1. Typ i tryb studiów
Kierunek filologia niderlandzka od podstaw można realizować w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym, dzięki czemu każdy będzie miał możliwość wyboru odpowiedniej i dopasowanej do swoich potrzeb, opcji kształcenia.
Tematyka zajęć na powyższych studiach będzie oscylować głównie wokół nauk humanistycznych i filologicznych.
Studia na kierunku filologia niderlandzka od podstaw możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
2. Program studiów i przedmioty
Przykładowe przedmioty w programie studiów na kierunku filologia niderlandzka od podstaw: praktyczna nauka i zastosowanie języka obcego, warsztaty tłumaczeniowe tekstów literackich i krytycznych, historia i kultura obszaru językowego, konwersatorium - historia literatury, gramatyka.
W czasie studiów na kierunku filologia niderlandzka od podstaw dowiesz się więcej na temat kultury, literatury oraz historii Niderlandów. Studenci poznają także gramatykę języka niderlandzkiego oraz zdobędą wszechstronną wiedzę kulturoznawczą.
Program kształcenia zakłada realizacje wybranych bloków specjalizacyjnych. W ofercie znajdą się między innymi następujące specjalizacje:
-
Tłumaczenia
-
Komunikacja językowa w biznesie i administracji
-
Animacja społeczno-kulturalna
3. Nabywane umiejętności
Jako student powyższego kierunku zdobędziesz szereg cennych umiejętności praktycznych. Zdecydowanie najwięcej czasu poświęcisz doskonaleniu zdolności językowych z obszaru języka niderlandzkiego. Ponadto nauczysz się jego praktycznego zastosowania w mowie i piśmie.
Studenci poznają także specjalistyczną terminologie biznesową, co zwiększy twoje szanse na karierę w środowisku międzynarodowym. Dodatkowo rozwiniesz swoje zdolności tłumaczenia ustnego i pisemnego w obrębie języka polskiego oraz niderlandzkiego.
4. Dla kogo ten kierunek
Językiem niderlandzkim włada około 27 milionów ludzi z całego świata. Jako ojczystego na co dzień używa go ludność Holandii i jednego z regionów Belgii. Choć daleko mu do popularności, jaką osiągnął język angielski, z roku na rok przybywa chętnych, którzy podejmują się nauki niderlandzkiego.
Dodatkową motywacją jest fakt, że zdolności lingwistyczne od lat są jednym z największych atutów na rynku pracy, a przedsiębiorcy coraz chętniej zatrudniają kandydatów o tego typu zdolnościach.
W dobie otwartych granic oraz rozwijającej się współpracy gospodarczej rośnie zapotrzebowanie na specjalistów posiadających nie tylko wiedzę językoznawczą, lecz także kulturową oraz tę dotyczącą sytuacji politycznej i gospodarczej konkretnych regionów świata.
Dlatego też studia filologiczne cieszą się niesłabnącą popularnością wśród studentów, którzy chcą zyskać wszechstronne wykształcenie i stabilny zawód.
Jednym z ciekawszych i bardziej interesujących kierunków jest filologia niderlandzka od podstaw, która umożliwia studiowanie bez wcześniejszej znajomości języka. Jeżeli więc chciałbyś rozwinąć swoją wiedzę z tego obszaru zdobyć szansę na międzynarodową karierę, to nie wahaj się i weź udział w rekrutacji!