Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
Budzący wiele kontrowersji, nierzadko ocierający się o granice absurdu nie tylko politycznego, egzotyczny, wielowymiarowy, smaczny, hipnotyczny i skłaniający ku łamaniu niesłusznych stereotypów – taki jest Iran i Środkowy Wschód. To region, który pachnie szafranem, koi zmysły rozbrzmiewającym z minaretów ezanem i pozwala włączyć hamulec przed życiem w ciągłym biegu. W czym zatem tkwi orientalny fenomen Iranu i Środkowego Wschodu? Jak przez wieki kształtował się język regionu, kultura i jego historia? Czym inspirowali się perscy artyści? Co wpłynęło na współczesną kondycję literatury perskiej? Gdzie należy szukać podstaw tworzenia ogromnych zasobów sztuki perskiej i co ją definiuje?
Dzięki multinarodowemu charakterowi Iranu oraz państw Środkowego Wschodu, tj. Afganistanowi, Turkmenistanowi czy Kurdystanowi, rozwinęła się kultura, z której do dziś czerpią twórcy z całego świata. Bogactwo literatury klasycznej, jak i współczesnej, historia tych krajów i na bieżąco dokonujące się zmiany w sferze społecznej, językowej czy politycznej powodują ciągłe zainteresowanie orientalizmem, który w konfrontacji ze sztuką Zachodu może prowadzić do kolaboracji doskonałej przede wszystkim w obszarze kulturoznawczym.
Jeśli Twoje zainteresowania skupiają się wokół granic enigmatycznego Iranu i państw Środkowego Wschodu, chcesz poznać kulturę, język i historię regionu oraz propagować to, co w literaturze perskiej jest najbardziej aforystyczne, kształtując tym samym światopogląd swój i Twojego środowiska, studia na kierunku neofilologia orientalna – Iran i Środkowy Wschód będą dla Ciebie idealne.
Jaką wiedzę zdobędziesz w toku studiów i jakie umiejętności będą Twoją mocną stroną jako absolwent tego kierunku? By móc wyjść poza podstawową terminologię związaną z kulturoznawczym, literaturoznawczym, translatorskim i językoznawczym obszarem w aspekcie Iranu i państw Środkowego Wschodu, poznasz nie tylko historię literatury perskiej, ale także język oraz najważniejsze elementy historii regionu. Dzięki kompleksowej wiedzy dotyczącej języka perskiego i jego bardzo dobrej znajomości, odnajdziesz się w dziedzinie przekładu i interpretacji tekstów klasycznych oraz współczesnych. Odkryjesz poszczególne techniki translatorskie i metodologię pracy nad oryginalnymi źródłami ze Środkowego Wschodu. W ramach studiów możesz podjąć kształcenie na jednej spośród czterech specjalizacji: translatorskiej, językoznawczej, literaturoznawczej oraz kulturoznawczej.
Jakie perspektywy zawodowe będą w Twoim zasięgu? Studia na kierunku neofilologia orientalna – Iran i Środkowy Wschód pozwolą Ci znaleźć zatrudnienie w instytucjach, które pożądają bardzo dobrej znajomości języka perskiego. Jako osoba, która biegle posługuje się językiem perskim, znajdziesz się w niszy językowej i wyróżnisz się na rynku pracy. Jako wykształcony specjalista w dziedzinie irańskiej sfery kulturowej masz szansę podjąć pracę w mediach, wydawnictwach, w sektorze kultury i turystyki, w instytucjach badawczych lub, po uzyskaniu dodatkowych kwalifikacji, w placówkach dyplomatycznych, instytucjach gospodarczych lub w rządzie.
Przy rekrutacji na kierunek neofilologia orientalna – Iran i Środkowy Wschód na większości uczelni brane są pod uwagę następujące przedmioty: podstawą kwalifikacji na studia II stopnia na kierunku Neofilologia orientalna - Iran i Środkowy Wschód jest ocena na dyplomie ukończenia studiów.
Terminy rekrutacji
Czas trwania
Przedmioty maturalne
Limity
Progi
Dalsza część artykułu pod reklamą
Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:
Dalsza część artykułu pod reklamą
Neofilologia orientalna - Iran i środkowy wschód to kierunek, który obecnie można realizować tylko w trybie stacjonarnym, w którym zajęcia odbywają się codziennie w godzinach ustalonych przez uczelnie. Jeżeli więc możesz sobie pozwolić na pełne poświęcenie się nauce oraz zdobywaniu wykształcenia, to koniecznie zdecyduj się na powyższy tryb kształcenia.
Tematyka zajęć na powyższych studiach będzie oscylować wokół nauk humanistycznych.
Przykładowe przedmioty w programie studiów na kierunku neofilologia orientalna - Iran i Środkowy Wschód: ćwiczenia przekładowe, język angielski- poziom C1, metodologia badań językoznawczych, praktyczna nauka języka perskiego, Sadeq Hedayat i jego następcy.
Jako student powyższego kierunku będziesz miał dostęp do szerokiej oferty zajęć akademickich o tematyce związanej z naukami humanistycznymi, literaturoznawczymi oraz kulturoznawczymi. W planie znajdą się między innym następujące przedmioty:
W ramach licznych warsztatów praktycznych, realizowanych na kierunku neofilologia orientalna - Iran i środkowy wschód, wykształcisz szereg cennych umiejętności praktycznych. Zdecydowanie najwięcej czasu poświęcisz praktycznej nauce języka perskiego oraz dodatkowe, języka angielskiego. Ponadto, poznasz zasady analizy i interpretacji wybranych tekstów z kanonu literatury perskiej oraz tekstów naukowych. Studenci dowiedzą się także, w jaki sposób dokonywać tłumaczeń ustnych i pisemnych w obrębie dwóch języków.
Dalsza część artykułu pod reklamą
Studia pierwszego stopnia na kierunku neofilologia orientalna - Iran i środkowy wschód będą trwały trzy lata, czyli sześć semestrów. Po tym czasie uzyskasz tytuł licencjata. Jeżeli zdecydujesz się na studia drugiego stopnia, na naukę poświęcisz dwa lata, czyli cztery semestry. Po upływie tego czasu i obronie pracy dyplomowej zdobędziesz tytuł magistra.
Dalsza część artykułu pod reklamą
Absolwent kierunku neofilologia orientalna – Iran i Środkowy Wschód znajdzie zatrudnienie w/jako:
Dalsza część artykułu pod reklamą
Dalsza część artykułu pod reklamą
Dalsza część artykułu pod reklamą
Dalsza część artykułu pod reklamą
Miasta, które oferują studia na kierunku Neofilologia orientalna - Iran i środkowy wschód
Dalsza część artykułu pod reklamą
Teraz najważniejsze |
Ciekawe
|
|
gdzie studiować |
|
|
Nadchodzące wydarzenia