1. Tryb i typ studiów
Studia na kierunku Zarządzanie migracjami możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
2. Program studiów i przedmioty
Przykładowe przedmioty w programie studiów na kierunku zarządzanie migracjami: geografia polityczna, ekonomia, filozofia, wstęp do studiów migracyjnych, demografia.
Zarządzanie migracjami jest kierunkiem, którego obszar zagadnień jest znacznie szerszy, niż sama nazwa podpowiada. Naturalnie, jego fundamentem jest zarządzanie, ale z racji złożoności problemu migracji studenci zdobywają również wiedzę z zakresu politologii, stosunków międzynarodowych, socjologii, psychologii, czy kulturoznawstwa.
Tak jak wiele kierunków z grupy zarządzania, Zarządzanie migracjami realizowane jest zazwyczaj na jednym stopniu kształcenia, zwykle na stopniu pierwszym, zatem studenci po zakończeniu nauki otrzymują tytuł licencjata.
Zarządzanie migracjami to kierunek stosunkowo nowy i rzadko występujący w ofertach dydaktycznych. To sprawia, iż osoby decydujące się na studia nie mają wyboru trybu kształcenia. Zwykle kierunek ten realizowany jest w formie stacjonarnej, a więc od poniedziałku do piątku, od godzin porannych.
Fakt, iż Zarządzanie migracjami nie należy do najczęściej pojawiających się w katalogach nie oznacza, że jest kierunkiem nieciekawym. Zaznajamia studentów nie tylko z najbardziej palącymi problemami migracji, lecz także integracją europejską, sztuką komunikacji, czy pracą w zespole.
Przeglądając program studiów łatwo zauważyć, że pomimo przynależności do dziedziny zarządzania, przedmiotów ściśle z nim powiązanych nie jest aż tak wiele. Większość to zagadnienia z obszaru stosunków międzynarodowych, relacji międzykulturowych, czy socjologii.
3. Gdzie studiować Zarządzanie migracjami
Jakie uczelnie w Polsce oferują kierunek Zarządzanie migracjami: