Neofilologia włoska studia

Neofilologia włoska studia - kierunek studiów

Spiritus movens decyzji o nauce nowego języka obcego bywa tak różny, jak nasze charaktery i spojrzenia na rzeczywistość: bywamy pragmatyczni i chcemy, by nowa umiejętność przyniosła wymierne korzyści w czasie, fascynuje nas kultura jakiegoś kraju, chcemy czytać w języku ulubionych autorów lub móc swobodnie porozumiewać się z lokalsami podczas podróży. W przypadku języka włoskiego do worka z motywacjami możemy dorzucić jeszcze jedną: w mowie mieszkańców kraju rozsianego nad rzeką Pad można zakochać się od pierwszego usłyszanego słowa. Stąd już niedaleka droga do zapadnięcia się po uszy w słoneczną, nieśpieszną filozofię sjesty, podsycaną aromatem oliwy i espresso. Język włoski, wielokrotnie obdarzany opinią bardzo przystępnego, melodyjnego i wdzięcznego, ściąga ku sobie coraz większe grono adeptów. Silnie zakorzeniony w świecie biznesu, sztuki, mody i technologii staje się językiem, z którym jesteśmy w stanie wiązać nie tylko wakacyjne plany, ale swoją zawodową przyszłość.

Jeśli fascynuje Cię kultura Włoch i chciałbyś poznawać ją za pośrednictwem języka, zdarza Ci się wzruszyć na Fellinim, zaczytać w Umberto Eco i zjeść o jedno tiramisu za dużo, zależy Ci na opanowaniu języka, którym porozumiewają się mieszkańcy kilku europejskich krajów (w tym: Chorwacji, Słowenii i Szwajcarii) i który możesz wykorzystać w przyszłości jako punkt wyjścia do nauki innych języków romańskich (na przykład hiszpańskiego i francuskiego), studia na kierunku neofilologia włoska mogą się okazać dla Ciebie edukacyjnym strzałem w dziesiątkę.

Jaką wiedzę zdobędziesz w toku studiów i jakimi umiejętnościami będziesz mógł się pochwalić jako absolwent italianistyki? Studia filologiczne to zawsze podróż w głąb języka, która powinna zakończyć się dla Ciebie wypracowaniem praktycznej znajomości języka włoskiego w mowie i piśmie. Dla lingwisty i literaturoznawcy ważne są także konteksty. W poznawaniu Włoch na pewno będziesz musiał uwzględnić wycieczkę w dość odległą przeszłość, która pozwoli Ci spojrzeć na Italię z szerszej perspektywy, zrozumieć początki i kierunki rozwoju cywilizacji włoskiej, a więc także początki Starego Kontynentu – Europy. Naukę języka włoskiego uzupełnisz podstawami bardzo bliskiej mu łaciny, opanujesz gramatykę opisową języka włoskiego, podstawy językoznawstwa ogólnego i literaturoznawstwa. Dzięki zajęciom z historii literatury włoskiej dowiesz się, jak kształtowały się kierunki i prądy literackie na przestrzeni wieków i czy ojczyzna Dantego Alighieri może poszczycić się własnym, rozpoznawalnym styklem literackim, także w odniesieniu do współczesnych zjawisk kształtujących tę dziedzinę działalności artystycznej.

Gdzie będziesz mógł pracować, kiedy ukończysz studia na kierunku neofilologia włoska? Język Italii jest żywy i obecny w kilku branżach, których rozwój zawdzięczamy Włochom: modowej, kulinarnej, artystycznej, technologicznej oraz związanej z designem i projektowaniem wnętrz. Jeśli więc kiedykolwiek myślałeś o tym, by związać swoją karierę z którąś z nich, jako absolwent italianistyki będziesz mógł przenieść swoje plany na arenę międzynarodową. Z powodzeniem sprawdzisz się także w roli wykwalifikowanego tłumacza oraz nauczyciela języka obcego. Z pewnością będzie Ci po drodze z branżą turystyczną, ale kompetencje filologiczne uczynią Cię także specjalistą pożądanym przez agencje marketingowe i reklamowe, wydawnictwa oraz redakcje – zwłaszcza, jeśli wiedzę z zakresu literatury, kultury i języka Włoch podeprzesz kreatywnością.

 

Wiedza, którą zdobędziesz, studiując na kierunku neofilologia włoska?

Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

 • praktycznej znajomości języka włoskiego w mowie i piśmie
 • poetyki i teorii literatury
 • podstaw językoznawstwa ogólnego i literaturoznawstwa
 • początków i rozwoju cywilizacji włoskiej
 • historii literatury włoskiej z uwzględnieniem współczesnych kierunków rozwoju literatury oraz pozaliterackich kontekstów kulturowych
 • podstaw łaciny
 • wybranych zagadnień z zakresu filozofii
 • gramatyki opisowej języka włoskiego
 • gramatyki kontrastywnej (język polski-język włoski)
 • historii Włoch z uwzględnieniem współczesnych uwarunkowań społeczno-politycznych i gospodarczych

 

Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku neofilologia włoska?

Absolwent kierunku neofilologia włoska znajdzie zatrudnienie w/jako:

 • wykwalifikowany tłumacz
 • nauczyciel języka włoskiego
 • pracownik instytucji działających w branży turystycznej (biur podróży, agencji turystycznych, hoteli)
 • pracownik instytucji kulturalnych (domów kultury, muzeów, galerii, teatrów)
 • pracownik firm i przedsiębiorstw nastawionych na współpracę polsko-włoską i międzynarodową
 • pracownik redakcji prasowych, radiowych i telewizyjnych
 • pracownik agencji reklamowych i marketingowych
 • instytucjach dyplomatycznych
 • zespołach naukowo-badawczych zajmujących się eksplorowaniem literatury i języka Włoch

 

Jakie przedmioty zdawać na maturze ?

Przy rekrutacji na kierunek neofilologia włoska na większości uczelni brane są pod uwagę następujące przedmioty: dwa języki obce.

GDZIE STUDIOWAĆ KIERUNEK NEOFILOLOGIA WŁOSKA

Województwo
Miejscowość
Typ studiów
Tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
  typ studiów
  tryb studiów

  Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

  grupa kierunku

   Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

   Nie znaleziono żadnej uczelni

   Zobacz inne kierunki Filologiczne

   Typ studiów
   Województwo

   MIASTA, KTÓRE OFERUJĄ STUDIA NA KIERUNKU NEOFILOLOGIA WŁOSKA

   Komentarze (0)