Dodaj do ulubionych

Neofilologia szwedzka studia - kierunek studiów

Szwedzi, mieszkańcy domów bez tajemnic – przez okna bez firanek wpuszczający do swoich codziennych przestrzeni spojrzenia sąsiadów i cenne światło, którego w kraju Trzech Koron permanentnie brakuje. Rzekomo chłodni w usposobieniu a w pierwszym kontakcie niedostępni jak znaczenia schowane za językiem, który może nieco onieśmielać użytkownika szeleszczącej, rodzinnie słowiańskiej polszczyzny. W jaki sposób poznawać się nawzajem, by ominąć stereotypy i wypracować sobie własne zdanie na temat obcych kultur? Niektórzy uważają, że najlepszą przepustką do obyczajowych, historycznych i kulturowych zasobów konkretnego kraju, który dodatkowo wybierzemy sobie za obiekt wariackiej fascynacji, jest język jego mieszkańców.

 

Dla kogo ten kierunek

Jeśli więc należysz do osób, które nie wyobrażają sobie dnia bez skandynawskiego kryminału, chętnie wprowadziłbyś fikę (przerwę na kawę i cynamonową bułeczkę) do swoich zawodowych zwyczajów, obce gramatyki są dla Ciebie czytelne i potrafisz rozgryźć je równie szybko, jak instrukcje dołączane do szwedzkich mebli, chciałbyś posługiwać się językiem, który zadomowił się już na dobre w wymaganiach wobec przyszłych pracowników wielu firm i przedsiębiorstw, powinieneś rozważyć studia na kierunku neofilologia szwedzka.

 

Program studiów i przedmioty

Jaką wiedzę zdobędziesz w toku studiów i jakimi umiejętnościami będziesz mógł się pochwalić jako absolwent tego kierunku? Filolog to w pierwszej kolejności osoba biegle posługująca się językiem, który wybrała za przedmiot swojej naukowej eksploracji, możesz więc spodziewać się zajęć, podczas których opanujesz praktyczną znajomość języka szwedzkiego w mowie i piśmie. Opanujesz gramatykę opisową język szwedzkiego ze szczególnym uwzględnieniem na fonetyki i składni realizowanych w formie odrębnych zajęć. Znajomość języka szwedzkiego podeprzesz ponadto lektoratami z języka niemieckiego oraz łaciny. Nie obejdzie się oczywiście bez wiedzy, która tworzy kontekst dla kompetencji lingwistycznych – tej z zakresu historii Szwecji oraz szwedzkiej literatury, której przyjrzysz się w szerszej perspektywie uwzględniającej kierunki rozwoju i ogólne cechy literatur skandynawskich. Zetkniesz się także z krajoznawstwem i realioznawstwem szwedzkim – dzięki wiedzy spoza stricte filologicznych dziedzin Twoje kompetencje i umiejętności będą mogły znaleźć sporo odniesień do rzeczywistości.

 

Praca po studiach

Gdzie będziesz mógł znaleźć zatrudnienie, jeśli ukończysz studia na kierunku neofilologia szwedzka? Szybki i zrównoważony rozwój krajów skandynawskich sprawia, że ich języki trzymają silną pozycję jako te, których nauka z dużym prawdopodobieństwem przełoży się na zainteresowanie pracodawców. Nasi północni sąsiedzi przez Bałtyk coraz częściej decydują się na inwestowanie w polski rynek, co stwarza dogodną sytuację do zastanawiania się nad karierą w firmach i przedsiębiorstwach nastawionych na współpracę polsko-szwedzką, wielokulturowych i wielojęzycznych. Z powodzeniem sprawdzisz się także jako nauczyciel języka obcego i tłumacz, znajdziesz zatrudnienie w instytucjach kultury, redakcjach prasowych, radiowych i telewizyjnych lub w wydawnictwach. Wiedza z zakresu kultury w połączeniu z kompetencjami filologa sprawi, że będziesz atrakcyjnym pracownikiem dla agencji reklamowych i marketingowych, sprawdzisz się jako copywriter, redaktor czy korektor a zawody te będziesz mógł przenieść na międzynarodowy grunt dzięki znajomości języka skandynawskiego będącego znakomitą bazą do poznawania kolejnych.

Jakie przedmioty zdawać na maturze ?

Przy rekrutacji na kierunek neofilologia szwedzka na większości uczelni brane są pod uwagę następujące przedmioty: jeden przedmiot do wybory spośród: filozofia, geografia, historia, historia sztuki, język francuski, język hiszpański, język łaciński i kultura antyczna, język polski, język rosyjski, język włoski, wiedza o społeczeństwie, jeden przedmiot do wyboru spośród: język angielski, język niemiecki.

GDZIE STUDIOWAĆ KIERUNEK NEOFILOLOGIA SZWEDZKA

Województwo
Miejscowość
Typ studiów
Tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
  typ studiów
  tryb studiów

  Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

  grupa kierunku

   Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

   Nie znaleziono żadnej uczelni

   Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku neofilologia szwedzka

   Tryb studiów
   Typ studiów
   Miasto
   Województwo
   SORTOWANIE:

   Nic nie znaleziono

   Zobacz inne kierunki Filologiczne

   Typ studiów
   Województwo
   SORTOWANIE:

   Wiedza, którą zdobędziesz, studiując na kierunku neofilologia szwedzka?

   Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

   • praktycznej znajomości języka szwedzkiego w mowie i piśmie
   • fonetyki i składni języka szwedzkiego
   • gramatyki opisowej języka szwedzkiego
   • historii literatury szwedzkiej z uwzględnieniem zjawisk literatury najnowszej
   • praktycznej znajomości języka niemieckiego
   • podstaw łaciny
   • podstaw filozofii
   • językoznawstwa ogólnego i literaturoznawstwa
   • krajoznawstwa i realioznzawstwa szwedzkiego
   • struktury i sposobów funkcjonowania szwedzkich instytucji kultury
   • analizy i interpretacji dzieła literackiego
   • tłumaczenia tekstów użytkowych, specjalistycznych i literackich napisanych tworzonych w języku szwedzkim

   Jak wyglądają studia na kierunku neofilologia szwedzka?

    

   1. Typ i tryb studiów

   Neofilologia szwedzka to kierunek, który obecnie można realizować tylko w trybie stacjonarnym, w którym zajęcia odbywają się codziennie w godzinach ustalonych przez uczelnie. Jeżeli więc możesz sobie pozwolić na pełne poświęcenie się nauce oraz zdobywaniu wykształcenia, to koniecznie zdecyduj się na powyższy tryb kształcenia.

   Tematyka zajęć na powyższych studiach będzie oscylować wokół nauk humanistycznych.

    

   2. Program studiów i przedmioty

   Jako student kierunku neofilologia szwedzka będziesz miał okazję zdobyć wszechstronną wiedzę na temat historii, języka, kultury oraz literatury Szwecji. W siatce zajęć znajdzie się wiele interesujących przedmiotów powiązanych z powyższą tematyką. Oto wybrane z nich:

   • Wstęp do językoznawstwa
   • Gramatyka opisowa języka szwedzkiego (fonologia i fonetyka)
   • Historia literatury szwedzkiej
   • Praktyczna nauka języka szwedzkiego

    

   3. Nabywane umiejętności

   W ramach licznych warsztatów praktycznych na kierunku neofilologia szwedzka, wykształcisz szereg cennych umiejętności praktycznych. Przede wszystkim skupisz się na nauce języka szwedzkiego i jego praktycznego wykorzystania w różnorodnych sytuacjach komunikacyjnych. Ponadto, rozwiniesz swój warsztat literaturoznawczy i poznasz zasady analizy oraz interpretacji wybranych tekstów z kanonu literatury szwedzkiej. Studenci dowiedzą się także więcej na temat dokonywania tłumaczeń ustnych i pisemnych w obrębie dwóch języków.

   Ile trwają studia i jaki tytuł uzyskasz?

   Studia pierwszego stopnia na kierunku neofilologia szwedzka będą trwały trzy lata, czyli sześć semestrów. Po tym czasie uzyskasz tytuł licencjata. Jeżeli zdecydujesz się na studia drugiego stopnia, na naukę poświęcisz dwa lata, czyli cztery semestry. Po upływie tego czasu i obronie pracy dyplomowej zdobędziesz tytuł magistra.

   Czas trwania studiów na kierunku neofilologia szwedzka na poszczególnych uczelniach

   Tryb studiów
   Typ studiów
   Miejscowość
   Województwo
   SORTOWANIE:
   I stopnia II stopnia jednolite

   Brak wyników

   Szczegółowe informacje na temat czasu trwania należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej"

   Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku neofilologia szwedzka?

   Absolwent kierunku neofilologia szwedzka znajdzie zatrudnienie w/jako:

   • nauczyciel języka obcego
   • wykwalifikowany tłumacz
   • pracownik międzynarodowych firm i przedsiębiorstw nastawionych na współpracę polsko-szwedzką
   • pracownik instytucji kultury (domów kultury, muzeów, galerii sztuki, teatrów)
   • pracownik instytucji dyplomatycznych
   • korektor
   • pracownik redakcji prasowych, radiowych i telewizyjnych
   • branży turystycznej
   • pracownik agencji marketingowych i reklamowych
   • copywriter
   • pracownik wydawnictw

   W JAKICH FIRMACH MOŻESZ PRACOWAĆ PO KIERUNKU NEOFILOLOGIA SZWEDZKA

   MIASTA, KTÓRE OFERUJĄ STUDIA NA KIERUNKU NEOFILOLOGIA SZWEDZKA

   Komentarze (0)