Filologiczno – historyczne studia środkowoeuropejskie

Filologiczno – historyczne studia środkowoeuropejskie

Dodaj do ulubionych

Filologiczno – historyczne studia środkowoeuropejskie

Czym jest obszar środkowoeuropejski? Często ciężko jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie i istnieje parę różnych teorii, które państwa powinny być zaliczone do tego bloku. Część publikacji naukowych nazywa Europą Środkową Grupę Wyszehradzką, tj. Czechy, Polskę, Słowację i Węgry, ale Międzynarodowa Unia Gospodarcza zalicza także część krajów alpejskich, czyli Austrię, Liechtenstein, Niemcy, Słowenię i Szwajcarię. Natomiast unijny program obejmuje Austrię, Czechy, wschodnią i południową część Niemiec, Polskę, Słowację, Słowenię, Wołyń, region Lwowa i Stanisławowa, Bukowinę, Ruś Zakarpacką, Węgry oraz północną część Włoch.

 

Dla kogo ten kierunek

Filologia jest kierunkiem, który skupia się na praktycznej nauce danego języka, przekazywaniu wiedzy z zakresu literatury i kultury, ale też zahacza o historię i dzieje krajów, bądź obszarów geograficznych. Jeśli interesują Cię te aspekty, ale jednak najbardziej pociąga Cię historia, której nie ma za wiele na klasycznych kierunkach filologicznych, studia na kierunku Filologiczno-historyczne studia środkowoeuropejskie powinny Ci się podobać.

 

Program studiów i przedmioty

Kierunek ten jest skoncentrowany na obszarze środkowoeuropejskim, studia więc poszerzą Twoje horyzonty oraz nauczą korzystania z dorobku kulturalnego i historycznego naszych najbliższych sąsiadów. Charakter porównawczy tych studiów da Ci również możliwość odkrywania podobieństw i różnic kulturowych w tym regionie. Pozwoli Ci zapoznać się z historią i literaturą tego obszaru, akcentując Polskę, dostarczy praktycznej wiedzy na temat sztuki – kina, teatru czy architektury – oraz walorów turystycznych tego regionu Europy. Nauka języka będzie równie ważna i dzięki niej student posiądzie wiedzę na temat przekładu tekstów oraz praktyczne umiejętności tłumaczeniowe. W programie pojawią się także bardzo praktyczne przedmioty, jak zarządzanie mniejszą firmą w Europie Środkowej, czy promocja kultury.

Kierunek ten zatem zapewnia zdobycie kompetencji zawodowych z różnych dziedzin, co poszerza możliwości na rynku pracy w kraju i za granicą.

Jakie przedmioty zdawać na maturze?

Żeby dostać się na studia na kierunek Filologiczno – historyczne studia środkowoeuropejskie, na większości uczelni przy rekrutacji brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne: język obcy, geografia, historia muzyki, historia sztuki, język łaciński i kultura antyczna, wiedza o społeczeństwie, język polski, historia

GDZIE STUDIOWAĆ KIERUNEK FILOLOGICZNO – HISTORYCZNE STUDIA ŚRODKOWOEUROPEJSKIE

Województwo
Miejscowość
Typ studiów
Tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
  typ studiów
  tryb studiów

  Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

  grupa kierunku

   Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

   Nie znaleziono żadnej uczelni

   Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku filologiczno - historyczne studia środkowoeuropejskie

   Tryb studiów
   Typ studiów
   Miasto
   Województwo
   SORTOWANIE:

   Nic nie znaleziono

   Zobacz inne kierunki Filologiczne

   Typ studiów
   Województwo
   SORTOWANIE:

   Wiedza, którą zdobędziesz, studiując Filologiczno – historyczne studia środkowoeuropejskie

   Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

   • literaturoznawstwa
   • historii obszaru środkowoeuropejskiego
   • podstaw translatoryki
   • kultury poszczególnych krajów regionu Europy Środkowej
   • zarządzania małą firmą
   • promocji kultury

   Jak wyglądają studia na kierunku filologiczno – historyczne studia środkowoeuropejskie?

    

   1. Typ i tryb studiów

   Kierunek filologiczno – historyczne studia środkowoeuropejskie jest dostępny tylko w trybie stacjonarnym. W praktyce oznacza to, że zajęcia będą odbywać się od poniedziałku do piątku, co będzie idealnym rozwiązaniem dla osób, które mogą sobie pozwolić na pełne poświęcenie się nauce i zdobywaniu wykształcenia.

   Program nauczania na powyższych studiach będzie oscylować głównie wokół nauk humanistycznych.

    

   2. Program studiów i przedmioty

   Jako student powyższego kierunku filologicznego będziesz miał okazję zdobyć wszechstronną wiedzę z zakresu nauk filologicznych, historycznych oraz kulturoznawczych. Ponadto dowiesz się więcej na temat kultury, literatury oraz historii krajów Europy Środkowej. W planie zajęć znajdzie się wiele interesujących przedmiotów powiązanych z powyższą tematyką. Oto wybrane z nich:

   • promocja kultury w EŚ
   • europejskie projekty organizacji non-profit
   • kino i teatr EŚ w ujęciu porównawczym

   Studenci będą także zobowiązani do wyboru bloku specjalizacyjnego, który będzie dopasowany do ich zainteresowań i planów zawodowych.

    

   3. Nabywane umiejętności

   W czasie studiów na kierunku filologiczno – historyczne studia środkowoeuropejskie zdobędziesz szereg cennych umiejętności praktycznych. Przede wszystkim nauczysz się wybranych języków środkowoeuropejskich i dowiesz się więcej na temat ich wykorzystania podczas różnorodnych sytuacji komunikacyjnych. Ponadto rozwiniesz kompetencje z obszaru dokonywania tłumaczeń ustnych i pisemnych. Studenci zdobędą także zdolności z obszaru reklamy, marketingu oraz zarządzania.

   Ile trwają studia i jaki tytuł uzyskasz?

   Studia pierwszego stopnia na kierunku filologiczno – historyczne studia środkowoeuropejskie będą trwały trzy lata, czyli sześć semestrów. Po tym czasie uzyskasz tytuł licencjata. Jeżeli zdecydujesz się na studia drugiego stopnia, na naukę poświęcisz dwa lata, czyli cztery semestry. Po upływie tego czasu i obronie pracy dyplomowej zdobędziesz tytuł magistra.

   Czas trwania studiów na kierunku filologiczno – historyczne studia środkowoeuropejskie na poszczególnych uczelniach

   Tryb studiów
   Typ studiów
   Miejscowość
   Województwo
   SORTOWANIE:
   I stopnia II stopnia jednolite

   Brak wyników

   Szczegółowe informacje na temat czasu trwania należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej"

   Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku Filologiczno – historyczne studia środkowoeuropejskie

   Absolwent kierunku Filologiczno – historyczne studia środkowoeuropejskie znajdzie zatrudnienie w/jako:

   • placówkach promocji kultury
   • turystyce
   • szkolnictwie wyższym
   • placówkach dyplomatycznych
   • biurach tłumaczeń
   • wydawnictwach zagranicznych

    

   Komentarze (0)