Neofilologia - języki i kultura krajów romańskich

Neofilologia - języki i kultura krajów romańskich

Neofilologia-języki i kultura krajów romańskich studia

Neofilologia  - języki i kultura krajów romańskich studia - kierunek studiów

Gdzie należy się udać w poszukiwaniu źródeł leżących u podstaw wszystkich języków romańskich i jakie procesy zadecydowały o ich współczesnym kształcie? Czy leksykalne podobieństwa między językami z jednej rodziny rzeczywiście są w stanie ułatwić nam symultaniczną naukę kilku z nich? Czemu esperanto tak chętnie wyrosło na gruncie języków romańskich, co wyciszyło wymarły dziś język dalmatyński i czemu język rumuński wchłonął tyle obcych wpływów – od słowiańskich, przez greckie aż po tureckie i węgierskie? Każde z tych pytań dotyka nie tylko istoty języka, jako narzędzia komunikacji, ale także historii krajów, które się nim posługują, ich burzliwego rozwoju, wzajemnych wpływów i relacji. Dla osób, które swoje geograficzne i językowe fascynacje lokują gdzieś w dorzeczach Ebro, Sekwany i Padu powstały studia na kierunku neofilologia – języki i kultura krajów romańskich.

Jeśli posługujesz się już jednym z języków romańskich na poziomie B2 i masz apetyt na więcej, chciałbyś poszerzyć swoje kompetencje językowe, odbywając przy okazji podróż po meandrach historii i kultury Francji, Hiszpanii, Włoch, Rumunii lub Portugalii z uwzględnieniem współczesnych tendencji rozwoju krajów, które szczególnie Cię zainteresują, chciałbyś poznać specyfikę funkcjonowania europejskich instytucji kultury i organizacji turystycznych, by potencjalnie związać z nimi swoją przyszłą karierę, studia na kierunku neofilologia – języki i kultura krajów romańskich będą znakomitym wyborem i w pełni odpowiedzą na Twoje oczekiwania.

Jak przebiega proces zdobywania wiedzy przez adeptów tego kierunku? Program opiera się w znacznej mierze na praktycznej nauce dwóch języków romańskich – lektoraty stanowią grupę treści podstawowych neolingwistyki i są prowadzone w każdym semestrze. Ucząc się języka, będziesz równolegle zdobywał kompetencje kulturoznawczo-społeczne uczestnicząc w zajęciach z antropologii kultury i socjologii kultury, zapoznając się z najnowszą historią polityczną i gospodarczą krajów romańskich oraz największymi dziełami ich literatury. Przyjrzysz się strukturze i sposobom funkcjonowania europejskich instytucji kultury, poznasz geografię i turystykę romańskiego kręgu kulturowego, zagłębiając się nawet w fascynujący świat lokalnych dialektów i kultur regionalnych. Zetkniesz się z podstawami marketingu i zarządzania, przygotowując się do pełnienia roli osoby odpowiedzialnej za administrowanie wydarzeniami kulturalnymi na poziomie europejskim.

Gdzie będziesz mógł pracować jeśli ukończysz studia na kierunku neofilologia – języki i kultura krajów romańskich. Praktyczna znajomość dwóch języków romańskich umożliwi Ci pracę w charakterze nauczyciela języka lub wykwalifikowanego tłumacza. Będziesz mógł związać swoje zawodowe losy z branżą turystyczną i kulturalną, a świadomość współczesnych przemian społeczno-gospodarczych i kulturowych zachodzących w krajach romańskich pozwoli Ci sprawdzić się w roli pracownika instytucji dyplomatycznych, rzecznika prasowego lub redaktora w czasopismach specjalistycznych, podejmujących tematy z pogranicza geografii, kultury i gospodarki państw romańskiego kręgu językowego.

 

Wiedza, którą zdobędziesz, studiując na kierunku neofilologia – języki i kultura krajów romańskich?

Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

 • praktycznej znajomości dwóch języków romańskich
 • praktycznej znajomości języka angielskiego
 • podstaw antropologii i socjologii kultury
 • najnowszej historii politycznej i gospodarczej krajów romańskich
 • geografii i turystyki krajów romańskich
 • największych dzieł literatury krajów romańskich
 • struktury i sposobów funkcjonowania europejskich instytucji kulturalnych
 • specyfiki lokalnych dialektów i kultur regionalnych krajów romańskich
 • zarządzania kulturą
 • polityki kulturalnej krajów romańskich
 • podstaw marketingu
 • pozyskiwania funduszy europejskich
 • idei integracji europejskiej

 

Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku neofilologia – języki i kultura krajów romańskich?

Absolwent kierunku neofilologia – języki i kultura krajów romańskich znajdzie zatrudnienie w/jako:

 • wykwalifikowany tłumacz
 • przewodnik turystyczny i pilot wycieczek
 • pracownik europejskich instytucji kultury
 • pracownik instytucji dyplomatycznych
 • pracownik organów i instytucji Unii Europejskiej
 • redaktor w czasopismach specjalistycznych
 • rzecznik prasowy
 • lektor języka obcego

Jakie przedmioty zdawać na maturze ?

Przy rekrutacji na kierunek neofilologia – języki i kultura krajów romańskich na większości uczelni brane są pod uwagę następujące przedmioty: podstawą kwalifikacji na studia II stopnia na kierunku Neofilologia - języki i kultura krajów romańskich jest dyplom ukończenia studiów wyższych (co najmniej licencjata) na dowolnym kierunku.

GDZIE STUDIOWAĆ KIERUNEK NEOFILOLOGIA - JĘZYKI I KULTURA KRAJÓW ROMAŃSKICH

Typ studiów
Województwo

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
  typ studiów
   tryb studiów

    Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

    grupa kierunku

     Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

     Nie znaleziono żadnej uczelni

     Zobacz inne kierunki Filologiczne

     Typ studiów
     Województwo

     MIASTA, KTÓRE OFERUJĄ STUDIA NA KIERUNKU NEOFILOLOGIA - JĘZYKI I KULTURA KRAJÓW ROMAŃSKICH

     Komentarze (0)