Technologia chemiczna
Łódź
Pokaż
Specjalności na kierunku technologia chemiczna
Studia na kierunku Technologia chemiczna to studia inżynierskie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa od 3,5 do 4 lat (studia I stopnia) lub od 1,5 do 2 lat (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (inżyniera lub magistra lub magistra inżyniera).
Studia na kierunku technologia chemiczna | |
---|---|
Rok akademicki | 2024/2025 |
Forma studiów | stacjonarne, niestacjonarne |
Poziom studiów | studia I i II stopnia |
Czas trwania | od 3,5 do 4 lat (studia I stopnia), od 1,5 do 2 lat (studia II stopnia) |
Uczelnie
Studia na kierunku technologia chemiczna możesz podjąć na 13 uczelniach publicznych w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym | technologia chemiczna - uczelnie >
Specjalności
Współczesne studia technologiczno chemicznne charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.
Popularne specjalności na kierunku Technologia chemiczna: analityka przemysłowa i środowiskowa, biotechnologia przemysłowa, chemia i technologia kosmetyków, gospodarka odpadami, kataliza przemysłowa, lekka technologia organiczna, procesy technologiczne i zarządzanie produkcją, technologia petrochemiczna.
W procesie rekrutacji na studia 2025/2026 na kierunku technologia chemiczna najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: chemia, biologia, fizyka, matematyka, informatyka.
*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).
Najczęściej wymagane przedmioty maturalne w procesie rekrutacyjnym na studia na kierunku technologia chemiczna:
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
szczegółowe wymagania na uczelniach
Terminy rekrutacji
Czas trwania
Przedmioty maturalne
Limity
Progi
Dalsza część artykułu pod reklamą
Program studiów i przedmioty
Przykładowe przedmioty w programie studiów na kierunku technologia chemiczna: matematyka, fizyka, chemia ogólna i nieorganiczna, grafika inżynierska, technologia informacyjna.
Czego nauczysz się w ramach studiów na kierunku technologia chemiczna? Studia kształcą w zakresie chemicznych procesów technologicznych, nauk chemicznych oraz technicznych. Nauczysz się wyodrębniać surowce z danych składników oraz przetwarzać je. Mogą to być tworzywa sztuczne, kosmetyki czy barwników lub detergentów.
Twoim zadaniem będzie także prowadzić badania fizykochemiczne oraz technologiczna produkcja nawozów sztucznych. Zajmiesz się także zarządzaniem jakością produktami chemicznymi. Wiele uczelni posiada uprawnienia, które umożliwiają absolwentom do ubiegania się o Inżyniera Europejskiego.
Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:
Dalsza część artykułu pod reklamą
Kierunek technologia chemiczna można realizować zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. Studenci, którzy zdecydują się na studia stacjonarne będą zobowiązani do codziennego uczestnictwa w zajęciach akademickich. Dla osób którym zależy na większej swobodzie w zdobywaniu wykształcenia przeznaczone są studia niestacjonarne, na których zajęcia odbywają się w wybrane weekendy semestru.
Program nauczania na powyższych studiach będzie związany z naukami chemicznymi.
Studia na kierunku Technologia chemiczna możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
Osoby, które aplikują na kierunek technologia chemiczna będą mieli okazję zdobyć wszechstronną wiedzę z zakresu nauk matematycznych, chemicznych oraz technicznych. Program kształcenia zakłada realizacje wielu ciekawych i zarazem rozwijających przedmiotów o podobnej tematyce, między innymi takich jak:
Studenci dokonają także wyboru specjalizacji, która będzie dopasowana do ich zainteresowań i przyszłych planów zawodowych. Aktualna oferta modułów specjalizacyjnych znajduje się na oficjalnych stronach intranetowych wybranych uczelni wyższych.
Absolwenci kierunku technologia chemiczna będą posiadać szereg cennych umiejętności praktycznych, które wyróżnią ich na współczesnym, wymagającym rynku pracy. Studenci powyższego kierunku skupią się na nauce wytwarzania i syntezy produktów chemicznych przy wykorzystaniu specjalistycznej aparatury.
Ponadto poznają techniki rozwiązywania złożonych problemów technologicznych i inżynierskich, co z powodzeniem wykorzystają w swojej przyszłej pracy zawodowej. Integralną część studiów będą stanowić praktyki, dzięki którym studenci zyskają niezwykle ważne doświadczenie zawodowe.
Dziedzina nauki, jaką jest technologia chemiczna zajmuje się metodami przekształcania różnych surowców w produkty, które używamy na co dzień. Kierunek ma charakter praktyczny i stoi na pograniczu nauk technicznych oraz chemii. Są to świetne studia dla osób, które chcą wykorzystać nowoczesne technologie chemiczne do wytworzenia lub ulepszenia produktów.
Jeżeli zatem masz głowę pełną pomysłów i zdolności w kierunku nauk ścisłych to technologia chemiczna jest kierunkiem, który warto wziąć pod uwagę podczas wyboru Twojej ścieżki edukacyjnej!
5. Gdzie studiować Technologię chemiczną
Popularne uczelnie na których można studiować kierunek Technologia chemiczna:
Dalsza część artykułu pod reklamą
Studia na kierunku Technologia chemiczna trwają od 3,5 do 4 lat (studia I stopnia) lub od 1,5 do 2 lat (studia II stopnia).
Studia pierwszego stopnia na kierunku technologia chemiczna będą trwały siedem lub osiem semestrów i zakończą się nadaniem tytuły inżyniera. Natomiast na studia drugiego stopnia poświęcisz trzy lub cztery semestry. Po tym czasie zdobędziesz tytuł magistra.
Dalsza część artykułu pod reklamą
Praca po studiach
Gdzie znajdziesz zatrudnienie jako absolwent kierunku technologia chemiczna? Po ukończeniu studiów będziesz mógł pracować w przemyśle chemicznym. Mogą to być firmy produkujące nowoczesne materiały, a pracę znajdziesz tam na stanowiskach związanych z organizacją i prowadzeniem procesów produkcyjnych.
Jeżeli zatem widzisz siebie w jednej z powyższych profesji to technologia chemiczna może być świetnym kierunkiem dla Ciebie!
Absolwent kierunku technologia chemiczna znajdzie zatrudnienie w/jako:
Dalsza część artykułu pod reklamą
Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:
Sprawdź na jakim poziomie znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:
Dalsza część artykułu pod reklamą
Dalsza część artykułu pod reklamą
Dalsza część artykułu pod reklamą
Dalsza część artykułu pod reklamą
Miasta, które oferują studia na kierunku Technologia chemiczna
Dalsza część artykułu pod reklamą
Teraz najważniejsze |
Ciekawe
|
|
gdzie studiować |
|
|
Nadchodzące wydarzenia