Neofilologia słowiańska z językiem bułgarskim

Neofilologia słowiańska z językiem bułgarskim

Dodaj do ulubionych

Neofilologia słowiańska z językiem bułgarskim studia - kierunek studiów

Pokolenie naszych rodziców z pewnością kojarzy ją z nadmorskimi kurortami Morza Czarnego, dobrym winem oraz ciągnącymi się po horyzont zielonymi pasmami gór – Bułgaria, bo o niej mowa, także dziś jest lepiej znana jako cel turystycznych, letnich wypadów ku plażom niż jako kraj z własną historią, kulturą i obyczajowością, do których raczej nie dokopujemy się na drodze standardowego poznania. Okazuje się jednak, że pod garścią ciekawostek, w których Bułgaria jawi się jako kraj jogurtów zapewniających długowieczność, ojczyzna różanych perfum i państwo przywoływane anegdotycznie w rozmowach o zabawnym „tak”, które dla Bułgara znaczy „nie”, kryje się niepoznana historia oraz bardzo ciekawy język. Czerpiący na przestrzeni wieków z greki i języka tureckiego, mający stosunkowo niewiele wspólnego z naszą ojczystą mową, język bułgarski bywa tyleż wymagający, co fascynujący i zjednujący ku sobie coraz większe grono pasjonatów. Nawet jeśli dziesięć czasów i mnogość trybów mogą odstraszać adeptów tego języka, zachęcającym, szczególnie z punktu widzenia użytkowników polszczyzny, może być fakt, że bułgarski to język folgujący nam w kwestii odmiany przez przypadki, których zwyczajnie nie posiada.

 

Dla kogo ten kierunek

Jeśli zależy Ci na zdobyciu kompetencji filologicznych w zakresie oryginalnego języka, który wyróżni Cię na rynku pracy, kraj nad Dunajem jest źródłem Twoich kulturowych i lingwistycznych fascynacji i chciałbyś poznać go na tym polu znacznie lepiej, szybko uczysz się nowych języków a oswajanie obcych gramatyk nigdy nie było dla Ciebie drogą przez mękę, powinieneś rozważyć studia na kierunku neofilologia słowiańska z językiem bułgarskim.

 

Program studiów i przedmioty

Jaką wiedzę zdobędziesz jako adept tego kierunku i jakimi umiejętnościami będziesz mógł pochwalić się trzymając w ręku dyplom ukończenia studiów? Zanim sięgniesz po żywy język, rozejrzysz się w temacie słowiańszczyzny jako takiej: dowiesz się co łączy, a co różni od siebie słowiańskie państwa w Europie, jakimi językami posługują się ich mieszkańcy i w jakim kierunku zmierza rozwój poszczególnych krajów, niejednokrotnie związanych ze sobą wspólną historią. Przejdziesz intensywny kurs praktycznej nauki języka bułgarskiego, gramatyki opisowej i historycznej, historii języka oraz podstaw językoznawstwa ogólnego i literaturoznawstwa. W polu Twojego zainteresowania znajdzie się rzecz jasna literatura bułgarska, na którą spojrzysz z perspektywy historycznej oraz współczesnej, diagnozując kierunki rozwoju najnowszych zjawisk literackich. Nauczysz się analizować i interpretować dzieło literackie i umieszczać je w różnorodnych kontekstach, wypracowując interdyscyplinarne spojrzenie na dorobek kulturowy Bułgarii. Zostaniesz ponadto wyposażony w umiejętności translatorskie, uzupełnione wiedzą z zakresu pragmatyki i teorii przekładu, zdobędziesz

 

Praca po studiach

Jakie perspektywy zawodowe otworzą się przed Tobą, kiedy ukończysz studia na kierunku neofilologia słowiańska z językiem bułgarskim? Kompetencje międzykulturowe i komunikacyjne pozwolą Ci na podjęcie zatrudnienia w branży turystycznej (w roli pilota wycieczek, przewodnika, pracownika biur podróży), instytucjach dyplomatycznych czy ośrodkach kultury (muzeach, domach kultury, galeriach). Warsztat filologa sprawi, że z powodzeniem odnajdziesz się jako pracownik redakcji prasowych, wydawnictw, mediów czy agencji marketingowych i reklamowych. Możesz zdecydować się także na zawód tłumacza, nauczyciela języka obcego – po uprzednim zdobyciu uprawnień do wykonywania tego zawodu – lub pójść w kierunku rynku usług i zadbać o rozwój kariery w firmach i przedsiębiorstwach nastawionych na współpracę polsko-bułgarską lub międzynarodową.

Jakie przedmioty zdawać na maturze ?

Przy rekrutacji na kierunek neofilologia słowiańska z językiem bułgarskim na większości uczelni brane są pod uwagę następujące przedmioty: język polski, język obcy.

GDZIE STUDIOWAĆ KIERUNEK NEOFILOLOGIA SŁOWIAŃSKA Z JĘZYKIEM BUŁGARSKIM

Województwo
Miejscowość
Typ studiów
Tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
  typ studiów
  tryb studiów

  Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

  grupa kierunku

   Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

   Nie znaleziono żadnej uczelni

   Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku neofilologia słowiańska z językiem bułgarskim

   Tryb studiów
   Typ studiów
   Miasto
   Województwo
   SORTOWANIE:

   Nic nie znaleziono

   Zobacz inne kierunki Filologiczne

   Typ studiów
   Województwo
   SORTOWANIE:

   Wiedza, którą zdobędziesz, studiując na kierunku neofilologia słowiańska z językiem bułgarskim?

   Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

   • specyfiki państw europejskich należących do słowiańskiej grupy językowej oraz kierunków ich kulturowego, społecznego i gospodarczego rozwoju.
   • praktycznej znajomości języka bułgarskiego w mowie i piśmie
   • gramatyki opisowej współczesnego języka bułgarskiego
   • gramatyki historycznej języka bułgarskiego
   • podstaw językoznawstwa ogólnego i literaturoznawstwa
   • analizy i interpretacji dzieła literackiego
   • historii literatury bułgarskiej

   Jak wyglądają studia na kierunku neofilologia słowiańska z językiem bułgarskim?

    

   1. Typ i tryb studiów

   Osoby, które aplikują na kierunek neofilologia słowiańska z językiem bułgarskim zdobędą wszechstronne wykształcenie humanistyczne.

   Powyższe studia są dostępne jedynie w trybie stacjonarnym, w którym zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku. Jeżeli więc możesz sobie pozwolić na codzienną obecność na uczelni i pełne poświęcenie się nauce, to taka forma kształcenie będzie dla ciebie idealnym wyborem.

    

   2. Program studiów i przedmioty

   Osoby, które aplikują na kierunek neofilologia słowiańska z językiem bułgarskim zdobędą kompleksową wiedzę z zakresu nauk językoznawczych, literaturoznawczych oraz kulturoznawczych. W planie zajęć znajdą się między innymi następujące przedmioty:

   • Wstęp do językoznawstwa
   • Historia literatury bułgarskiej
   • Historia Słowian
   • Wiedza o wybranej kulturze zachodnioeuropejskiej

   Studenci będą także zobowiązani do wyboru specjalizacji, która będzie dopasowana do ich zainteresowań i przyszłych planów zawodowych. Aktualną ofertę modułów specjalnościowych znajdziesz na oficjalnych stronach internetowych, wybranych uczelni wyższych.

    

   3. Nabywane umiejętności

   Jako student powyższego kierunku, przede wszystkim skupisz się na praktycznej nauce języka bułgarskiego oraz dodatkowego, wybranego przez siebie języka obcego. Studenci poznają także zasady dokonywania tłumaczeń ustnych i pisemnych oraz dowiedzą się więcej na temat specyfiki pracy tłumacza. Ważnym elementem kształcenia będzie także doskonalenie warsztatu literaturoznawczego oraz nauka analizy i interpretacji tekstów z kanonu literatury bułgarskiej.

   Ile trwają studia i jaki tytuł uzyskasz?

   Studia pierwszego stopnia na kierunku neofilologia słowiańska z językiem bułgarskim będą trwały trzy lata, czyli sześć semestrów i zakończą się nadaniem tytułu licencjata. Jeżeli zdecydujesz się na studia drugiego stopnia, na naukę poświęcisz dwa lata, czyli cztery semestry. Po upływie tego czasu i obronie pracy dyplomowej zdobędziesz tytuł magistra.

   Czas trwania studiów na kierunku neofilologia słowiańska z językiem bułgarskim na poszczególnych uczelniach

   Tryb studiów
   Typ studiów
   Miejscowość
   Województwo
   SORTOWANIE:
   I stopnia II stopnia jednolite

   Brak wyników

   Szczegółowe informacje na temat czasu trwania należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej"

   Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku neofilologia słowiańska z językiem bułgarskim?

   Absolwent kierunku neofilologia słowiańska z językiem bułgarskim znajdzie zatrudnienie w/jako:

   • wykwalifikowany tłumacz
   • nauczyciel języka bułgarskiego
   • pracownik branży turystycznej (pilot wycieczek, przewodnik, pracownik biur podróży)
   • redakcjach prasowych, radiowych i telewizyjnych
   • wydawnictwach
   • edytor
   • korektor
   • pracownik agencji marketingowych i reklamowych
   • pracownik firm i przedsiębiorstw nastawionych na współpracę polsko-bułgarską lub międzynarodową
   • pracownik instytucji dyplomatycznych
   • pracownik branży medialnej

   W JAKICH FIRMACH MOŻESZ PRACOWAĆ PO KIERUNKU NEOFILOLOGIA SŁOWIAŃSKA Z JĘZYKIEM BUŁGARSKIM

   MIASTA, KTÓRE OFERUJĄ STUDIA NA KIERUNKU NEOFILOLOGIA SŁOWIAŃSKA Z JĘZYKIEM BUŁGARSKIM

   Komentarze (0)