Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
Gdzie należy się udać w poszukiwaniu źródeł leżących u podstaw wszystkich języków romańskich i jakie procesy zadecydowały o ich współczesnym kształcie? Czy leksykalne podobieństwa między językami z jednej rodziny rzeczywiście są w stanie ułatwić nam symultaniczną naukę kilku z nich? Czemu esperanto tak chętnie wyrosło na gruncie języków romańskich, co wyciszyło wymarły dziś język dalmatyński i czemu język rumuński wchłonął tyle obcych wpływów – od słowiańskich, przez greckie aż po tureckie i węgierskie? Każde z tych pytań dotyka nie tylko istoty języka, jako narzędzia komunikacji, ale także historii krajów, które się nim posługują, ich burzliwego rozwoju, wzajemnych wpływów i relacji. Dla osób, które swoje geograficzne i językowe fascynacje lokują gdzieś w dorzeczach Ebro, Sekwany i Padu powstały studia na kierunku neofilologia – języki i kultura krajów romańskich.
Dla kogo ten kierunek
Jeśli posługujesz się już jednym z języków romańskich na poziomie B2 i masz apetyt na więcej, chciałbyś poszerzyć swoje kompetencje językowe, odbywając przy okazji podróż po meandrach historii i kultury Francji, Hiszpanii, Włoch, Rumunii lub Portugalii z uwzględnieniem współczesnych tendencji rozwoju krajów, które szczególnie Cię zainteresują, chciałbyś poznać specyfikę funkcjonowania europejskich instytucji kultury i organizacji turystycznych, by potencjalnie związać z nimi swoją przyszłą karierę, studia na kierunku neofilologia – języki i kultura krajów romańskich będą znakomitym wyborem i w pełni odpowiedzą na Twoje oczekiwania.
Program studiów i przedmioty
Jak przebiega proces zdobywania wiedzy przez adeptów tego kierunku? Program opiera się w znacznej mierze na praktycznej nauce dwóch języków romańskich – lektoraty stanowią grupę treści podstawowych neolingwistyki i są prowadzone w każdym semestrze. Ucząc się języka, będziesz równolegle zdobywał kompetencje kulturoznawczo-społeczne uczestnicząc w zajęciach z antropologii kultury i socjologii kultury, zapoznając się z najnowszą historią polityczną i gospodarczą krajów romańskich oraz największymi dziełami ich literatury. Przyjrzysz się strukturze i sposobom funkcjonowania europejskich instytucji kultury, poznasz geografię i turystykę romańskiego kręgu kulturowego, zagłębiając się nawet w fascynujący świat lokalnych dialektów i kultur regionalnych. Zetkniesz się z podstawami marketingu i zarządzania, przygotowując się do pełnienia roli osoby odpowiedzialnej za administrowanie wydarzeniami kulturalnymi na poziomie europejskim.
Praca po studiach
Gdzie będziesz mógł pracować jeśli ukończysz studia na kierunku neofilologia – języki i kultura krajów romańskich. Praktyczna znajomość dwóch języków romańskich umożliwi Ci pracę w charakterze nauczyciela języka lub wykwalifikowanego tłumacza. Będziesz mógł związać swoje zawodowe losy z branżą turystyczną i kulturalną, a świadomość współczesnych przemian społeczno-gospodarczych i kulturowych zachodzących w krajach romańskich pozwoli Ci sprawdzić się w roli pracownika instytucji dyplomatycznych, rzecznika prasowego lub redaktora w czasopismach specjalistycznych, podejmujących tematy z pogranicza geografii, kultury i gospodarki państw romańskiego kręgu językowego.
Przy rekrutacji na kierunek neofilologia – języki i kultura krajów romańskich na większości uczelni brane są pod uwagę następujące przedmioty: podstawą kwalifikacji na studia II stopnia na kierunku Neofilologia - języki i kultura krajów romańskich jest dyplom ukończenia studiów wyższych (co najmniej licencjata) na dowolnym kierunku.
Terminy rekrutacji
Czas trwania
Przedmioty maturalne
Limity
Progi
Dalsza część artykułu pod reklamą
Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:
Dalsza część artykułu pod reklamą
Neofilologia - języki i kultura krajów romańskich to kierunek, który obecnie można realizować tylko w trybie stacjonarnym, w którym zajęcia odbywają się codziennie w godzinach ustalonych przez uczelnie. Jeżeli więc możesz sobie pozwolić na pełne poświęcenie się nauce oraz zdobywaniu wykształcenia, to koniecznie zdecyduj się na powyższy tryb kształcenia.
Tematyka zajęć na powyższych studiach będzie związana z naukami humanistycznymi.
W czasie studiów na powyższym kierunku będziesz miał okazję zdobyć wszechstronną wiedzę na temat historii, kultury, gospodarki oraz literatury krajów romańskich. Jako student będziesz miał dostęp do ciekawej oferty zajęć akademickich, w której znajdą się między innymi następujące przedmioty:
Absolwenci kierunku neofilologia - języki i kultura krajów romańskich będą posiadać szereg cennych umiejętności praktycznych, które z powodzeniem wykorzystają w swojej przyszłej pracy zawodowej. W czasie studiów, przede wszystkim skupisz się na nauce dwóch języków romańskich. Ponadto rozwiniesz zdolności analizy i interpretacji wybranych tekstów literackich z kanonu literatury romańskiej. Studenci poznają także specyfikę branży turystycznej oraz nauczą się poodejmować szereg działań powiązanych z tym sektorem.
Dalsza część artykułu pod reklamą
Studia drugiego stopnia na kierunku neofilologia - języki i kultura krajów romańskich będą trwały dwa lata, czyli cztery semestry. Po tym czasie zdobędziesz tytuł magistra.
Dalsza część artykułu pod reklamą
Absolwent kierunku neofilologia – języki i kultura krajów romańskich znajdzie zatrudnienie w/jako:
Dalsza część artykułu pod reklamą
Dalsza część artykułu pod reklamą
Dalsza część artykułu pod reklamą
Miasta, które oferują studia na kierunku Neofilologia - języki i kultura krajów romańskich
Dalsza część artykułu pod reklamą
Teraz najważniejsze |
Ciekawe
|
|
gdzie studiować |
|
|
Nadchodzące wydarzenia