Neofilologia słowiańska z językiem czeskim

Neofilologia słowiańska z językiem czeskim

Neofilologia słowiańska z językiem czeskim studia

Neofilologia słowiańska z językiem czeskim studia - kierunek studiów

Kurs kilku podstawowych słów w języku czeskim ma za sobą każdy, komu przyszło dorastać w latach 80 – Krecik zostawił nam w głowach piskliwe „ahoj” a wyświetlane w czołówce nazwisko twórcy tej pokoleniowej bajki dawało do zrozumienia, że istnieją jakieś inne kraje z innymi alfabetami, w których samogłoski nakryto śmiesznymi daszkami. Z naszymi południowymi sąsiadami od zawsze łączyły nas ciepłe relacje – w ankiecie na temat sympatii do Czechów wyszlibyśmy pewnie na euforycznych sympatyków tej części świata, choć nie do końca potrafilibyśmy pewnie zdefiniować nasz zachwyt. Wypadkowa wrażeń czerpanych z czeskich filmów, literatury, która wyjątkowo celnie trafia w naszą wrażliwość oraz z języka, ciepłego i zabawnego jak aparycja Żwirka i Muchomorka sprawia, że coraz częściej interesujemy się kulturą i obyczajowością kraju nad Wełtawą.

Jeśli podzielasz narodową sympatię wobec Czech i chciałbyś zdobyć kompetencje filologiczne w oparciu o naukę języka czeskiego, zaczytujesz się w powieściach Milana Kundery a w filmach Petera Zelenki odnajdujesz echa własnej wrażliwości, z łatwością uczysz się języków obcych a każdy nowo poznany traktujesz jak cenną przepustkę do poszerzania wiedzy o kulturze i obyczajowości interesujących Cię krajów, studia na kierunku neofilologia słowiańska z językiem czeskim mogą okazać się tym, czego szukasz.

Jaką wiedzę zdobędziesz jako adept tego kierunku i na rozwój jakich umiejętności możesz liczyć w toku studiów? Rozpoczynając przygodę z językiem czeskim, postarasz się umieścić go w szerszym kontekście kulturowo-lingwistycznym, zastanawiając się nad jego genezą, przyglądając się podobieństwom i różnicom między językiem czeskim a innymi językami słowiańskimi, poznając czeską gramatykę historyczną i gramatykę opisową współczesnego języka czeskiego. Nauczysz się analizować i interpretować dzieła literackie a Twoim materiałem stanie się klasyka literatury czeskiej poznawana w przekładach, w ujęciu historycznym, ale także ze zwróceniem uwagi na współczesne tendencje rozwoju literatury oraz kultury Czech. Zdobędziesz ponadto solidne umiejętności translatorskie wsparte wiedzą z zakresu teorii i pragmatyki przekładu, doskonalone podczas licznych zajęć warsztatowych. Zapoznasz się z metodologią badań językoznawczych i literaturoznawczych, poznasz środowiskowe odmiany języka czeskiego, takie jak język mediów i język biznesu.

Gdzie będziesz mógł pracować, kiedy ukończysz studia na kierunku neofilologia słowiańska z językiem czeskim? Twoje umiejętności w zakresie sprawnego posługiwania się językiem czeskim umożliwią Ci podjęcie współpracy z firmami i przedsiębiorstwami planującymi ekspansję na rynek czeski oraz współpracę z czeskimi partnerami. Będziesz mógł zdecydować się na pracę w charakterze tłumacza użytkowych, specjalistycznych i literackich tekstów tworzonych w języku czeskim lub postawić na karierę nauczyciela języka czeskiego, zdobywając uprzednio uprawnienia potrzebne do wykonywania tego zawodu. Wiedza z zakresu literatury i kultury Czech w połączeniu z warsztatem filologa i krytycznym podejściem do najnowszych zjawisk kulturalnych, otworzy przed Tobą drzwi redakcji prasowych, telewizyjnych i radiowych, pozwoli na podjęcie zatrudnienia w wydawnictwach, instytucjach kultury, agencjach marketingowych i środkach masowego przekazu.

 

Wiedza, którą zdobędziesz, studiując na kierunku neofilologia słowiańska z językiem czeskim?

Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

 • specyfiki państw europejskich należących do słowiańskiej grupy językowej oraz kierunków ich kulturowego, społecznego i gospodarczego rozwoju
 • praktycznej znajomości języka czeskiego w mowie i piśmie
 • analizy i interpretacji dzieła literackiego i innych tekstów kultury
 • struktury i sposobów funkcjonowania czeskich instytucji kultury
 • gramatyki historycznej języka czeskiego
 • gramatyki opisowej współczesnego języka czeskiego
 • historii literatury czeskiej
 • najnowszej literatury czeskiej i współczesnych tendencji jej rozwoju
 • tłumaczenia (pisemnie i ustnie) tekstów użytkowych, specjalistycznych i literackich
 • metodologii badań literackich i językoznawczych
 • środowiskowych i stylistycznych odmian języka czeskiego

 

Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku neofilologia słowiańska z językiem czeskim?

Absolwent kierunku neofilologia słowiańska z językiem czeskim znajdzie zatrudnienie w/jako:

 • wykwalifikowany tłumacz
 • nauczyciel języka czeskiego
 • pracownik firm i przedsiębiorstw nastawionych na współpracę polsko-czeską lub międzynarodową
 • redaktor w czasopismach naukowych, krajoznawczych lub kulturalnych
 • pracownik wydawnictw
 • pracownik instytucji kultury (domów kultury, muzeów, galerii)
 • agencjach marketingowych i reklamowych
 • branży medialnej
 • branży turystycznej (pracownik biur podróży, pilot wycieczek, przewodnik)
 • dziennikarz
 • krytyk literacki

 

Jakie przedmioty zdawać na maturze ?

Przy rekrutacji na kierunek neofilologia słowiańska z językiem czeskim na większości uczelni brane są pod uwagę następujące przedmioty: język polski, język obcy .

GDZIE STUDIOWAĆ KIERUNEK NEOFILOLOGIA SŁOWIAŃSKA Z JĘZYKIEM CZESKIM

Województwo
Miejscowość
Typ studiów
Tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
  typ studiów
  tryb studiów

  Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

  grupa kierunku

   Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

   Nie znaleziono żadnej uczelni

   Zobacz inne kierunki Filologiczne

   Typ studiów
   Województwo

   MIASTA, KTÓRE OFERUJĄ STUDIA NA KIERUNKU NEOFILOLOGIA SŁOWIAŃSKA Z JĘZYKIEM CZESKIM

   Komentarze (0)