Neofilologia słowiańska z językiem słowackim

Neofilologia słowiańska z językiem słowackim

Dodaj do ulubionych

Neofilologia słowiańska z językiem słowackim studia - kierunek studiów

Wiele osób uważa go za najbliższego krewnego polszczyzny ze względu na podobieństwo leksykalne. Rzeczywiście, Słowak zabrzmi nam pewnie bardzo swojsko, ale tego typu analogie między językami mogą być dla ich adeptów zarówno zachętą, początkowym ułatwieniem, jak i późniejszym utrapieniem. Wszystko przez tak zwanych „fałszywych przyjaciół” – wyrazy, które brzmią identycznie, ale znaczą coś zupełnie innego, niejednokrotnie wprowadzając rozmówców w komunikacyjną konsternację. Jednak niezależnie od praktycznych aspektów nauki języka słowackiego, coraz częściej interesuje nas on jako narzędzie wykorzystywane do odkrywania kultury, obyczajowości i historii naszych południowych sąsiadów. Geograficznie bliscy, ale nie do końca przez nas poznani – być może dlatego, że, paradoksalnie, bliżej nam do odwiedzania dalszych, bardziej egzotycznych podwórek. Na fali zwrotu ku temu, co lokalne i położone niemalże w zasięgu ręki, Słowacja, geograficzny środek Europy, zaprasza i zwraca uwagę.

 

Dla kogo ten kierunek

Jeśli intryguje Cię smak legendarnej czechosłowackiej Kofoli a z każdej podróży na południe przywozisz czekoladę Studentską, kraj nad rzeką Wag jest dla Ciebie czymś więcej, niż tylko miejscem zimowych wypadów na narty i chciałbyś przyjrzeć się bliżej jego literaturze, kulturze oraz historii, bardzo szybko opanowujesz nowe języki a te ze słowiańskiej rodziny językowej są Ci wyjątkowo bliskie, studia na kierunku neofilologia słowiańska z językiem słowackim mogą się okazać tym, czego szukasz.

 

Program studiów i przedmioty

Jak będą wyglądały Twoje studia? Z jaką wiedzą wyjdziesz z murów uczelni i jakimi umiejętnościami będziesz mógł pochwalić się jako absolwent tego kierunku? Każda filologia oferuje swoim adeptom dwutorowy kurs kształcenia, z jednej strony oparty na poznawaniu zagadnień związanych z językiem, z drugiej zaś na zdobywaniu wiedzy, która osadza ten język w kontekstach – literackim, kulturowym, historycznym. Nie inaczej jest w przypadku slawistyki, która w pierwszej kolejności wyposaży Cię w praktyczną znajomość języka słowackiego w mowie i piśmie, szlifowaną podczas kursów – wprowadzającego i intensywnego. By poczuć się pewniej na gruncie obcego języka, prześwietlisz polszczyznę pod kątem jego gramatyki. Ułatwi Ci to opanowywanie zasad gramatycznych rządzących językiem słowackim oraz innymi językami słowiańskimi oraz wyposaży w kulturę języka, niezbędną dla przyszłego filologa – ambasadora gramatycznej poprawności. Weźmiesz udział w zajęciach z poetyki, dzięki którym nauczysz się analizować i interpretować dzieła literackie, rozpoznawać ich gatunki i rodzaje, profesjonalnie oceniać styl i odwoływać się do kanonu teorii literaturoznawczych. Poznasz największe dzieła literatury słowackiej (powstające na przestrzeni epok i współcześnie), zaznajomisz się z historią Słowacji, widzianą zarówno w perspektywie mikro – z uwzględnieniem charakterystyki mniejszości regionalnych – jak i makro, wpisaną w ogólne tendencje dotyczące dróg rozwoju państw Europy Środkowej.

 

Praca po studiach

Jakie perspektywy zawodowe otworzą się przed Tobą, jeśli ukończysz studia na kierunku neofilologia słowiańska z językiem słowackim? Twoje umiejętności językowe pozwolą Ci na pracę w charakterze tłumacza lub nauczyciela języka obcego, ale będziesz mógł wykorzystać je w dowolny sposób, zgodny z Twoimi wizjami rozwoju. Język w połączeniu z kompetencjami filologicznymi otworzy przed Tobą drzwi różnorodnych instytucji kultury, redakcji prasowych, radiowych i telewizyjnych czy wydawnictw. Z powodzeniem sprawdzisz się w roli edytora, redaktora merytorycznego, specjalisty w zakresie słowiańskiej kultury, literatury i obyczajowości. Będziesz mógł związać swoje zawodowe losy z instytucjami dyplomatycznymi, spełniać się jako naukowiec – członek zespołów badawczych prowadzących badania nad literaturą i językiem lub odbić w kierunku branży turystycznej, ceniącej wielojęzyczność i wiedzę krajoznawczą.

Jakie przedmioty zdawać na maturze ?

Przy rekrutacji na kierunek neofilologia słowiańska z językiem słowackim na większości uczelni brane są pod uwagę następujące przedmioty: język polski, język obcy.

GDZIE STUDIOWAĆ KIERUNEK NEOFILOLOGIA SŁOWIAŃSKA Z JĘZYKIEM SŁOWACKIM

Województwo
Miejscowość
Typ studiów
Tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
  typ studiów
  tryb studiów

  Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

  grupa kierunku

   Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

   Nie znaleziono żadnej uczelni

   Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku neofilologia słowiańska z językiem słowackim

   Tryb studiów
   Typ studiów
   Miasto
   Województwo
   SORTOWANIE:

   Nic nie znaleziono

   Zobacz inne kierunki Filologiczne

   Typ studiów
   Województwo
   SORTOWANIE:

   Wiedza, którą zdobędziesz, studiując na kierunku neofilologia słowiańska z językiem słowackim?

   Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

   • praktycznej znajomości języka słowackiego w mowie i piśmie
   • tłumaczenia tekstów użytkowych, specjalistycznych i literackich tworzonych w języku słowackim
   • historii literatury słowackiej
   • najnowszych zjawisk i kierunków rozwoju literatury i kultury słowackiej
   • gramatyki opisowej języka słowackiego
   • gramatyki języka polskiego z odniesieniem do gramatyk innych języków słowiańskich
   • kultury języka
   • poetyki i teorii literatury
   • analizy i interpretacji dzieła literackiego
   • podstaw językoznawstwa ogólnego i literaturoznawstwa
   • historią Słowacji z uwzględnieniem historii mniejszości regionalnych oraz ścieżkami rozwoju innych państw Europy Środkowej

   Czas trwania studiów na kierunku neofilologia słowiańska z językiem słowackim na poszczególnych uczelniach

   Tryb studiów
   Typ studiów
   Miejscowość
   Województwo
   SORTOWANIE:
   I stopnia II stopnia jednolite

   Brak wyników

   Szczegółowe informacje na temat czasu trwania należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej"

   Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku neofilologia słowiańska z językiem słowackim?

   Absolwent kierunku neofilologia słowiańska z językiem słowackim znajdzie zatrudnienie w/jako:

   • nauczyciel języka słowackiego
   • wykwalifikowany tłumacz
   • branży turystycznej, jako pilot wycieczek, przewodnik, tłumacz
   • pracownik instytucji kulturalnych (muzeów, domów kultury, galerii)
   • korektor
   • redakcjach prasowych, radiowych i telewizyjnych
   • wydawnictwach
   • pracownik instytucji dyplomatycznych
   • pracownik agencji reklamowych i marketingowych

   W JAKICH FIRMACH MOŻESZ PRACOWAĆ PO KIERUNKU NEOFILOLOGIA SŁOWIAŃSKA Z JĘZYKIEM SŁOWACKIM

   MIASTA, KTÓRE OFERUJĄ STUDIA NA KIERUNKU NEOFILOLOGIA SŁOWIAŃSKA Z JĘZYKIEM SŁOWACKIM

   Komentarze (0)