. Program studiów i przedmioty

Jako student powyższego kierunku filologicznego będziesz miał okazję zdobyć kompleksową wiedzę z zakresu nauk kulturowych, językoznawczych i literaturoznawczych. Osoby, które aplikują na studia dowiedzą się więcej na temat historii, obyczajów czy literatury Skandynawii, w tym także Danii. W siatce zajęć znajdzie się wiele interesujących przedmiotów powiązanych z powyższymi zagadnieniami. Oto wybrane z nich:

 • Wstęp do językoznawstwa
 • Wstęp do literaturoznawstwa
 • Historia Skandynawii
 • Literatura duńska

 

3. Nabywane umiejętności

W czasie studiów na kierunku filologia duńska zdobędziesz szereg cennych umiejętności praktycznych, które z powodzeniem wykorzystasz w swojej przyszłej pracy zawodowej. Przede wszystkim skupisz się na doskonaleniu swoich kompetencji językowych oraz praktycznej nauce języka duńskiego. Studenci nauczą się także dokonywania tłumaczeń ustnych i pisemnych w obrębie języka polskiego i duńskiego. Studenci dowiedzą się także w jaki sposób analizować i interpretować wybrane teksty literatury duńskiej.

Ile trwają studia i jaki tytuł uzyskasz?

Studia pierwszego stopnia na kierunku filologia duńska będą trwały trzy lata, czyli sześć semestrów. Po tym czasie uzyskasz tytuł licencjata. Jeżeli zdecydujesz się na studia drugiego stopnia, na naukę poświęcisz dwa lata, czyli cztery semestry. Po upływie tego czasu i obronie pracy dyplomowej zdobędziesz tytuł magistra

Czas trwania studiów na kierunku filologia duńska na poszczególnych uczelniach

Tryb studiów
Typ studiów
Miejscowość
Województwo
SORTOWANIE:
I stopnia II stopnia jednolite

Brak wyników

Szczegółowe informacje na temat czasu trwania należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej"

Gdzie będziesz pracował po kierunku filologia duńska?

Absolwent kierunku filologia duńska znajdzie zatrudnienie w/jako:

 • wykwalifikowany tłumacz – samodzielny lub w biurze tłumaczeń
 • pracownik redakcji czasopism zagranicznych
 • pracownik firm i przedsiębiorstw nastawionych na współpracę międzynarodową, uwzględniającą Polskę oraz kraje skandynawskie
 • specjalista w zakresie kultury skandynawskiej w mediach
 • pracownik instytucji dyplomatycznej
 • pracownik międzynarodowych instytucji kultury
 • turystyce
 • korespondent zagraniczny
 • pracownik agencji reklamowej

W JAKICH FIRMACH MOŻESZ PRACOWAĆ PO KIERUNKU FILOLOGIA DUŃSKA

MIASTA, KTÓRE OFERUJĄ STUDIA NA KIERUNKU FILOLOGIA DUŃSKA

Komentarze (0)