Dodaj do ulubionych

Neofilologia rumuńska studia - kierunek studiów

Pakiet skojarzeń związanych z Rumunią, którym dysponuje przeciętny Europejczyk, przypomina wachlarz obrazków związanych z popkulturą, kuchnią i niekompletną wiedzą krajoznawczą: między Drakulą, urokliwymi średniowiecznymi zamkami i zasłyszanymi informacjami o licznej populacji niedźwiedzi brunatnych zasiedlających stoki Karpat, wyświetlamy sobie czasem w głowie powidoki o smaku rumuńskiego wina i kolorze złota, na którym silnie stoi jedno z rumuńskich miasteczek. Geograficznie bliska, Rumunia stanowi dla nas wciąż ląd niepoznany – historycznie, społecznie kulturowo a tym bardziej literacko. Język rumuński, wielokrotnie diagnozowany pod kątem kształtujących go wpływów słowiańskich, łacińskich i tureckich, jest fascynującym zapisem rozwoju kraju doświadczonego burzliwą historią, ale coraz lepiej koresponduje ze współczesnością i bardzo często jest wybierany przez osoby rozpoczynające swoją przygodę z nauką języka obcego.

 

Dla kogo ten kierunek

Jeśli chcesz poszerzać swoje kwalifikacje językowe, ale nie interesują Cię utarte szlaki, lubisz wyróżniać się swoimi umiejętnościami i czujesz, że romański krąg językowy wyjątkowo dobrze brzmi Ci w duszy, jesteś gotowy na zdobywanie kompetencji filologicznych, masz głowę do gramatyki i słownictwa a rajd przez historię i literaturę kraju Drakuli już teraz wydaje Ci się fascynującą przygodą, powinieneś rozważyć studia na kierunku neofilologia rumuńska.

 

Program studiów i przedmioty

Jaką wiedzę zdobędziesz w toku studiów i jakimi umiejętnościami będziesz mógł pochwalić się po ich ukończeniu? Skupisz się przede wszystkim na praktycznej nauce języka rumuńskiego – studia neofilologiczne mają Cię w końcu przygotować do swobodnego posługiwania się językiem obcym w mowie i piśmie. By lepiej zrozumieć język, który stanie się przedmiotem Twojego naukowego zainteresowana na co najmniej trzy lata, wgryziesz się w jego struktury – stawisz czoła gramatyce opisowej języka rumuńskiego (uwzględniającej zagadnienia z zakresu fonetyki, morfologii, składni i leksykologii), poznasz teorie językoznawstwa ogólnego oraz specjalistyczne odmiany języka (biznesowy, literacki, medialny). Mowa mieszkańców każdego kraju przechowuje ślad dawnych wydarzeń więc poznawanie historii Rumunii możesz uznać za nieodłączny element programu studiów filologicznych. Poznasz także literaturę rumuńską, przyglądając się jej w ujęciu historycznym oraz zastanawiając się nad współczesnymi kierunkami jej rozwoju.

 

Praca po studiach

Jakie ścieżki rozwoju zawodowego będziesz mógł rozważać, kiedy ukończysz studia na kierunku neofilologia rumuńska? Oryginalne umiejętności językowe sprawią, że będziesz atrakcyjny dla pracodawców zorientowanych na współpracę z Rumunią a ze względu na coraz większą popularność tego kraju będziesz mógł związać swoją karierę z branżą turystyczną (biurami podróży, agencjami turystycznymi lub hotelami). Sprawdzisz się także w roli tłumacza tekstów pisanych w języku rumuńskim (literackich, użytkowych czy specjalistycznych) lub zatrudnianego przy okazji międzynarodowych wydarzeń dyplomatycznych lub kulturalnych, wymagających translacji rozmów prowadzonych w czasie rzeczywistym. Możesz zdecydować się także na zawód lektora języka obcego, związać swoją karierę z agencjami marketingowymi, wydawnictwami czy redakcjami (prasą, radiem, telewizją), gdzie Twoim atutem będą kompetencje filologiczne i wiedza z zakresu kultury Rumunii.

Jakie przedmioty zdawać na maturze ?

Przy rekrutacji na kierunek neofilologia rumuńska na większości uczelni brane są pod uwagę następujące przedmioty: dwa języki obce.

GDZIE STUDIOWAĆ KIERUNEK NEOFILOLOGIA RUMUŃSKA

Województwo
Miejscowość
Typ studiów
Tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
  typ studiów
  tryb studiów

  Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

  grupa kierunku

   Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

   Nie znaleziono żadnej uczelni

   Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku neofilologia rumuńska

   Tryb studiów
   Typ studiów
   Miasto
   Województwo
   SORTOWANIE:

   Nic nie znaleziono

   Zobacz inne kierunki Filologiczne

   Typ studiów
   Województwo
   SORTOWANIE:

   Wiedza, którą zdobędziesz, studiując na kierunku neofilologia rumuńska?

   Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

   • praktycznej znajomości języka rumuńskiego w mowie i piśmie
   • specjalistycznych i środowiskowych odmian języka rumuńskiego
   • gramatyki opisowej języka rumuńskiego (morfologia, fonetyka, składnia, leksykologia)
   • podstaw językoznawstwa ogólnego
   • podstaw literaturoznawstwa
   • metodologii badań nad językiem i literaturą Rumunii
   • historii Rumunii
   • historii literatury rumuńskiej oraz współczesnych tendencji literackich
   • podstaw języka łacińskiego
   • folkloru Rumunii
   • współczesnej kultury Rumunii
   • współczesnych uwarunkowań rozwoju gospodarczego i turystycznego Rumunii

   Jak wyglądają studia na kierunku neofilologia rumuńska?

    

   1. Typ i tryb studiów

   Kierunek neofilologia rumuńska jest obecnie dostępny tylko w trybie stacjonarnym. W praktyce oznacza to, że zajęcia będą odbywać się od poniedziałku do piątku. To rozwiązanie jest skierowane do osób, które mogą sobie pozwolić na pełne poświęcenie nauce i zdobywaniu wykształcenia.

   Program kształcenia na powyższych studiach będzie oscylował wokół nauk filologicznych.

    

   2. Program studiów i przedmioty

   Jako student kierunku neofilologia rumuńska będziesz miał dostęp do szerokiej oferty zajęć akademickich o tematyce związanej z naukami językoznawczymi, literaturoznawczymi oraz kulturoznawczymi. W planie znajdą się między innymi następujące przedmioty:

   • Praktyczna nauka języka rumuńskiego
   • Geografia gospodarcza i turystyczna Rumunii
   • Gramatyka kontrastywna polsko – rumuńska
   • Rumuńskie życie umysłowe w XIX i XX wieku

    

   3. Nabywane umiejętności

   W ramach licznych warsztatów przewidzianych na powyższy kierunku filologicznych, wykształcisz szereg cennych umiejętności praktycznych, które z powodzeniem wykorzystasz w swojej przyszłej pracy zawodowej. Przede wszystkim skupisz się na praktycznej nauce języka rumuńskiego oraz dodatkowego, wybranego przez siebie języka romańskiego. Studenci poznają także zasady analizowania i interpretacji tekstów z kanonu literatury rumuńskiej. Dodatkowo, dowiesz się w jaki sposób dokonywać tłumaczeń ustnych i pisemnych w obrębie języka rumuńskiego oraz polskiego.

   Ile trwają studia i jaki tytuł uzyskasz?

   Studia na kierunku neofilologia rumuńska można realizować tylko na pierwszym stopniu kształcenia. Jeżeli zdecydujesz się na tę opcję, na naukę poświęcisz trzy lata, czyli sześć semestrów. Po upływie tego czasu otrzymasz tytuł licencjata.

   Czas trwania studiów na kierunku neofilologia rumuńska na poszczególnych uczelniach

   Tryb studiów
   Typ studiów
   Miejscowość
   Województwo
   SORTOWANIE:
   I stopnia II stopnia jednolite

   Brak wyników

   Szczegółowe informacje na temat czasu trwania należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej"

   Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku neofilologia rumuńska?

   Absolwent kierunku neofilologia rumuńska znajdzie zatrudnienie w/jako:

   • wykwalifikowany tłumacz
   • nauczyciel języka rumuńskiego
   • lektor
   • pracownik branży turystycznej (biura podróży, agencje turystyczne, hotele)
   • pracownik firm i przedsiębiorstw nastawionych na współpracę polsko-rumuńską oraz międzynarodową
   • redaktor prasowy, radiowy lub telewizyjny
   • pracownik agencji reklamowych i marketingowych
   • pracownik wydawnictw
   • pracownik instytucji dyplomatycznych

   W JAKICH FIRMACH MOŻESZ PRACOWAĆ PO KIERUNKU NEOFILOLOGIA RUMUŃSKA

   MIASTA, KTÓRE OFERUJĄ STUDIA NA KIERUNKU NEOFILOLOGIA RUMUŃSKA

   Komentarze (0)