Dodaj do ulubionych

Orientalistyka studia - kierunek studiów

Studia na kierunku Orientalistyka to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra).

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym (zaocznym, wieczorowym)

Specyfika studiów zależy od wyboru specjalności / ścieżki kształcenia. Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

Współczesne studia orientalistyczne charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.

Popularne specjalności na kierunku orientalistyka: hebraistyka, indologia, iranistyka, japonistyka, koreanistyka, kultura wschodu starożytnego.

 

W procesie rekrutacji na studia na kierunku orientalistyka w roku akademickim 2022/2023 najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: język obcy, język polski, matematyka.

*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).

 

Jakie przedmioty zdawać na maturze?

Najczęściej wymagane przedmioty maturalne w procesie rekrutacyjnym na studia na kierunku orientalistyka:

 • język obcy,
 • język polski,
 • matematyka.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

 

szczegółowe wymagania na uczelniach

GDZIE STUDIOWAĆ KIERUNEK ORIENTALISTYKA

Województwo
Miejscowość
Typ studiów
Tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Uniwersytet Warszawski

Uniwersytet Warszawski

Jednostka prowadząca

Orientalistyka - zasady rekrutacji

 • Terminy rekrutacji

 • Czas trwania

 • Przedmioty maturalne

 • Limity

 • Progi

Poziom i tryb studiów

Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

ORIENTALISTYKA STUDIA NIESTACJONARNE

ORIENTALISTYKA STUDIA STACJONARNE

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

ORIENTALISTYKA STUDIA I STOPNIA

ORIENTALISTYKA STUDIA II STOPNIA

Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku orientalistyka

Tryb studiów
Typ studiów
Miasto
Województwo
SORTOWANIE:

Wiedza, którą zdobędziesz, studiując orientalistykę

Program studiów i przedmioty

Jako student tego kierunku będziesz zobowiązany do wybrania jednej z proponowanych przez uczelnię specjalizacji. Będziesz miał do wyboru afrykanistykę, arabistykę, hebraistykę, indologię, iranistykę, japonistykę, koreanistykę, asyriologię i hetytologię (kulturę Wschodu Starożytnego), egiptologię, mongolistykę i tybetologię, sinologię i turkologię.

Niezależnie od tego, którą specjalizację wybierzesz, zostanie przekazana Ci wiedza z zakresu filologicznego, czyli będziesz uczęszczał na takie przedmioty jak praktyczna nauka danego języka, wiedza o literaturze i kulturze tego obszaru językowego, wiedza o języku ogółem i komunikacji, językoznawstwo stosowane, gramatyka stosowana, praktyczna i kontrastywna; fonetyka i fonologia, podstawowa historia tego obszaru językowego i wiele innych.

Studia te wyposażą Cię w specjalistyczną wiedzę nie tylko o języku danego obszaru kulturowego czy kraju, ale i w dogłębną znajomość tego społeczeństwa w celu bliższego zrozumienia tej kultury, przekazywania jej, co z pewnością zaowocuje lepszymi wynikami w pracy i badaniach nad kulturą.

 

Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:
 • literaturoznawstwa
 • kulturoznawstwa
 • językoznawstwa
 • historii i dziejów wybranego obszaru kulturowego
 • komunikacji społecznej

JAK WYGLĄDAJĄ STUDIA NA KIERUNKU ORIENTALISTYKA

O czym myślisz w pierwszej kolejności, gdy słyszysz słowo “orient”? Czym dla Europejczyków jest orientalistyka? Jako filologia orientalna zajmuje się na pewno tematyką języka, literatury, sztuki, historii, społeczeństwa, polityki, religii i obyczajów danej kultury orientalnej.

Ale czym właśnie jest ta kultura orientalna? Tóre kraje czy obszary świata są “orientalne”? Znaczna większość powie, że to nauka o kulturach Bliskiego i Dalekiego Wschodu, inni powiedzą, że to nauka o ludach tzw. Czarnej Afryki, a jeszcze inni w interpretacjach bardzo skrajnych zaliczą do kultury orientalnej Oceanię, a nawet Europę Środkowo-Wschodnią.

Sprawia to, że orientalistyka nie jest dziedziną jednorodną, stąd ze względu na geografię bądź cywylizacje dzieli się je na dziedziny takie jak afrykanistyka, buddologia, etiopistyka, kartwelistyka, kaukazologia, mongolistyka, semitystyka, tajologia, tybetologia, wietnamistyka, filologia Indochin i wiele, wiele podobnych.

 

1. Tryb i typ studiów

Studia na kierunku Orientalistyka możemy podzielić na:

1. Typ:

 • Studia I stopnia (licencjackie)
 • Studia II stopnia (magisterskie)

 

2. Tryb:

 • studia stacjonarne
 • studia niestacjonarne

 

Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.

Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.

Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.

 

2. Dla kogo ten kierunek

Jeśli zatem jesteś osobą, którą fascynują kultury odległych krajów - tak inne od naszej; osobą otwartą i komunikatywną oraz ciekawą świata i ludzi - studia na kierunku orientalistyka mogą okazać się idealnymi dla Ciebie!

 

3. Gdzie studiować Orientalistykę

Popularne uczelnie na których można studiować kierunek Orientalistyka:

 

Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku orientalistyka

Absolwent kierunku orientalistyka znajdzie zatrudnienie w/jako:
 • biurach tłumaczeń
 • tłumacz
 • instytucjach upowszechniania kultury orientalnej
 • turystyce
 • agencjach reklamowych
 • placówkach promocji kultury

Zobacz inne kierunki Filologiczne

Typ studiów
Województwo
SORTOWANIE:

MIASTA, KTÓRE OFERUJĄ STUDIA NA KIERUNKU ORIENTALISTYKA

Komentarze (0)