Neofilologia orientalna - Iran i środkowy wschód

Neofilologia orientalna - Iran i środkowy wschód

Neofilologia orientalna - Iran i środkowy wschód studia

Neofilologia orientalna - Iran i środkowy wschód studia - kierunek studiów

Budzący wiele kontrowersji, nierzadko ocierający się o granice absurdu nie tylko politycznego, egzotyczny, wielowymiarowy, smaczny, hipnotyczny i skłaniający ku łamaniu niesłusznych stereotypów – taki jest Iran i Środkowy Wschód. To region, który pachnie szafranem, koi zmysły rozbrzmiewającym z minaretów ezanem i pozwala włączyć hamulec przed życiem w ciągłym biegu. W czym zatem tkwi orientalny fenomen Iranu i Środkowego Wschodu? Jak przez wieki kształtował się język regionu, kultura i jego historia? Czym inspirowali się perscy artyści? Co wpłynęło na współczesną kondycję literatury perskiej? Gdzie należy szukać podstaw tworzenia ogromnych zasobów sztuki perskiej i co ją definiuje?

Dzięki multinarodowemu charakterowi Iranu oraz państw Środkowego Wschodu, tj. Afganistanowi, Turkmenistanowi czy Kurdystanowi, rozwinęła się kultura, z której do dziś czerpią twórcy z całego świata. Bogactwo literatury klasycznej, jak i współczesnej, historia tych krajów i na bieżąco dokonujące się zmiany w sferze społecznej, językowej czy politycznej powodują ciągłe zainteresowanie orientalizmem, który w konfrontacji ze sztuką Zachodu może prowadzić do kolaboracji doskonałej przede wszystkim w obszarze kulturoznawczym.

Jeśli Twoje zainteresowania skupiają się wokół granic enigmatycznego Iranu i państw Środkowego Wschodu, chcesz poznać kulturę, język i historię regionu oraz propagować to, co w literaturze perskiej jest najbardziej aforystyczne, kształtując tym samym światopogląd swój i Twojego środowiska, studia na kierunku neofilologia orientalna – Iran i Środkowy Wschód będą dla Ciebie idealne.

Jaką wiedzę zdobędziesz w toku studiów i jakie umiejętności będą Twoją mocną stroną jako absolwent tego kierunku? By móc wyjść poza podstawową terminologię związaną z kulturoznawczym, literaturoznawczym, translatorskim i językoznawczym obszarem w aspekcie Iranu i państw Środkowego Wschodu, poznasz nie tylko historię literatury perskiej, ale także język oraz najważniejsze elementy historii regionu. Dzięki kompleksowej wiedzy dotyczącej języka perskiego i jego bardzo dobrej znajomości, odnajdziesz się w dziedzinie przekładu i interpretacji tekstów klasycznych oraz współczesnych. Odkryjesz poszczególne techniki translatorskie i metodologię pracy nad oryginalnymi źródłami ze Środkowego Wschodu. W ramach studiów możesz podjąć kształcenie na jednej spośród czterech specjalizacji: translatorskiej, językoznawczej, literaturoznawczej oraz kulturoznawczej.

Jakie perspektywy zawodowe będą w Twoim zasięgu? Studia na kierunku neofilologia orientalna – Iran i Środkowy Wschód pozwolą Ci znaleźć zatrudnienie w instytucjach, które pożądają bardzo dobrej znajomości języka perskiego. Jako osoba, która biegle posługuje się językiem perskim, znajdziesz się w niszy językowej i wyróżnisz się na rynku pracy. Jako wykształcony specjalista w dziedzinie irańskiej sfery kulturowej masz szansę podjąć pracę w mediach, wydawnictwach, w sektorze kultury i turystyki, w instytucjach badawczych lub, po uzyskaniu dodatkowych kwalifikacji, w placówkach dyplomatycznych, instytucjach gospodarczych lub w rządzie.

 

Wiedza, którą zdobędziesz, studiując neofilologię orientalną – Iran i Środkowy Wschód?

Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

 • literatury perskiej klasycznej i współczesnej
 • bardzo dobrej znajomości języka perskiego
 • historii i kultury Iranu oraz regionu Środkowego Wschodu
 • przekładu i interpretacji tekstów
 • technik translatorskich i metodologii pracy nad manuskryptami
 • gromadzenia i wykorzystywania informacji z wykorzystaniem nowoczesnych technik

 

Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku neofilologia orientalna – Iran i Środkowy Wschód?

Absolwent kierunku neofilologia orientalna – Iran i Środkowy Wschód znajdzie zatrudnienie w/jako:

 • ekspert ds. irańskiego obszaru kulturowego
 • tłumacz tekstów literackich i specjalistycznych
 • tłumacz przysięgły
 • pracownik wydawnictwa
 • językoznawca
 • pracownik akademicki
 • dziennikarz
 • dyplomata

 

Jakie przedmioty zdawać na maturze?

Przy rekrutacji na kierunek neofilologia orientalna – Iran i Środkowy Wschód na większości uczelni brane są pod uwagę następujące przedmioty: podstawą kwalifikacji na studia II stopnia na kierunku Neofilologia orientalna - Iran i Środkowy Wschód jest ocena na dyplomie ukończenia studiów. 

szczegółowe wymagania na uczelniach

Popularne miasta, które oferują studia na kierunku NEOFILOLOGIA ORIENTALNA - IRAN I ŚRODKOWY WSCHÓD

Gdzie studiować i jakie wymagania na kierunek Neofilologia orientalna - Iran i środkowy wschód

NEOFILOLOGIA ORIENTALNA - IRAN I ŚRODKOWY WSCHÓD - Szkoły wyższe, uczelnie i wymagania

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Uniwersytet Jagielloński

Kierunek neofilologia orientalna - iran i środkowy wschód prowadzony jest przez:

Wydział Filologiczny UJ

Zobacz inne kierunki Filologiczne

Komentarze (0)