Filologia francuska od podstaw

Filologia francuska od podstaw

Dodaj do ulubionych

Filologia francuska od podstaw studia – kierunek studiów

Studia na kierunku filologia francuska od podstaw to studia licencjackie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 4 lata (studia I stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata).

Studia na kierunku filologia francuska od podstaw
Rok akademicki 2023/2024
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I stopnia
Czas trwania 4 lata (studia I stopnia)

Uczelnie

Studia na kierunku lub specjalności filologia francuska od podstaw możesz podjąć na 1 niepublicznej (prywatnej) szkole wyższej w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym | filologia francuska od podstaw - uczelnie >

Opis kierunku

Marzysz o nauce języka francuskiego, jednak nigdy nie miałeś okazji, by przyjrzeć się jego tajnikom z bliska? Uczelnie wychodzą naprzeciw temu wyzwaniu i przygotowują studia takie jak filologia francuska od podstaw. Dzięki nim krok po kroku odkrywać będziesz gramatyczne niuanse oraz znacząco poszerzysz swoje słownictwo, co umożliwi płynną komunikację po francusku zarówno na co dzień, jak i w sytuacjach formalnych.

 

Specjalności

Współczesne studia z filologii francuskiej od podstaw charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.

Popularne specjalności na kierunku filologia francuska od podstaw: animacja społeczno-kulturalna, komunikacja językowa w biznesie i administracji, tłumaczenia.

 

Praca po studiach

Kierunki filologiczne pozwalają także na zdobycie wszechstronnej wiedze o historii, sztuce czy kulturze danego kręgu kulturowego, więc w tym przypadku Francji. Absolwenci po zakończeniu nauki mogą swoją karierę związać z sektorem oświaty, ale nie jest to jedyna droga. Czekać na nich będą biura tłumaczeń, wydawnictwa, agencje marketingowe, sektor korporacyjny oraz turystyczny.

Co zdawać na maturze?

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

 

szczegółowe wymagania na uczelniach

GDZIE STUDIOWAĆ KIERUNEK FILOLOGIA FRANCUSKA OD PODSTAW

Województwo
Miejscowość
Poziom studiów
Forma studiów

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Uniwersytet Łódzki

Uniwersytet Łódzki

Filologia romańska stopień: (I)  (II), czas trwania: 2 lata • 3 lata
tryb: stacjonarne
Wszechnica Polska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie

Wszechnica Polska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie

Filologia francuska od podstaw stopień: (I), czas trwania: 4 lata
tryb: niestacjonarne, stacjonarne

Filologia francuska od podstaw - zasady rekrutacji

 • Terminy rekrutacji

 • Czas trwania

 • Przedmioty maturalne

 • Limity

 • Progi

Poziom i forma studiów

Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Filologia francuska od podstaw studia niestacjonarne

Filologia francuska od podstaw studia stacjonarne

Sprawdź na jakim poziomie znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Filologia francuska od podstaw studia I stopnia

CZĘSTO WYBIERANE

Miasto
SORTOWANIE:

Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku filologia francuska od podstaw

Forma studiów
Poziom studiów
Miasto
Województwo
SORTOWANIE:

Wiedza, którą zdobędziesz, studiując filologię francuską od podstaw

Program studiów i przedmioty

Jakie kompetencje i umiejętności zdobędziesz w toku studiów na kierunku filologia francuska od podstaw? Jeśli twoja przygoda z językiem francuskim ma się dopiero rozpocząć, naukę na studiach zapoczątkuje tak zwany rok zerowy, podczas którego zdobędziesz kompleksową wiedzę językową umożliwiającą przejście do kolejnych etapów nauki, na których francuski będzie jedynym językiem wykładowym.

Poza solidnym przygotowaniem z zakresu leksyki, gramatyki i wymowy, opanujesz na poziomie komunikatywnym drugi, wybrany przez ciebie język romański. W zależności od wybranej specjalizacji, droga kształcenia będzie nieco inna. Dla aspirujących do zawodu tłumacza, studia zorganizują większość wykładów w tym właśnie zakresie. Jeśli chciałbyś zostać nauczycielem, posiądziesz niezbędną wiedzę pedagogiczną.

 

Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

 • historii literatury francuskiej
 • specjalistycznych wiadomości z obszaru językoznawstwa oraz kulturoznawstwa
 • tłumaczenia tekstów naukowych oraz popularnonaukowych
 • znajomości języka francuskiego na poziomie B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego
 • znajomości drugiego, wybranego języka romańskiego na poziomie komunikatywnym

Jak wyglądają studia na kierunku filologia francuska od podstaw?

 

1. Typ i tryb studiów

Kierunek filologia francuska od podstaw można realizować w trybie stacjonarnym, niestacjonarnym oraz wieczorowym, dzięki czemu każdy będzie miał możliwość wyboru odpowiedniej i dopasowanej do swoich potrzeb, opcji kształcenia.

Tematyka zajęć na powyższych studiach będzie oscylować głównie wokół nauk humanistycznych i filologicznych.

 

Studia na kierunku filologia francuska od podstaw możemy podzielić na:

1. Poziom:

 

2. Forma:

 

Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.

Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.

Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.

 

2. Program studiów i przedmioty

W czasie studiów na kierunku filologia francuska od podstaw będziesz miał okazję zdobyć kompleksową wiedzę językoznawczą, literaturoznawczą oraz kulturową. Jako student dowiesz się więcej na temat historii, kultury oraz literatury francuskiej.

W planie zajęć przewidziano wiele rozwijających przedmiotów powiązanych z powyższą tematyką. Oto wybrane z nich:

 • Praktyczna nauka i zastosowanie języka francuskiego
 • Wstęp do literaturoznawstwa
 • Podstawy komunikacji w biznesie

Studenci będą także zobowiązani do wyboru specjalizacji, która będzie dopasowana do ich zainteresowań i planów zawodowych. Aktualną ofertę bloków specjalizacyjnych znajdziesz na oficjalnych stronach internetowych wybranych uczelni wyższych.

 

3. Nabywane umiejętności

Jako student powyższego kierunku filologicznego zdobędziesz wiele cennych umiejętności praktycznych i kwalifikacji zawodowych. W pierwszym semestrze, przede wszystkim skupisz się na intensywnej nauce języka francuskiego od podstaw.

Na dalszym etapie nauczania zdobędziesz kompetencje z zakresu dokonywania analizy i interpretacji wybranych tekstów literackich z kanonu literatury francuskiej.

Studenci nauczą się również przeprowadzania tłumaczeń ustnych oraz pisemnych w obrębie języka francuskiego oraz polskiego. Ponadto będziesz miał okazję poznać specjalistyczną terminologię biznesową, dzięki czemu zwiększysz swoje szanse na karierę w środowisku międzynarodowym.

 

4. Dla kogo ten kierunek

Wydawać by się mogło, że zapotrzebowanie na różnej maści filologów sukcesywnie maleje, a ludzie aspirujący do wiązania swojej przyszłości z poliglotyzmem powinni traktować poszerzanie swoich językowych kompetencji wyłącznie jako hobby. Nic bardziej mylnego, bowiem nieustannie rozwijająca się gospodarka implikuje konieczność nawiązywania kontaktów z kontrahentami biegłymi w innym niż nasz rodowy język.

W odpowiedzi na zainteresowanie romanistyką przyszłych lub obecnych studentów, chcących zdobyć nowe kompetencje, powstały studia na kierunku filologia francuska od podstaw. Jest to dosyć nowy, innowacyjny kierunek studiów, rozpoczynający się od roku zerowego, dzięki którym staniesz się pełnowartościowym filologiem pomimo tego, że twoje jedyne zetknięcie z językiem francuskim zdarzało się przy okazji trafiania na francuskojęzyczne piosenki w radiu.

Jeśli twoją jedyną przeszkodą na upragnionej drodze do kariery związanej z codziennym używaniem języka francuskiego jest całkowita jego nieznajomość, a ponadto jesteś gotów na przyswojenie obszernej wiedzy językowej w bardzo krótkim czasie, to studia na kierunku filologia francuska od podstaw zostały stworzone właśnie dla ciebie!

 

5. Gdzie studiować filologię francuską od podstaw

Popularne uczelnie na których można studiować kierunek filologia francuska od podstaw:

Ile trwają studia i jaki tytuł uzyskasz?

Studia na kierunku filologia francuska od podstaw trwają 4 lata (studia I stopnia).

Studia pierwszego stopnia na kierunku filologia francuska od podstaw będą trwały cztery lata, czyli osiem semestrów. Po tym czasie uzyskasz tytuł licencjata.

Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku filologia francuska od podstaw

Praca po studiach

Jakie zatrudnienie będzie na ciebie czekało po ukończeniu studiów na kierunku filologia francuska od podstaw? Jako, że zapotrzebowanie na lingwistów nie maleje, wybór przed którym staniesz jako absolwent tego kierunku będzie dosyć spory.

Bez trudu odnajdziesz się w pracy biurowej przy wykonywaniu tłumaczeń tekstów popularnonaukowych, a po wykonaniu dodatkowych szkoleń będziesz mógł wstąpić na drogę tłumaczy przysięgłych.

Jeśli czujesz powołanie do przekazywania posiadanej wiedzy, będziesz mógł spróbować stać się najbardziej lubianym belfrem w szkole. Ponadto, uchyli się przed tobą furtka do założenia dobrze prosperującej działalności gospodarczej opartej na wykonywaniu wszelakich tłumaczeń.

 

Absolwent kierunku filologia francuska od podstaw znajdzie zatrudnienie w/jako:

 • międzynarodowych korporacjach
 • instytucjach kulturalnych
 • biurach turystycznych
 • biurach tłumaczeń
 • instytucjach administracji rządowej oraz samorządowej
 • wydawnictwach i mass mediach
 • placówkach oświatowych

Zobacz inne kierunki Filologiczne

Typ studiów
Województwo
SORTOWANIE:

Zobacz inne kierunki Filologiczne - podyplomowe

Typ studiów
Województwo
SORTOWANIE:

W JAKICH FIRMACH MOŻESZ PRACOWAĆ PO KIERUNKU FILOLOGIA FRANCUSKA OD PODSTAW

MIASTA, KTÓRE OFERUJĄ STUDIA NA KIERUNKU FILOLOGIA FRANCUSKA OD PODSTAW

Komentarze (0)

Popularne

studia

matura 2023

 

 

Teraz najważniejsze

matura 2023

zmiany na maturze 2023

arkusze maturalne

wyniki matur 2022

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia

 • ulica Rzemieślnicza 5, 81-855 Sopot https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=sopocka%20szko%C5%82a%20wy%C5%BCsza https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/59f1e-sans-sopot.jpg Sopocka Akademia Nauk Stosowanych
 • ul. Kowalska 5 20-115 Lublin https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJ73HP7UFXIkcR6V4MugltyWs https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/9778e-collegium-humanum.jpg Collegium Humanum - Szkoła Główna Menedżerska (filia w Lublinie)
 • Uniwersytet Zielonogórski, Kampus A, budynek A-29, ul. prof. Z. Szafrana 4a, Zielona Góra https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=uniwersytet%20zielonog%C3%B3rski https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/acf58-uniwersytet-zielona-gora.jpg Uniwersytet Zielonogórski
 • ul. gen. Sylwestra Kaliskiego 2, 00 – 908 Warszawa 46 https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJ8WBAKPfKHkcRBWVI4EFdjeM https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/113ce-wat.jpg Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie
 • Wrocław https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJuZqGraPpD0cRMBocD0T8VY8 https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/d8caa-awl-wroclaw.jpg Akademia Wojsk Lądowych imienia generała Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu
 • Kampus SGGW, Warszawa https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJ7Uo9z5gyGUcRIDBkBgu0pYo https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/54566-sggw-kierunki.jpg Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie