Dodaj do ulubionych

Neofilologia ukraińska studia - kierunek studiów

Łączy nas pasmo Karpat, słowiański grunt językowy i… wspomnienie wspólnego gospodarowania mistrzostwom świata w piłce nożnej, które to dziś jawią nam się raczej jako przezroczysta znaczeniowo część najnowszej historii. Zróżnicowana pod względem tożsamościowym Ukraina, w której wciąż bardzo często deklaruje się silną przynależność do języka rosyjskiego, jest państwem tyleż skomplikowanym i trudnym w zrozumieniu, co fascynującym. Bez względu na zawiłości historyczne dysponujemy dziś znakomitym narzędziem, które umożliwia nam zbliżenie się do ukraińskiej kultury i obyczajowości na możliwie bliską odległość. Mowa o języku, który burzy bariery i pozwala nawiązywać dialog, choć na przykładzie wielu państw możemy się przekonać, że bywa kością niezgody i przyczyną konfliktów. Jeśli spojrzymy na to w ten sposób, dostrzeżemy w filologach nie tylko specjalistów od literatur i gramatyk, ale także ambasadorów międzynarodowego zrozumienia, którzy poprzez poznawanie nowych kultur od strony kultury, obyczajowości i słów, przyczyniają się do lepszego rozumienia świata.

 

Dla kogo ten kierunek

Jeśli zależy Ci na zdobyciu kompetencji filologicznych opartych na biegłej znajomości literatury i języka Ukrainy, ciągnie Cię w stronę języków słowiańskich zwłaszcza, jeśli ich nauka pozwala na odkrywanie nieoczywistej wiedzy o wielojęzycznym świecie, chciałbyś dowiedzieć się więcej o kraju zielonych stepów, najlepszego barszczu i prawosławnych kościołów, zyskując kompetencje językowe odpowiadające na potrzeby aktualnej, dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości, studia na kierunku neofilologia ukraińska na pewno odpowiedzą na Twoje potrzeby.

 

Program studiów i przedmioty

Czego nauczysz się w toku studiów i na rozwój jakich umiejętności możesz liczyć jako adept tego kierunku? Studia neofilologiczne przygotują Cię do funkcjonowania w dwujęzycznym środowisku – praktyczną znajomość języka ukraińskiego w mowie i piśmie wypracujesz dzięki intensywnym lektoratom, uzupełnionym zajęciami z języka rosyjskiego oraz angielskiego. By lepiej zrozumieć kształt współczesnego języka ukraińskiego, zwrócisz się w stronę jego źródeł zapisanych w języku staro-cerkiewno-słowiańskim, którego eksploracja zapewni Ci fascynującą podróż po dawnych formach współcześnie używanych słów, nauczy je rekonstruować i szukać między nimi powiązań. Poznasz etnokulturę Ukrainy i historię literatury ukraińskiej a jednym z ciekawszych punktów w Twoim planie zajęć okażą się zapewne te dotyczące systemów pism z całego świata – to dobry punkt wyjścia do uświadomienia sobie kulturowej różnorodności państw i poszukiwania punktów wspólnych, łączących ludzi ponad narodowymi podziałami i istotnych w kwestii politycznej i społecznej sytuacji Ukrainy. Poznasz ponadto specjalistyczne i środowiskowe odmiany języka ukraińskiego, zdobędziesz umiejętności translatorskie a dzięki zajęciom z teorii literatury nauczysz się analizować i interpretować dzieła literackie.

 

Praca po studiach

Jakie perspektywy zawodowe będziesz mógł rozważać, kiedy ukończysz studia na kierunku neofilologia ukraińska? Twoim atutem będzie oczywiście praktyczna znajomość języka naszych wschodnich sąsiadów, którą z powodzeniem wykorzystasz w pracy tłumacza, nauczyciela języka ukraińskiego lub redaktora pracującego nad tekstami tworzonymi w tym języku dla prasy, radia lub telewizji. Wiedza z zakresu ukraińskiej kultury i sztuki współczesnej, wsparta na znajomości historycznych przemian zachodzących w tych dziedzinach sprawi, że będziesz mógł rozważać karierę w instytucjach kultury, takich jak muzea, domy kultury, galerie sztuki czy teatry. Warsztat filologa przyda się w kreatywnej pracy związanej z działalnością agencji reklamowych i marketingowych a wiedza o Ukrainie może okazać się pomocna, jeśli zechcesz związać swoją zawodową drogę z branżą turystyczną. Ze względu na coraz częstszą współpracę polsko-ukraińską na polu usług i gospodarki, masz także szansę na zatrudnienie w firmach i przedsiębiorstwach, w których warunkiem koniecznym do zatrudnienia kandydata jest znajomość języka ukraińskiego lub rosyjskiego.

Jakie przedmioty zdawać na maturze ?

Przy rekrutacji na kierunek neofilologia ukraińska na większości uczelni brane są pod uwagę następujące przedmioty: język polski, język obcy.

GDZIE STUDIOWAĆ KIERUNEK NEOFILOLOGIA UKRAIŃSKA

Województwo
Miejscowość
Typ studiów
Tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
  typ studiów
  tryb studiów

  Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

  grupa kierunku

   Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

   Nie znaleziono żadnej uczelni

   Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku neofilologia ukraińska

   Tryb studiów
   Typ studiów
   Miasto
   Województwo
   SORTOWANIE:

   Nic nie znaleziono

   Zobacz inne kierunki Filologiczne

   Typ studiów
   Województwo
   SORTOWANIE:

   Wiedza, którą zdobędziesz, studiując na kierunku neofilologia ukraińska?

   Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

   • praktycznej znajomości języka ukraińskiego w mowie i piśmie
   • praktycznej znajomości języka rosyjskiego
   • praktycznej znajomości języka angielskiego
   • języka staro-cerkiewno-słowiańskiego
   • etnokultury Ukrainy
   • historii literatury ukraińskiej z uwzględnieniem współczesnych kierunków literackich i ich przedstawicieli
   • orientacji w znaczeniach i sposobach zapisu różnorodnych pism świata
   • politycznych i społecznych kontekstach rozwoju współczesnej Ukrainy
   • translatoryki
   • analizy i interpretacji dzieła literackiego
   • podstaw językoznawstwa ogólnego i literaturoznawstwa
   • specjalistycznych i środowiskowych odmian języka ukraińskiego, takich jak język biznesu, turystyki czy dyplomacji

   Jak wyglądają studia na kierunku neofilologia ukraińska?

    

   1. Typ i tryb studiów

   Kierunek neofilologia ukraińska jest obecnie dostępny tylko w trybie stacjonarnym. W praktyce oznacza to, że zajęcia będą odbywać się od poniedziałku do piątku. To rozwiązanie jest skierowane do osób, które mogą sobie pozwolić na pełne poświęcenie nauce i zdobywaniu wykształcenia.

   Osoby, które aplikują na powyższe studia zdobędą wszechstronne wykształcenie filologiczne.

    

   2. Program studiów i przedmioty

   Jako student powyższego kierunku będziesz miał okazję zdobyć wiedzę językoznawczą, literaturoznawczą oraz kulturoznawczą. W czasie studiów poznasz także historię, kulturę oraz literaturę ukraińską. W siatce zajęć znajdzie się wiele ciekawych przedmiotów przedmiotów powiązanych z tą tematyką, między innymi takich jak:

   • Praktyczna nauka języka ukraińskiego
   • Przekład specjalistyczny (ekonomia, technika)
   • Przekład konferencyjny
   • Kultura i polityka współczesnej Rosji

    

   3. Nabywane umiejętności

   W czasie studiów na kierunku neofilologia ukraińska, przede wszystkim skupisz się na nauce języka ukraińskiego oraz jego zastosowania w różnorodnych sytuacjach komunikacyjnych. Studenci poznają także specjalistyczną terminologię biznesową i prawniczą, dzięki czemu zwiększą swoje szanse na pracę w środowisku międzynarodowym. W ramach licznych warsztatów realizowanych na powyższym kierunku, poznasz zasady dokonywania tłumaczeń ustnych i pisemnych w obrębie języka ukraińskiego i polskiego.

   Ile trwają studia i jaki tytuł uzyskasz?

   Studia pierwszego stopnia na kierunku neofilologia ukraińska będą trwały trzy lata, czyli sześć semestrów i zakończą się nadaniem tytułu licencjata. Jeżeli zdecydujesz się na studia drugiego stopnia, na naukę poświęcisz dwa lata, czyli cztery semestry. Po upływie tego czasu i obronie pracy dyplomowej zdobędziesz tytuł magistra.

   Czas trwania studiów na kierunku neofilologia ukraińska na poszczególnych uczelniach

   Tryb studiów
   Typ studiów
   Miejscowość
   Województwo
   SORTOWANIE:
   I stopnia II stopnia jednolite

   Brak wyników

   Szczegółowe informacje na temat czasu trwania należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej"

   Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku neofilologia ukraińska?

   Absolwent kierunku neofilologia ukraińska znajdzie zatrudnienie w/jako:

   • nauczyciel języka ukraińskiego
   • wykwalifikowany tłumacz
   • pracownik instytucji dyplomatycznych
   • pracownik firm i przedsiębiorstw nastawionych na współpracę polsko-ukraińską
   • pracownik instytucji kultury (muzeów, domów kultury, galerii, teatrów)
   • agencjach marketingowych i reklamowych
   • redakcjach prasowych, radiowych i telewizyjnych
   • wydawnictwach

   W JAKICH FIRMACH MOŻESZ PRACOWAĆ PO KIERUNKU NEOFILOLOGIA UKRAIŃSKA

   MIASTA, KTÓRE OFERUJĄ STUDIA NA KIERUNKU NEOFILOLOGIA UKRAIŃSKA

   Komentarze (0)