Fuzja mieszania się kultur, zacierania granic między nimi, osiąga właśnie swoje apogeum, to multikulturalizm w szczytowej formie. Możliwości nieograniczonego podróżowania, wyjazdy edukacyjne, chęć poznania tego, co jeszcze niepoznane i coraz bardziej popularne bycie obywatelem już nawet nie tyle Europy, co świata sprawia, że różnice kulturowe zaczynają być niedostrzegalne.
Dziś coraz rzadziej mówi się o egzotyce i oriencie, bowiem obszary te przestały nieść ze sobą tajemnicę, wynikającą z niemożności poznania. Jednak, by być w pełni świadomym obywatelem świata potrzebna jest przede wszystkim wysoko rozwinięta wiedza na temat kultury i dziedzictwa narodowego, a także umiejętne jej lokowanie wśród innych kręgów kulturowych.
Polskie uczelnie wychodzą naprzeciw tym oczekiwaniom i jednym z kierunków, które pozwolą na rozwój wiedzy o kulturze i dziedzictwie są comparative heritage studies, czyli porównawcze studia nad dziedzictwem.
1. Typ i tryb studiów
Kierunek comparative heritage studies jest dostępny tylko w trybie stacjonarnym. W praktyce oznacza to, że zajęcia będą odbywać się od poniedziałku do piątku, co będzie idealnym rozwiązaniem dla osób, które mogą sobie pozwolić na pełne poświęcenie się nauce i zdobywaniu wykształcenia.
Studia na kierunku comparative heritage studies możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Tematyka zajęć na powyższym kierunku będzie oscylować wokół zagadnień związanych z naukami filologicznym i humanistycznymi.
2. Program studiów i przedmioty
W czasie studiów na kierunku comparative heritage studies będziesz miał okazję zdobyć specjalistyczną wiedzę na temat dziedzictwa kulturowego obecnego w literaturze, sztuce czy innych przestrzeniach artystycznych.
W planie zajęć znajdzie się wiele inetersujących przedmiotów związanych z powyższym obszarem tematycznym. Oto wybrane z nich:
-
Theory of Culture
-
Introduction to Digital Humanities
-
History of Polish Literature and Culture in Comparative Perspective
-
Cultural History of Comparative Literature
3. Nabywane umiejętności
Jako student kierunku comparative heritage studies wykształcisz wiele cennych umiejętności praktycznych, które z powodzeniem wykorzystasz w swojej przyszłej pracy zawodowej. Przede wszystkim nauczysz się analizowania wszelkich społecznych, kulturowych i politycznych związanych z ochroną dziedzictwa kulturowego.
Ponadto, zdobędziesz kompetencje z obszaru zarządzania kulturą, co z powodzeniem wykorzystasz w swojej przyszłej pracy zawodowej. Jako że studia będą w całości prowadzone w języku angielskim, to rozwiniesz zdolności językowe, co zwiększy twoje szanse na międzynarodową karierę.