Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek Administracja w Warszawie?
Rekrutacja na uczelnie publiczne w Polsce odbywa się na podstawie konkursu świadectw. Oznacza to, że kandydaci do państwowych szkół wyższych powinni wykazać się dobrymi wynikami egzaminów maturalnych.
Kandydaci na kierunek administracja powinni bardzo dobrze poradzić sobie z podstawowymi przedmiotami maturalnymi. Ponadto, aby dostać się an wymarzone studia, muszą oni osiągnąć wysoki wynik z co najmniej jednego przedmiotu dodatkowego. Kandydatom na administrację przyda się także znajomość języka obcego.
W procesie rekrutacji na studia 2023/2024 na kierunku administracja najczęściej brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne: biologia, chemia, filozofia, fizyka, fizyka i astronomia, geografia, historia, historia muzyki, historia sztuki, informatyka, język obcy, język polski, język, łaciński i kultura antyczna, matematyka, wiedza o społeczeństwie.
Administracja Uniwersytet Warszawski (UW) - przedmioty maturalne
Kandydaci na studia 2023/2024 na kierunku administracja w Uniwersytecie Warszawskim muszą wykazać się następującymi przedmiotami, które wymagane podczas rekrutacji: język obcy, matematyka oraz jeden przedmiot wybrany spośród: inny język obcy, język łaciński i kultura antyczna, biologia, chemia, filozofia, fizyka/fizyka i astronomia, geografia, historia, historia muzyki, historia sztuki, informatyka, wiedza o społeczeństwie dowiedz się więcej
Administracja Uniwersytet Kardynała Stefna Wyszyńskiego (UKSW) - przedmioty maturalne
W procesie rekrutacji 2023/2024 na administrację w UKSW wymagane są 2 przedmioty: język polski i język obcy nowożytny oraz jeden przedmiot do wyboru spośród: historia, WOS, geografia, matematyka dowiedz się więcej
Administracja Chrześcijańska Akademia Teologiczna w Warszawie - przedmioty maturalne
Kandydaci na studia 2023/2024 na kierunek administracja w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie wśród przedmiotów maturalnych powinni uwzględnić 4 przedmioty wymagane: język polski, matematyką oraz język obcy nowożytny, a także jeden dowolny przedmiot niż te, które zostały wcześniej wskazane. dowiedz się więcej
Administracja Politechnika Warszawska (PW) - przedmioty maturalne
W rekrutacji 2023/2024 na kierunek administracja na Politechnice Warszawskiej uwzględniane są 3 przedmioty obowiązkowe: matematyka oraz język obcy, a także jeden przedmiot spośród: język polski, biologia, chemia, fizyka, geografia, historia, informatyka lub wiedza o społeczeństwie. dowiedz się więcej
Administracja Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie - przedmioty maturalne
Na przedmioty stanowiące podstawę rekrutacji na studia 2023/2024 na kierunek Administracja w Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie składają się 3 przedmioty obowiązkowe: język obcy nowożytny i dwa przedmioty spośród: geografia, historia, wiedza o społeczeństwie, matematyka, informatyka. dowiedz się więcej
Rekrutacja na administrację w uczelniach niepublicznych (prywatnych)
Uczelnie niepubliczne w Warszawie przyjmują kandydatów najczęściej na podstawie kolejności zgłoszeń.
* Przed rekrutacją na wybrany kierunek należy wcześniej zapoznać się z wymaganiami obowiązującymi w poszczególnych szkołach wyższych. Szczegółowe wytyczne znaleźć można na oficjalnych stronach rekrutacyjnych uczelni. Lista przedmiotów branych pod uwagę w rekrutacji może różnić się na poszczególnych uczelniach publicznych.
Opis kierunku
Administracja daje możliwość studentom zyskać kompetencje niezbędne do wykonywania zawodów urzędniczych lub menedżerskich. Studia administracyjne zapoznają uczestników zajęć m.in. z zagadnieniami prawniczymi, ekonomicznymi czy marketingowymi. Kompleksowa wiedza umożliwia studentom rozpoczęcie własnej działalności lub prowadzenie działań doradczych.
Administracja należy do najpopularniejszych kierunków w Polsce. W roku akademickim 2022/2023 na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia i jednolitych studiach magisterskich wybrana była przez ponad 9,7 tys. kandydatów (o 602 więcej niż rok wcześniej).
Wśród warszawskich uczelni publicznych administracja znałazła się wśród najpopularniejszych kierunków na Politechnice Warszawskiej (ponad 1,2 tys. zgłoszeń) oraz na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego (ponad 400 zgłoszeń).
Praca po studiach
Administracja to kierunek, który przygotowuje studentów do pracy w organach władzy publicznej. Absolwenci administracji mogą zawodowo pełnić funkcje w np.: strukturach szeroko rozumianej administracji państwowej i samorządowej, przedsiębiorstwach oraz instytucjach europejskich i międzynarodowych.
Program studiów i przedmioty
W trakcie zajęć studenci tego kierunku zapoznawani są szczegółowo z prawniczym oraz ekonomicznym charakterem współczesnej administracji. W programie przewidywane są liczne zajęcia teoretyczne poświęcone zagadnieniom prawnym i finansowym.
W programie studiów na kierunku administracja znajdziesz takie przedmioty jak np.:
Studenci administracji rozwijają także swoje kompetencje miękkie, które niezbędne im będą do pracy z klientami. W trakcie studiów uczą się oni podstawowych zasad poprawnej komunikacji, poznają najważniejsze zagadnienia psychologiczno-społeczne, a także rozwijają swoje zdolności językowe.
Ogólne cele kształcenia
Studia na administracji pozwalają studentom poznać m.in. nowoczesne narzędzia oraz metody stosowane w rozwiązywaniu realnych problemów firm i instytucji samorządowych. Kierunek ten poświęcony jest zagadnieniom dotyczącym np.: sposobom pozyskiwania funduszy europejskich; dziedzinom prawa procesowego i zasadom postępowania administracyjnego; procedurom i technikom zarządzania w jednostkach terytorialnych.
Studenci administracji szkolą się w zakresie m.in.: prowadzenia ksiąg podatkowych; przeprowadzania analizy finansowej; obsługi podmiotów gospodarczych; przeprowadzania procedur postępowania upadłościowego i naprawczego; opracowywania wniosków o współfinansowanie projektów; organizowania zaplecza prawnego i instytucjonalnego na rzecz przedsiębiorców.
Absolwenci administracji są przygotowani również np. do wdrażania innowacji w administracji publicznej oraz prowadzenia elektronicznego systemu zarządzania. Dzięki temu osoby, które ukończyły ten kierunek studiów, mogą liczyć na podjęcie pracy m.in. w kancelariach prawniczych, sądach, urzędach skarbowych, jednostkach administracji rządowej i samorządowej, urzędach pracy, firmach marketingowych, punktach poradnictwa prawnego czy w nowoczesnych przedsiębiorstwach.
Gdzie studiować na kierunku administracja w Warszawie?
W rekrutacji na studia I stopnia na kierunku administracja, w roku akademickim 2023/2024, Politechnika Warszawska oferuje 200 miejsc, a Uniwersytet Warszawski 300 miejsc w ramach bezpłatnych studiów stacjonarnych.
Bezpłatne nauczanie oferuje również Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie.
Ponadto na kandydatów czekają jeszcze miejsca na studiach płatnych na PW, UW, UKSW, AszWOJ oraz uczelniach prywatnych. Ceny wahają się od 4320 zł do 6000 zł za pierwszy rok studiów.
Kierunek administracja - uczelnie w Warszawie
czytaj dalej uczelnie w Warszawie
Limity miejsc
Liczba miejsc na poszczególne kierunki studiów jest ograniczona, a o przyjęciu kandydata decydują jego wyniki. Uczelnie przeprowadzają rekrutację na podstawie postępowania kwalifikacyjnego, przyjmując kandydatów według listy rankingowej.
Limity miejsc na kierunku administracja w Warszawie 2023:
-
Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie: 30
-
Politechnika Warszawska: 200
-
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie: 120
-
Uniwersytet Warszawski: 300
*Uczelnie publiczne, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2023/2024)
Ile kosztują studia na kierunku administracja w Warszawie
Studia stacjonarne w publicznych szkołach wyższych są bezpłatne. Za naukę w prywatnej szkole wyższej oraz za studia niestacjonarne w uczelni publicznej należy najczęściej zapłacić.
Administracja studia w Warszawie - ceny 2022
-
Akademia Ekonomiczno-Humanistyczna w Warszawie – od 4600 zł
-
Politechnika Warszawska – 4800 zł
-
Społeczna Akademia Nauk w Warszawie – od 4320 zł
-
Uczelnia Łazarskiego w Warszawie – 6000 zł
-
Uniwersytet Warszawski – 4600 zł
-
Wyższa Szkoła Bankowa w Warszawie – od 4750 zł
-
Wyższa Szkoła Menedżerska w Warszawie – od 5000 zł
*Ceny za pierwszy rok studiów (rekrutacja 2022/2023). Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni.
Kiedy wyniki rekrutacji
Wyniki rekrutacji na wybrane kierunki kandydaci mogą poznać dzięki informacjom publikowanym przez uczelnie w systemie IRK lub ERK. Informacje dotyczące listy osób zakwalifikowanych oraz liczby punktów uzyskanych przez kandydatów publikowane są w prywatnych profilach w określonym przez uczelnię terminie.
Terminy wyników rekrutacji na studia 2023 w uczelniach publicznych w Warszawie:
-
Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie – 19.07.2023
-
Politechnika Warszawska – 18.07.2023
-
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie – 20.07.2023
-
Uniwersytet Warszawski – 20.07.2023
*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2023/2024)
Dowiedz się więcej wyniki rekrutacji na studia
Jak złożyć dokumenty rekrutacyjne
Uczelnie zazwyczaj przyjmują dokumenty rekrutacyjne, które zostały dostarczone przez kandydata osobiście do siedziby szkoły wyższej lub za pośrednictwem poczty tradycyjnej czy elektronicznej. Termin doręczenia kompletu dokumentów może różnić się w poszczególnych uczelniach – jest on ustalany indywidualnie przez każdą placówkę.
Kiedy składamy dokumenty na studia
Osoby, które pomyślnie przeszły proces rekrutacyjny, mogą składać dokumenty zazwyczaj tuż po ogłoszeniu wyników rekrutacji. Uczelnie najczęściej przyjmują kompletne zestawy przez kilka wyznaczonych dni, w trakcie których kandydaci muszą dostarczyć wszystkie wymagane dokumenty. Spóźnienie lub niespełnienie któregoś z wymogów rekrutacyjnych może skutkować skreśleniem kandydata z listy osób zakwalifikowanych na studia.
Terminy składania dokumentów na studia 2023 w uczelniach publicznych w Warszawie:
-
Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie – od 20.07.2023 do 04.08.2023
-
Politechnika Warszawska – od 19.07.2023 do 24.07.2023
-
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie – lipiec 2023
-
Uniwersytet Warszawski – od 21.07.2023 do 25.07.2023
*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2023/2024)
** Dane dotyczące wymagań, cen, limitów, terminów mają charakter poglądowy i mogą się różnić dla poszczególnych kierunków studiów. Dokładne dane należy sprawdzić na stronach internetowych uczelni.
Dowiedz się więcej terminy składania dokumentów na studia
Ile zarabia się po Administracji?
Absolwenci studiów na kierunku Administracja posiadają wiedzę, umiejętności oraz kompetencje społeczne, które razem stanowią solidne przygotowanie do pracy urzędniczej w administracji rządowej i samorządowej, zarówno na niższych jak i na wyższych stanowiskach. Oczywiście, osoby kończące naukę i otrzymujące dyplom mają więcej zawodowych możliwości, a absolwentów tego kierunku spotkać można jeszcze między innymi w: jednostkach gospodarczych, jednostkach państwowych takich jak: Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, czy Centralne Biuro Antykorupcyjne, ale – co równie istotne – przygotowani są także do prowadzenia własnej działalności gospodarczej. A ile zarabiają osoby, które ukończyły Administrację?
Średnie zarobki absolwentów Administracji w 2023 roku:
-
pracownik administracyjny – 3500 złotych
-
dyrektor departamentu – 11500 złotych
-
pracownik kancelaryjny – 3300 złotych
-
wyższy urzędnik samorządowy – 6300 złotych
Czy warto iść na Administrację?
Administracja jest kierunkiem, który może zainteresować tych, którzy chcieliby sprawnie poruszać się po zagadnieniach prawa, zasad tworzenia i rozwoju form indywidualnej przedsiębiorczości, czy też zarządzania sprawami publicznymi. Kierunek ten oferuje pozyskanie wszechstronnej wiedzy oraz jasno określonych umiejętności, które można wykorzystać w wielu miejscach, branżach i sektorach, niekoniecznie tylko w jednostkach administracji publicznej.
Gdzie warto studiować Administrację?
Kandydaci na studia w Warszawie mają bardzo duży wybór uczelni, w których Administracja widnieje jako realizowany kierunek. Co ważne, kierunek ten można studiować w uczelniach publicznych i niepublicznych, jak również zazwyczaj w różnych trybach nauczania.
Administracja studia – uczelnie publiczne (państwowe) w Warszawie:
-
Uniwersytet Warszawski
-
Akademia Sztuki Wojennej
-
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego
-
Chrześcijańska Akademia Teologiczna
-
Politechnika Warszawska
Uczelni niepublicznych w Warszawie, w których studiować można Administrację również jest całkiem sporo. Zastanawiając się nad wyborem niepublicznej szkoły wyższej należy pamiętać o tym, że studia, niezależnie od formy kształcenia, są odpłatne. Ile kosztują? Koszt nauki indywidualnie ustala każda uczelnia.
Administracja studia – uczelnie niepubliczne (prywatne) w Warszawie:
-
Wszechnica Polska Akademia Nauk Stosowanych
-
Uczelnia WSB Merito
-
Społeczna Akademia Nauk
-
Menedżerska Akademia Nauk Stosowanych
-
Akademia Ekonomiczno- Humanistyczna
-
Uczelnia Łazarskiego
-
Collegium Humanum – Szkoła Główna Menedżerska
-
Uczelnia Techniczno - Handlowa
Program studiów i przedmioty
Administracja jest kierunkiem należącym do obszaru nauk społecznych, którego treści koncentrują się przede wszystkim na zagadnieniach z dziedziny nauk prawno- administracyjnych i ekonomicznych. W toku kształcenia studenci realizują między innymi takie przedmioty jak:
-
prawo administracyjne
-
ustrój samorządu terytorialnego
-
prawo zamówień publicznych
-
administracyjne prawo gospodarcze
-
postępowanie egzekucyjne w administracji
Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności