Filologiczno – historyczne studia środkowoeuropejskie

Filologiczno – historyczne studia środkowoeuropejskie

Filologiczno – historyczne studia środkowoeuropejskie

Czym jest obszar środkowoeuropejski? Często ciężko jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie i istnieje parę różnych teorii, które państwa powinny być zaliczone do tego bloku. Część publikacji naukowych nazywa Europą Środkową Grupę Wyszehradzką, tj. Czechy, Polskę, Słowację i Węgry, ale Międzynarodowa Unia Gospodarcza zalicza także część krajów alpejskich, czyli Austrię, Liechtenstein, Niemcy, Słowenię i Szwajcarię. Natomiast unijny program obejmuje Austrię, Czechy, wschodnią i południową część Niemiec, Polskę, Słowację, Słowenię, Wołyń, region Lwowa i Stanisławowa, Bukowinę, Ruś Zakarpacką, Węgry oraz północną część Włoch.

Filologia jest kierunkiem, który skupia się na praktycznej nauce danego języka, przekazywaniu wiedzy z zakresu literatury i kultury, ale też zahacza o historię i dzieje krajów, bądź obszarów geograficznych. Jeśli interesują Cię te aspekty, ale jednak najbardziej pociąga Cię historia, której nie ma za wiele na klasycznych kierunkach filologicznych, studia na kierunku Filologiczno-historyczne studia środkowoeuropejskie powinny Ci się podobać.

Kierunek ten jest skoncentrowany na obszarze środkowoeuropejskim, studia więc poszerzą Twoje horyzonty oraz nauczą korzystania z dorobku kulturalnego i historycznego naszych najbliższych sąsiadów. Charakter porównawczy tych studiów da Ci również możliwość odkrywania podobieństw i różnic kulturowych w tym regionie. Pozwoli Ci zapoznać się z historią i literaturą tego obszaru, akcentując Polskę, dostarczy praktycznej wiedzy na temat sztuki – kina, teatru czy architektury – oraz walorów turystycznych tego regionu Europy. Nauka języka będzie równie ważna i dzięki niej student posiądzie wiedzę na temat przekładu tekstów oraz praktyczne umiejętności tłumaczeniowe. W programie pojawią się także bardzo praktyczne przedmioty, jak zarządzanie mniejszą firmą w Europie Środkowej, czy promocja kultury.

Kierunek ten zatem zapewnia zdobycie kompetencji zawodowych z różnych dziedzin, co poszerza możliwości na rynku pracy w kraju i za granicą.


Wiedza, którą zdobędziesz, studiując Filologiczno – historyczne studia środkowoeuropejskie


Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

 • literaturoznawstwa
 • historii obszaru środkowoeuropejskiego
 • podstaw translatoryki
 • kultury poszczególnych krajów regionu Europy Środkowej
 • zarządzania małą firmą
 • promocji kultury

Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku Filologiczno – historyczne studia środkowoeuropejskie


Absolwent kierunku Filologiczno – historyczne studia środkowoeuropejskie znajdzie zatrudnienie w/jako:

 • placówkach promocji kultury
 • turystyce
 • szkolnictwie wyższym
 • placówkach dyplomatycznych
 • biurach tłumaczeń
 • wydawnictwach zagranicznych

Jakie przedmioty zdawać na maturze?

Żeby dostać się na studia na kierunek Filologiczno – historyczne studia środkowoeuropejskie, na większości uczelni przy rekrutacji brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne: język obcy, geografia, historia muzyki, historia sztuki, język łaciński i kultura antyczna, wiedza o społeczeństwie, język polski, historia

 

 

GDZIE STUDIOWAĆ KIERUNEK FILOLOGICZNO – HISTORYCZNE STUDIA ŚRODKOWOEUROPEJSKIE

Typ studiów
Województwo

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
  typ studiów
   tryb studiów

    Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

    grupa kierunku

     Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

     Nie znaleziono żadnej uczelni

     Zobacz inne kierunki Filologiczne

     Typ studiów
     Województwo

     Komentarze (0)