Astronomia
Toruń
Pokaż
Studia na kierunku astronomia to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra).
Studia na kierunku astronomia | |
---|---|
Rok akademicki | 2024/2025 |
Forma studiów | stacjonarne |
Poziom studiów | studia I i II stopnia |
Czas trwania | 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia) |
Uczelnie
Studia na kierunku astronomia możesz podjąć na 6 uczelniach publicznych w trybie stacjonarnym (dziennym) | astronomia - uczelnie >
Opis kierunku
Kierunki takie jak astronomia zadedykowane są przede wszystkim miłośnikom nauk ścisłych takich jak fizyka, matematyka czy nawet informatyka. To właśnie bowiem ich zdobycze pozwalają nieustannie rozwijać astronomię. Studenci otrzymują więc praktyczne wykształcenie oparte na stabilnych podstawach teoretycznych. Poznają między innymi wielozakresowe obserwacje astronomiczne czy zagadnienia związane z fizyką kwantową i mechaniką relatywistyczną.
Wymagania
W procesie rekrutacji na studia 2025/2026 na kierunku astronomia najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: chemia, matematyka, biologia, fizyka, fizyka i astronomia, oraz informatyka.
*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).
Praca po studiach
A gdzie można znaleźć pracę po ukończeniu studiów astronomicznych? Czekać będą między innymi obserwatoria astronomiczne czy jednostki badawczo-naukowe. Astrofizycy mogą ubiegać się również o pracę w zespołach prowadzących obserwacje satelitarne – zarówno w Polsce, jak i na arenie międzynarodowej.
Najczęściej wymagane przedmioty maturalne w procesie rekrutacyjnym na studia na kierunku astronomia:
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
szczegółowe wymagania na uczelniach
Terminy rekrutacji
Czas trwania
Przedmioty maturalne
Limity
Progi
Dalsza część artykułu pod reklamą
Program studiów i przedmioty
Przykładowe przedmioty w programie studiów na kierunku astronomia: mechanika nieba, astronomia ogólna i sferyczna, termodynamika, metody numeryczne, ogólna teoria względności.
Czego nauczysz się w ramach tych studiów? Przede wszystkim skupisz się na naukach matematycznych, astronomicznych i fizycznych. Przykładowymi przedmiotami będą elektrodynamika czy obserwacja astronomiczna. Będzie też dużo zajęć informatycznych, które przygotują Cię do poznania wszystkich technik komputerowych.
W programie studiów na kierunku astronomia znajdziesz takie przedmioty jak np.:
Dalsza część artykułu pod reklamą
Astronomia to kierunek, który realizuje program z zakresu nauk ścisłych, ze szczególnym uwzględnieniem fizyki.
Studia na kierunku astronomia możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Powyższy kierunek można realizować tylko w trybie stacjonarnym, co w praktyce oznacza, że zajęcia będa odbywać się od poniedziałku do piątku w godiznach ustalonych przez władze konkretnych uczelni wyższych.
Ze względu na interdyscyplinarny program nauczania na kierunku astronomia studenci będą mieli okazję zdobyć wiedzę z zakresu matematyki, fizyki czy nauk przyrodniczych. W planie znajdzie się wiele ciekawych przedmiotów związanych z tą tematyką, między innymi:
Jako student zdobędziesz także specjalistyczną wiedzę na temat historii astronomii, co pozwoli Ci lepiej zrozumieć tę fascynującą dyscyplinę naukową. Program nauczania na wybranych uczelniach wyższych przewiduje realizacje obieralnych bloków specjalizacyjnych.
W czasie studiów na kierunku astronomia, oprócz wiedzy teoretycznej, zdobędziesz także niezwykle istotne umiejętności praktyczne. Jako student nauczysz się podstaw programowania i tworzenia stron internetowych.
Ponadto będziesz uczęszczał na warsztaty z symulacji komputerowej procesów astrofizycznych. Integralną część studiów będą stanowić praktyki obserwacyjne, dzięki którym zdobędziesz cenne doświadczenie i kwalifikacje zawodowe.
Astronomia to na pewno studia o unikatowym charakterze. Dzięki nim odkryjesz niesamowite prawa rządzące Wszechświatem i zgłębisz jego największe tajemnice. Ciekawi Cię zatem świat fizyki i innych nauk matematyczno-przyrodniczych? Jeśli tak to jest to na pewno świetny kierunek dla Ciebie!
5. Gdzie studiować astronomię
Popularne uczelnie na których można studiować kierunek astronomia:
Dalsza część artykułu pod reklamą
Studia na kierunku astronomia trwają 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia).
Kierunek astronomia można realizować zarówno na pierwszym, jak i drugim stopniu. Studia pierwszego stopnia trwają trzy lata i kończą się nadaniem tytułu licencjata. Natomiast po ukończeniu studiów drugiego stopnia i zaliczeniu pracy dyplomowej zdobędziesz tytuł magistra.
Dalsza część artykułu pod reklamą
Praca po studiach
A gdzie znajdziesz zatrudnienie po ukończeniu studiów? Jako absolwent będziesz mógł podjąć pracę w obserwatoriach astronomicznych czy zespołach prowadzących badania satelitarne, a także grupach zajmujących się międzynarodowymi programami badawczymi w Polsce, ale również za granicą.
Jeżeli chcesz poznać tajniki ciał niebieskich oraz wszystkich zjawisk zachodzących poza naszą planetą, a dodatkowo masz zdolności matematyczno-przyrodnicze to nie wahaj się – to jest kierunek dla Ciebie!
Dalsza część artykułu pod reklamą
Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:
Sprawdź na jakim poziomie znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:
Dalsza część artykułu pod reklamą
Dalsza część artykułu pod reklamą
Dalsza część artykułu pod reklamą
Miasta, które oferują studia na kierunku Astronomia
Dalsza część artykułu pod reklamą
Teraz najważniejsze |
Ciekawe
|
|
gdzie studiować |
|
|
Nadchodzące wydarzenia