1. Typ i tryb studiów
Studia na kierunku Język i kultura Rosji można realizować tylko w trybie niestacjonarnym, co w praktyce oznacza, że zajęcia będą odbywać się w wybrane weekendy semestru, a nauka będzie odpłatna.
Tematyka zajęć na powyższych studiach będzie oscylować wokół nauk humanistycznych.
Studia na kierunku Język i kultura Rosji możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
2. Program studiów i przedmioty
Jako student kierunku Język i kultura Rosji zdobędziesz wszechstronną wiedzę z zakresu nauk humanistycznych, językoznawczych oraz kulturoznawczych. W ramach licznych zajęć organizowanych na powyższych studiach, poznasz kulturę, historię oraz literaturę Rosji. W planie znajdzie się wiele ciekawych przedmiotów powiązanych z tą tematyką, między innymi takich jak:
-
Historia literatury rosyjskiej XI – XVIII w
-
Praktyczna nauka języka rosyjskiego - podstawowa leksyka ekonomiczna
-
Translatoryka praktyczna
-
Historia i geopolityka regionu
3. Nabywane umiejętności
W czasie studiów na kierunku Język i kultura Rosji, przede wszystkim skupisz się na nauce języka rosyjskiego oraz specjalistycznej terminologii biznesowej. Ponadto, rozwiniesz zdolności interpretacji i analizy wybranych tekstów literackich z kanonu literatury rosyjskiej.
Studenci poznają także zasady dokonywania tłumaczeń ustnych i pisemnych w obrębie języka polskiego i rosyjskiego, co z powodzeniem wykorzystają w swojej przyszłej pracy zawodowej.
4. Dla kogo ten kierunek
Chociaż droga do stereotypu o Rosjaninie wiedzie przez proste skojarzenia, które zna każdy – gościnność pod warstwą gruboskórności, nie do końca zrozumiałą skłonność do wieszania dywanów na ścianach czy też niczym nieskrępowany śpiew – to kultura Rosji, największego kraju na świecie, w naturalny sposób odbija w stronę ogromnej różnorodności, która wymyka się wszelkim uproszczeniom i fascynuje.
W polskiej kulturze jesteśmy w stanie wskazać całkiem sporo punktów styku z powidokami rosyjskości, które dla wielu osób okazały się początkiem fascynacji językiem naszych wschodnich sąsiadów. Na jego poznawanie, połączone z eksploracją dorobku kulturowego i literackiego ojczyzny Puszkina, mają szansę adepci studiów nad językiem i kulturą Rosji.
Jeśli masz na półce przynajmniej jedną matrioszkę, jako dziecko zaczytywałeś się w rosyjskich komiksach i bajkach, kibicując na przemian Wilkowi i Zającowi, gdybyś mógł, zagryzałbyś bliny kawiorem a to wszystko przy akompaniamencie „Kalinki”, studia na kierunku Język i kultura Rosji mogą się okazać świetnym rozwinięciem Twoich pasji.