Neofilologia orientalna - iranistyka

Neofilologia orientalna - iranistyka

Neofilologia orientalna - iranistyka studia - kierunek studiów

O niektórych krajach z podejrzaną łatwością jesteśmy w stanie powiedzieć: dalekie. Nie tylko geograficznie, przede wszystkim kulturowo i mentalnie, choć co to właściwie znaczy? Oddalenie i obcość w przypadku wielu z nich bardzo często bierze się z naszej niewiedzy i z braku chęci do podjęcia wysiłku, by tę wiedzę zdobyć. W czołówce niewystarczająco poznanych znajduje się niewątpliwie Iran, państwo, które można nazwać „krajem kontrastów”, zajrzeć mu pod czarny czador, spróbować rozplątać jego języki i problemy społeczne, odkrywając przy okazji jak wiele wspólnego może mieć kraj nad Wisłą z krajem nad rzeką Karun. Świetnym punktem wyjścia do uzupełniania swojej wiedzy o świecie o tę leżącą na półce z napisem „Bliski Wschód”, jest decyzja o zainwestowaniu czasu i zapału w studia na kierunku neofilologia orientalna – iranistyka.

 

Dla kogo ten kierunek

Jeśli stwierdzenie „o jeden język obcy za dużo” zupełnie Cię nie dotyczy a ich nauka przychodzi Ci z łatwością, chcesz, by Twoje kompetencje językowe wyróżniały Cię na rynku pracy a ich zdobywanie splatało się z pogłębianiem pasji do nieoczywistych mentalności i kultur, lubisz łamać stereotypy, masz otwarty umysł, wrażliwość na słowo, nawet jeśli niesie ono ze sobą pierwiastek „inności”, studia na kierunku neofilologia orientalna – iranistyka powinny znaleźć się na liście Twoich edukacyjnych priorytetów.

 

Program studiów i przedmioty

Jaką wiedzę zdobędziesz w toku studiów i jakimi umiejętnościami będziesz mógł się pochwalić jako absolwent tego kierunku? Filologia to przede wszystkim język i literatura, ale wkraczając w świat kultury irańskiej nie sposób pominąć kwestii społecznych, religijnych oraz politycznych, które także staną się przedmiotem Twojego naukowego zainteresowania. Zdobywając kompetencje językowe, skupisz się przede wszystkim na języku perskim, poznając go w różnorodnych odmianach (np. literackiej) oraz dialektach (np. kabulskim czy teherańskim). Język uzupełniający, przyswajany do poziomu A1/A2) będziesz mógł wybrać spośród takich języków jak: paszto (afgański), kurmandżi i sorani (kurdyjski) oraz tadżycki. Zapoznasz się z historią Iranu i literatury irańskiej, opanujesz podstawy gramatyki opisowej, językoznawstwa ogólnego i literaturoznawstwa. Będziesz miał okazję, by przyjrzeć się zjawiskom społeczno-politycznym współczesnego Iranu i poszukać ich źródła w historii tego kraju, poznasz genezę, podstawy i założenia islamu a także zagadnienia filozofii Bliskiego Wschodu, organizującej świadomość Irańczyków także dziś.

 

Praca po studiach

Jakie perspektywy zawodowe będziesz mógł wziąć pod uwagę, jeśli ukończysz studia na kierunku neofilologia orientalna – iranistyka? Lingwistyczna i kulturowa orientacja w świecie państw irańskiego kręgu językowego to nie tylko oryginalny smaczek dla pracodawców, ale podstawa dla posiadania szczególnej wrażliwości na to, co inne i słabo rozumiane. Z powodzeniem znajdziesz więc zatrudnienie w organizacjach i instytucjach działających na rzecz pomocy rozwojowej i humanitarnej czy też komunikacji międzykulturowej i społecznej, a w tworzeniu pomostu między kulturami pomogą Ci umiejętności językowe. Tez z kolei możesz wykorzystać w pracy nauczyciela języka obcego lub tłumacza. Z powodzeniem sprawdzisz się ponadto jako osoba związana z mediami, branżą turystyczną, kulturalną oraz w roli członka zespołów naukowo-badawczych, zajmujących się studiowaniem literatury i języka.

WAŻNE TEMATY

Jakie przedmioty zdawać na maturze ?

Przy rekrutacji na kierunek neofilologia orientalna – iranistyka na większości uczelni brane są pod uwagę następujące przedmioty: język polski, język obcy.

GDZIE STUDIOWAĆ KIERUNEK NEOFILOLOGIA ORIENTALNA - IRANISTYKA

Województwo
Miejscowość
Typ studiów
Tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

CZĘSTO WYBIERANE

Miasto
SORTOWANIE:

SPECJALNOŚCI / ŚCIEŻKI KSZTAŁCENIA NA KIERUNKU NEOFILOLOGIA ORIENTALNA - IRANISTYKA

Tryb studiów
Typ studiów
Miasto
  Województwo
  SORTOWANIE:

  Nic nie znaleziono

  Zobacz inne kierunki Filologiczne

  Typ studiów
  Województwo
  SORTOWANIE:

  Wiedza, którą zdobędziesz, studiując na kierunku neofilologia orientalna – iranistyka?

  Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

  • praktycznej znajomości języka perskiego w mowie i piśmie
  • środowiskowych odmian języka perskiego, tj. język literacki czy język mediów
  • znajomości dialektów języka perskiego (kabulski, teherański)
  • praktycznej znajomości drugiego języka orientalnego, wybieranego spośród afgańskiego, kurdyjskiego i tadżyckiego (oraz odmian tych języków)
  • historii Iranu
  • historii literatury irańskiej oraz współczesnych tendencji jej rozwoju
  • gramatyki opisowej języka irańskiego
  • podstaw językoznawstwa ogólnego
  • podstaw literaturoznawstwa
  • zjawisk społeczno-politycznych współczesnego Iranu
  • genezy i założeń islamu
  • podstawowych zagadnień filozofii Bliskiego Wschodu

  Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku neofilologia orientalna – iranistyka?

  Absolwent kierunku neofilologia orientalna – iranistyka znajdzie zatrudnienie w/jako:

  • nauczyciel języka obcego
  • wykwalifikowany tłumacz
  • pracownik instytucji i organizacji zaangażowanych w pomoc rozwojową i humanitarną
  • specjalista do spraw komunikacji międzykulturowej
  • rzecznik prasowy
  • dziennikarz
  • redaktor prasowy, radiowy lub telewizyjny
  • członek zespołów naukowo-badawczych
  • pracownik instytucji kultury
  • pracownik branży turystycznej

  W JAKICH FIRMACH MOŻESZ PRACOWAĆ PO KIERUNKU NEOFILOLOGIA ORIENTALNA - IRANISTYKA

  MIASTA, KTÓRE OFERUJĄ STUDIA NA KIERUNKU NEOFILOLOGIA ORIENTALNA - IRANISTYKA

  Komentarze (0)