Studia niemcoznawcze i środkowoeuropejskie

Studia niemcoznawcze i środkowoeuropejskie

Studia niemcoznawcze i środkowoeuropejskie

Studia niemcoznawcze i środkowoeuropejskie studia - kierunek studiów

Ile tak naprawdę wiemy o naszych najbliższych zachodnich sąsiadach oraz innych sąsiadach z obszaru Środkowej Europy? Poprzez stulecia historii nasze losy, polsko-niemieckie, były nierozerwalnie złączone czy w czasach pokoju, czy w czasach licznych wojen. Jednak nasza relacja opiera się również na wymianie handlowej, przyjaźni oraz wielu rodzinnym koneksjom. W historii naszych narodów również poszczególne ziemie przechodziły z jednych rąk w drugie, co zaowocowało kulturalną miksturą na terenach przygranicznych.

Są to jedne z wielu powodów, które możnaby było podać osobie, która zastanawia się nad podjęciem studiów ukierunkowanych na język niemiecki i tamtejszą kulturę. Ale nie są też jedynymi, bowiem język niemiecki nie jest przecież używany tylko przez naszych najbliższych zachodnich sąsiadów. Studia niemcoznawcze pozwolą Ci uzyskać szczegółową wiedzę o krajach germańskiego obszaru językowego, ponieważ nie są to jedynie Niemcy. To również Liechtenstein, Austria, Luksemburg, Szwajcaria czy Belgia. Język niemiecki jest także językiem oficjalnym i roboczym Unii Europejskiej. Przyda się też w Namibii, Trydencie, Alzacji, Mozeli, Watykanie oraz w gminie Krahule na Słowacji, gdzie jest językiem urzędowym. W Polsce jest on językiem pomocniczym w 22 gminach województwa opolskiego. Mówiąc liczbami - używa go ok. 128 milionów osób na świecie.

Jeśli więc jesteś żywo zainteresowany językiem niemieckim oraz kulturą tych obszarów językowych powinieneś rozważyć studia niemcoznawcze i środkowoeuropejskie.

Jako student tego kierunku możesz się spodziewać, że będziesz uczęszczać na zajęcia z przedmiotów wiodących takich jak praktyczna nauka języka niemieckiego, historia krajów niemieckich w kontekście europejskim (z naciskiem na XIX i XX wiek), Pomorze Gdańskie w polsko-niemieckiej historii, wybrane zagadnienia z literatury Gdańska, Kaszub i Pomorza, kino niemieckie, sztuka niemiecka oraz podobne. Student będzie mnógł również wybrać jedną z wielu specjalizacji, np. biznesowo-turystyczna, czy prowadzona pod kątem integracji europejskiej. Jako absolwent tego kierunku studiów powinieneś być wyposażony w wyczerpującą wiedzę na temat polityki, kultury, historii i sztuki obszarów niemieckojęzycznych oraz środkowoeuropejskich i będziesz władać językiem niemieckim na poziomie zaawansowanym.

 

Wiedza, którą zdobędziesz, studiując studia niemcoznawcze i środkowoeuropejskie

Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:
 • znajomości języka niemieckiego na poziomie zaawansowanym
 • historii obszaru niemieckojęzycznego
 • kultury i sztuki Niemiec
 • polityki Niemiec
 • współczensych stosunków międzynarodowych
 • specyfiki obszaru środkowoeuropejskiego, jego historii i kultury
 

Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku studia niemcoznawcze i środkowoeuropejskie

Absolwent kierunku studia niemcoznawcze i środkowoeuropejskie znajdzie zatrudnienie w/jako:
 • placówkach kulturalnych
 • organach Unii Europejskiej
 • nauczyciel języka niemieckiego oraz kultury i historii obszarów niemieckojęzycznych (po ukończeniu kursu pedagogicznego)
 • międzynarodowe placówki kulturalne i oświatowe
 • turystyce
 • instytucjach, przedsiębiorstwach, fundacjach etc. działających na terenach polskich i niemieckich
 

Jakie przedmioty zdawać na maturze?

Żeby dostać się na studia na kierunku studia niemcoznawcze i środkowoeuropejskie, na większości uczelni przy rekrutacji brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne: Studia II stopnia. Przy rekrutacji pod uwagę brane są oceny ze studiów I stopnia.

szczegółowe wymagania na uczelniach

GDZIE STUDIOWAĆ KIERUNEK STUDIA NIEMCOZNAWCZE I ŚRODKOWOEUROPEJSKIE

Typ studiów
Województwo

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
  typ studiów
   tryb studiów

    Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

    grupa kierunku

     Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

     Nie znaleziono żadnej uczelni

     Zobacz inne kierunki Filologiczne

     Typ studiów
     Województwo

     Komentarze (0)