1. Typ i tryb studiów
Program kształcenie na kierunku filologia niemiecka będzie oscylował głownie wokół nauk humanistycznych i filologicznych.
Studia na kierunku filologia niemiecka możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Osoby, które chcą rozwijać się w tym kierunku i aplikują na powyższe studia będą mogli wybrać pomiędzy trybem stacjonarnym, a niestacjonarnym. W przypadku pierwszej opcji zajęcia odbywają się codziennie w godzinach ustalonych przez władze konkretnej uczelni. Jeżeli natomiast zależy Ci na większej swobodzie, to wybierz studia niestacjonarne, które realizują tryb zajęć weekendowych.
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
2. Program studiów i przedmioty
W czasie powyższych studiów filologicznych zdobędziesz kompleksową wiedzę literaturoznawczą, językoznawczą oraz kulturową. Ponadto dowiesz się więcej o kulturze, historii oraz literaturze niemieckiego obszaru językowego.
W planie zajęć znajdzie się wiele interesujących przedmiotów powiązanych z powyższą tematyką, między innymi takich jak:
-
Podstawy komunikacji w biznesie
-
Praktyczna nauka i zastosowanie języka obcego
-
Wstęp do literaturoznawstwa
Program kształcenia zakłada również realizacje obieralnych specjalizacji, których aktualną ofertę znajdziesz na oficjalnych stronach internetowych wybranych uczelni wyższych.
3. Nabywane umiejętności
Jako student kierunku filologia niemiecka, przede wszystkim skupisz się na praktycznej nauce języka niemieckiego i jego wykorzystaniu w mowie i piśmie.
Ponadto poznasz specjalistyczną terminologie biznesową. W czasie licznych warsztatów praktycznych, dowiesz się w jaki sposób dokonywać tłumaczenia z języka polskiego na niemiecki i odwrotnie.
W zależności od wybranej specjalizacji wykształcisz zdolność pedagogiczne i dydaktyczne, które znajdą zastosowanie w zawodzie nauczyciela.
4. Dla kogo ten kierunek
Nikomu nie trzeba tłumaczyć korzyści związanych z umiejętnością biegłego władania przynajmniej jednym językiem obcym. Idący naprzód rozwój cywilizacyjny i rosnące wymagania rynku pracy implikują konieczność opanowania dodatkowej mowy niebędącej angielskim, którym w założeniu potrafi posługiwać się znaczna część społeczeństwa.
Bez wątpienia najlepszą drogą do poprawnej nauki obcego języka jest regularna konfrontacja z ludźmi, dla których dany język jest ojczystym - umożliwia to emigracja do obcego kraju albo studia filologiczne.
Studia na kierunku filologia niemiecka powstały w odpowiedzi na zainteresowanie przyszłych aplikantów historią, kulturą i językiem naszych zachodnich sąsiadów oraz zapotrzebowanie rynku pracy na wykwalifikowanych tłumaczy i pracowników międzynarodowych korporacji, zdolnych do podjęcia kontaktu z kontrahentem niemieckojęzycznym.
Już w szkole zauważano twój ponadprzeciętny talent do nauki języków obcych? Od zawsze marzyłeś o karierze filologa? Chciałbyś związać swoją przyszłość z zarobkowym operowaniem językiem niemieckim? Jeśli odpowiedziałeś twierdząco przynajmniej na jedno pytanie, spróbuj swojego szczęścia na studiach na kierunku filologia niemiecka!
5. Gdzie studiować filologię niemiecką
Popularne uczelnie na których można studiować kierunek filologia niemiecka: