Położnictwo to jeden z tych zawodów, który ma bardzo długą historię i wspaniałą tradycję. Jednak praca w tym zawodzie wymaga współcześnie wielu specjalistycznych umiejętności medycznych, ale od osób zajmujących się położnictwem, oczekuje się także dużych pokładów empatii i zaangażowania, by wzbudzać jak największe zaufanie wśród pacjentek. Oznacza to, że praca w tym zawodzie nie jest stworzona dla każdego.
Położnictwo bowiem jest związane z tym działem medycyny, który zajmuje się – w najogólniejszym rozumieniu – fizjologicznym okresem ciąży, porodu i połogu. Praca w tym zawodzie nie należy do najłatwiejszych, jednak jeżeli jest wykonywana z pasją, to może przynosić bardzo dużo radości i satysfakcji.
Jeżeli od zawsze interesowały cię nauki ścisłe, marzysz o podjęciu studiów na jednym z kierunków medycznych, a do tego dostrzegasz w sobie umiejętność i łatwość nawiązywania kontaktów (także w trudnych warunkach!), to te studia są stworzone dla ciebie!
1. Typ i tryb studiów
Studia na kierunku położnictwo możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Studia medyczne na kierunku położnictwo możesz rozpocząć zarówno w trybie stacjonarnym (dziennym), jak i niestacjonarnym.
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedzialku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
Studia zaoczne wymagają od studentów dużo więcej zaangażowania, jeśli chodzi o przyswajanie wiedzy we własnym zakresie – program kształcenia nie może się różnić od studiów dziennych, a zjazdy odbywają się na ogół w weekendy i podczas nich studenci na ogół odbywają zajęcia praktyczne.
2. Program studiów i przedmioty
Program studiów na kierunku położnictwo obejmuje wiele specjalistycznych przedmiotów, które kształcą najwyżej klasy profesjonalistów.
Dobry położnik musi posiadać rozległą wiedzę z zakresu zagadnień medycznych – doskonała znajomość anatomii oraz fizjologii człowieka to podstawa wiedzy, która będzie wykorzystywana w już specjalistycznym kształceniu kierunkowym.
Studenci położnictwa będą poznawać także podstawy pielęgniarstwa, które jest niezbędne podczas wykonywania tego zawodu. Oprócz tych najbardziej podstawowych i oczywistych zagadnień, które są obligatoryjne podczas kształcenia na każdym kierunku medycznym, studenci będą rozwijać swoją wiedzę przede wszystkim z obszaru położnictwa.
Co to oznacza w praktyce? Mnóstwo godzin zajęciowych poświęconych na naukę podstaw opieki położniczej, różnorodnych technik porodu. Studenci będą się kształcić z zakresu ginekologii, neonatologii, a także pediatrii.
W programie studiów na kierunku położnictwo znajdziesz takie przedmioty jak np.:
-
Psychologia
-
Techniki położnicze i prowadzenie porodu
-
Podstawy opieki położniczej
-
Podstawy pielęgniarstwa
-
Fizjologia
-
Filozofia i etyka zawodu położnej
-
Organizacja pracy położnej
-
Dietetyka
-
Anatomia
-
Psychologia zdrowia
-
Ginekologia i opieka ginekologiczna
-
Badania fizykalne
3. Nabywane umiejętności
Wiedza położnych musi mieć wyjątkowo rozległy charakter, ponieważ jest to zawód szczególnego zaufania społecznego. Każde działanie, które jest podejmowane przez położną, musi mieć swoje oparcie w kwalifikacjach – to one świadczą o jej profesjonalizmie, który w pacjentkach wzbudzi spokój oraz poczucie bezpieczeństwa, co jest wyjątkowo ważne w okresie okołoporodowym. Zatem wiedza położnej obejmuje szeroki zakres zagadnień medycznych.
Oprócz wielu kwalifikacji położna musi dysponować szerokim aparatem umiejętności, które uczynią ją profesjonalistką w swoim zawodzie. Położne powinny być nie tylko spostrzegawcze, odpowiedzialne, czy sumienne. W przypadku tego zawodu bardzo ważne jest szybkie podejmowanie decyzji oraz umiejętność precyzyjnego działania pod presją.
Położna towarzyszy kobietom w jednym z najważniejszych momentów w ich życiu, więc empatia, życzliwość, cierpliwość i opiekuńczość są fundamentem relacji zawodowych położnych.
4. Gdzie studiować położnictwo
Jakie uczelnie w Polsce oferują kierunek położnictwo:
5. Ile osób na miejsce
Liczba kandydatów na kierunek położnictwo (studia I stopnia - stacjonarne) na popularnych uczelniach w roku akademickim 2024/2025
polożnictwo:
-
Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie: 281
-
Uniwersytet Rzeszowski: 196
Liczba kandydatów pod względem liczby osób na 1 miejsce na kierunek położnictwo (studia I stopnia - stacjonarne) na popularnych uczelniach w roku akademickim 2024/2025
położnictwo:
-
Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie: 5
-
Uniwersytet Rzeszowski: 3,2