Neofilologia słowiańska z językiem bułgarskim

Neofilologia słowiańska z językiem bułgarskim

Neofilologia słowiańska z językiem bułgarskim studia

Neofilologia słowiańska z językiem bułgarskim studia - kierunek studiów

Pokolenie naszych rodziców z pewnością kojarzy ją z nadmorskimi kurortami Morza Czarnego, dobrym winem oraz ciągnącymi się po horyzont zielonymi pasmami gór – Bułgaria, bo o niej mowa, także dziś jest lepiej znana jako cel turystycznych, letnich wypadów ku plażom niż jako kraj z własną historią, kulturą i obyczajowością, do których raczej nie dokopujemy się na drodze standardowego poznania. Okazuje się jednak, że pod garścią ciekawostek, w których Bułgaria jawi się jako kraj jogurtów zapewniających długowieczność, ojczyzna różanych perfum i państwo przywoływane anegdotycznie w rozmowach o zabawnym „tak”, które dla Bułgara znaczy „nie”, kryje się niepoznana historia oraz bardzo ciekawy język. Czerpiący na przestrzeni wieków z greki i języka tureckiego, mający stosunkowo niewiele wspólnego z naszą ojczystą mową, język bułgarski bywa tyleż wymagający, co fascynujący i zjednujący ku sobie coraz większe grono pasjonatów. Nawet jeśli dziesięć czasów i mnogość trybów mogą odstraszać adeptów tego języka, zachęcającym, szczególnie z punktu widzenia użytkowników polszczyzny, może być fakt, że bułgarski to język folgujący nam w kwestii odmiany przez przypadki, których zwyczajnie nie posiada.

Jeśli zależy Ci na zdobyciu kompetencji filologicznych w zakresie oryginalnego języka, który wyróżni Cię na rynku pracy, kraj nad Dunajem jest źródłem Twoich kulturowych i lingwistycznych fascynacji i chciałbyś poznać go na tym polu znacznie lepiej, szybko uczysz się nowych języków a oswajanie obcych gramatyk nigdy nie było dla Ciebie drogą przez mękę, powinieneś rozważyć studia na kierunku neofilologia słowiańska z językiem bułgarskim.

Jaką wiedzę zdobędziesz jako adept tego kierunku i jakimi umiejętnościami będziesz mógł pochwalić się trzymając w ręku dyplom ukończenia studiów? Zanim sięgniesz po żywy język, rozejrzysz się w temacie słowiańszczyzny jako takiej: dowiesz się co łączy, a co różni od siebie słowiańskie państwa w Europie, jakimi językami posługują się ich mieszkańcy i w jakim kierunku zmierza rozwój poszczególnych krajów, niejednokrotnie związanych ze sobą wspólną historią. Przejdziesz intensywny kurs praktycznej nauki języka bułgarskiego, gramatyki opisowej i historycznej, historii języka oraz podstaw językoznawstwa ogólnego i literaturoznawstwa. W polu Twojego zainteresowania znajdzie się rzecz jasna literatura bułgarska, na którą spojrzysz z perspektywy historycznej oraz współczesnej, diagnozując kierunki rozwoju najnowszych zjawisk literackich. Nauczysz się analizować i interpretować dzieło literackie i umieszczać je w różnorodnych kontekstach, wypracowując interdyscyplinarne spojrzenie na dorobek kulturowy Bułgarii. Zostaniesz ponadto wyposażony w umiejętności translatorskie, uzupełnione wiedzą z zakresu pragmatyki i teorii przekładu, zdobędziesz

Jakie perspektywy zawodowe otworzą się przed Tobą, kiedy ukończysz studia na kierunku neofilologia słowiańska z językiem bułgarskim? Kompetencje międzykulturowe i komunikacyjne pozwolą Ci na podjęcie zatrudnienia w branży turystycznej (w roli pilota wycieczek, przewodnika, pracownika biur podróży), instytucjach dyplomatycznych czy ośrodkach kultury (muzeach, domach kultury, galeriach). Warsztat filologa sprawi, że z powodzeniem odnajdziesz się jako pracownik redakcji prasowych, wydawnictw, mediów czy agencji marketingowych i reklamowych. Możesz zdecydować się także na zawód tłumacza, nauczyciela języka obcego – po uprzednim zdobyciu uprawnień do wykonywania tego zawodu – lub pójść w kierunku rynku usług i zadbać o rozwój kariery w firmach i przedsiębiorstwach nastawionych na współpracę polsko-bułgarską lub międzynarodową.

 

Wiedza, którą zdobędziesz, studiując na kierunku neofilologia słowiańska z językiem bułgarskim?

Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

 • specyfiki państw europejskich należących do słowiańskiej grupy językowej oraz kierunków ich kulturowego, społecznego i gospodarczego rozwoju.
 • praktycznej znajomości języka bułgarskiego w mowie i piśmie
 • gramatyki opisowej współczesnego języka bułgarskiego
 • gramatyki historycznej języka bułgarskiego
 • podstaw językoznawstwa ogólnego i literaturoznawstwa
 • analizy i interpretacji dzieła literackiego
 • historii literatury bułgarskiej

 

Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku neofilologia słowiańska z językiem bułgarskim?

Absolwent kierunku neofilologia słowiańska z językiem bułgarskim znajdzie zatrudnienie w/jako:

 • wykwalifikowany tłumacz
 • nauczyciel języka bułgarskiego
 • pracownik branży turystycznej (pilot wycieczek, przewodnik, pracownik biur podróży)
 • redakcjach prasowych, radiowych i telewizyjnych
 • wydawnictwach
 • edytor
 • korektor
 • pracownik agencji marketingowych i reklamowych
 • pracownik firm i przedsiębiorstw nastawionych na współpracę polsko-bułgarską lub międzynarodową
 • pracownik instytucji dyplomatycznych
 • pracownik branży medialnej

 

Jakie przedmioty zdawać na maturze ?

Przy rekrutacji na kierunek neofilologia słowiańska z językiem bułgarskim na większości uczelni brane są pod uwagę następujące przedmioty: język polski, język obcy.

GDZIE STUDIOWAĆ KIERUNEK NEOFILOLOGIA SŁOWIAŃSKA Z JĘZYKIEM BUŁGARSKIM

Typ studiów
Województwo

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
  typ studiów
   tryb studiów

    Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

    grupa kierunku

     Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

     Nie znaleziono żadnej uczelni

     Zobacz inne kierunki Filologiczne

     Typ studiów
     Województwo

     MIASTA, KTÓRE OFERUJĄ STUDIA NA KIERUNKU NEOFILOLOGIA SŁOWIAŃSKA Z JĘZYKIEM BUŁGARSKIM

     Komentarze (0)