Mechatronika studia Warszawa 2023 | woj. mazowieckie
Mechatronika w Warszawie to 3,5-letnie studia I stopnia (inżynierskie) oraz 1,5-letnie studia II stopnia (magisterskie), których program oferuje 8 różnych specjalności. Studia można podjąć na 2 uczelniach w formie stacjonarnej (dziennej).
Studia na kierunku mechatronika w Warszawie
|
Rok akademicki |
2023/2024 |
Forma studiów |
stacjonarne |
Poziom studiów |
studia I i II stopnia |
Czas trwania |
3,5 roku (studia I stopnia), 1,5 roku (studia II stopnia) |
Terminy rekrutacji
Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia na kierunku mechatronika w Warszawie rozpocznie się 1 marca 2023 r. i potrwa do 14 lipca 2023 r. | Mechatronika Warszawa - terminy rekrutacji >
Opis kierunku
Studia na kierunku mechatronika obejmują naukę takich dziedziny jak elektronika, informatyka oraz mechanika. Studenci tego kierunku uczą się języków programowania, co pozwala im na poprawne programowanie robotów i aplikacji. Program studiów obejmuje także zajęcia, których uczestnicy będą mogli poznać techniki konstruowania specjalistycznych maszyn oraz nauczą się podstawowego projektowania graficznego.
Ukończenie mechatroniki daje możliwość zatrudnienia w przemyśle elektromaszynowym, medycznym czy w firmach produkujących sprzęt gospodarstwa domowego. Absolwenci posiadają też wiedzę i umiejętności wystarczające do podjęcia pracy w branży motoryzacyjnej, a nawet laboratoriach badawczo-rozwojowych.
Uczelnie
W Warszawie mechatronikę możesz studiować w ramach kierunku lub specjalności na 2 uczelniach publicznych: Politechnice Warszawskiej (Wydział Mechatroniki PW) oraz Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie (Wydział Mechatroniki, Uzbrojenia i Lotnictwa WAT).
Specjalności
Współczesne studia z mechatroniki charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.
Wymagania
W procesie rekrutacji na studia w Warszawie na kierunku mechatronika w roku akademickim 2023/2024 najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: biologia, chemia, fizyka, informatyka, język obcy, matematyka. l szczegółowe wymagania >
Ceny
Studia stacjonarne na kierunku mechatronika w uczelniach publicznych są bezpłatne. Z kolei za naukę w uczelniach niepublicznych oraz na studiach niestacjonarnych w uczelniach publicznych będziemy musieli zapłacić.
Jakie wymagania podczas rekrutacji na Mechatronikę w Warszawie
Jak już z pewnością zdążyłeś zauważyć, Mechatronika jest kierunkiem bazującym na matematyce, fizyce oraz informatyce. Dlatego też przedmioty te będą wiodące w procesie rekrutacji, a doskonałe ich zgłębienie to gwarancja posiadania idealnego filaru pod rozwój bardziej specjalistycznych kompetencji.
Mechatronika jest jednym z bardziej obleganych kierunków studiów, a liczba miejsc jest ograniczona. W związku z tym naukę rozpocznij już dziś, a twoje szanse na zasilenie grona studentów tego kierunku znacznie wzrosną. Pamiętaj też, aby na bieżąco sprawdzać ustalenia rekrutacyjne na stronie internetowej wybranej uczelni – mogą się one zmieniać.
Mechatronika Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie - przedmioty maturalne
Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie w rekrutacji 2023/2024 na kierunek mechatronika uwzględnia takie przedmioty jak: matematyka, fizyka, język obcy oraz język polski. dowiedz się więcej
Mechatronika Politechnika Warszawska (PW) - przedmioty maturalne
W rekrutacji 2023/2024 na kierunek mechatronika na Politechnice Warszawskiej uwzględniane są 3 przedmioty obowiązkowe: matematyka oraz język obcy, a także jeden przedmiot spośród: fizyka, chemia, informatyka albo biologia. dowiedz się więcej
* Przed rekrutacją na wybrany kierunek należy wcześniej zapoznać się z wymaganiami obowiązującymi w poszczególnych szkołach wyższych. Szczegółowe wytyczne znaleźć można na oficjalnych stronach rekrutacyjnych uczelni. Lista przedmiotów branych pod uwagę w rekrutacji może różnić się na poszczególnych uczelniach publicznych.
Opis kierunku
Mechatronika to interdyscyplinarna dziedzina, która ma niebagatelny wpływ na rozwój współczesnych technologii. Studia w Warszawie na tym kierunku zadedykowane są więc studentom z umysłami ścisłymi, którzy fascynują się zdobyczami fizyki, elektroniki czy mechaniki.
Wśród warszawskich uczelni publicznych mechatronika znałazła się wśród najpopularniejszych kierunków na Politechnice Warszawskiej (ponad 1,1 tys. zgłoszeń).
Praca po studiach
W programie kształcenia mechatroniki odnaleźć można przedmioty poświęcone projektowaniu, programowaniu czy przygotowywaniu modeli komputerowych różnorakich urządzeń mechatronicznych. Specjalistyczne umiejętności pozwolą rozwijać się w przemyśle motoryzacyjnym czy włókienniczym. Na absolwentów czekać będą różnorodne przedsiębiorstwa zajmujące produkcją sprzętu AGD lub RTV.
Ogólne cele kształcenia
Mechatronika to studia poświęcone np.: mechanice, elektronicznym układom sterowania, różnym działo informatyki stosowanej czy narzędziom komputerowego wspomagania w projektowaniu wyrobów i procesów wytwarzania oraz ich eksploatacji. Studenci tego kierunku studiów rozwijają cenne umiejętności praktyczne, które niezbędne są m.in. do projektowania, wytwarzania i eksploatacji urządzeń i systemów technicznych, które wyróżniają się strukturą mechaniczną, pneumatyczną, hydrauliczną, mikromechaniczną, elektromechaniczną, elektryczną czy optyczną.
Studia na mechatronice pozwalają studentom zdobyć także wiedzę na temat np.: zasad realizacji projektów urządzeń oraz ich zespołowego wykonywania. Uczestnicy zajęć poznają m.in.: sposoby komputerowego wspomagania procesu projektowania oraz wytwarzania urządzeń; metody projektowania strategii eksploatacji; narzędzi służących badaniu systemów sterowania, programowania maszyn i systemów; prawne, ekonomiczne, ekologiczne, inżynieryjne i informatyczne aspekty mechatroniki.
Absolwenci mechatroniki mogą podjąć pracę np. w biurach konstrukcyjno-technologicznych na stanowiskach projektantów, organizatorów produkcji i eksploatacji czy programistów robotów. Osoby, które ukończyły ten kierunek studiów, są gotowe do pełnienia funkcji m.in. doradczych, analitycznych, wykonawczych, eksperckich, kierowniczych czy związanych z oceną jakości produkcji. Ponadto absolwenci mechatroniki mogą rozpocząć własną działalność gospodarczą – zarówno w kraju, jak i za granicą.
Program studiów i przedmioty
W trakcie studiów zapoznasz się z zagadnieniami z pogranicza elektroniki - nauczysz się tworzenia, konserwacji i naprawiania podzespołów elektronicznych, używanych między innymi w robotyce, przy zachowaniu szczególnej ostrożności.
Blok zajęć informatycznych wprowadzi cię w świat języków programowania, tworzenia stron internetowych, pisania programów komputerowych i aplikacji na urządzenia przenośne.
Wszechstronność wiedzy i umiejętności praktycznych, jakie należy posiąść podczas studiów na kierunku Mechatronika, nie odstrasza szeregu młodych ludzi, chcących zdobyć dobry zawód. Jeśli jesteś wśród nich, już dziś rozpocznij naukę do matury, a będziesz miał szansę na doświadczenie powyższej edukacji.
W programie studiów na kierunku mechatronika znajdziesz takie przedmioty jak np.:
Gdzie studiować na kierunku mechatronika w Warszawie?
Studia możesz podjąć na uczelniach publicznych: Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie oraz Politechnice Warszawskiej.
W rekrutacji na studia I stopnia na kierunku mechatronika, w roku akademickim 2023/2024, Politechnika Warszawska oferuje 180 miejsc w ramach bezpłatnych studiów stacjonarnych. Bezpłatne studia oferuje również Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie. Ponadto na kandydatów czekają jeszcze miejsca na studiach płatnych na WAT.
Kierunek mechatronika - uczelnie w Warszawie
czytaj dalej uczelnie w Warszawie
Limity miejsc
Uczelnie przyjmują kandydatów na studia na podstawie limitu miejsc – o zakwalifikowaniu kandydata na wybrany kierunek decydują wyniki postępowania kwalifikacyjnego, w ramach którego tworzona jest lista rankingowa.
Limity miejsc na kierunku mechatronika w Warszawie:
-
Politechnika Warszawska: 180
-
Wojskowa akademia Techniczna w Warszawie: 90
*Uczelnie publiczne, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2023/2024)
Ile kosztują studia
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne. Nie dotyczy to studiów w uczelniach prywatnych oraz studiów niestacjonarnych w publicznych szkołach wyższych – za taką naukę zazwyczaj należy zapłacić.
W Warszawie kierunek mechatronika można studiować tylko w ramach studiów stacjonarnych w dwóch uczelniach publicznych. Oznacza to, że nauka na tym kierunku jest w tym mieście bezpłatna.
*Ceny za pierwszy rok studiów (rekrutacja 2022/2023). Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni.
Kiedy wyniki rekrutacji
Dane dotyczące wyników rekrutacji kandydaci uzyskać mogą poprzez system IRK lub ERK. Uczelnie indywidualnie publikują informacje na ten temat w prywatnych profilach kandydatów, dzięki czemu ci mogą dowiedzieć się, czy dostali się na wybrane kierunki oraz ile punktów zdobyli w postępowaniu kwalifikacyjnym.
Terminy wyników rekrutacji na studia 2023 w uczelniach publicznych w Warszawie:
-
Politechnika Warszawska – 18.07.2023
-
Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie – 17.07.2023
*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2023/2024)
Dowiedz się więcej wyniki rekrutacji na studia
Jak złożyć dokumenty rekrutacyjne
Zakwalifikowani na wybrane studia kandydaci mogą składać dokumenty rekrutacyjne w określonym przez uczelnię terminie. Mogą zrobić to osobiście, doręczając plik do siedziby szkoły, a czasem wysłać komplet dokumentów za pomocą poczty elektronicznej lub tradycyjnej.
Kiedy składamy dokumenty na studia
Zakwalifikowani na studia kandydaci mogą dostarczać dokumenty rekrutacyjne w wyznaczonym przez daną uczelnię terminie. Zazwyczaj etap ten zaczyna się zaraz po ogłoszeniu wyników rekrutacji i trwa kilka dni. Kandydaci powinni pamiętać o tym, by dostarczyć kompletny zestaw dokumentów w określonym czasie – w przeciwnym wypadku mogą oni zostać skreśleni z listy osób zakwalifikowanych.
Dowiedz się więcej terminy składania dokumentów na studia
Terminy składania dokumentów na studia 2023 w uczelniach publicznych w Warszawie:
-
Politechnika Warszawska – od 19.07.2023 do 24.07.2023
-
Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie – do 21.07.2023
*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2023/2024)
** Dane dotyczące wymagań, cen, limitów, terminów mają charakter poglądowy i mogą się różnić dla poszczególnych kierunków studiów. Dokładne dane należy sprawdzić na stronach internetowych uczelni.
Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności
59 Uczelni w Warszawie
Warszawa przyciąga młodych ludzi z całego kraju. Przyjeżdżają tu na studia lub do pracy, w nadziei na zdobycie wykształcenia, doświadczenia zawodowego i wysoko płatnej pracy z perspektywami. Liczą na prestiż, sukces.
Warszawa ma wiele do zaoferowania dla studentów i kandydatów, ale także wiele od nich wymaga – progi punktowe oraz liczba chętnych na studia są tu wysokie. Również liczba studentów jest największa w Polsce: 15 uczelni publicznych i ponad 40 niepublicznych. Największą popularnością cieszą się Uniwersytet Warszawski, Politechnika Warszawska oraz Szkoła Główna Handlowa w Warszawie.
Warszawskie uczelnie są uznawane za prestiżowe nie tylko w Polsce ale i za granicą. Cenione są za profesjonalną kadrę naukową i szerokie perspektywy rozwoju.
Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Warszawie