Rekrutacja i wymagania na studia logistyczne 2025/2026
Rekrutacja na studia logistyczne polega na konkursie świadectw maturalnych. Jaki przedmiot wybrać? Przede wszystkim postawcie na matematykę i - albo wiedzę o społeczeństwie, albo geografię. Nie zapominajcie o języku obcym – bez dobrze zdanego egzaminu, zminimalizujecie swoje szanse na podjęcie studiów.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
Ile punktów na studia logistyczne w Warszawie
Kandydaci ubiegający się o przyjęcie na studia stacjonarne na Politechnikę Warszawską na rok 2024/2025 musieli uzyskać conajmniej 86 punktów na kierunek electric and hybrid vehicles engineering oraz 75 punktów na transport.
W przypadku studiów na Wojskowej Akademii Technicznej, aby dostać się na logistykę trzeba było osiągnąć próg conajmniej 25 punktów, bądź 64 punktów w przypadku studiów wojskowych. Kandydaci na logistykę ekonomiczną musieli zdobyć nie mniej niż 85 punktów.
Na studia z logistyki na Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego przyjmowano osoby, które w procesie rekrutacji przekroczyły barierę 67 punktów.
czytaj dalej progi punktowe na studia
Ile osób na miejsce na studia logistyczne w Warszawie
Studia logistyczne w Warszawie należą do jednej z najbardziej popularnych grup kierunków. O przyjęcie na studia stacjonarne w 2024 roku na Wojskową Akademię Techniczną na logistykę ubiegało się ponad 3 kandydatów na jedno miejsce, a na logistykę ekonomiczną było to 5 kandydatów.
Limity miejsc na studia logistyczne
Przyjęcie na poszczególne kierunki z obszaru studiów logistycznych odbywa się w ramach limitu miejsc w oparciu o listę rankingową kandydatów objętych postępowaniem kwalifikacyjnym.
Limity miejsc na popularnych kierunkach logistycznych w Warszawie
Logistyka:
-
Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie: 90
Transport:
-
Politechnika Warszawska: 280
*Uczelnie publiczne, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)
Ile kosztują studia logistyczne w Warszawie
Studia logistyczne w Warszawie możemy podzielić na bezpłatne i odpłatne. Studiami bezpłatnymi są wyłącznie studia realizowane w trybie stacjonarnym, prowadzone przez uczelnie publiczne. Oznacza to, że do studiów odpłatnych zaliczamy studia niestacjonarne w uczelniach publicznych oraz studia stacjonarne i niestacjonarne w uczelniach niepublicznych.
Logistyka:
-
Wojskowa Akademia Techniczna: od 5000 zł
-
Społeczna Akademia Nauk: od 5640 zł
-
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego: 8100 zł
-
Uniwersytet WSB Merito: od 6636 zł
*Ceny za pierwszy rok studiów (rekrutacja 2024/2025). Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni.
Kiedy wyniki rekrutacji
Każda uczelnia indywidualnie ustala harmonogram poszczególnych etapów rekrutacji, a zatem indywidualnie ustala także termin publikowania wyników. Z racji tego, że postępowania kwalifikacyjne przeprowadzane są za pośrednictwem Internetu, każdy kandydat otrzyma informacje o wynikach w swoim systemie rejestracji kandydata.
Dowiedz się więcej wyniki rekrutacji na studia
Terminy wyników rekrutacji na studia 2025 w uczelniach publicznych w Warszawie:
-
Politechnika Warszawska: lipiec 2025
-
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego: lipiec 2025
-
Wojskowa Akademia Techniczna: sierpień 2025
-
Uniwersytet Warszawski: lipiec 2025
-
Akademia Sztuki Wojennej: lipiec 2025
*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025).
Jak złożyć dokumenty rekrutacyjne?
Każda uczelnia może poprosić o inny zestaw dokumentów, jak również może poprosić o inną formę ich dostarczenia. Najczęściej dokumenty rekrutacyjne składamy osobiście, pocztą tradycyjną, bądź pocztą elektroniczną. Niezależnie od formy należy pamiętać o skompletowaniu pełnego, wymaganego zestawu oraz dotrzymaniu obowiązujących terminów. Spóźnienia, bądź braki mogą skutkować nawet wykreśleniem z listy osób zakwalifikowanych do przyjęcia.
Kiedy składamy dokumenty na studia
Każda uczelnia indywidualnie określa ramy czasowe przeznaczone na składanie dokumentów. Jeden aspekt pozostaje wspólny dla wszystkich: ten etap rekrutacji dotyczy tylko tych kandydatów, którzy otrzymali informację o zakwalifikowaniu do przyjęcia na studia.
Dowiedz się więcej terminy składania dokumentów na studia
Terminy składania dokumentów na studia 2025 w uczelniach publicznych w Warszawie:
-
Politechnika Warszawska: lipiec 2025
-
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego: lipiec 2025
-
Wojskowa Akademia Techniczna: lipiec/sierpień 2025
-
Uniwersytet Warszawski: lipiec 2025
-
Akademia Sztuki Wojennej: lipiec/sierpień 2025
*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie
** Dane dotyczące wymagań, cen, limitów, terminów mają charakter poglądowy i mogą się różnić dla poszczególnych kierunków studiów. Dokładne dane należy sprawdzić na stronach internetowych uczelni.
Jak wyglądają studia logistyczne w Warszawie
Studia logistyczne w Warszawie to kierunki studiów, które przekazują wiedzę na temat kształtowania systemów logistycznych, technologii transportu, przepływu ładunków w systemach logistycznych, budowy i eksploatacji pojazdów samochodowych, zarządzania procesem spedycyjnym, a zatem pokazują wyraźnie jak złożonym zagadnieniem jest logistyka.
Najpopularniejsze kierunki logistyczne w Warszawie: logistyka i technologia transportu samochodowego, zarządzanie logistyką i łańcuchami dostaw, logistyka, transport, logistyka i administrowanie w mediach.
Współczesne studia logistyczne charakteryzują się tym, że bardzo często studenci poszczególnych kierunków otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.
Praca po studiach logistycznych
Absolwenci studiów logistycznych odnajdują się w pracy między innymi w centrach logistycznych, przedsiębiorstwach spedycyjnych, przedsiębiorstwach transportu samochodowego, zakładach przemysłowych.
Zarobki
Średnie zarobki w Warszawie na popularnych stanowiskach związanych z branżą TSL wahają się od 5700 zł do 12000 zł brutto (wysokość wynagrodzenia uzależniona jest od stażu pracy, stanowiska, miejsca pracy, miejscowości).
Typ studiów
Logistyka to królowa współczesnej organizacji – żaden duży biznes nie rozwinąłby się bez podjęcia działań logistycznych, które usprawniają transport, produkcję i sprzedaż, a wręcz są podwaliną sieci przedsiębiorczych działań!
Studia logistyczne mają wprowadzić przyszłych logistyków w świat biznesu, ekonomii, transportu, jak i zasad korzystnego prowadzenia firmy. Logistyka to nie tylko umiejętności – to również szeroka wiedza ekonomiczna, statystyczna, analityczna oraz dotycząca zjawiska gospodarczych.
Od logistyków wymaga się bardzo dobrej organizacji, umiejętności produkcyjnych oraz znajomości etyki, prawa i specyficznego języka logistycznego. Studia logistyczne w Warszawie będą dobrym wyborem przez wzgląd na możliwości odbycia praktyk i staży w dużych firmach, których siedziby znajdują się właśnie w naszej stolicy.
Studia logistyczne w Warszawie możemy podzielić w zależności od typu na:
Maturzyści, którzy chcieliby rozpocząć studia logistyczne, swoją przygodę z kształceniem wyższym rozpoczną od nauki na I stopniu. To, ile trwać będzie edukacja, zależy w dużej mierze od wybranej uczelni. W praktyce oznacza to, że studia na uniwersytetach trwają najczęściej trzy lata, a na politechnikach – trzy i pół roku.
Niezależnie od wybranego ośrodka akademickiego każdy ze studentów na zakończenie kształcenia I stopnia bronić będzie pierwszej pracy dyplomowej, po której otrzyma tytuł licencjata lub magistra.
Swoje kształcenie warto kontynuować na studiach II stopnia. Czas jego trwania również może się różnić w zależności od uczelni. W przypadku uniwersytetów studia II stopnia trwają najczęściej dwa lata, a w przypadku politechnik – półtora roku. Nauka II stopnia to okazja, by poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności. Studenci swoją intelektualną przygodę kończą na ogół otrzymaniem tytułu magistra.
Studia logistyczne Warszawie oferują również kilka kierunków w formie studiów jednolitych magisterskich . Studenci, którzy je wybiorą, zdobywać będą wiedzę przez pięć lat, a więc 10 semestrów. Do tych kierunków można zaliczyć przykładowo logistykę lub lotnictwo kosmonautykę.
Tryb studiów
Jeśli chcesz rozpocząć studia, musisz wybrać również tryb nauki. Masz do wyboru:
Studia stacjonarne wciąż cieszą się dużą popularnością wśród absolwentów szkół średnich. Wiedza w tym trybie zdobywana jest w sposób systematyczny, a studenci mogą na bieżąco swoje problemy i spostrzeżenia konsultować z wykładowcami.
Rośnie jednak popularność studiów niestacjonarnych, które pozwalają na większą elastyczność i łączenie ze sobą różnych aktywności! Zajęcia w tym trybie odbywają się bowiem podczas weekendowych zjazdów naukowych. Studenci część materiału teoretycznego opanowują we własnym zakresie, ich wiedza zostanie zweryfikowana podczas egzaminów.
Pamiętaj jednak, że studia stacjonarne na publicznej uczelni wiążą się z brakiem wszelkich opłat za czesne. Studia niestacjonarne są z kolei zawsze odpłatne.
Studia online pozwalają na znacznie większą elastyczność. Studenci mają dostęp do zdalnych platform e-learningowych, a w tracie całej nauki czeka ich jedynie kilka zjazdów naukowych. To wygodna forma nauki, która daje szansę na aktywne zagospodarowanie czasu!
czytaj dalej studia w Warszawie
Czy studia logistyczne w Warszawie są trudne?
Studia logistyczne są obszarem złożonym z wielu zagadnień, które reprezentują liczne dyscypliny. W toku kształcenia studenci spotykają się z tematami odnoszącymi się do ekonomii, organizacji i zarządzania, marketingu, aspektów technicznych czy nowoczesnych technologii informatycznych. Studia logistyczne w Warszawie są trudne, ponieważ zakres zdobywanej wiedzy jest bardzo szeroki, jak również zestaw umiejętności do opanowania także wydaje się niemałych rozmiarów.
Będąc studentem należy zrozumieć problemy związane z różnymi sferami i aspektami funkcjonowania przedsiębiorstw w burzliwym otoczeniu zewnętrznym, poznać modele biznesowe oraz zasady tworzenia oraz konfiguracji i budowy struktur łańcuchów dostaw. Do tego należy opanować sterowanie procesami ruchu, budowę technicznych środków transportu czy sterowanie przepływem ładunków. Aby poradzić sobie na studiach logistycznych w Warszawie trzeba wyróżniać się wieloma zdolnościami i posiadać umiejętności organizacyjne. Bez nich późniejsza praca w tej branży będzie niezwykle trudna bądź niemożliwa.
Kierunki studiów logistycznych w Warszawie:
Kierunki studiów logistycznych w Warszawie charakteryzuje znaczna różnorodność. Uczelnie w Warszawie bacznie przyglądają się aktualnemu zapotrzebowaniu na rynku zatrudnienia i tworzą takie propozycje kształcenia, które odzwierciedlają oczekiwania pracodawców.
Z racji tego, że sektor logistyczny rozwija się niezwykle prężnie, możesz mieć pewność, że uda ci się znaleźć kierunek spełniający twoje oczekiwania. Czekać na ciebie będą tradycyjne oferty kierunkowe takie jak logistyka. Możesz wybrać również takie studia, które pozwolą ci na rozwinięcie interdyscyplinarnych umiejętności – chociażby z zakresu zarządzania!
Kierunki logistyczne w Warszawie - rekrutacja 2025/2026
-
TRANSPORT, Uczelnia Techniczno - Handlowa im. H. Chodkowskiej w Warszawie
-
LOGISTYKA I ADMINISTROWANIE W MEDIACH, Uniwersytet Warszawski
-
ZARZĄDZANIE LOGISTYKĄ I ŁAŃCUCHAMI DOSTAW, Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie
-
LOGISTYKA, Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie
-
TRANSPORT, Politechnika Warszawska
-
LOGISTYKA, Społeczna Akademia Nauk w Warszawie
-
LOGISTYKA - STUDIA ONLINE, Społeczna Akademia Nauk w Warszawie
-
LOGISTYKA, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
-
LOGISTYKA, Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie
-
LOGISTYKA - STUDIA WOJSKOWE, Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie
-
LOGISTYKA, Wyższa Szkoła Bankowa w Warszawie
czytaj dalej kierunki studiów w Warszawie
Gdzie studiować studia logistyczne w Warszawie?
Studia pozwalają zdobyć wiedzę i umiejętności z zakresu m.in.: urządzeń, obiektów i systemów logistycznych, a także systemów informatycznych stosowanych do wspomagania realizacji procesów logistycznych. Absolwenci studiów logistycznych odnajdują się w pracy w centrach logistycznych, firmach spedycyjnych, służbach mundurowych, branży e-commerce.
Uczelnie, które mają w swojej ofercie studia logistyczne, to zarówno uniwersytety, politechnika, jak i szkoła wojskowa. Oznacza to w praktyce, że nawet studenci o skrajnie różnych aspiracjach zawodowych będą mogli znaleźć taki kierunek studiów, który przyniesie im intelektualną satysfakcję.
Pamiętaj, aby dobrze przeanalizować każdą ofertę przygotowaną przez uczelnie w Warszawie i wybrać propozycję, która najpełniej odzwierciedlać będzie twoje intelektualne oczekiwania. Warszawa to jedno z najpotężniejszych miast akademickich. Każdy przyszły student znajdzie swoje miejsce na dowolnie wybranej uczelni!
Gdzie studiować kierunki logistyczne w Warszawie:
-
Akademia Ekonomiczno-Humanistyczna;
-
Akademia Leona Koźmińskiego;
-
Akademia Sztuki Wojennej;
-
Politechnika Warszawska;
-
Społeczna Akademia Nauk;
-
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego;
-
Uczelnia Techniczno-Handlowa im. H. Chodkowskiej;
-
Uczelnia WSB Merito;
-
Uniwersytet Warszawski;
-
Warszawska Wyższa Szkoła Biznesu;
-
Wojskowa Akademia Techniczna.
czytaj dalej uczelnie w Warszawie
Kierunki logistyczne - uczelnie publiczne (państwowe) w Warszawie
-
Akademia Sztuki Wojennej;
-
Politechnika Warszawska;
-
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego;
-
Uniwersytet Warszawski;
-
Wojskowa Akademia Techniczna.
czytaj dalej uczelnie publiczne w Warszawie
Kierunki logistyczne - uczelnie niepubliczne (prywatne) w Warszawie
-
Akademia Ekonomiczno-Humanistyczna;
-
Akademia Leona Koźmińskiego;
-
Społeczna Akademia Nauk;
-
Uczelnia Techniczno-Handlowa im. H. Chodkowskiej;
-
Uczelnia WSB Merito;
-
Warszawska Wyższa Szkoła Biznesu.
czytaj dalej uczelnie prywatne w Warszawie
Jak wybrać studia logistyczne w Warszawie, aby mieć dobrą pracę?
Na początku należy zacząć od wyboru odpowiedniego kierunku! Z gąszczu studiów logistycznych wybierz te propozycje dydaktyczne, które zagwarantują ci przede wszystkim unikalne kompetencje zawodowe. Jak się tego dowiedzieć? Możesz przeanalizować programy dydaktyczne uczelni i wybrać taką ofertę, która obfituje przede wszystkim w zajęcia praktyczne.
Już w trakcie studiów zadbaj o doświadczenie. Wbrew pozorom nie jest to wcale takie trudne! Znaczna część ośrodków oferuje bowiem dostęp do praktyk i staży, dzięki którym można znacząco wzbogacić swoje CV.
Dziś pracodawcom zależy najbardziej na tym, by ich potencjalni pracownicy dysponowali przede wszystkim szerokimi kompetencjami zawodowymi. Oczywiście najważniejsze jest to, by umiejętności były oparte na stabilnych podstawach teoretycznych!
Jeżeli chcesz znaleźć dobrą pracę, zastanów się nad tym, jak wyglądają twoje indywidualne predyspozycje zawodowe. Co to oznacza w praktyce? Zastanów się, w jakiej roli widzisz się za pięć lat.
Możliwe ścieżki twojej przyszłej kariery zawodowej to między innymi:
-
spedytor;
-
logistic manager;
-
logistyk;
-
specjalista do spraw logistyki;
-
kierownik magazynu;
-
specjalista do spraw transportu itd.
czytaj dalej jakie studia wybrać
Jak wybrać uczelnię wyższą w Warszawie?
Wiesz, że chcesz wybrać studia logistyczne, ale nie potrafisz zdecydować, jaka uczelnia spełni twoje oczekiwania? Prezentujemy zatem garść porad, które powinny ułatwić ci te trudy wyboru:
-
sprawdź, czy twój wymarzony kierunek znajduje się w ofercie danego ośrodka akademickiego;
-
zobacz, jak wygląda program kształcenia – porównaj procent zajęć praktycznych do wykładów;
-
czytaj opinie w Internecie – informacji szukaj np. w mediach społecznościowych lub… na naszym portalu!
-
weź koniecznie udział w dniach otwartych uczelni – dzięki temu będziesz mógł poznać wykładowców, studentów, zobaczysz z bliska, jak wygląda funkcjonowanie danego ośrodka akademickiego.
Pamiętaj, że podczas wyboru uczelni powinieneś kierować się przede wszystkim zdrowym rozsądkiem, a nie emocjami. Idealne szkoły wyższe bowiem nie istnieją. Możesz mieć jednak pewność, że niemal każda uczelnia w Warszawie robi wszystko, by zapewnić swoim studentom jak najlepsze wykształcenie, które przekuje się w przyszłości w satysfakcjonującą pracę.
Czy studia logistyczne w Warszawie to studia z przyszłością?
Studia logistyczne dostarczają obszernej wiedzy oraz licznych umiejętności. Co ważne, zdobyte na studiach wykształcenie można wykorzystać na różne sposoby, nie tylko w przedsiębiorstwach transportowych czy centrach logistycznych. Studia logistyczne w Warszawie to studia z przyszłością, ponieważ przygotowują do wykonywania zadań, które stanowią fundament działalności między innymi: hurtowni, jednostek zbytu i zaopatrzenia, magazynów, przedsiębiorstw handlowych i produkcyjnych czy centrów dystrybucyjnych. Wiedza płynąca ze studiów logistycznych pozwala na pracę w różnych jednostkach, jak również stanowi solidną podstawę do prowadzenia własnej działalności gospodarczej.
Czy warto iść na studia logistyczne w Warszawie?
Każdy młody człowiek, który zdał maturę, zastanawia się, czy warto iść na studia. Decyzja nie jest wcale taka łatwa – zwłaszcza, że przyszłym studentom towarzyszy na ogół ogrom oczekiwań społecznych. A przecież nie zawsze jest tak, że studia są niezbędne na drodze zawodowego rozwoju. Powinieneś zatem odpowiednio wcześnie przeanalizować, co ma ci zagwarantować kształcenie wyższe. Jeżeli będziesz potrafić odpowiedzieć na takie fundamentalne pytania, istnieje szansa, że uda ci się podążyć najlepszą drogą.
Oczywiście plusów studiowania jest dość dużo! Studia przedłużają bowiem młodość, pozwalają na wzbogacenie wiedzy, kwalifikacji i umiejętności. To dzięki studiom możesz w przyszłości wybierać spośród wielu ofert zatrudnienia. A co z logistyką? Studia logistyczne obecnie cieszą się bardzo dużą popularnością.
Dzieje się tak dlatego, że na rynku wciąż potrzebni są specjaliści z tego zakresu. To bowiem od logistyki zależy płynność dostaw. Na co dzień nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wyglądałoby nasze życie bez sprawnie działającego sektora logistycznego. A to od jego dobrego funkcjonowania zależy w dużej mierze jakość naszego życia.
Tym bardziej warto rozpocząć studia logistyczne w Warszawie. W stolicy będą na ciebie czekać najlepsze ośrodki akademickie, dysponujące bogatą ofertą kierunkową. Oprócz tego stołeczne uczelnie zagwarantują ci dostęp do praktyk i staży, dzięki którym odpowiednio wcześnie zadbasz o rozwój doświadczenia i kwalifikacji. Warto pamiętać bowiem, że dziś pracodawcy przede wszystkim doceniają umiejętności potencjalnych pracowników!
Wreszcie – jeżeli skończysz studia w Warszawie możesz mieć pewność, że bardzo szybko uda ci się znaleźć satysfakcjonujące zatrudnienie w potężnym sektorze logistycznym. Wszystkie te argumenty pokazują, że studia logistyczne w stolicy mogą być doskonałym wyborem!
czytaj dalej czy warto iść na studia
Praca po studiach logistycznych
Aby stać się rozchwytywanym logistykiem nie wystarczy ukończenie studiów logistycznych. Jest to proces dość trudny i wymagający wielu lat nauki i praktyki, by zdobywać najlepiej płatne stanowiska.
Absolwenci studiów logistycznych znajdą zatrudnienie w przedsiębiorstwach transportowych, jak i w działach zaopatrzenia i centrach logistycznych międzynarodowych przedsiębiorstw.
Firmy spedycyjne to wręcz idealne miejsce dla absolwentów tego kierunku, podobnie jak hurtownie oraz jednostki zaopatrzenia i zbytu. Praca logistyka polega na wzięciu odpowiedzialności za ciągłość zaopatrzenia oraz ekonomiczną efektywność różnorodnych łańcuchów dostaw. Umiejętności wykształconych logistyków można wykorzystać w różnych innych pracach zarobkowych, których dobra organizacja i komunikatywność są w cenie.