Studia pisarskie - kierunek studiów 

 
Dla kogo ten kierunek
Posiadanie talentu zwanego "lekkim piórem" predysponuje najwybitniejsze jednostki do próby napisania dzieł literackich z góry skazanych na sukces, o zasięgu światowym. Postacie zapisane na stałe do historii światowej literatury, o których dzieci w wieku szkolnym uczą się z podręczników, poprzez swoje dzieła wyrażały niepokoje społeczne powodowane aktualnymi wydarzeniami politycznymi, skłaniały czytelników do refleksji, niejednokrotnie wywoływały na ich twarzach uśmiech i łzy wzruszenia. Wielu ludzi zastanawia się, czy sztuki operowania słowem i tworzenia tekstów, które chociaż część społeczeństwa chciałaby przeczytać, da się nauczyć w toku jakichkolwiek studiów. Przeglądając sylwetki autorów, którzy zdobyli sławę i uznanie, można zauważyć, że tylko niewielka część z nich ukończyła studia filologiczne lub pokrewne. Wniosek nasuwa się więc sam - pisarzem z pewnością nie zostanie przeciętny zjadacz chleba, niewykazujący w przeszłości jakiegokolwiek talentu pisarskiego, który postanowił pójść na studia z założeniem, że to wystarczy, aby zrównać się z Szymborską. Studia pisarskie są stworzone dla przyszłych studentów dysponujących tak zwanym "lekkim piórem", kreatywnością i warsztatem pisarskim - bez tych umiejętności niemożliwe jest wykształcenie dobrego pisarza, którego dzieła zdobędą społeczne uznanie.
 
Program studiów i przedmioty
Jaką wiedzą i umiejętnościami będziesz mógł się pochwalić po ukończeniu studiów na kierunku studia pisarskie? Nierozsądne jest wymaganie od jakiegokolwiek kierunku studiów, że będą one w stanie uposażyć jednostkę w talent i swego rodzaju "dryg" do pisania. Mogą jedynie udoskonalić posiadany już warsztat pisarski pod okiem wyspecjalizowanych praktyków. W toku studiów przewidziana jest nauka historii literatury, dzięki niej poznasz wybitne sylwetki świata prozy i poezji, o których nie miałeś okazji usłyszeć na lekcjach języka polskiego, a których dzieła być może zainspirują cię do stworzenia swoich własnych. Podczas zajęć praktycznych, które są podstawą na drodze do udoskonalenia posiadanych już umiejętności, będziesz ćwiczył tworzenie tekstów artystycznych, użytkowych oraz publicystycznych, co uczyni cię uniwersalnym specjalistą w swojej dziedzinie, gotowym na podjęcie różnorakiej pracy. 
 
Praca po studiach
Gdzie zatrudnisz się po ukończeniu studiów na kierunku studia pisarskie? Staniesz przed bardzo szerokim wyborem, którego spektrum będzie obejmowało szereg różnych aktywności zawodowych. Dzięki nabyciu umiejętności tworzenia tekstów użytkowych i reklamowych znajdziesz zatrudnienie w mediach oraz branżach związanych z reklamą - chwytliwe nagłówki wychodzące spod twojej ręki przyczynią się do zwiększenia zysków firmy. Będziesz mógł zostać niezależnym copywriterem poprzez założenie własnej działalności gospodarczej opierającej się na wykonywaniu zleceń rozmaitych przedsiębiorstw oraz osób prywatnych. Wszelkie wydawnictwa i agencje dziennikarskie będą ci wdzięczne za tworzenie przykuwających uwagę i budzących kontrowersję treści. Widzisz siebie w karierze medialnej? Będziesz miał okazję spróbować swojego szczęścia w radiach, teatrach i telewizji jako autor scenariuszy i audycji radiowych.  

WAŻNE TEMATY

Co zdawać na maturze?

Aby dostać się na kierunek studia pisarskie, na większości uczelni brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne: język obcy nowożytny, język polski, historia, wiedza o społeczeństwie.

szczegółowe wymagania na uczelniach

GDZIE STUDIOWAĆ KIERUNEK STUDIA PISARSKIE

Województwo
Miejscowość
Typ studiów
Tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Uniwersytet Szczeciński

Uniwersytet Szczeciński

Jednostka prowadząca / profil kierunku

Studia pisarskie  stopień: (I)  (II)

SPECJALNOŚCI / ŚCIEŻKI KSZTAŁCENIA NA KIERUNKU STUDIA PISARSKIE

Tryb studiów
Typ studiów
Miasto
Województwo
SORTOWANIE:

Studia I stopnia

Studia II stopnia

Zobacz inne kierunki Filologiczne

Typ studiów
Województwo
SORTOWANIE:

Wiedza, którą zdobędziesz, studiując na kierunku studia pisarskie

Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:
 • językoznawstwa
 • historii literatury i poetyki
 • teorii mediów
 • kultury współczesnej

Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

STUDIA PISARSKIE STUDIA STACJONARNE

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

STUDIA PISARSKIE STUDIA I STOPNIA

STUDIA PISARSKIE STUDIA II STOPNIA

Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku studia pisarskie

Absolwent kierunku studia pisarskie znajdzie zatrudnienie w/jako:
 • agencjach prasowych
 • wydawnictwach
 • pisarz
 • scenarzysta
 • dziennikarz
 • copywriter
 • przemyśle medialnym
 • teatrach, domach kultury

MIASTA, KTÓRE OFERUJĄ STUDIA NA KIERUNKU STUDIA PISARSKIE

Komentarze (0)