Neofilologia - języki i kultura krajów romańskich

Neofilologia - języki i kultura krajów romańskich

Dodaj do ulubionych

Neofilologia  - języki i kultura krajów romańskich studia - kierunek studiów

Gdzie należy się udać w poszukiwaniu źródeł leżących u podstaw wszystkich języków romańskich i jakie procesy zadecydowały o ich współczesnym kształcie? Czy leksykalne podobieństwa między językami z jednej rodziny rzeczywiście są w stanie ułatwić nam symultaniczną naukę kilku z nich? Czemu esperanto tak chętnie wyrosło na gruncie języków romańskich, co wyciszyło wymarły dziś język dalmatyński i czemu język rumuński wchłonął tyle obcych wpływów – od słowiańskich, przez greckie aż po tureckie i węgierskie? Każde z tych pytań dotyka nie tylko istoty języka, jako narzędzia komunikacji, ale także historii krajów, które się nim posługują, ich burzliwego rozwoju, wzajemnych wpływów i relacji. Dla osób, które swoje geograficzne i językowe fascynacje lokują gdzieś w dorzeczach Ebro, Sekwany i Padu powstały studia na kierunku neofilologia – języki i kultura krajów romańskich.

 

Dla kogo ten kierunek

Jeśli posługujesz się już jednym z języków romańskich na poziomie B2 i masz apetyt na więcej, chciałbyś poszerzyć swoje kompetencje językowe, odbywając przy okazji podróż po meandrach historii i kultury Francji, Hiszpanii, Włoch, Rumunii lub Portugalii z uwzględnieniem współczesnych tendencji rozwoju krajów, które szczególnie Cię zainteresują, chciałbyś poznać specyfikę funkcjonowania europejskich instytucji kultury i organizacji turystycznych, by potencjalnie związać z nimi swoją przyszłą karierę, studia na kierunku neofilologia – języki i kultura krajów romańskich będą znakomitym wyborem i w pełni odpowiedzą na Twoje oczekiwania.

 

Program studiów i przedmioty

Jak przebiega proces zdobywania wiedzy przez adeptów tego kierunku? Program opiera się w znacznej mierze na praktycznej nauce dwóch języków romańskich – lektoraty stanowią grupę treści podstawowych neolingwistyki i są prowadzone w każdym semestrze. Ucząc się języka, będziesz równolegle zdobywał kompetencje kulturoznawczo-społeczne uczestnicząc w zajęciach z antropologii kultury i socjologii kultury, zapoznając się z najnowszą historią polityczną i gospodarczą krajów romańskich oraz największymi dziełami ich literatury. Przyjrzysz się strukturze i sposobom funkcjonowania europejskich instytucji kultury, poznasz geografię i turystykę romańskiego kręgu kulturowego, zagłębiając się nawet w fascynujący świat lokalnych dialektów i kultur regionalnych. Zetkniesz się z podstawami marketingu i zarządzania, przygotowując się do pełnienia roli osoby odpowiedzialnej za administrowanie wydarzeniami kulturalnymi na poziomie europejskim.

 

Praca po studiach

Gdzie będziesz mógł pracować jeśli ukończysz studia na kierunku neofilologia – języki i kultura krajów romańskich. Praktyczna znajomość dwóch języków romańskich umożliwi Ci pracę w charakterze nauczyciela języka lub wykwalifikowanego tłumacza. Będziesz mógł związać swoje zawodowe losy z branżą turystyczną i kulturalną, a świadomość współczesnych przemian społeczno-gospodarczych i kulturowych zachodzących w krajach romańskich pozwoli Ci sprawdzić się w roli pracownika instytucji dyplomatycznych, rzecznika prasowego lub redaktora w czasopismach specjalistycznych, podejmujących tematy z pogranicza geografii, kultury i gospodarki państw romańskiego kręgu językowego.

Jakie przedmioty zdawać na maturze ?

Przy rekrutacji na kierunek neofilologia – języki i kultura krajów romańskich na większości uczelni brane są pod uwagę następujące przedmioty: podstawą kwalifikacji na studia II stopnia na kierunku Neofilologia - języki i kultura krajów romańskich jest dyplom ukończenia studiów wyższych (co najmniej licencjata) na dowolnym kierunku.

GDZIE STUDIOWAĆ KIERUNEK NEOFILOLOGIA - JĘZYKI I KULTURA KRAJÓW ROMAŃSKICH

Województwo
Miejscowość
Typ studiów
Tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
  typ studiów
  tryb studiów

  Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

  grupa kierunku

   Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

   Nie znaleziono żadnej uczelni

   Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku neofilologia - języki i kultura krajów romańskich

   Tryb studiów
   Typ studiów
   Miasto
   Województwo
   SORTOWANIE:

   Nic nie znaleziono

   Zobacz inne kierunki Filologiczne

   Typ studiów
   Województwo
   SORTOWANIE:

   Wiedza, którą zdobędziesz, studiując na kierunku neofilologia – języki i kultura krajów romańskich?

   Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

   • praktycznej znajomości dwóch języków romańskich
   • praktycznej znajomości języka angielskiego
   • podstaw antropologii i socjologii kultury
   • najnowszej historii politycznej i gospodarczej krajów romańskich
   • geografii i turystyki krajów romańskich
   • największych dzieł literatury krajów romańskich
   • struktury i sposobów funkcjonowania europejskich instytucji kulturalnych
   • specyfiki lokalnych dialektów i kultur regionalnych krajów romańskich
   • zarządzania kulturą
   • polityki kulturalnej krajów romańskich
   • podstaw marketingu
   • pozyskiwania funduszy europejskich
   • idei integracji europejskiej

   Jak wyglądają studia na kierunku neofilologia - języki i kultura krajów romańskich?

    

   1. Typ i tryb studiów

   Neofilologia - języki i kultura krajów romańskich to kierunek, który obecnie można realizować tylko w trybie stacjonarnym, w którym zajęcia odbywają się codziennie w godzinach ustalonych przez uczelnie. Jeżeli więc możesz sobie pozwolić na pełne poświęcenie się nauce oraz zdobywaniu wykształcenia, to koniecznie zdecyduj się na powyższy tryb kształcenia.

   Tematyka zajęć na powyższych studiach będzie związana z naukami humanistycznymi.

    

   2. Program studiów i przedmioty

   W czasie studiów na powyższym kierunku będziesz miał okazję zdobyć wszechstronną wiedzę na temat historii, kultury, gospodarki oraz literatury krajów romańskich. Jako student będziesz miał dostęp do ciekawej oferty zajęć akademickich, w której znajdą się między innymi następujące przedmioty:

   • Socjologia kultury
   • Wstęp do antropologii kultury i kulturoznawstwa
   • Kultura obszaru
   • Praktyczna nauka języka

    

   3. Nabywane umiejętności

   Absolwenci kierunku neofilologia - języki i kultura krajów romańskich będą posiadać szereg cennych umiejętności praktycznych, które z powodzeniem wykorzystają w swojej przyszłej pracy zawodowej. W czasie studiów, przede wszystkim skupisz się na nauce dwóch języków romańskich. Ponadto rozwiniesz zdolności analizy i interpretacji wybranych tekstów literackich z kanonu literatury romańskiej. Studenci poznają także specyfikę branży turystycznej oraz nauczą się poodejmować szereg działań powiązanych z tym sektorem.

   Ile trwają studia i jaki tytuł uzyskasz?

   Studia drugiego stopnia na kierunku neofilologia - języki i kultura krajów romańskich będą trwały dwa lata, czyli cztery semestry. Po tym czasie zdobędziesz tytuł magistra.

   Czas trwania studiów na kierunku neofilologia - języki i kultura krajów romańskich na poszczególnych uczelniach

   Tryb studiów
   Typ studiów
   Miejscowość
   Województwo
   SORTOWANIE:
   I stopnia II stopnia jednolite

   Brak wyników

   Szczegółowe informacje na temat czasu trwania należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej"

   Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku neofilologia – języki i kultura krajów romańskich?

   Absolwent kierunku neofilologia – języki i kultura krajów romańskich znajdzie zatrudnienie w/jako:

   • wykwalifikowany tłumacz
   • przewodnik turystyczny i pilot wycieczek
   • pracownik europejskich instytucji kultury
   • pracownik instytucji dyplomatycznych
   • pracownik organów i instytucji Unii Europejskiej
   • redaktor w czasopismach specjalistycznych
   • rzecznik prasowy
   • lektor języka obcego

   MIASTA, KTÓRE OFERUJĄ STUDIA NA KIERUNKU NEOFILOLOGIA - JĘZYKI I KULTURA KRAJÓW ROMAŃSKICH

   Komentarze (0)