Filologia germańska
Łódź
Pokaż
Studia na kierunku filologia germańska to studia licencjackie lub magisterskie z obszaru nauk humanistycznych, których program kształcenia koncentruje się w zagadnieniach z dziedziny literaturoznawstwa, językoznawstwa oraz kulturoznawstwa.
Studia na kierunku filologia germańska | |
---|---|
Rok akademicki | 2024/2025 |
Forma studiów | stacjonarne, niestacjonarne, online |
Poziom studiów | studia I i II stopnia |
Czas trwania | od 3 do 3,5 roku (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia) |
Uczelnie
Studia na kierunku filologia germańska możesz podjąć na 20 uczelniach publicznych oraz 2 niepublicznych (prywatnych) szkołach wyższych w trybie stacjonarnym (dziennym), niestacjonarnym oraz online | filologia germańska - uczelnie >
Studia zazwyczaj trwają od 3 lat do 3,5 roku (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończą się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra).
Opis kierunku
Od zawsze fascynowała cię literatura, sztuka czy historia Niemiec? A może zależy ci na doskonałym rozwinięciu kompetencji lingwistycznych? Jeśli odpowiadasz twierdząco na te pytania, śmiało możesz wybrać studia na kierunku filologia germańska! Zakładają one dwa bloki kształcenia – językoznawczy oraz literaturoznawczy czy też kulturowy.
Pierwszy z nich obfitować będzie w przedmioty poświęcone gramatyce, słownictwu czy stylistyce. Nauczysz się dzięki nim płynnego posługiwania się językiem niemieckim. Drugi blok przedmiotów pozwoli z kolei otrzymać wszechstronną wiedzę o kulturze i historii Germanii.
Specjalności
Współczesne studia z filologii germańskiej charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.
Popularne specjalności na kierunku filologia germańska: filologia germańska od poziomu średniozaawansowanego ze specjalizacją językoznawczo-literaturoznawczą, germanistyka międzykulturowa, interkulturowe studia niemcoznawcze.
Wymagania
W procesie rekrutacji na studia 2025/2026 na kierunku filologia germańska najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: język niemiecki, język polski, matematyka.
*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).
Praca po studiach
Po zakończeniu kształcenia będziesz mógł pracować nie tylko jako nauczyciel czy tłumacz. Znajdziesz zatrudnienie we wszystkich firmach, które poszukują pracowników doskonale władających językiem niemieckim.
Najczęściej wymagane przedmioty maturalne w procesie rekrutacyjnym na studia na kierunku filologia germańska:
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
szczegółowe wymagania na uczelniach
Terminy rekrutacji
Czas trwania
Przedmioty maturalne
Limity
Progi
Dalsza część artykułu pod reklamą
Przykładowe przedmioty w programie studiów na kierunku filologia germańska: gramatyka praktyczna, wstęp do językoznawstwa, wstęp do literaturoznawstwa, historia literatury niemieckojęzycznej, rozumienie tekstu.
Jako student germanistyki będziesz uczył się nie tylko fonetyki, gramatyki praktycznej, opisowej, historycznej oraz kontrastywnej, czytania, pisania oraz rozumienia tekstów w języku niemieckim, ale i języka specjalistycznego – języka biznesu oraz gry słów.
Będziesz wyposażony również w podstawową wiedzę literaturoznawczą kraju, jej historię, nurty oraz kulturę regionu. Poznasz również historię Niemiec i ich tradycję.
Dalsza część artykułu pod reklamą
Kierunek filologia germańska można realizować zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. W przypadku studiów stacjonarnych zajęcia będą odbywać się od poniedziałku do piątku, co będzie dobrym rozwiązaniem dla osób, które mogą sobie pozwolić na pełne poświęcenie się nauce i zdobywaniu wykształcenia. Jeżeli natomiast zależy Ci na większej swobodzie studiowania to wybierz studia niestacjonarne, na których zajęcia odbywają się w wybrane weekendy semestru.
Tematyka zajęć na powyższych studiach będzie bezpośrednio związana z naukami humanistycznymi.
Studia na kierunku filologia germańska możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
Osoby, które aplikują na powyższe studia filologiczne zdobędą wszechstronną wiedzę na temat języka niemieckiego oraz historii czy kultury Niemiec. Ponadto będziesz miał okazję poznać wybrane teksty należące do kanonu literatury niemieckiej.
W planie zajęć znajdzie się wiele rozwijających przedmiotów powiązanych z powyższą tematyką. Oto wybrane z nich:
Program nauczania zakłada również realizacje obieralnych modułów specjalizacyjnych, których aktualną ofertę znajdziesz na oficjalnych stronach internetowych wybranych uczelni wyższych.
Jako student kierunku filologia germańska wykształcisz szereg cennych umiejętności praktycznych. Przede wszystkim skupisz się na praktyczne nauce języka niemieckiego i jego zastosowania w mowie i piśmie. Ponadto poznasz specjalistyczną terminologię z zakresu nauki, prawa, biznesu czy medycyny.
Studenci rozwiną także kompetencje z obszaru tłumaczenia ustnego i pisemnego w obrębie języka polskiego oraz niemieckiego. W zależności od wybranej specjalizacji, będziesz miał okazję rozwinąć kwalifikacje pedagogiczne i dydaktyczne, które z powodzeniem wykorzystasz w zawodzie nauczyciela języka niemieckiego.
Jak ważna jest znajomość języka naszych najbliższych zachodnich sąsiadów, choćby w ujęciu biznesu i handlu międzynarodowego, nie trzeba nikomu mówić. Wiele dzieł literatury, naukowych, historycznych powstało dzięki autorom z Niemiec i aby przeczytać je bez pośrednictwa tłumaczy, najlepszym sposobem jest nauczenie się języka niemieckiego.
Jeśli więc wiążesz swoją przyszłość z językiem i kulturą Niemiec – studia na kierunku filologia germańska stoją przed Tobą otworem! Nawet jeśli wcześniej nie uczyłeś się tego języka, ponieważ możesz zacząć od podstaw.
5. Gdzie studiować filologię germańską
Popularne uczelnie na których można studiować kierunek filologia germańska:
Dalsza część artykułu pod reklamą
Studia na kierunku filologia germańska trwają od 3 lat do 3,5 roku (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia).
Studia pierwszego stopnia na kierunku filologia germańska będą trwały trzy lata, czyli sześć semestrów. Po tym czasie uzyskasz tytuł licencjata. Jeżeli zdecydujesz się na studia drugiego stopnia, na naukę poświęcisz dwa lata, czyli cztery semestry. Po upływie tego czasu i obronie pracy dyplomowej zdobędziesz tytuł magistra.
Dalsza część artykułu pod reklamą
Polska stwarza niezwykłe możliwości pracy dla osób, które ukończyły germanistykę. Dużo firm niemieckich ma swoje filie w Polsce, język ten nauczany jest w szkołach o wszystkich poziomach: od szkół podstawowych po uczelnie wyższe. Z racji polskiej polityki zagranicznej jest wysokie zapotrzebowanie na tłumaczy z języka niemieckiego na język polski.
Jak widzisz, opcji do wyboru jest naprawdę dużo, a to nie wszystkie, ponieważ kierunek oferuje wiele specjalizacji jak np. językoznawstwo komputerowe, niemiecki prawniczo-ekonomiczny i finansowy, w naukach technicznych, redakcja multimediów lingwistycznych, stosunki europejskie itp.
Dalsza część artykułu pod reklamą
Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:
Sprawdź na jakim poziomie znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:
Dalsza część artykułu pod reklamą
Dalsza część artykułu pod reklamą
Dalsza część artykułu pod reklamą
Dalsza część artykułu pod reklamą
Dalsza część artykułu pod reklamą
Miasta, które oferują studia na kierunku Filologia germańska
Dalsza część artykułu pod reklamą
Teraz najważniejsze |
Ciekawe
|
|
gdzie studiować |
|
|
Nadchodzące wydarzenia