Neofilologia ukraińska studia - kierunek studiów

Łączy nas pasmo Karpat, słowiański grunt językowy i… wspomnienie wspólnego gospodarowania mistrzostwom świata w piłce nożnej, które to dziś jawią nam się raczej jako przezroczysta znaczeniowo część najnowszej historii. Zróżnicowana pod względem tożsamościowym Ukraina, w której wciąż bardzo często deklaruje się silną przynależność do języka rosyjskiego, jest państwem tyleż skomplikowanym i trudnym w zrozumieniu, co fascynującym. Bez względu na zawiłości historyczne dysponujemy dziś znakomitym narzędziem, które umożliwia nam zbliżenie się do ukraińskiej kultury i obyczajowości na możliwie bliską odległość. Mowa o języku, który burzy bariery i pozwala nawiązywać dialog, choć na przykładzie wielu państw możemy się przekonać, że bywa kością niezgody i przyczyną konfliktów. Jeśli spojrzymy na to w ten sposób, dostrzeżemy w filologach nie tylko specjalistów od literatur i gramatyk, ale także ambasadorów międzynarodowego zrozumienia, którzy poprzez poznawanie nowych kultur od strony kultury, obyczajowości i słów, przyczyniają się do lepszego rozumienia świata.

 

Dla kogo ten kierunek

Jeśli zależy Ci na zdobyciu kompetencji filologicznych opartych na biegłej znajomości literatury i języka Ukrainy, ciągnie Cię w stronę języków słowiańskich zwłaszcza, jeśli ich nauka pozwala na odkrywanie nieoczywistej wiedzy o wielojęzycznym świecie, chciałbyś dowiedzieć się więcej o kraju zielonych stepów, najlepszego barszczu i prawosławnych kościołów, zyskując kompetencje językowe odpowiadające na potrzeby aktualnej, dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości, studia na kierunku neofilologia ukraińska na pewno odpowiedzą na Twoje potrzeby.

 

Program studiów i przedmioty

Czego nauczysz się w toku studiów i na rozwój jakich umiejętności możesz liczyć jako adept tego kierunku? Studia neofilologiczne przygotują Cię do funkcjonowania w dwujęzycznym środowisku – praktyczną znajomość języka ukraińskiego w mowie i piśmie wypracujesz dzięki intensywnym lektoratom, uzupełnionym zajęciami z języka rosyjskiego oraz angielskiego. By lepiej zrozumieć kształt współczesnego języka ukraińskiego, zwrócisz się w stronę jego źródeł zapisanych w języku staro-cerkiewno-słowiańskim, którego eksploracja zapewni Ci fascynującą podróż po dawnych formach współcześnie używanych słów, nauczy je rekonstruować i szukać między nimi powiązań. Poznasz etnokulturę Ukrainy i historię literatury ukraińskiej a jednym z ciekawszych punktów w Twoim planie zajęć okażą się zapewne te dotyczące systemów pism z całego świata – to dobry punkt wyjścia do uświadomienia sobie kulturowej różnorodności państw i poszukiwania punktów wspólnych, łączących ludzi ponad narodowymi podziałami i istotnych w kwestii politycznej i społecznej sytuacji Ukrainy. Poznasz ponadto specjalistyczne i środowiskowe odmiany języka ukraińskiego, zdobędziesz umiejętności translatorskie a dzięki zajęciom z teorii literatury nauczysz się analizować i interpretować dzieła literackie.

 

Praca po studiach

Jakie perspektywy zawodowe będziesz mógł rozważać, kiedy ukończysz studia na kierunku neofilologia ukraińska? Twoim atutem będzie oczywiście praktyczna znajomość języka naszych wschodnich sąsiadów, którą z powodzeniem wykorzystasz w pracy tłumacza, nauczyciela języka ukraińskiego lub redaktora pracującego nad tekstami tworzonymi w tym języku dla prasy, radia lub telewizji. Wiedza z zakresu ukraińskiej kultury i sztuki współczesnej, wsparta na znajomości historycznych przemian zachodzących w tych dziedzinach sprawi, że będziesz mógł rozważać karierę w instytucjach kultury, takich jak muzea, domy kultury, galerie sztuki czy teatry. Warsztat filologa przyda się w kreatywnej pracy związanej z działalnością agencji reklamowych i marketingowych a wiedza o Ukrainie może okazać się pomocna, jeśli zechcesz związać swoją zawodową drogę z branżą turystyczną. Ze względu na coraz częstszą współpracę polsko-ukraińską na polu usług i gospodarki, masz także szansę na zatrudnienie w firmach i przedsiębiorstwach, w których warunkiem koniecznym do zatrudnienia kandydata jest znajomość języka ukraińskiego lub rosyjskiego.

WAŻNE TEMATY

Jakie przedmioty zdawać na maturze ?

Przy rekrutacji na kierunek neofilologia ukraińska na większości uczelni brane są pod uwagę następujące przedmioty: język polski, język obcy.

GDZIE STUDIOWAĆ KIERUNEK NEOFILOLOGIA UKRAIŃSKA

Województwo
Miejscowość
Typ studiów
Tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

SPECJALNOŚCI / ŚCIEŻKI KSZTAŁCENIA NA KIERUNKU NEOFILOLOGIA UKRAIŃSKA

Tryb studiów
Typ studiów
Miasto
  Województwo
  SORTOWANIE:

  Nic nie znaleziono

  Zobacz inne kierunki Filologiczne

  Typ studiów
  Województwo
  SORTOWANIE:

  Wiedza, którą zdobędziesz, studiując na kierunku neofilologia ukraińska?

  Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

  • praktycznej znajomości języka ukraińskiego w mowie i piśmie
  • praktycznej znajomości języka rosyjskiego
  • praktycznej znajomości języka angielskiego
  • języka staro-cerkiewno-słowiańskiego
  • etnokultury Ukrainy
  • historii literatury ukraińskiej z uwzględnieniem współczesnych kierunków literackich i ich przedstawicieli
  • orientacji w znaczeniach i sposobach zapisu różnorodnych pism świata
  • politycznych i społecznych kontekstach rozwoju współczesnej Ukrainy
  • translatoryki
  • analizy i interpretacji dzieła literackiego
  • podstaw językoznawstwa ogólnego i literaturoznawstwa
  • specjalistycznych i środowiskowych odmian języka ukraińskiego, takich jak język biznesu, turystyki czy dyplomacji

  Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku neofilologia ukraińska?

  Absolwent kierunku neofilologia ukraińska znajdzie zatrudnienie w/jako:

  • nauczyciel języka ukraińskiego
  • wykwalifikowany tłumacz
  • pracownik instytucji dyplomatycznych
  • pracownik firm i przedsiębiorstw nastawionych na współpracę polsko-ukraińską
  • pracownik instytucji kultury (muzeów, domów kultury, galerii, teatrów)
  • agencjach marketingowych i reklamowych
  • redakcjach prasowych, radiowych i telewizyjnych
  • wydawnictwach

  W JAKICH FIRMACH MOŻESZ PRACOWAĆ PO KIERUNKU NEOFILOLOGIA UKRAIŃSKA

  MIASTA, KTÓRE OFERUJĄ STUDIA NA KIERUNKU NEOFILOLOGIA UKRAIŃSKA

  Komentarze (0)