Neofilologia włoska studia - kierunek studiów

Spiritus movens decyzji o nauce nowego języka obcego bywa tak różny, jak nasze charaktery i spojrzenia na rzeczywistość: bywamy pragmatyczni i chcemy, by nowa umiejętność przyniosła wymierne korzyści w czasie, fascynuje nas kultura jakiegoś kraju, chcemy czytać w języku ulubionych autorów lub móc swobodnie porozumiewać się z lokalsami podczas podróży. W przypadku języka włoskiego do worka z motywacjami możemy dorzucić jeszcze jedną: w mowie mieszkańców kraju rozsianego nad rzeką Pad można zakochać się od pierwszego usłyszanego słowa. Stąd już niedaleka droga do zapadnięcia się po uszy w słoneczną, nieśpieszną filozofię sjesty, podsycaną aromatem oliwy i espresso. Język włoski, wielokrotnie obdarzany opinią bardzo przystępnego, melodyjnego i wdzięcznego, ściąga ku sobie coraz większe grono adeptów. Silnie zakorzeniony w świecie biznesu, sztuki, mody i technologii staje się językiem, z którym jesteśmy w stanie wiązać nie tylko wakacyjne plany, ale swoją zawodową przyszłość.

 

Dla kogo ten kierunek

Jeśli fascynuje Cię kultura Włoch i chciałbyś poznawać ją za pośrednictwem języka, zdarza Ci się wzruszyć na Fellinim, zaczytać w Umberto Eco i zjeść o jedno tiramisu za dużo, zależy Ci na opanowaniu języka, którym porozumiewają się mieszkańcy kilku europejskich krajów (w tym: Chorwacji, Słowenii i Szwajcarii) i który możesz wykorzystać w przyszłości jako punkt wyjścia do nauki innych języków romańskich (na przykład hiszpańskiego i francuskiego), studia na kierunku neofilologia włoska mogą się okazać dla Ciebie edukacyjnym strzałem w dziesiątkę.

 

Program studiów i przedmioty

Jaką wiedzę zdobędziesz w toku studiów i jakimi umiejętnościami będziesz mógł się pochwalić jako absolwent italianistyki? Studia filologiczne to zawsze podróż w głąb języka, która powinna zakończyć się dla Ciebie wypracowaniem praktycznej znajomości języka włoskiego w mowie i piśmie. Dla lingwisty i literaturoznawcy ważne są także konteksty. W poznawaniu Włoch na pewno będziesz musiał uwzględnić wycieczkę w dość odległą przeszłość, która pozwoli Ci spojrzeć na Italię z szerszej perspektywy, zrozumieć początki i kierunki rozwoju cywilizacji włoskiej, a więc także początki Starego Kontynentu – Europy. Naukę języka włoskiego uzupełnisz podstawami bardzo bliskiej mu łaciny, opanujesz gramatykę opisową języka włoskiego, podstawy językoznawstwa ogólnego i literaturoznawstwa. Dzięki zajęciom z historii literatury włoskiej dowiesz się, jak kształtowały się kierunki i prądy literackie na przestrzeni wieków i czy ojczyzna Dantego Alighieri może poszczycić się własnym, rozpoznawalnym styklem literackim, także w odniesieniu do współczesnych zjawisk kształtujących tę dziedzinę działalności artystycznej.

 

Praca po studiach

Gdzie będziesz mógł pracować, kiedy ukończysz studia na kierunku neofilologia włoska? Język Italii jest żywy i obecny w kilku branżach, których rozwój zawdzięczamy Włochom: modowej, kulinarnej, artystycznej, technologicznej oraz związanej z designem i projektowaniem wnętrz. Jeśli więc kiedykolwiek myślałeś o tym, by związać swoją karierę z którąś z nich, jako absolwent italianistyki będziesz mógł przenieść swoje plany na arenę międzynarodową. Z powodzeniem sprawdzisz się także w roli wykwalifikowanego tłumacza oraz nauczyciela języka obcego. Z pewnością będzie Ci po drodze z branżą turystyczną, ale kompetencje filologiczne uczynią Cię także specjalistą pożądanym przez agencje marketingowe i reklamowe, wydawnictwa oraz redakcje – zwłaszcza, jeśli wiedzę z zakresu literatury, kultury i języka Włoch podeprzesz kreatywnością.

Jakie przedmioty zdawać na maturze ?

Przy rekrutacji na kierunek neofilologia włoska na większości uczelni brane są pod uwagę następujące przedmioty: dwa języki obce.

GDZIE STUDIOWAĆ KIERUNEK NEOFILOLOGIA WŁOSKA

Województwo
Miejscowość
Typ studiów
Tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
  typ studiów
  tryb studiów

  Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

  grupa kierunku

   Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

   Nie znaleziono żadnej uczelni

   Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku neofilologia włoska

   Tryb studiów
   Typ studiów
   Miasto
   Województwo
   SORTOWANIE:

   Nic nie znaleziono

   Zobacz inne kierunki Filologiczne

   Typ studiów
   Województwo
   SORTOWANIE:

   Wiedza, którą zdobędziesz, studiując na kierunku neofilologia włoska?

   Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

   • praktycznej znajomości języka włoskiego w mowie i piśmie
   • poetyki i teorii literatury
   • podstaw językoznawstwa ogólnego i literaturoznawstwa
   • początków i rozwoju cywilizacji włoskiej
   • historii literatury włoskiej z uwzględnieniem współczesnych kierunków rozwoju literatury oraz pozaliterackich kontekstów kulturowych
   • podstaw łaciny
   • wybranych zagadnień z zakresu filozofii
   • gramatyki opisowej języka włoskiego
   • gramatyki kontrastywnej (język polski-język włoski)
   • historii Włoch z uwzględnieniem współczesnych uwarunkowań społeczno-politycznych i gospodarczych

   Jak wyglądają studia na kierunku neofilologia włoska?

    

   1. Typ i tryb studiów

   Kierunek neofilologia włoska jest dostępny tylko w trybie stacjonarnym. W praktyce oznacza to, że zajęcia będą odbywać się od poniedziałku do piątku, co będzie idealnym rozwiązaniem dla osób, które mogą sobie pozwolić na pełne poświęcenie się nauce i zdobywaniu wykształcenia.

   Tematyka zajęć na powyższych studiach będzie oscylować głównie wokół nauk humanistycznych.

    

   2. Program studiów i przedmioty

   W ramach studiów na powyższym kierunku, zdobędziesz wszechstronną wiedzę językoznawczą, literaturoznawczą oraz humanistyczną. Jako student będziesz miał okazję poznać historię, kulturę, język oraz literaturę Włoch. W planie zajęć znajdzie się wiele ciekawych przedmiotów powiązanych z tą tematyką, między innymi takich jak:

   • Wstęp do analizy dzieła literackiego
   • Filozoficzne podstawy humanistyki
   • Praktyczna nauka języka włoskiego – gramatyka
   • Historia myśli językoznawczej

    

   3. Nabywane umiejętności

   Osoby, które aplikują na kierunek neofilologia włoska wykształcą szereg cennych umiejętności praktycznych, które z powodzeniem wykorzystają w swojej przyszłej pracy zawodowej. W czasie studiów, przede wszystkim skupisz się na doskonaleniu swoich zdolności językowych oraz praktycznej nauce języka włoskiego oraz dodatkowego języka romańskiego. Studenci poznają także specjalistyczną terminologię turystyczną, naukową oraz biznesową, dzięki czemu zwiększą się ich szanse na karierę w środowisku międzynarodowym. Ważnym elementem kształcenia będzie rozwijanie swojego warsztatu literaturoznawczego oraz nauka prawidłowej analizy i interpretacji wybranych tekstów z kanonu literatury włoskiej.

   Ile trwają studia i jaki tytuł uzyskasz?

   Studia pierwszego stopnia na kierunku neofilologia włoska będą trwały trzy lata, czyli sześć semestrów i zakończą się nadaniem tytułu licencjata. Jeżeli zdecydujesz się na studia drugiego stopnia, na naukę poświęcisz dwa lata, czyli cztery semestry. Po upływie tego czasu i obronie pracy dyplomowej zdobędziesz tytuł magistra.

   Czas trwania studiów na kierunku neofilologia włoska na poszczególnych uczelniach

   Tryb studiów
   Typ studiów
   Miejscowość
   Województwo
   SORTOWANIE:
   I stopnia II stopnia jednolite

   Brak wyników

   Szczegółowe informacje na temat czasu trwania należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej"

   Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku neofilologia włoska?

   Absolwent kierunku neofilologia włoska znajdzie zatrudnienie w/jako:

   • wykwalifikowany tłumacz
   • nauczyciel języka włoskiego
   • pracownik instytucji działających w branży turystycznej (biur podróży, agencji turystycznych, hoteli)
   • pracownik instytucji kulturalnych (domów kultury, muzeów, galerii, teatrów)
   • pracownik firm i przedsiębiorstw nastawionych na współpracę polsko-włoską i międzynarodową
   • pracownik redakcji prasowych, radiowych i telewizyjnych
   • pracownik agencji reklamowych i marketingowych
   • instytucjach dyplomatycznych
   • zespołach naukowo-badawczych zajmujących się eksplorowaniem literatury i języka Włoch

   W JAKICH FIRMACH MOŻESZ PRACOWAĆ PO KIERUNKU NEOFILOLOGIA WŁOSKA

   MIASTA, KTÓRE OFERUJĄ STUDIA NA KIERUNKU NEOFILOLOGIA WŁOSKA

   Komentarze (0)