PRZEKŁAD LITERACKI studia-kierunek studiów

Dla kogo ten kierunek

Jesteś osobą o licznych zainteresowaniach humanistycznych? Potrafisz docenić dobrą i wartościową literaturę i nie wyobrażasz sobie bez niej codziennego życia? Masz duże zdolności językowe i lubisz rozwijać się w tym kierunku? Jeżeli odpowiedziałeś twierdząco na powyższe pytania, to pewnie doskonale wiesz, że studia humanistyczne i filologiczne są stworzone dla Ciebie.

Jednak aby zdobyć umiejętności praktyczne i cenne kwalifikacje zawodowe warto wybrać kierunek, który będzie idealnie dopasowany do wymagań współczesnego rynku pracy. Idealnym wyborem będą studia na kierunku przekład literacki, których program skierowany jest do wszystkich absolwentów studiów wyższych o profilu humanistycznym. Jeżeli więc chcesz ugruntować i rozwinąć swoją wiedzę i zainteresowania oraz związać swoją przyszłość zawodową z szeroko pojętą kulturą, to te studia są właśnie dla Ciebie!

 

 

Czego nauczysz się na kierunku przekład literacki?

 

 

W trakcie studiów ugruntujesz swoją dotychczasową wiedzę humanistyczno-filologiczną oraz zyskasz nowe, cenne umiejętności i kwalifikacje. Już na początku swojej drogi naukowej będziesz musiał dokonać wyboru języka wykładowego. Zadecydujesz pomiędzy językiem: angielskim, węgierskim, hiszpańskim, portugalskim, niemieckim, francuskim lub włoskim. W kolejnych etapach kształcenia, zaznajomisz się ze specyfiką zawodu tłumacza oraz poznasz techniki i metody stosowane podczas dokonywania przekładu literackiego.

Ponadto, rozwiniesz swoje umiejętności językoznawcze i zagłębisz się w meandry gramatyki oraz innych, ważnych aspektów istotnych w pracy translatorskiej. Co więcej, będziesz miał szansę dowiedzieć się więcej na temat kultury, historii i literatury wybranego kręgu kulturowego oraz Polski. Uzyskaną wiedzę teoretyczną wykorzystasz podczas obowiązkowych praktyk studenckich, które zrealizujesz w wybranym przez siebie miejscu.

 

 

Jaka praca po tym kierunku?

 

 

Po ukończeniu studiów na kierunku przekład literacki będziesz miał gruntowną wiedzę z językoznawczą i literaturoznawczą oraz szerokie umiejętności z obszaru tłumaczenia tekstów literackich. Uzyskane kwalifikacje i kompetencje sprawią, że bez problemu znajdziesz atrakcyjną pracę zgodną z twoim wykształceniem. Przede wszystkim, będziesz kompleksowo przygotowany do podjęcia pracy w zawodzie tłumacza, zarówno w biurach translatorskich lub we własnej działalności gospodarczej.

Równie ciekawym rozwiązaniem będzie związanie swojej przyszłości ze specjalistycznymi wydawnictwami, zarówno jako redaktor czy tłumacz. Ponadto, idealnie sprawdzisz się jako pracownik różnorodnych instytucji kulturalnych, takich jak muzea, galerie sztuki czy teatry. Co więcej, możesz pracować w branży turystycznej, jako przewodnik lub pilot wycieczek, a nawet właściciel biura podróży. Dodatkowo, doskonała znajomość wybranego języka obcego otworzy Ci drzwi do międzynarodowej kariery, zarówno w oddziałach światowych firm oraz korporacji, jak i poza granicami naszego kraju.

WAŻNE TEMATY

JAKIE PRZEDMIOTY ZDAWAĆ NA MATURZE?

Aby zostać studentem tego niezwykle perspektywicznego i interesującego kierunku w procesie rekrutacji musisz przedstawić dyplom ukończenia studiów wyższych z zakresu nauk humanistycznych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

GDZIE STUDIOWAĆ KIERUNEK PRZEKŁAD LITERACKI

Województwo
Miejscowość
Typ studiów
Tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

SPECJALNOŚCI / ŚCIEŻKI KSZTAŁCENIA NA KIERUNKU PRZEKŁAD LITERACKI

Tryb studiów
Typ studiów
Miasto
Województwo
SORTOWANIE:

Nic nie znaleziono

Zobacz inne kierunki Filologiczne

Typ studiów
Województwo
SORTOWANIE:

WIEDZA, JAKĄ ZDOBĘDZIESZ PODCZAS STUDIÓW NA KIERUNKU PRZEKŁAD LITERACKI:

 • znajomość języka obcego
 • znajomość gramatyki języka polskiego i języka obcego
 • umiejętność tłumaczenia tekstów literackich
 • wiedza literaturoznawcza
 • znajomość stylistyki i literatury polskiej
 • umiejętność praktycznego wykorzystania zdobytej wiedzy

Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

PRZEKŁAD LITERACKI STUDIA STACJONARNE

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

PRZEKŁAD LITERACKI STUDIA II STOPNIA

JAKA PRACA, CZYLI GDZIE BĘDZIESZ PRACOWAŁ PO UKOŃCZENIU STUDIÓW NA KIERUNKU PRZEKŁAD LITERACKI:

 • wydawnictwa
 • media
 • biura tłumaczeniowe
 • własna działalność gospodarcza
 • branża turystyczna
 • przewodnik i pilot wycieczek
 • instytucje kultury
 • międzynarodowe firmy i korporacje
 • kariera międzynarodowa
 • oświata

MIASTA, KTÓRE OFERUJĄ STUDIA NA KIERUNKU PRZEKŁAD LITERACKI

Komentarze (0)