Neofilologia orientalna - japonistyka

Neofilologia orientalna - japonistyka

Dodaj do ulubionych

Neofilologia orientalna - japonistyka studia - kierunek studiów

W języku japońskim istnieje ponad 50 słów określających różne rodzaje deszczu – niepozorny fakt, wystarczający jednak, by dać początek fascynacji, krajem osób, które patrzą powoli i być może dzięki temu widzą więcej, nazywając to, co dostrzeżone z namysłem. Nie ma chyba drugiego języka, wokół którego narosłoby tyle mitów i błędnych sądów, których źródłem jest najpewniej bariera ułożona z tajemniczych znaków kanji – liter alfabetu japońskiego, które ze strachu i lenistwa wsadziliśmy do szufladki z napisem „nie do opanowania dla przeciętnego Kowalskiego”. Ci, którzy fascynację językiem i kulturą Japonii cenią sobie wyżej, niż obiegowe opinie na jej temat wiedzą, że alfabet, którym posługują się mieszkańcy kraju kwitnącej wiśni składa się z powtarzalnych elementów, które jesteśmy w stanie bardzo szybko przyswoić, zwłaszcza, gdy po drodze nam z inteligencją wizualną.

 

Dla kogo ten kierunek

Jeśli fascynuje Cię Japonia i chciałbyś dowiedzieć się więcej o jej tradycji, literaturze i obyczajach, znacznie wykraczając poza orientację w filmach samurajskich, zdobywanie wiedzy filologicznej postrzegasz jak inspirującą przygodę a język obcy jest dla Ciebie czymś więcej, niż narzędziem komunikacji – widzisz w nim lustro przemian historycznych, nośnik kultury i tradycji porozumiewających się nim społeczeństw – studia na kierunku neofilologia orientalna – japonistyka mogą okazać się tym, czego dla siebie szukasz.

 

Program studiów i przedmioty

Czego nauczysz się w toku studiów i jakie umiejętności rozwiniesz jako adept japonistyki? Neofilologia orientalna wyposaży Cię w praktyczną znajomość języka japońskiego, kształtowaną w oparciu o naukę pisma, wymowy i odnajdywania się w różnorodnych sytuacjach komunikacyjnych – w tym celu poznasz środowiskowe i stylistyczne odmiany języka oraz podstawy japońskiej etykiety, bardzo istotnej w formalnej komunikacji. W Twoim planie zajęć znajdą się typowo filologiczne przedmioty, które pozwolą Ci poznać język we wszystkich kontekstach – będą to między innymi: gramatyka opisowa klasycznego i współczesnego języka japońskiego, wstęp do językoznawstwa ogólnego, literaturoznawstwo oraz historia literatury japońskiej – w ujęciu historycznym i z uwzględnieniem najnowszych zjawisk literackich. Nauczysz się tłumaczyć użytkowe i literackie teksty pisane w języku japońskim poznając jednocześnie teorię przekładu. Intensywną naukę japońskiego uzupełnisz lektoratami z angielskiego, podstaw chińskiego i łaciny.

 

Praca po studiach

Jakie perspektywy zawodowe będziesz mógł rozważać, jeśli ukończysz studia na kierunku neofilologia orientalna – japonistyka? Dzięki znajomości kultury, tradycji i etykiety japońskiej oraz za sprawą osłuchania z biznesową odmianą języka, odnajdziesz się w środowisku firm i przedsiębiorstw skoncentrowanych na współpracy międzynarodowej, uwzględniającej wymianę towarów lub usług między Polską a Japonią. Będziesz mógł pracować jako tłumacz a po zdobyciu uprawnień pedagogicznych jako nauczyciel języka japońskiego, działający na własną rękę lub z ramienia szkół językowych. Wiedza z zakresu literatury i kultury Japonii otworzy przed Tobą drzwi redakcji prasowych, wydawnictw, instytucji kultury i mediów, zainteresowanych tematyką multikulturową i stawiających na absolwentów z umiejętnościami filologicznymi.

Jakie przedmioty zdawać na maturze ?

Przy rekrutacji na kierunek neofilologia orientalna – japonistyka na większości uczelni brane są pod uwagę następujące przedmioty: język polski, język angielski.

GDZIE STUDIOWAĆ KIERUNEK NEOFILOLOGIA ORIENTALNA - JAPONISTYKA

Województwo
Miejscowość
Typ studiów
Tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
  typ studiów
  tryb studiów

  Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

  grupa kierunku

   Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

   Nie znaleziono żadnej uczelni

   Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku neofilologia orientalna - japonistyka

   Tryb studiów
   Typ studiów
   Miasto
   Województwo
   SORTOWANIE:

   Nic nie znaleziono

   Zobacz inne kierunki Filologiczne

   Typ studiów
   Województwo
   SORTOWANIE:

   Wiedza, którą zdobędziesz, studiując na kierunku neofilologia orientalna – japonistyka?

   Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

   • praktycznej znajomości klasycznego i współczesnego języka japońskiego w mowie i piśmie
   • środowiskowych i stylistycznych odmian języka japońskiego
   • zasad japońskiej etykiety i komunikacji formalnej
   • gramatyki opisowej klasycznego i współczesnego języka japońskiego
   • językoznawstwa ogólnego i literaturoznawstwa
   • metodologii badań nad językiem i literaturą Japonii
   • historii literatury japońskiej
   • najnowszych tendencji i zjawisk w literaturze Japonii
   • translatoryki tekstów użytkowych i literackich oraz teorii przekładu
   • praktycznej znajomości języka angielskiego
   • podstaw języka łacińskiego
   • podstaw języka chińskiego

   Jak wyglądają studia na kierunku neofilologia orientalna – japonistyka?

    

   1. Typ i tryb studiów

   Kierunek neofilologia orientalna – japonistyka jest obecnie dostępny tylko w trybie stacjonarnym. W praktyce oznacza to, że zajęcia będą odbywać się od poniedziałku do piątku. To rozwiązanie jest skierowane do osób, które mogą sobie pozwolić na pełne poświęcenie nauce i zdobywaniu wykształcenia.

   Program nauczania na powyższych studiach będzie oscylować wokół nauk filologicznych.

    

   2. Program studiów i przedmioty

   W ramach studiów na kierunku neofilologia orientalna – japonistyka, zdobędziesz kompleksową wiedzę z zakresu nauk językoznawczych, kulturoznawczych i szeroko pojętych nauk humanistycznych. W planie zajęć znajdzie się wiele interesujących przedmiotów o tematyce związanej z historią, literaturą i kulturą Japonii, między innymi takich jak:

   • Praktyczna nauka j. Japońskiego
   • Współczesna literatura japońska
   • Historia Japonii
   • Gramatyka klasycznego j. Japońskiego

    

   3. Nabywane umiejętności

   Jako student powyższego kierunku wykształcisz wiele istotnych umiejętności praktycznych, dzięki którym w przyszłości zdobędziesz ciekawą i perspektywiczną pracę zawodową. Przede wszystkim skupisz się na praktycznej nauce języka japońskiego oraz języka angielskiego, dzięki czemu zwiększysz swoje szanse na karierę w środowisku międzynarodowym. Ponadto, dowiesz się w jaki sposób dokonywać analizy i interpretacji wybranych tekstów literackich z kanonu literatury japońskiej. Studenci poznają także zasady dokonywania tłumaczeń ustnych i pisemnych w obrębie języka japońskiego i polskiego.

   Ile trwają studia i jaki tytuł uzyskasz?

   Studia pierwszego stopnia na kierunku neofilologia orientalna – japonistyka będą trwały trzy lata, czyli sześć semestrów. Po upływie tego czasu zdobędziesz tytuł licencjata. Jeżeli natomiast zdecydujesz się na studia drugiego stopnia, na naukę poświęcisz dwa lata, czyli cztery semestry, po ukończeniu których otrzymasz tytuł magistra.

   Czas trwania studiów na kierunku neofilologia orientalna - japonistyka na poszczególnych uczelniach

   Tryb studiów
   Typ studiów
   Miejscowość
   Województwo
   SORTOWANIE:
   I stopnia II stopnia jednolite

   Brak wyników

   Szczegółowe informacje na temat czasu trwania należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej"

   Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku neofilologia orientalna – japonistyka?

   Absolwent kierunku neofilologia orientalna – japonistyka znajdzie zatrudnienie w/jako:

   • wykwalifikowany tłumacz lub pracownik biur tłumaczeń
   • nauczyciel języka japońskiego
   • lektor
   • rzecznik prasowy
   • specjalista do spraw relacji międzynarodowych w firmach, przedsiębiorstwach i organizacjach
   • firmach i przedsiębiorstwach nastawionych na współpracę polsko-japońską
   • redakcjach prasowych
   • wydawnictwach
   • instytucjach kultury
   • instytucjach i organizacjach dyplomatycznych
   • firmach zajmujących się obsługą ruchu turystycznego, biurach podróży

   W JAKICH FIRMACH MOŻESZ PRACOWAĆ PO KIERUNKU NEOFILOLOGIA ORIENTALNA - JAPONISTYKA

   MIASTA, KTÓRE OFERUJĄ STUDIA NA KIERUNKU NEOFILOLOGIA ORIENTALNA - JAPONISTYKA

   Komentarze (0)