Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek Finanse i rachunkowość w Warszawie?
Nietrudno się domyślić, że najważniejszym przedmiotem w procesie kwalifikacyjnym jest matematyka. Czasami do procesów rekrutacyjnych wlicza się także inne przedmioty, takie jak: język polski i język obcy. Warto jednak dokładnie sprawdzić system kwalifikacji, gdyż może on się różnić w zależności od wybranej uczelni.
Wymagania na kierunek Finanse i rachunkowość w Warszawie są niemałe, aby w trakcie nauki poradzić sobie z nie najkrótszą listą przedmiotów, na której znajdują się, między innymi: ekonomia rozwoju, zarządzania bankiem, rachunkowość zarządcza, prawo finansowe i podatkowe, prawo celne, czy optymalizacja podatkowa.
Finanse i rachunkowość Uniwersytet Warszawski - przedmioty maturalne
Kandydaci na studia 2023/2024 na kierunku finanse i rachunkowość na Uniwersytecie Warszawskim wśród przedmiotów maturalnych muszą uwzględnić 3 wymagane przedmioty: język polski, matematyką oraz jeden język obcy (angielski, francuskie, niemiecki, hiszpański, włoski, rosyjski, portugalski, szwedzki, słowacki). dowiedz się więcej
Finanse i rachunkowość Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego - przedmioty maturalne
Kandydaci na kierunek finanse i rachunkowość w rekrutacji 2023/2024 prowadzonej w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie wśród przedmiotów maturalnych powinni uwzględnić 3 przedmioty: matematykę, język obcy nowożytny oraz język polski albo geografię, albo wiedzę o społeczeństwie, albo historię, albo fizykę. dowiedz się więcej
Finanse i rachunkowość Szkoła Główna Handlowa - przedmioty maturalne
Osoby, które chcą rozpocząć studia na finansach i rachunkowości w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie podczas rekrutacji 2023/2024 muszą wykazać się wynikami łącznie z czterech przedmiotów, wśród których znajdują się dwa języki obce, matematyka albo fizyka oraz jeden przedmiot spośród: geografia, historia, wiedza o społeczeństwie, ekonomia, fizyka albo informatyka. dowiedz się więcej
Rekrutacja na finanse i rachunkowość w uczelniach niepublicznych (prywatnych)
Uczelnie niepubliczne w Warszawie przyjmują kandydatów najczęściej na podstawie kolejności zgłoszeń.
* Przed rekrutacją na wybrany kierunek należy wcześniej zapoznać się z wymaganiami obowiązującymi w poszczególnych szkołach wyższych. Szczegółowe wytyczne znaleźć można na oficjalnych stronach rekrutacyjnych uczelni. Lista przedmiotów branych pod uwagę w rekrutacji może różnić się na poszczególnych uczelniach publicznych.
Opis kierunku
Finanse i rachunkowość to studia, których program nauczania będzie oscylował wokół nauk matematycznych i ekonomicznych. Studenci nauczą się dokonywania analizy finansowej, gospodarczej i inwestycyjnej. Ponadto zdobędą umiejętność zarządzania finansami przedsiębiorstw i instytucji finansowych, a także księgowania operacji gospodarczych i sporządzania raportów finansowych.
Finanse i rachunkowść należą do najpopularniejszych kierunków w Polsce. W roku akademickim 2022/2023 na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia i jednolitych studiach magisterskich wybrane były przez ponad 13,4 tys. kandydatów (o 356 więcej niż rok wcześniej).
Wśród warszawskich uczelni publicznych finanse i rachunkowość znałazły się wśród najpopularniejszych kierunków na Uniwersytecie Warszawskim (2,5 tys. zgłoszeń) oraz w Szkole Głownej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie (ponad 800 zgłoszeń - 6 osób na miejsce).
Praca po studiach
Absolwenci znajdą zatrudnienie w instytucjach finansowych, bankowości, agencjach ubezpieczeniowych czy w działach finansowych firm z różnych gałęzi gospodarki. Po ukończeniu studiów można także objąć stanowisko księgowego, maklera, agenta ubezpieczeniowego, doradcy biznesowego i inwestycyjnego oraz analityka finansowego.
Program studiów i przedmioty
Pierwszym skojarzeniem dla słowa „rachunkowość”, będącego jednym z dwóch członów nazwy kierunku, o którym właśnie czytasz, dla wielu osób bez wątpienia jest „liczenie”. A ta operacja nieodłącznie związana jest z matematyką. Dlatego też naukę na Finansach i rachunkowości w Warszawie rozpoczniesz od wykonywania zadań obliczeniowych.
W związku z tym, że czysta teoria na niewiele się zda w perspektywie podjęcia przyszłego zawodu, to każdy ze studentów Finansów i rachunkowości na jednej z uczelni w Warszawie przejdzie przez szereg zajęć praktycznych.
W ich trakcie będzie miał okazję poznać wiele programów komputerowych, służących do wykonywania bardziej skomplikowanych działań na liczbach, dzięki którym jego przyszła praca będzie znacznie sprawniejsza. Nie bez znaczenia pozostanie również nauka obsługi podstawowych programów statystycznych, których działanie także zgłębisz.
Ponadto poznasz podstawy kodeksu prawnego obejmującego bankowość i szeroko rozumiane finanse państwa, wzbogacisz swoje kompetencje interpersonalne o umiejętność profesjonalnej obsługi klientów oraz dowiesz się, na czym dokładnie polega istota ubezpieczeń.
Szerokie możliwości oferowane przez współczesny rynek pracy, wynikające z kompetencji uzyskanych podczas studiów na kierunku Finanse i rachunkowość w Warszawie, dają szansę na odpowiednie dobranie swojej ścieżki zawodowej.
W programie studiów na kierunku finanse i rachunkowość znajdziesz takie przedmioty jak np.:
Ogólne cele kształcenia
Finansiści wyróżniają się znajomością m.in. specyfiki nowoczesnych rynków finansowych; zasad sporządzania sprawozdań finansowych, bilansów i raportów; metod oceniania ryzyka inwestycyjnego. Finanse i rachunkowość poświęcone są np. podstawom rachunkowości finansowej i zarządczej czy sprawozdawczości i analizy ekonomiczno-finansowej. Studenci poznają także m.in. regulacje księgowe oraz specyfikę podatkowego systemu oraz systemu ubezpieczeń społecznych.
Finanse i rachunkowość to kierunek skierowany do osób zainteresowanych m.in. przepisami prawa podatkowego i gospodarczego, funkcjonowaniem instytucji finansowych i podmiotów gospodarczych, teorią rynku kapitałowego, inwestycjami, rodzajami źródeł dofinansowania przedsięwzięć oraz koncepcjami zarządzania i strategii wzrostu w przedsiębiorstwach. Studenci tego kierunku rozwijają cenne umiejętności związane np. z negocjacją, komunikacją w biznesie czy prezentacją.
Absolwenci finansów i rachunkowości mogą szukać zatrudnienia np. w działach ekonomiczno-księgowych, biurach rachunkowych, firmach doradztwa prawnego i podatkowego, bankach, towarzystwach ubezpieczeniowych, funduszach inwestycyjnych czy w domach maklerskich. Finansiści mogą aplikować na stanowisko m.in. księgowego, audytora, analityka, doradcy czy menedżera. Ponadto finanse i rachunkowość przygotowują absolwentów do samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej.
Gdzie studiować na kierunku finanse i rachunkowość w Warszawie?
W rekrutacji na studia I stopnia na kierunku finanse i rachunkowość, w roku akademickim 2023/2024, bezpłatne studia oferuje Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Uniwersytet Warszawski oraz Szkoła Główna Handlowa. Ponadto na kandydatów czekają jeszcze miejsca na studiach płatnych na UW, SGH, SGGW oraz uczelniach niepublicznych. Ceny wahają się od 4600 zł do 14800 zł za pierwszy rok studiów.
Kierunek finanse i rachunkowość - uczelnie w Warszawie
czytaj dalej uczelnie w Warszawie
Limity miejsc
Rekrutacja na wybrane kierunki studiów odbywa się w ramach limitu miejsc. Na uczelnie przyjmowani są kandydaci, którzy uzyskali najwyższe wyniki w postępowaniu kwalifikacyjnym, a także plasują się na jednym z najwyższych miejsc na liście rankingowej.
Limity miejsc na kierunku finansach i rachunkowości w Warszawie:
-
Uniwersytet Warszawski - 330
-
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie - 320
*Uczelnie publiczne, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2023/2024)
Ile kosztują studia na kierunku finanse i rachunkowość w Warszawie
Za studia stacjonarne w uczelniach publicznych nie trzeba płacić. Nie dotyczy to jednak studentów niestacjonarnych lub studentów, którzy uczą się w prywatnych szkołach wyższych – taka możliwość studiowania jest płatna.
-
Akademia Ekonomiczno-Humanistyczna w Warszawie – od 5400 zł
-
Akademia Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie – od 5000 zł
-
Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie – 12900 zł
-
Collegium Humanum – Szkoła Główna Menedżerska w Warszawie – 4900 zł
-
Społeczna Akademia Nauk w Warszawie – od 5400 zł
-
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie – 8400 zł
-
Uczelnia Łazarskiego w Warszawie – od 9240 zł
-
Uczelnia Techniczno-Handlowa im. H. Chodkowskiej w Warszawie – od 7800 zł
-
Uniwersytet Warszawski – 8900 zł
-
Wszechnica Polska Szkoła Wyższa w Warszawie – 4600 zł
-
Wyższa Szkoła Bankowa w Warszawie – od 5750 zł
-
Wyższa Szkoła Menedżerska w Warszawie – od 5400 zł
*Ceny za pierwszy rok studiów (rekrutacja 2022/2023). Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni.
Kiedy wyniki rekrutacji
Terminy, w których publikowane są wyniki rekrutacji na studia, są różne dla poszczególnych uczelni. Kandydaci o zakwalifikowaniu się lub niezakwalifikowaniu się na wybrane studia są informowani poprzez system IRK lub ERK. W ten sposób mogą oni dowiedzieć się, ile punktów zdobyli w postępowaniu rekrutacyjnym.
Terminy wyników rekrutacji na studia 2023 w uczelniach publicznych w Warszawie:
-
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie – lipiec 2023
-
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie – 20.07.2023
-
Uniwersytet Warszawski – 20.07.2023
*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2023/2024)
Dowiedz się więcej wyniki rekrutacji na studia
Jak złożyć dokumenty rekrutacyjne
Przed dostarczeniem dokumentów rekrutacyjnych do wybranej uczelni warto zapoznać się z preferowaną przez szkołę wyższą formą doręczenia pliku. Zazwyczaj zrobić to można osobiście, bezpośrednio w siedzibie uczelni – czasem jednak szkoły dopuszczają możliwość wysłania kompletnego zestawu dokumentów poprzez pocztę elektroniczną lub tradycyjną.
Kiedy składamy dokumenty na studia
Zakwalifikowani na wybrane studia kandydaci mają zazwyczaj kilka dni na doręczenie kompletnego zestawu dokumentów rekrutacyjnych. Formalności dopełniać można najczęściej tuż po ogłoszeniu wyników rekrutacji. Należy pamiętać o tym, żeby zdążyć złożyć dokumenty w terminie! Spóźnienie lub niespełnienie któregoś z wymogów wynikających z zasad rekrutacji może zakończyć się dla kandydata skreśleniem z listy osób, które zostały przyjęte na studia.
Dowiedz się więcej terminy składania dokumentów na studia
Terminy składania dokumentów na studia 2023 w uczelniach publicznych w Warszawie:
-
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie – lipiec 2023
-
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie – od 21.07.2023 do 26.07.2023
-
Uniwersytet Warszawski – od 21.07.2023 do 25.07.2023
*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2023/2024)
** Dane dotyczące wymagań, cen, limitów, terminów mają charakter poglądowy i mogą się różnić dla poszczególnych kierunków studiów. Dokładne dane należy sprawdzić na stronach internetowych uczelni.
Ile zarabia się po Finansach i rachunkowości?
Absolwenci studiów na kierunku Finanse i rachunkowość to wykształceni specjaliści, wyróżniający się szczegółową wiedzą z zakresu rynków finansowych, bankowości, rachunkowości i ubezpieczeń. Z racji tego, że zagadnienia finansowe funkcjonują w niemal każdym elemencie współczesnej rzeczywistości, to osoby kończące studia stają przed wieloma możliwościami zawodowymi. Absolwenci tego kierunku pracują między innymi jako: analitycy ryzyka, analitycy bankowości detalicznej, czy doradcy podatkowi. A na jakie wynagrodzenie mogą liczyć?
Średnie zarobki absolwentów Finansów i rachunkowości w 2023 roku:
-
doradca inwestycyjny – 10000 złotych
-
analityk biznesowy – 8700 złotych
-
analityk giełdowy – 7300 złotych
-
analityk finansowy – 7750 złotych
Czy warto iść na Finanse i rachunkowość?
Finanse i rachunkowość jest kierunkiem dostarczającym wiedzy praktycznej, na którą istnieje duże zapotrzebowanie na rynku, a ponadto wiedza ta otwiera przed absolwentami szerokie możliwości zawodowe. Warto podkreślić, że Finanse i rachunkowość to kierunek, którego nie wybiera się z przypadku, drogą losowania bądź z braku innych pomysłów. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że wymaga od studentów nie tylko pewnych umiejętności, ale również zainteresowań.
Gdzie warto studiować Finanse i rachunkowość?
Kandydaci na studia w Warszawie mają bardzo duży wybór uczelni, w których Finanse i rachunkowość widnieją jako realizowany kierunek. Co ważne, kierunek ten można studiować w uczelniach publicznych i niepublicznych, jak również zazwyczaj w różnych trybach nauczania.
Finanse i rachunkowość studia – uczelnie publiczne (państwowe) w Warszawie:
-
Uniwersytet Warszawski
-
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego
-
Szkoła Główna Handlowa
Uczelni niepublicznych w Warszawie, w których studiować można Finanse i rachunkowość jest znacznie więcej niż uczelni publicznych. Zastanawiając się nad wyborem niepublicznej szkoły wyższej należy pamiętać o tym, że studia, niezależnie od formy kształcenia, są odpłatne. Ile kosztują? Koszt nauki indywidualnie ustala każda uczelnia.
Finanse i rachunkowość studia – uczelnie niepubliczne (prywatne) w Warszawie:
-
Wszechnica Polska Akademia Nauk Stosowanych
-
Uczelnia WSB Merito
-
Społeczna Akademia Nauk
-
Menedżerska Akademia Nauk Stosowanych
-
Akademia Ekonomiczno- Humanistyczna
-
Akademia Finansów i Biznesu Vistula
-
Uczelnia Techniczno- Handlowa im. H. Chodkowskiej
-
Uczelnia Łazarskiego
-
Akademia Leona Koźmińskiego
-
Collegium Humanum – Szkoła Główna Menedżerska
Program studiów i przedmioty
Studenci kierunku Finanse i rachunkowość zdobywają zaawansowaną wiedzę na temat rynków finansowych, rynków ubezpieczeniowych, finansów przedsiębiorstw oraz polityki pieniężnej i banków komercyjnych. W toku kształcenia realizują między innymi takie przedmioty jak:
-
makroekonomia gospodarki otwartej
-
ekonomia polityczna
-
statystyka matematyczna
-
instrumenty finansowe
-
rachunkowość finansowa
Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności